10 fontos lecke, amit vállalkozóként megtanultam

Írta: Baráth András  |  2024. április 23.  |  c Nincs hozzászólás

Kereken 15 éve április végén mondtam fel a munkahelyemen. Otthagytam a multis létet, a jól fizető pénzügyi vezetői állásomat, és belevágtam egy sokkal nagyobb kalandba, a Gerilla Önéletrajz Műhelybe. Hogyan lettem alkalmazottból vállalkozó? Mi az, amit megtanultam? Íme a 10 legfontosabb tanulság az utamból!

Mielőtt belevágunk, egy vallomás:

Nem vagyok született vállalkozó

Nem vagyok az a fickó, aki 10 évesen már a suliban seftelt valamivel, és semmi más nem érdekelte, csak az üzlet. Nem titok, hogy több, mint 10 évnyi (sikeresnek mondható) alkalmazotti lét után döntöttem úgy, hogy saját céget indítok. 

Így jött létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhely, ahol álláskeresőknek segítünk mielőbb elhelyezkedni. Majd rá nem sokkal később a másik üzletágunk, az Allen Carr Könnyen Leszokni a Dohányzásról Központ is elindult, ahol cigaretta függőket szoktattunk le a dohányzásról gyógyszer, elhízás és minden egyéb mellékhatás nélkül egy világhírű módszer segítségével, brutál sikeresen.

4 éve ősszel pedig a leszoktató biznisz helyett a felnőttképzésre váltottunk: elindult a Gerilla Mentor Klub, ahol a pályamódosításban, a modern szakmai tudás megszerzésében, a specialistává vagy vezetővé válásban, vagyis a karrierjük kiteljesedésében segítjük a szakembereket szintén szuper eredményekkel.

Nagy erősségem a tervezés, így hát minden egyes váltásra tudatosan készültem. Millió könyvet elolvastam, piackutatást csináltam, rengeteg konferenciára, képzésre jártam (és járok mai napig), és természetesen a sok nagy céges bravúr mellett bizony sok kudarcot is átéltem.

Ha 10 pontban kellene átadnom a fiaimnak, hogy mik a legfontosabb tanulságaim vállalkozóként, akkor nekik is a következőket mondanám. 

10 fontos lecke, amit vállalkozóként megtanultam

1, Ha azt hiszed, nem fontos a marketing, bele se kezdj!

Azt mondják a felmérések, hogy az induló cégek kb. negyede nem éli meg az 1 éves kort, az 5. születésnapját pedig csak a vállalkozások kb. fele ünnepelheti meg.

Most, hogy mi már megértük a háromszor ötödiket is, azt hiszem az első számú fő tanulságom, hogy marketing tudás, marketing költés és értékesítési ismeretek nélkül semmilyen üzlet nem megy.

Amikor elhatároztam, hogy saját lábra akarok állni, tudtam jól, hogy online marketingre szükségem lesz, csak ugye soha életemben nem tanultam. Azt se tudtam eszik-e vagy isszák a marketinget, így kezdtem el utánajárni mindennek.

Pontosan olyan oktatóanyagokat, mikrokurzusokat kerestem, mint amiket mi kínálunk most a Mentor Klubban, és ma már tudom, hogy életem egyik legjobb döntése ez volt.

Szóval az első számú tippem, ha te is vállalkozás indításán töröd a fejed, akkor kezdd az online marketing tanulással!

2, Kell egy világos cél és határidő

Munka mellet céget alapítani nem lehet! Jó, pontosítok: lehetni lehet, csak pokoli nehéz.

Egy céget elindítani, működőképes pályára állítani pénz, idő, idő, és megint csak idő… És az az igazság, hogy ezt az időt napi 8 óra munka mellett nem tudod kipréselni magadból.

Vagyis a cégalapításhoz (és egyébként minden váltáshoz) egy ponton túl hozni kell egy döntést, és ki kell tűzni egy szigorú határidőt.

Nem titok, hogy én is évekig csak halogattam a vállalkozást. Akkori indult be komolyan a dolog, amikor leültem a tollal-papírral, és szigorú határidőt szabtam magamnak. Még így is 3 hónappal túl húztam az indulást, de amint volt egy konkrét határidő leírva, onnantól kezdve vettem komolyan.

Onnantól kezdve gyakorlatilag minden pénzt félretettem, hogy legalább 1-1,5 évnyi laufom legyen anyagilag is az induláshoz. Elkezdtem gőzerővel kurzusokra járni, tanulni, hogy úgy tudjak felmondani, hogy ne egy totál bizonytalanba lépjek ki. És neked is ezt javaslom! 

3, Alkalmazottként könnyebb

Az a helyzet, hogy vállalkozást vezetni mindenki tud, amíg nem lesz egy sajátja.

