Visszamenni a korábbi munkahelyre – Jó ötlet?
“2 és fél hónapja vagyok az új munkahelyemen, a próbaidőm lassan a végéhez jár. Az új főnök nagyon elégedett, és mindenki extra kedves velem. Én viszont nagyon nem érzem jól magam. Legszívesebben visszamennék a korábbi állásomba, de ez így enyhén szólva is kellemetlen. Ott már elbúcsúztattak, volt búcsúvacsi, ajándék, meg minden. Hiába tudom, hogy a volt vezetőm visszavenne, mennyire ciki lenne már így visszamenni? Inkább másik állást keresek…”
A cikk elolvasása kb. 5 perc.
Ciki vagy nem ciki, visszamennék!
A fenti levelet egyik Karrier Klubtagunktól kaptam pár hete, de sokszor megkapom ugyanezt a dilemmát tréningeken, konzultációkon is.
Mondhatnám nagyképűen, hogy nem is értem a problémát: miért is volna szégyen egy jó céghez visszamenni?!
Ha ugyanis pusztán a racionális oldalát nézzük a dolognak, akkor borzasztó egyszerűnek tűnik minden:
A cégnek jó, ha visszamész – hisz nehezen találni a helyedre megbízható, jó szakembert.
És Neked is jó – hisz anyagilag nem járnál rosszabbul, és a volt kollégák közt is jól érezted magad, nem igaz?
Ezt egyébként a statisztikák is alátámasztják: kevesen tudják, de a cégek az üres pozíciók kb. 4-5%-át volt munkatársakkal töltik be.
Akkor hát mi itt a kérdés?
A baj az, hogy az ember nem csupán racionális lény
Ez a dilemma pedig számos további, nem racionális kérdést is felvet:
- Ha annyira jó volt a munkahelyed, akkor miért mentél el?
- Ha már egyszer úgy döntöttél, hogy felállsz, akkor nem lenne furcsa visszasomfordálni?
- Szerinted mit gondolnak majd rólad a kollégák és főnököd az új helyen?
- És hogy néznek majd Rád az előző cégnél? Gondolod, hogy tárt karokkal fogadnak majd?
- Miért nem keresel magadnak inkább egy harmadik állást? Miért mindig visszafelé tekintgetsz az életedben?
Jogosnak tűnő kérdések, mielőtt ezekre válaszolnék, hadd meséljem el egy meglehetősen friss élményemet!
Meggondolni magad ér!
Mikor ezt a levelet kaptam, a nagyfiammal épp egy iskolaváltás közepén voltunk. Elhoztuk őt az előző iskolájából, ami szép volt, jó volt, de azt gondoltuk, hogy van ennél jobb.
Hát nem gondoltuk jól.
Hosszas tanakodás, és vívódás után arra a döntésre jutottunk, hogy nem várjuk meg a tanév végét sem, inkább visszakérjük magunkat az előző intézménybe.
Okos a gyerek – az iskolának tehát jó, hogy egy jó képességű tanulót kap vissza. És a gyerek is szerette a régi osztályát és a tanítókat – végső soron tehát mindenkinek jó. Mi mégis rettentően tartottunk tőle, hogy visszafogadnak-e bennünket.
Azonban kellemes meglepetés ért: szívesen fogadtak újra bennünket.
A mai napig, mikor ezt a sztorit elmesélem, ugyanazokat a kérdőjeleket látom a legtöbb ember szemében, mint a fenti “visszamenni – nem menni” munkahelyi dilemma esetében. Még maga az iskola is, ahonnan végülis eljöttünk, láthatóan megdöbbent azon, hogy ilyen könnyen visszavettek bennünket tanév közepén, szinte kérdés és sértődés nélkül az előző intézményben…
De miért is olyan furcsa ez?
Nem a visszatérő ügyfél a legjobb reklám?
Amilyen fontos szabály ez az üzletben, szerencsére annyira terjed ugyanez a nézet manapság a munkahelyeken is.
Én legalábbis azt látom, hogy a jobb típusú intézmények és munkahelyek egyik legfőbb ismertetőjele ma már nem a gyümölcsnap és a céges autó, hanem az a hozzáállás, hogy hibázni, sőt meggondolni magadat ér.
Mit jelent ez?
