Nagyon sok álláskereső úgy gondolja, hogy ha az interjú után a cég felajánl nekik egy fizetést, akkor azt el kell fogadni, különben bukják az állást. Nem mernek alkudni, egyrészt mert nem hisznek benne, hogy lehet: Magyarországon makacsul tartja magát a nézet, hogy nem lehet bérekről egyezkedni. Másrészt félnek, hogy ha mégis alkudozásba kezdenek, elveszítik az állást. Mi ezzel a felfogással a nagy probléma? Ezt szeretném megmutatni Neked a cikkben.
November közepén járt nálam konzultáción egy hölgy (nevezzük Zitának), aki logisztikai középvezetőként dolgozott korábban. Úgy jött el hozzám, hogy már több, mint egy éve keresett állást, teljesen el volt bizonytalanodva, és nem értette, hogy mi lehet vele a probléma…
A tanácsadás során elég gyorsan kiderült, hogy nincs különösebb probléma, mindössze annyi, hogy nem érthető a pályafutása.
Ez egy elég gyakori hiba az álláskeresőknél, de szerencsére viszonylag egyszerű technikákkal orvosolható. Ha érdekelnek a konkrét módszerek, gyere és csatlakozz Te is a következő ingyenes, élő webinárumomhoz. Rúgd ki a főnököd és keress többet! ››
Zitával is átbeszéltük, hogy mit kell másképp csinálni, hogyan kellene átírni az önéletrajzát, és szerencsére ennyi elég is volt ahhoz, hogy az álláskeresése villámgyorsan beinduljon.
Elfogadjam vagy ne fogadjam?
Olyannyira, hogy december elején – vagyis durván egy hónappal később – egyik péntek este kaptam az üzenetet tőle, hogy felgyorsultak az események, épp ma kapott egy ajánlatot az egyik cégtől, de kevesebbet ajánlanak, mint amit kért, most mit csináljon?
Nem szeretne rosszul járni, de egy év sikertelen keresgélés után azt sem szeretné, hogy a pénz miatt elbukja az első komoly ajánlatot…
Mondtam neki, hogy hétfőn megbeszéljük a részleteket, de nyugodtan jelezheti a cégnek, hogy 100.000 forinttal több fizetést szeretne. Javasoltam neki, hogy addig is nézze meg az Állásszerző Programban a Bértárgyalási útmutató oktatóanyagot, mert így számára is össze fog állni a kép, plusz ez a tananyag nagyon sok embernek segített már hasonló esetben plusz fizetést kialkudni (nem véletlenül).
Eltelt a hétvége, vártam a telefont hétfőn, kedden, szerdán…
Csütörtökön már én csörögtem rá Zitára, hogy mi a helyzet az ügyben?
Mint kiderült, szuperül ment a tárgyalás, a cég kért még egy kis gondolkodási időt, de a 100.000 forint plusz fizetési igényét még aznap elfogadták, és ügyfelem este már azzal hívott, hogy meg is kapta az írásbeli ajánlatot…
Mi ebből a sztoriból a 3 fontos tanulság?
Az egyik megjegyzendő, hogy igenis lehet alkudozni a bértárgyalás során.
Nem udvariatlanság, nem bunkóság, nem kapzsiság. Nyilván ügyes technikával és megfelelő stílusban, de lehet bérről tárgyalni Magyarországon is!
Több ezer ügyfelem példája is ezt bizonyítja, és Neked is azt javaslom, ne dőlj be a közhiedelemnek, miszerint bérről alkuldozni nálunk nem lehet. Nem biztos, hogy minden helyzetben sikerül, de a fizetésedről tárgyalni igenis lehet, sőt, kell is, ha szeretnél végre előrelépni anyagilag is!
A másik tanulság, hogy önmagában a bérről egyezkedés nem kockáztatja az állást.
Megint csak hangsúlyozom, hogy van a bértárgyalásnak egy forgatókönyve, egy elegáns menetrendje, ami korántsem egy megalázó huza-vona, mint ahogy azt sokan képzelik…. Valóban nem lehet ötször-hatszor visszamenni alkudozni, nem lehet piaci stílusban a fizetést felsrófolni, de ha okosan, átgondoltan csinálod, akkor igenis mindenféle kockázat nélkül vissza lehet küldeni az ajánlatot második körre azért, mert nem passzol a fizetési elképzeléseddel.
Amint látod, ügyfelemnél is pontosan ez történt: egy év után elvállalta volna az állást akár kevesebbért is, de a szíve mélyén ő egy magasabb fizetést szeretett volna elérni. Visszament ezért egyszer, megfelelő stílusban jelezte a cégnek az elképzelését, és majdhogynem automatikusan meg is kapta, amit kért.
A harmadik dolog pedig, ami az én megszilárdult véleményem a béralkuval kapcsolatban:
Ha valaki egy bizonyos szintű pozícióba megy – legyen az egy tapasztalt szakértői vagy vezetői pozíció – ma már szinte munkaköri kötelesség és a kiválasztási eljárás része, hogy tudja bizonyítani akár a bértárgyalás során is, hogy ő tárgyalástechnikában is otthon van, ki tud állni magáért, tud érvelni, képviseli az igazát, ismer és mer használni egy-két meggyőzési technikát.
Ez nemhogy visszavet Téged a kiválasztásban, de kifejezetten még vonzóbb jelöltté tesz a cégek szemében.
Ha azt látják, hogy ilyen ügyesen, elegánsan tudod képviselni a saját érdekeidet is, akkor valószínűleg a cég érdekeit is ugyanilyen talpraesetten tudod majd képviselni.
Érdemes számolgatni
Az én tanácsom tehát az, hogy merj bátran alkudozni!
Tanuld meg a hogyanokat, legyél ebben is elegáns és profi ›› ehhez az ingyenes, élő webináron adok Neked segítséget.
Ha most úgy érzed, Neked nem lenne elég bátroságod tárgyalni, egyszerűen ülj le egy papírral és számold ki, hogy akár az említett 100 000 forintos többlet fizetés mit jelenthet Neked egy-egy új pozícióban.
Ha csak 3 évig maradsz az állásban, akkor bruttó 3 600 000 forinttal többet (azaz plusz nettó 2 500 000 Ft-ot) vinnél haza az állásodból…
Ha pedig hozzáveszed azt is, hogy erre az emelt összegre rakódik rá minden bónusz és minden egyéb emelés, juttatás is, akkor feketén-fehéren látni fogod, hogy minimum nettó 3 millió forint pluszt hozhat Neked pusztán annyi, hogy hajlandó vagy néhány egyszerű bértárgyalási technikát megtanulni.
Hogy mik is ezek a konkrét technikák? Gyere és regisztrálj az ingyenes, élő előadásra itt, megosztok veled néhány azonnal használható tippet. Várlak szeretettel és szívesen válaszolok a kérdéseidre is ››
Üdv,
András