Az üzlet pont olyan, mint egy (problémás) gyerek nevelése.

Elméletben baromi könnyűnek tűnik, és mindenki ért hozzá, egészen addig, amíg meg nem “születik’ a saját céged. :)

Én is azt gondoltam például, hogy könnyebb annyi pénzt csinálni vállalkozóként, mint amennyit alkalmazottként kerestem, de nem. Sőt, őszintén bevallom, hogy egy-két éve érzem igazán azt, hogy ebbe az egész vállakozósdiba megérte belevágni.

Félreértés ne essék, imádom, amit csinálok, semmi pénzért nem adtam volna fel a Gerillát az elmúlt 15 évben, de ezzel együtt ma már azt is pontosan látom, hogy szakemberként vagy szabadúszóként sokkal gyorsabb lett volna karriert építeni. Egyszerűbb, biztosabb és sokkal gyorsabb egy jó szakemberként kimaxolni a karrieredet!

Hogyan tudnád te is kihozni a legtöbbet a pályádból? Mit érdemes tanulni? Mik azok a lépések, amik a legjobb fizetéshez és egy szabad élethez elvezetnek téged alkalmazottként is? Ezt szeretném megmutatni neked október 1-én egy egyszeri, ingyenes előadás alkalmával. Nézd meg a részleteket, és kérd el itt a linket az online előadáshoz! ››

4, A szabadság megfizethetetlen

Megkockáztatom, hogy összeségében többet dolgozom, mint mikor egy multinál menedzserkedtem. Sokkal nagyobb a felelősségem, viszont az időmet is 100 százalékig én osztom be. Ez számomra egy olyan fokú szabadság, ami azt hiszem, megfizetethetetlen.

Ha 10-re jövök be, akkor 10-re jövök, ha intéznivalóm van napközben, elintézem. Ügyfeleimnél is látom, hogy ezt a rugalmasságot és szabadságot hiányolják az alkalmazotti létben legtöbben, de a jó hír az, hogy ezt a szabadságot ma már alkalmazottként is nagyon sok szakterületen el tudod érni, csak ismerni kell a lehetőségeket! Csatlakozz be október 1-én az élőbe, és mutatok 7-8 ilyen területet neked is!

5, Amit az egyetemen tanultam, annak kb. 10%-át se használom

Ez így nagyon rosszul hangzik, de sajnos így van. És tudod mit? Nem csak vállalkozóként van így, hanem már alkalmazottként is ezt tapasztaltam.

Amit a hagyományos iskolai képzés során elsajátítasz, abból baromi keveset lehet hasznosítani a napi munkában. (Erről itt írok bővebben is.)

Én például hiába jártam egyetemre, marketinget, értékesítést, digitális ismereteket, szoftverismeretet, kommunikációt, konfliktuskezelést, projektmenedzsmentet, de még csak normális angol tudást se szereztem az iskolában…

Nagyon gyorsan kiderült, hogy ha talpon szeretnénk maradni, akkor minden fontos tudást és skillt nekem magamnak kell megszereznem.

Rengeteget költöttem oktatóanyagokra, szakkönyvekre, kurzusokra, hogy használható, gyakorlati tudásom legyen. Nem volt Mentor Klub, ahol minden modern tudást egy helyen megszerezhettem volna ráadásul gyakorlati szakemberektől… 

6, A pénz az egy dolog

Fontos a pénz, hisz pénzből élünk, minden egyre csak drágább. De nekem meggyőződésem, hogy az is rengeteg számít, hogy mi az a munka, mi az a biznisz, amit csinálsz.

Elképesztő jó érzés segíteni másoknak, én például kifejezetten örülök, hogy mindkét céggel “nemes üzletbe” vágtunk bele. Büszke vagyok rá, hogy jó ügyekért dolgozunk, jó hírünk van, és tényleg segítséget adunk az embereknek.

Naponta kapunk ilyen üzeneteket…

A médiában szerepelünk, állandó meghívottjai vagyunk üzleti eseményeknek, konferenciáknak. Ez mind nagy szó!

Ha tehát az a kérdésed, hogy mibe éri meg belevágni manapság, akkor az elsődleges szempontod – amellett, hogy mekkora a kereslet, mekkora a piaci potenciál az adott termékre/szolgáltatásra –  az legyen, hogy neked emberi oldalon mit ad az a munka, hosszútávon hová fog eljuttatni téged? És ez éppúgy igaz vállalkozóként, és akkor is ha alkalmazottként szeretnél érvényesülni a karrieredben.

6, Tiéd a siker, és 100%-ban tiéd a kudarc is

Ezt az érzést alkalmazottként nem igazán ismertem. Szóval ha valamire, akkor az üzlet arra is pokoli gyorsan megtanít, hogy magadon kívül igazából nem hibáztathatsz soha senkit.