Például azt, hogy jobb helyeken nem csinálnak becsületbeli kérdést abból, hogy ha valaki egyszer feláll tőlük, akkor vissza többé nem veszik. Sőt, ellenkezőleg: pontosan tudják, hogy nem létezik házon belül annál nagyobb referencia, mint egy olyan kolléga, aki visszatért a céghez.
Keresd azokat a munkáltatókat, akik így gondolják!
Persze én is tudom, hogy sajnos nem minden cég gondolkodik így Magyarországon. Sőt, nem egy olyan jó hírű vállalatot ismerek, ahol igen fontos alapelv, hogy exkollégát visszavenni nem lehet…
De a jó hír az, hogy egyre több felvilágosult munkáltatót lehet találni. Olyan cégeket, akiknél nem probléma, hogy egy kis kitérő után valaki visszamegy hozzájuk dolgozni, akár ugyanabba, akár egy másik pozícióba. Arról, hogy hol és hogyan lehet megtalálni ezeket a cégeket, részletesen beszélek majd élőben a következő ingyenes, internetes mini-tréningemen. Regisztrálj te is az előadásra itt ››
Vannak jó példák a multi cégek között és a KKV-k között is, és bizony tudnék mesélni többek között a saját házunk tájáról is, hiszen nem titok, hogy a Gerillánál is fordult már meg nem is egy visszatérő kolléga.
Rengeteg ügyfelemet kísértem már végig, akik végigjárták ezt az utat, és soha nem bánták meg a döntésüket, hogy visszamennek a korábbi cégükhöz.
Egyetlen dolog fontos!
Ha a váltás során egy dologra odafigyelsz, akkor tulajdonképpen nem is léteznek a fenti, “rettentő fontosnak tűnő” kérdések: Mindig legyen kulturált az elválás!
Hogy mennyire felvilágosult és nyitott egy cég, arra ugyebár nincs befolyásod, viszont arra, hogy amikor eljössz, hogyan váltok el egymástól a munkáltatóval, arra nagyon is van! Én ezért mindenkinek azt javaslom:
Bárhonnan is jössz el (akár munkahelyről, akár kapcsolatból, barátságból), mindig kulturáltan válj el!
Lehet, hogy Cortez felégette maga mögött a flottát, hogy ne legyen visszaút, de Te ne csináld!
Magyarország egy kis ország.
Könnyen lehet, hogy az új főnököd felhívja az előző cégedet, vagy csak egyszerűen ismer ott valakit a szakmában, és nem hivatalos információt kér Rólad, és arról, hogy milyen volt Veled dolgozni.
Ne hagyj rossz benyomást magad után, mert ha jó szájízzel váltok el, akkor nem lesz ciki semmi! Sem az, hogy referenciát kell adni Rólad, sem az, hogy mit fognak gondolni Rólad, ha adott esetben visszamennél.
Ha az utolsó munkanapodig elégedettek lehetnek a munkáddal, és a hozzáállásoddal, akkor meglátod, hogy – ahogy minket a régi iskolában, úgy Téged is – tárt karokkal fogadnak majd!
Remélem ezzel a pár szemponttal segíteni tudtam, ha Te is hasonló dilemmában vagy. Ha szeretnéd megtudni, hogy mire érdemes nagyon jól odafigyelned az állásváltásnál, és kíváncsi vagy rá, hogy hol vannak a jól fizető, milliós állások, mi az az átfogó stratégia, amivel garantáltan el tudod nyerni a Neked való, legjobb pozíciókat, akkor kattints ide és találkozzunk csütörtök este a képernyő előtt! ››
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Kedves András,
Nagyon nehéz kérdés...
Saját tapasztalatom, anno a korábbi (2008-2012) válság idején 12 év után elküldtek a korábbi cégemtől. Nagyon nehezen találtam munkát, kb 1/2 év után sikerült, majd a régi munkahelyem 1 év elteltével visszahívott béremeléssel. Visszamentem. Majd újabb 11 év után újra elküldtek, létszámleépítés...
Megint nagyon nehezen találok munkát 58 évesen.
A lényeg amit mondani akarok, lehet a keserűség mondatja velem, de ahogy a mondás tartja, csak a töltött káposzta jó felmelegítve..
Szóval szerintem tovább kell lépni, még ha ez fáj is!
Egy vélemény Endrétől (építész tervező)