Motiváció, motiváció, hogyan találjalak meg végre?
Mindenki tudja legbelül, hogy motiváció nélkül nem lehet dolgozni, nem lehet élni. Mégis sokan ezt csináljuk, nem igaz? Döbbenetes adat, de tudod mi a válasza a legtöbb embernek arra a kérdésre, hogy 0 és 100 között mennyire motivált a munkájában? 55-60%! Csak úgy elpöfögünk energiaszintben minden nap, és ez az átlag motivációs szint nem csak magyar, de világviszonylatban is. Miért nem hatnak ránk tartósan a nagy motivációs beszédek? Miért nem működnek a céges motivációs tréningek? Görgess tovább, és megtudod a választ!
Te mennyire vagy motivált a munkádban?
Csak őszintén (máshogy nem érdemes), adj egy értéket magadnak a motivációs skálán! (0-100%-ig)
Azért vagy az állásodban, mert megszoktad, vagy mert tényleg szereted?
Mi hajt előre? Mitől csillog a szemed? Mi ad energiát neked? És mi szívja le az életerődet?
Eleged van a mostani állásodból, de közben azt sem tudod, mi lenne jobb? Nem tudod, mi az a “jó munka”, ami igazán örömet okozna neked? Mi a 3 fő motivátor jelenleg az életedben?
Ezek nagyon fontos kérdések, de sajnos az emberek nagy része nem tudja rájuk a választ, és ez nagy baj…
Hiszen mi is a motiváció?
ENERGIA!
Lényegében az a hajtóerő, ami a teljesítményhez szükséges. Motivált állapotban tudod igazán kihasználni készségeidet és tudásodat. És csakis a motivátoraid ismeretében tudsz hozni jó karrier döntéseket.
Szoktam mondani ügyfeleimnek, hogy hiába próbálsz még több benzint pumpálni a motorba, ha te egy elektromos autó vagy.
A világ összes benzine se lesz jó neked semmire, egy métert nem fogsz haladni tőle. Ellenben, ha 10 percre rátesznek a töltőre, minden gond nélkül tudsz haladni tovább. Megvan ez az érzés, nem igaz?
Biztosan Te is ismered Gary Chapman világhírű szeretetnyelv koncepcióját. Az elmélet lényege ugye az, hogy minden embernek van az 5 fő szeretetnyelvből (elismerő szavak, minőségi idő, ajándékozás, szívességek, testi érintés) két legfontosabb, ami az ő elsődleges és másodlagos drive-ja egy kapcsolataiban. Ez a Te szeretetnyelved, ebből érzed azt, hogy szeretnek, hogy fontos vagy.
Namármost ha neked a minőségi idő és az elismerő szavak a legfontosabb, akkor hiába fog a párod elhalmozni naponta ajándékokkal, ha közben nem dicsér és nem tölt veled elég időt, nem fogod egy percre se úgy érezni, hogy szeret.
Pontosan így működnek a motivátorok is az életünkben!
Ha neked a szakmai kihívások, a tartozni valahová vagy az elismertség érzés a legfontosabb, akkor hiába kapsz félévente wellness hétvégét jutalomba, és hiába keresel viszonylag jól, mégsem leszel motivált tartósan, és se te, se a főnököd nem fogja érteni, hogy mi a probléma.
Te azt fogod érezni, hogy egyre inkább nem vagy jól, csak muszájból mész be reggelente az irodába. A főnököd meg ott fog állni széttárt karokkal, hogy de hát van céges autód, céges gyümölcs, céges orvosi szűrés, most emelték meg a fizetésed, mi kell még???!!!
Jó esetben (és egy jó cég) megpróbál ilyenkor elküldeni legalább valamilyen tréningre, és itt jön az a bizonyos – bevezetőben is említett – probléma: sokan nem lesznek jobban. Az eredmény, amit fel tudnak mutatni a tréning után, legtöbbször nem igazán jelentős, illetve csak rövid távon mutatkozik meg. Miért? Mert van itt egy lényeges dolog:
Mindenki csak saját magát tudja motiválni!
A motiváció egy belső dolog, az ember belső hajtóereje. Számos kutatás bebizonyította, hogy egy másik egyén vagy a munkahely maximum stimulálni tudja a saját motivációs „start gombodat”, de megnyomni nem.
Ezért van az, hogy a mesterségesen előidézett motiváció, vagy a motivációs beszédek csak rövid ideig tartanak…
Térképezd fel a motivációdat!
A jó hír az (hogy végre ilyet is mondjak :)), hogy a motiváció egészen jól mérhető.
Vagyis Te is pontosan meg tudod határozni, hogy egy adott időszakban mi motivál igazán téged, mi a Te top 3 fő motivátorod, amiből esetleg hiányod van, és amiből s.o.s. többet kell kapnod.
Vannak erre módszerek, igenis léteznek tartós, azaz belső motivációt eredményező tréningek, csak meg kell őket találni.
