Miért fontos, hogy az eredményeidet mutasd be az önéletrajzban?

Írta: Baráth András  |  2024. január 08.  |  c 1 hozzászólás

Egy átlagos önéletrajzban az álláskeresők szinte egyáltalán nem beszélnek az eredményeikről, mindig csak a korábbi feladataikat, felelősségeiket sorolják fel. A legtöbb pályázat ezért úgy néz ki, mintha Ctrl + C, Ctr + V-vel egyszerűen csak kimásolta volna a jelölt a korábbi munkaköri leírásait, ami nagy hiba… és egyben jó hír Neked, hiszen óriási előnyt jelenthet.

Figyelem, egy igazi Gerilla Önéletrajz TITOK következik!

Ha inkább videóban néznéd meg a cikket, kattints:

Az önéletrajzod lelke: az eredmények

Az önéletrajz tréningjeimen és az Állásszerző Programban is egy komplett gyakorlati részt szánok az eredmények feltérképezésére, ugyanis ha semmi többet nem teszel, mint azt, hogy a feladatok mellett beszélsz kicsit a főbb eredményeidről is a pályázatodban, máris rengeteg konkurens jelentkezőt magad mögé utasítasz. 

Ehhez képest általában úgy futunk neki a tréningeken is a kérdésnek, hogy az álláskeresők húzzák a szájukat: 

“Dehát én csak egy egyszerű beosztott vagyok, nekem nincsenek látványos eredményeim.”

“Az én munkám eredményeit nem lehet számszerűsíteni.”

“Én csak a munkámat végeztem, nem tettem le az asztalra semmi különöset.”

Lehet, hogy most kapásból Neked sem ugrik be semmi, amit “eredménynek” neveznél?
Hidd el, ez csakis azért van, mert a legtöbb eredményt természetesnek gondolod.

Valójában, ami számodra csak egy kipipált feladat, az sokszor egy igen komoly, mérhető hozzájárulás vagy megspórolt költség a cégnek.

A cégeket a kiválasztás során elsősorban két dolog érdekli:

  • A munkád eredményeként mennyi plusz bevételt érhetnek el?
  • Mennyi költséget fognak megtakarítani általad?

Ez éppúgy igaz a versenyszférára, mint a közszférára, és éppúgy érvényes a vezetői, mint a beosztotti pozíciókban. 

A konkrét eredmények rész tehát a legmeggyőzőbb és a legizgalmasabb rész a munkáltató számára az önéletrajzodban (már ha használod), ez adja ugyanis a legtöbb releváns infót a szakmai hozzáértésedről és az elkötelezettségedről. 

Mondok egy példát!

Ha azt írod az önéletrajzban, hogy “tapasztalt, jó vezető vagyok”, ez önmagában semmit nem mond az olvasónak. Ezt bárki mondhatja, nem igaz? 

De ha azt írod, hogy “a legjobb munkahely felmérésben az osztályom 3 éven keresztül mindig a cégen belüli ranglista élén végzett”, azt már jobban érteni fogják a cégek.

Vagy

Ha mondjuk te pénzügyes állásokra pályázol, és csak annyit írsz, hogy „többéves könyvelői tapasztalat, precíz, pontos munkavégzés…” csak egy leszel a tucatnyi precíz, pontos, munkájára igényes, tapasztalt pénzügyes jelöltek közül.  

Ehelyett kicsit konkrétabban írhatod pl. azt is, hogy “könyvelőként a pályafutásom során mintegy 70 cég teljes körű könyvelését végeztem, megközelítőleg 2.000.000 Ft-ot takarítottam meg egy-egy vállalatnak azzal, hogy mindig határidőre, pontosan készítettem el a negyedéves adóbevallását, elkerülve ezzel a felesleges ellenőrzéseket és bírságokat.”

Mennyivel másképp hangzik így és mennyivel kézzelfoghatóbb, nem igaz?

Árbevétel-növekedés, készlet-, költség-, kintlévőség csökkentés, egy új folyamat vagy szabályzat kialakítása, elnyert elismerések, díjak… A munkádnak rengeteg féle eredménye lehet.

Két dolog a lényeg: törekedj rá, hogy az eredményeidet lehetőleg számszerűsítve, a lehető legkonkrétabban fogalmazd meg. És mindig a saját hozzáadott értékedről, ne pedig a cég eredményeiről beszélj! Ha szeretnél konkrét példákat kapni arra, hogy neked milyen eredményeket és hogyan lenne célszerű az önéletrajzodban kiemelned, akkor várlak szeretettel a szerda esti ingyenes, online előadásomra, itt tudsz rá regisztrálni. ››

De miért ilyen fontosak ezek a nyamvadt eredmények? Miért nem elég felsorolni a feladatokat?

Csak két nyomós okot mondok, ami miatt Neked is ajánlom, hogy SOHA, de soha ne hagyd ki a CV-dből az eredmények részt.

1) A jelentkezők közötti különbséget az eredmények mutatják meg

Erre jó példa ez az igaz történet: Két nagyon kedves ismerősöm hasonló tapasztalattal került be egy céghez, ahol évekig középvezetőként dolgoztak különböző területeken. 

Jól teljesítettek, elégedettek voltak mindkettőjükkel, olyannyira, hogy egy szervezeti átalakítás során mindkettőjüket feljebb léptették igazgatónak.  

Csakhogy míg az egyikük egy igazi húzó ember lett, jobbnál jobb eredményeket tett le az asztalra, a beosztottjai felnéztek rá, a másikuk nem igazán boldogult a feladattal, olyannyira, hogy a végén közös megegyezéssel meg is váltak tőle… 

Ha csak a feladatok alapján nézed ezt a két embert, akkor látnál különbséget az önéletrajzukban?

Aligha, hiszen mindketten szinte kottára ugyanazokat a feladatokat látták el.

A valóság azonban az, hogy nagyon is volt különbség köztük, amit a sikeresebb ismerősöm csakis úgy tudna alátámasztani, csak úgy tudná kiemelni magát az átlagos jelöltek közül, ha az eredményeit is bemutatja már az önéletrajzában.

De mondok mást.

2) Az eredményeid segíthetnek a béralkuban is

Ha számokban – akár forintosítva – is ki tudod fejezni az eredményeidet, annak van egy nagyon fontos szerepe a bértárgyalás során.

Ha ugyanis az állásinterjún elérkeztek a béralkuhoz, de a cég esetleg picit soknak tartja, amit kérsz, akkor máris van egy ütős eszköz a kezedben a tárgyaláshoz: fel tudsz hozni konkrét példákat, hogy milyen értéket teremtesz, mennyit nyernek veled, ha melletted döntenek.

  • Be tudod bizonyítani, hogy messze többet takarítasz meg vagy többet termelsz a cégnek, mint amennyit kérsz.
  • Meg tudod érvelni, hogy a fizetésed valójában nem egy ablakon kidobott pénz lesz nekik, hanem egy befektetés, amivel ennyi és ennyi pluszbevételre tehetnek szert.

Érted már?

Az eredményeiddel alá tudod támasztani a fizetési igényedet. És ehhez nem kell felsővezetőnek vagy vezérigazgatónak lenni, egy fröccsöntő szakmunkás vagy egy személyi asszisztens is pontosan ugyanolyan hatékonyan tudja ezeket használni.

Láthatod, hogy a konkrét eredmények azok, amik igazán kiemelnek a pályázók közül és nagyban megkönnyíthetik az elhelyezkedésed, javíthatják az alkupozíciódat. Ráadásul ezek azok a részletek, amire egyébként az állásinterjún is minden esetben rákérdeznek.

Javaslom, hogy Te ne várj a megfogalmazásukkal az állásinterjúig, mert a jelenlegi álláspiaci helyzetben már az önéletrajzodban is nagy szükséged lehet rájuk!

Ha szeretnéd látni, hogy milyen lehetőségeid vannak az álláspiacon 2024-ben, milyen konkrét munkakörökre érdemes pályáznod, ahol infláció felett kereshetsz, akkor gyere és csatlakozz a következő ingyenes, online webináromhoz, ahol a kérdéseidre is szívesen válaszolok majd. ››

Hajrá, sok sikert! Eredményes állásváltást kívánok!

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Linkedin vagy jó önéletrajz – melyik a fontosabb? – Gerilla Mentor Klub
2024. december 9. hétfő 14:50

[…] azért is érnek el LinkedInen is sikereket, mert a Gerilla önéletrajzírási szempontokat ültetik át […]

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás