Hogyan tuningold fel az önbizalmad állásinterjú előtt?

Írta: Baráth András

Egy állásinterjú előtt mindenki kicsit ideges, mindenkinek van lámpaláza. Nincs is ezzel semmi gond, amíg látszólag higgadt és magabiztos tudsz maradni. A túlzott idegeskedéssel, remegő hanggal és izzadó tenyérrel azonban sok mindent elronthatsz. Ha szeretnél megtanulni egy módszert, amellyel állásinterjú előtt megerősítheted magad, miközben mindenki más a körmét rágja, akkor csak görgess tovább.

Miért fontos az önbizalom az állásinterjún?

Sokszor mondják ügyfeleim is, hogy az állásinterjú igazából egy pofavizit, ami részben igaz is. Fontos, hogy meglegyen a szaktudásod, de az legalább annyira fontos, hogy megnyerő és szimpatikus legyél az interjúztatóknak. 

Minél előrébb tartasz a felvételi folyamatban, annál nagyobb szerepet kap a fellépésed és a személyiséged. Egy második, harmadik interjúkörön általában már az a fő cél, hogy kiderüljön, tudtok-e majd együtt dolgozni a vezetővel, passzolsz-e a csapatba, bízhatnak-e benned. Ehhez pedig elengedhetetlen, hogy legyen egy egészséges önbizalmad.

Ha azt látják rajtad, hogy tudatában vagy a saját értékeidnek, stabil vagy, akkor ez a munkáltatóban is bizalmat kelt. 

Azt sugallja, hogy:

  • fogod bírni a munkát, terhelhető vagy
  • rendelkezel a munkához szükséges tudással, tapasztalt vagy
  • a menet közben felmerülő akadályokkal is meg fogsz tudni birkózni

Röviden: érdemes veled üzletelni, jó munkaerő vagy.

A magabiztos fellépéssel pontosan ezeket a láthatatlan üzeneteket közvetíted magadról. Az önbizalomhiányos vagy túlzottan ideges interjúszerepléssel pedig ugyanezeknek az ellentétét érzékelteted.

Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb munkakörnél alapból is szükség van egy jó adag önbizalomra, hogy a munkádat eredményesen lásd el. Legyen szó akár egy értékesítői-, ügyfélszolgálatos-, marketing- de bármilyen vezetői állásról, kellő önbizalom nélkül nagyon nehéz boldogulni.

A magabiztosság tehát nem csak egy plusz az állásinterjún, hanem sokszor egyenesen munkaköri követelmény. Érdemes foglalkoznod vele!

Ez mind szép és jó, na de hogyan legyünk magabiztosak?

Van két nagyon erős tényező, ami sajnos igencsak rombolni tudja minden álláskereső önbizalmát:

  1. az álláskereséssel együtt járó rendszeres visszautasítás
  2. az interjúk előtt és alatt jelentkező stressz

A visszautasítások számát jelentősen csökkentheted, ha stratégiában, átgondoltan és rendszerben csinálod az álláskeresést. Ehhez a következő (csütörtök esti) ingyenes, élő, mini-tréningemen adok Neked egy részletes útmutatót. A tréninget az interneten tartom, itt tudsz jelentkezni rá ingyenesen. ››

Az interjú előtti/alatti izgalom legyőzése viszont egy kicsit nehezebb téma, mert ehhez bizony gyakorolni, próbálni kell, ehhez konkrét módszerek kellenek… 

Szerencsére ma már elérhetők olyan, a viselkedés-pszichológusok által összeállított hatékony technikák, amelyekkel a versenyhelyzetekben jelenkező kártékony distressz is jelentősen csökkenthető. Ha érdekelnek ezek a módszerek, gyere a csütörtöki élő mini-tréningre, mert az előadás végén a Gerilla Mentor Klubban elérhető ingyenes tréningekről is beszélek majd pár szót, ahol többek között a stresszkezeléshez is találsz egy nagyon jól működő, gyakorlati oktatóanyagot.

Most viszont szeretnék megosztani veled egy konkrét technikát, amit az állásinterjú tréningeken is mindig megemlítek.

Pofonegyszerű módszer, amellyel állásinterjú előtt feltuningolhatod az önbizalmadat

Egy olyan gyakorlatot szeretnék mutani Neked, amit akár fél óra alatt is meg tudsz csinálni. Ha több időd van rá interjú előtt, természetesen érdemes alaposabban is készülni, sőt, ha lehet családtagokat, ismerősöket is bevonni, mert rendkívül sokat segíthet Neked. 

Hogyan működik a dolog?

A feladat a következő: vegyél elő papírt, tollat, és kezdd el összeírni, mi mindenre vagy büszke! 

  • Mik azok az eredményeid – akár munkában, akár magánéletben – , amire azt mondod: “Ez oké, ez rendben van!” ? (Pl. osztályelső voltam, valakinek segítettem, ami megkönnyítette a másik életét, jól összetartom a családomat…)
  • Gondold át és írd is le, hogy a szüleidtől, párodtól, kollégáktól, ismerősöktől, milyen visszatérő dicséreteket szoktál kapni! (Pl.: mindig felkészült vagyok, becsületes vagyok, segítőkész vagyok…)
  • Nem számít, épp mennyire érzed ramatyul magad, állíts össze egy listát az erősségeidről! (Pl.: kreativitás, jó szervezőkészség, jó problémamegoldó készség, motiváltság…)

Szedj össze mindent, törd a fejed, és ha esetleg nem jut eszedbe több, csak egy-két dolog, kérdezz rá bátran a párodnál vagy barátoknál! A tapasztalat az, hogy mindenkinek sokkal több büszkeségre okot adó dolog van az életében, mint amit tudatosít magában. Garantálom, hogy mire a lista végére érsz, Te is alaposan ki fogod húzni magad! :)

Fontos! Nem elég leírni, ezt a cetlit jól őrizd meg, és nézd át rendszeresen a listádat, az interjú előtt pedig kötelezően olvasd újra! Meglátod, ez az egyszerű lépés mennyit fog segíteni, hogy egy kicsit kordában tartsd az izgalmat és magabiztosabb, meggyőzőbb ember benyomását keltsd!

Hajrá, eredményes állásinterjúkat és sok sikert kívánok neked! 


Nem hívnak eleget interjúra? Ha Neked azzal van problémád, hogy hiába küldözgeted az önéletrajzod, nem jutsz be elég állásinterjúra, akkor a választ ne ebben a cikkben keresd! Csatlakozz inkább a következő, ingyenes, élő mini-tréningemhez, ahol megtanítalak hogyan pályázz úgy, hogy kitűnj a tömegből és többet hívjanak állásinterjúra! Itt tudsz jelentkezni az élő, internetes tréningre. ››

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.