A Gerilla Mentor Klubban néhány hete Pósa Katarina tartott pl. egy kiváló tréninget, ahol James Sale nemzetközi hírű Motivációs Térkép módszerét hozta el egy egész napos, élő, képzés keretében (ingyenesen) a klubtagoknak. Mit nem mondjak, szemfelnyitó eredmények születtek, ilyen visszajelzéseket kaptunk a tréningről:
„Ennyire értékes, intenzív és élő képzésen még soha nem vettem részt! Most már értem, miért nem volt elég hajtóerőm, 40 évesen épp ideje volt megtudni, mik a fő motivátoraim.” Lilla
***
„Érdekes volt megtudni, hogy mi az a top 4 tulajdonság, amit egy toborzó keres egy új jelöltben, illetve hogy mennyire érdemes megvizsgálni a motivációs ütközéseket. Mindenképpen ajánlom ezt a tréninget azoknak, akik nagy szervezetben dolgoznak, bár hasznos a kis cégeknek is, sőt akár a családnak, vagy a párkapcsolatban levőknek is érdemes felállítani a teljesítmény képletet.” Gabriella
***
„Kata tréningje, az egyik legjobb volt, amin valaha részt vettem. Nem gondoltam volna, hogy a motiváció ennyire jól mérhető, számszerűsíthető. Illetve szintén nagy felismerés számomra, hogy még ha úgy is érzed, elfásultál és minden motivációdat kiölték, akkor is meg lehet újra találni, de úgy nem, ha nem tudsz semmit arról, hogy hogyan is működik a motiváció. AHA élmény volt rádöbbenni, hogy a mi csapatunkban pl. mindenkit más motivál, ezért nehéz egy irányba menni.” Orsolya
Miért fontos, hogy Te is tisztában legyél a motivátoraiddal?
Nem csak az a baj, hogy enervált, kedvetlen, eredménytelen és hatékonytalanabb leszel, ha nem ismered a saját motivátoraidat. A nagyobb baj az, hogy nem is fogod tudni kommunikálni a főnöködnek, a családodnak, hogy mire lenne szükséged, és ez hosszú távon kiégéshez hasonló tüneteket okozhat.
Az “azt se tudom mi a bajom”, “nem vagyok normális” érzés sokak számára az igazi probléma, mert ezzel egyre lúzerebbnek, szerencsétlenebbnek érzik magukat.
Ha nem tudod mi húz le, vagy miből hiányzik több, akkor nem fogod érteni, hogy miért dolgozol viszonylag jó munkahelyen, úgy, ahogy akarsz, mégsem vagy kellően lelkes és motivált.
És ez sajnos oda-vissza működni fog, vagyis hiába akar a főnök motiválni téged pl. pénzzel, vagy azzal, hogy szabad kezet ad, ha nem ez a te hajtóerőd, akkor semmire nem megy vele, sőt, olyat is nem egyszer láttam, hogy csak még rontott a helyzeten egy motivációnak szánt eszköz.
Volt például egy ügyfelem, akit motiválni szeretett volna a főnöke azzal, hogy teljes szabad kezet kapott egy projektben.
Csak a jó szándék vezérelte, mert látta, hogy valami nem stimmel a srácnál, gondolta, nem instruálja, nagyobb önállóságot ad neki, és csak a projekt nagyobb fordulóinál vonja be magát.
A srácnak viszont ponthogy az elismerésből volt óriási hiánya, a legfőbb motivátorai közé tartozott volna, hogy folyamatos visszajelzést, elismerést kapjon a munkájáról, amit így még kevésbé kapott meg…
Odáig ment a dolog, hogy végül a srác felmondott, mert eljutott a demotiváció azon szintjére, amikor az ember már azt mondja: “Bármennyit fizetnének, akkor se csinálnám tovább.”
Te ne juss el ide!
Juss el inkább a másik irányba, a “Ha nem fizetnének ennyit, akkor is szívesen csinálnám!” állapotba! Hidd el, ez egyáltalán nem lehetetlen!
A vendégünk Pósa Kata vállalati tréner, coach, a Motivációs térkép módszer hivatalos magyarországi oktatója lesz.
A téma: Hogyan térképezd fel a motivációdat?
Ha úgy érzed megakadtál az önismereti fejlődésed útján, nem egyértelmű számodra, hogy mi az, amit legjobban szeretnél csinálni, vagy fontolgatod a mukahely vagy karrierváltást, akkor ez a módszertan segítséget nyújthat a legjobb döntés meghozatalában.
Itt tudsz csatlakozni a beszélgetéshez, és élőben kérdezni Katától vagy tőlem.››
Várunk szeretettel! :)
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Szervusz András! Teljesítményorientált szférában dolgoztam huszon- egynéhány évig. Több évig támogattam munkatársaimat, később a magam által felépített Igazgatóságot.
Hittem abban, hogy partnerek lesznek leendő v. már felvett munkatársaim és képesek lesznek megnyílni nekem, akkor amikor a belső hajtó energiájukról érdeklődtem. Persze a már felett és engem megismert dolgozók jobban megnyíltak nekem. Legalább is úgy gondoltam, - és hittem is nekik, mert úgy nem érdemes együtt dolgozni, ha nem bízunk és nem hiszünk egymásban.
Azt tapasztaltam, hogy sokszor önmaga sincs tisztába a saját "hajtóművéről". Ezekből a tapasztalatokból írtam meg a diplomámat "Felnőttek motívációja" címmel.
Szervusz András! Teljesítményorientált szférában dolgoztam huszon- egynéhány évig. Több évig támogattam munkatársaimat, később a magam által felépített Igazgatóságot.
Hittem abban, hogy partnerek lesznek leendő v. már felvett munkatársaim és képesek lesznek megnyílni nekem, akkor amikor a belső hajtó energiájukról érdeklődtem. Persze a már felett és engem megismert dolgozók jobban megnyíltak nekem. Legalább is úgy gondoltam, - és hittem is nekik, mert úgy nem érdemes együtt dolgozni, ha nem bízunk és nem hiszünk egymásban.
Azt tapasztaltam, hogy sokszor önmaga sincs tisztába a saját "hajtóművéről". Ezekből a tapasztalatokból írtam meg a diplomámat "Felnőttek motívációja" címmel. Izgalmas dolog megnyitni és megfogalmaztatni a munkatársak saját motívációját. Ja, és "tükör" - ként elétartani, amikor elcsügged, belefárad a mindennapokba.