Nem okolhatsz főnököt, gazdasági helyzetet, Covidot, a vevők szeszélyeit… A vállalkozásban minden, de MINDEN a tiéd. És végül mindenért te viszed el a balhét.

7, Nem kell feltalálni a spanyol viaszt!

Ma már pontosan látom, hogy a recept az üzleti életben ugyanaz, ami egyébként az álláskeresésben, és a karrier minden területén: ha egy problémával szembesülsz, akkor nem érdemes azon erőlködni, hogy te magad feltaláld a spanyol viaszt, helyette inkább nézd meg, hogy milyen módszerek, milyen mikrokurzusok elérhetők, melyik az a módszer, amelyik szimpatikus számodra, és használd azt, amivel mások előtted már bizonyítottan jól teljesítettek egy helyzetben. 

Ez igaz a nyelvtanulásra (nézz bele az erről szóló podcastba itt!), igaz az álláskeresési technikákra, és mindenre, ami általában elakadást okoz az embereknek.

8, A nem fejlődés nem opció

Amire alkalmazottként is viszonylag gyorsan rájöttem, azt cégvezetőként 10-szer olyan fontosnak érzek: folyamatos fejlődésre van szükség.

Nem elég elmenni évente egy-két tréningre ahhoz, hogy elmondhasd magadról, haladsz a szakmádban, jövőálló vagy. Folyamatosan fejleszteni kell, fejlődni kell. 

Elég ha azt említem, hogy a Gerilla Önéletrajz Műhelyt a gazdasági válság idején, egy nagyon magas munkanélküliség közepén kezdtük. Azóta sok minden változott az álláspiacon, és bizony ez alatt a 15 év alatt sok drasztikus üzleti átalakítást kellett megtennünk, különben ma már nem lennénk talpon.

Érdemes elfogadni minél előbb, hogy a változás az egyetlen biztos dolog az életünkben. Vagyis ha egy ideig valami működik, szinte biztosra vehető, hogy hamarosan nem fog. Legalábbis ugyanúgy, ugyanazzal a képlettel nem.

9, Jó csapat nélkül nem megy

Közhely? Talán. De ha valamire szintén nagyon büszke vagyok, és amiről azt gondolom, hogy a cég jelenlegi legnagyobb értéke, az a csapatunk.

Jó emberekkel dolgozunk együtt, mindenki azt csinálja, amihez a legjobban ért, összetartás van és bizalom. Ez nincs meg a jelenlegi munkádban? Akkor változtass mielőbb, mert enélkül nem fogsz tudni előrelépni!

Nem tagadom, megéltünk már mi is mélypontokat, sőt, pár évvel ezelőtt a csapat felépítését is gyakorlatilag az alapoktól kellett újra kezdenünk: visszahozni jó munkatársakat, elküldeni nem megfelelőket… Ezt a leckét akkor megtanultam, és az álláskeresőknek is ezt tanítom. Ha hülye a főnök, mérgező a légkör, akkor váltani kell!  

10, Az ügyfél az első 

Végül, de nem utolsó sorban az egész vállalkozás nem érne semmit, ha nem lennél te, és nem lennének a jó fej ügyfeleink. :)

Számomra óriási dolog, hogy fejlődni vágyó, egyről a kettőre jutni akaró, nem a politikai és egyéb kapcsolatokra váró emberekkel dolgozunk együtt. A Gerilla Önéletrajznál és a Mentor Klubban is olyan szakemberekkel találkozom, akik invesztálnak a tudásukba, akik tesznek az életükért, és nem a csodát várják. Már csak azok alapján, hogy olvasod ezt a cikket, szinte biztosra veszem, hogy te is ilyen ember vagy…

Ha eleged van a jelenlegi munkádból és változtatni akarsz, akkor ne feledd, hogy van segítséged! Ha van egy nagyon erős ambíciód a saját vállalkozásra, akkor egy jó csapattal, akarással, sok munkával, fejlődni vágyással ez is opció lehet.

Nem könnyű, ezt el nem tagadom. De igenis lehet Magyarországon is nemzetközi szinten is versenyképes vállalkozást létrehozni, de mielőtt ebbe beleugrasz, én mindenképp azt javaslom, hogy nézd meg, alkalmazottként, esetleg szabadúszóként milyen egyéb lehetőségeid lennének. Biztosra veszem, hogy az október 1-jei előadásom után te is sokkal optimistábban tekintesz majd a pályádra! Kérd el a linket itt! ›› 

Remélem ezzel a cikkel is tudtam kicsit segíteni neked, és ha vállalkozói ambícióid vannak, pár lényeges dologra rávilágított az írásom. Ha kérdésed van, vagy hozzászólnál, írj bátran kommentben! Ha élőben is kérdeznél tőlem, várlak szeretettel az online előadáson.

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás