Hogyan helyezkedj el projektmenedzserként?
Hoztam neked három esettanulmányt, amiből megtudhatod, hogyan helyezkedj el sikeresen, gyorsan és jó fizetéssel projektmenedzserként. Korábban is jól működött ez a technika, biztos lehetsz benne, hogy 2024-ben is a segítségedre lesz. Ha érdeklődsz a projektmenedzseri állások iránt, fusd át a cikket!
A cikk elolvasása kb. 4 perc.
Miért olyan érdekes a projektmenedzsment?
Azt látom, hogy sok szakember szeretne változatosabb munkát, nagyobb felelőséggel, izgalmasabb feladatokkal, jobb fizetéssel. Egyrészt ők célozzák a projektmenedzseri állásokat. Másrészt van egy olyan álláskeresői kör, akik nem igazán tudják, hogy mit is szeretnének. Számukra jól cseng a projektmenedzseri munka, ismerősnek tűnik, hiszen a legtöbb munkakörben ma már találkozik az ember különböző projektekkel.
Van tehát egy viszonylag nagy érdeklődés a projektmenedzseri állások iránt, de fontos látni a dolog másik oldalát is: a munkaerőpiacon speciálisabb a megítélése a projektmenedzseri pozícióknak.
2 keresett terület van
Sokan nem tudják, de az álláspiacon jelenleg két olyan terület van, ahol valódi kereslet mutatkozik a projektmenedzserek iránt:
- Informatika – IT projektmenedzsment (itt a legnagyobb az álláskínálat)
- Mérnök, műszaki terület – Műszaki projektmenedzsment (műszaki-, építőipari-, gyárépítési beruházásokhoz, ahová gyakran műszaki végzettség is kell)
A rossz hírem tehát, hogy a szakemberek fejében legtöbbször megjelenő általános projektmenedzsment állásokra házon kívül általában csak akkor van esély, ha valaki ú.n. “fekete öves” projektmenedzser: dolgozott már 2-3 cégnél projektmenedzserként, ezek lehetőleg jó nevű cégek, minden projektmenedzsmenti képesítése megvan.
Ez tehát a legnehezebb út, és az a tapasztalatom, hogy itt általában előnyben részesítik a cégek a belső jelölteket, akik ismerik az adott vállalatot, megvan a kapcsolatrendszerük, átlátják a rendszereket…
A jó hír azonban, hogy van egy egy olyan terület van, ahol jelenleg is óriási az utánpótlási szükséglet: ez pedig az IT projektmenedzsment.
Mielőtt bezárod a cikket, mondván, téged nem vonz az IT, neked nincs IT végzettséged, várj egy pillanatra!
Mit csinál egy IT projektmenedzser?
Informatikai típusú fejlesztéseket koordinál, ami elképesztően sokrétű lehet: szoftverfejlesztés, infrastruktúra fejlesztése, informatikai alapú termék fejlesztése, stb.
Ezen belül is több irány van, nem kell feltétlenül IT szakembernek lenned, hogy el tudj helyezkedni ezen a területen. Sokat hallani például az agilis projektmenedzsmentről, IT projekteken belül a Business Analyst állásokról, Scrum Mastersről, amelyekről külön-külön is beszélek majd a csütörtöki ingyenes előadásomon. Gyere és kérd el hozzá a linket itt. ››
De hadd mutassak most neked három sikertörténetet, ahol bemutatom, hogy mi kellett ahhoz, hogy egy nem kifejezetten IT és/vagy projektmenedzseri tapasztalattal ügyfeleim sikeresen elnyerjék ezeket az állásokat.
Tanárból IT projektmenedzser
Az első ügyfelem, 15 évig tanárként dolgozott egy általános iskolában, aki a pedagógusi állása mellett kisebb EU-s projektekbe is bedolgozott. Innen indult a váltása. Feladta a tanári pályát, 1,5 évre elhelyezkedett a Xeroxnál projektkoordinátori pozícióban, majd rövid időn belül visszakerült a közoktatásba, ahol szabadúszó projektmenedzserként dolgozott nem túl jó feltételekkel. Ekkor jött el hozzám, hogy “András figyelj, kellene egy projektmenedzseri állás, mit tegyek?”
Amit javasoltam neki is, hogy IT projektek irányába induljon el, és kezdjen elvégezni olyan kurzusokat, gyorsan abszolválható tanfolyamokat, ami ebbe az irányba mutat.
Akkor még nem tudtam sajnos javasolni neki a Mentor Klub magyar nyelvű képzéseit, mert nem volt Gerilla Mentor Klub tréningtár , ezért ügyfelem a Linkedin Learning profilba vágó angol nyelvű képzésein ment végig. Nem szerzett tehát se IT képesítést, se egyéb másoddiplomát. Elvégzett például egy PMP képzést, egy Data Visualisation tanfolyamot… és mindeközben rászabtuk az önéletrajzát az IT projektmenedzseri állásokra.
Nagyjából 2 hónap alatt egy globális banknál helyezkedett el senior projektkoordinátroként, nagyon jó fizetéssel.
Informatikusból projektmenedzser
Másik ügyfelem látszólag közelebbről indult, ő ugyanis az informatikában dolgozott. Egy SAP-t bevezető/integráló cégnél dolgozott, ami sokáig Magyarország legnagyobb ilyen vállalata volt. A céget eladták, ügyfelemet elküldték, és azzal jött hozzám, hogy 4-5 hónapja nem tud elhelyezkedni pedig hát állítólag az informatikában lasszóval keresik az embereket…
Gyorsan kiderült, hogy nála a pozícionálással volt igazából probléma, ugyanis nagyon furcsa pozíció megnevezéseket használt az önéletrajzában. Az SAP tanácsadó mellet volt például Bid anf Offer manager, ami azt jelenti, hogy a nagyobb árajánlatokat koordinálta, volt közben irodavezető, majd egy kicsit operatív vezető is.
Egyszóval egy nagyon furcsa mix rajzolódott ki az önéletrajzából, amiből egyszerűen nem lehetett beazonosítani, hogy akkor tulajdonképpen ő kicsoda, milyen szakember. Márpedig az önéletrajznál az egyik legfontosabb, hogy be tudjanak azonosítani a másik oldalon. (Ehhez kapcsolódóan ajánlom figyelmedbe ezt a formabedobó cikkemet. ››)
A tanácsom számára az volt, hogy kezdjünk el a tanácsadói állások mellett IT projektmenedzseri állásokra is pályázni, hiszen minden, amit korábban csinált, gyakorlatilag ez alá az ernyő alá szépen behúzható. November végén járt nálam, és ahogy átszabta a CV-jét, Linkedin profilját, onnantól kezdve elkezdték keresni a cégek.
Végül januárban mondott igent egy ajánlatra, ami a korábbi fizetésénél kb. 30%-kal több bért és jó előrelépési lehetőségeket is kínált neki.
Új állás 1 év sikertelenség után
A harmadik ügyfelem egy hölgy, aki korábban ERP tanácsadóként dolgozott az egyik budapesti egyetemen. Oracle rendszerekért felelt, amivel az a gond, hogy egyre kevesebb helyen használnak Oracle-t, így az álláskeresése jelentősen elhúzódott. Mikor hozzám eljött, már több, mint 1 éve nem talált magának munkát.
A megoldás nála is az volt, mint az előző ügyfelemnél: a vállalatirányítási rendszer tanácsadó pozíciók mellett az IT projektes állásokat is érdemes céloznia.
Kicsit újra kellett csomagolni magát az önéletrajzban, átfogalmazni a korábbi munkakörök megnevezéseit és egy-két gyorstalpaló tanfolyamot elvégezni. És voilà, itt is remekül működött a dolog: 1,5 hónap alatt, számára álom fizetéssel fel is vették egy olyan helyre, ahová korábban is pályázott, de még csak be sem hívták.
Összefoglalva
A fenti példák alapján neked is őszintén azt tanácsolom, hogy ha érdekel a projektmenedzsment, esetleg dolgoztál is már ilyen területen, akkor mindenekelőtt döntsd el, hogy tudsz-e IT projekt irányba elindulni, mert arra nagyon erős a kereslet jelenleg is.
Ha a válaszod igen, és van hozzá affinitásod, akkor néhány gyorstalpaló, gyakorlati tanfolyam, kiegészítő képzés után viszonylag nagy kínálatból tudsz válogatni.
Ha nincs lehetőséged az IT projektek felé menni, vagy tényleg nagyon távol áll tőled ez az irány, akkor se keseredj el. Van kereslet, de nem annyira jelentős a műszaki projektmenedzserekre is, és természetesen általános projektmenedzsereket is keresnek mindig, de ahogy említettem, ez egy picit nehezebb út. Nincs annyi nyitott pozíció, és nagyon profi és tapasztalt projektmenedzsernek kell ahhoz lenned, hogy kívülről egy ilyen állást megcsípj.
Ha kíváncsi vagy rá, hogy a meglévő tapasztalatoddal milyen irányba lenne érdemes elindulni, vagy szeretnél elnyerni projektmenedzseri állásokat, akkor nem kell feltétlen eljönnöd hozzám személyes tanácsadásra. Az biztos, hogy meg kell tanulnod, hogyan add el magad az önéletrajzodban, a motivációs leveledben ezen az új területen, ahogy azt is, hogyan bizonyítsd az alkalmasságod az állásinterjún. Ez nem mindig könnyű, de ebben például tudok neked segíteni viszonylag egyszerűen: gyere, és csatlakozz a csütörtöki INGYENES, ONLINE mini-tréningemhez, ahol bemutatok egy egyedülálló Karrier Hack módszert! Sőt, azt is elárulom, hogyan férhetsz hozzá a legértékesebb szakmai képzésekhez, amelyek ügyfeleimet többek között a fent említett projektmenedzseri állásokhoz is hozzásegítették. Gyere, a részvétel ingyenes, csak egy regisztrációt kérünk tőled. Itt tudsz jelentkezni, és az ÉLŐ előadáson kérdezni is tudsz tőlem. ››
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.