Zavarban vagy, ha több ember előtt kell beszélned? A legjobb módszer, hogy legyőzd a lámpalázad
Az iskolarendszerünk egyik nagy paradoxona, hogy évekig tanítanak bennünket helyesen írni és olvasni, viszont sehol nem tanítanak hatásosan és érdekesen előadni. Csoda, hogy tízből kilenc ember még a gondolattól is rosszul van, hogy több ember előtt kell megszólalnia, ne adj Isten prezentálnia? Ha számodra is nagy kihívást jelent társaság előtt beszélni, akár csak egy állásinterjún bemutatkozni, akkor figyelj, mert ez a cikk Neked szól.
Pár héttel ezelőtt járt nálam konzultáción Péter, aki a 40-es évei elején járó, halkszavú, elsőre kicsit talán túlságosan is távolságtartónak tűnő szakember. Mérnökként dolgozik egy multinál, de mivel úgy érzi megrekedt egy kicsit a karriere, váltani szeretne.
Rövid beszélgetés után kiderül, hogy nem is igazán az előrelépés a probléma, hanem az, hogy túlságosan kellemetlen számára, hogy egyre többet kell prezentálnia.
“Nem szeretnék olyan állást, ahol rendszeresen kell előadni, nem az én műfajom, soha nem is volt az. Ha társaságban kell megszólalni, úgy érzem, csak hebegni-habogni tudok. Pláne angolul. Minden feladatot elvégzek precízen, gyorsan, csak ne kelljen mások előtt előadnom.”
Ismerős helyzet számodra is?
Tudom, hogy nem vigasz, de hidd el, hogy rengeteg ember keres meg hasonló problémával.
Nagyon sokan nem merünk nagyobb társaság előtt megszólalni, nem tudunk elég lényegretörőek és érdekesek lenni. Folyamatosan azt lessük, ki mit gondol rólunk. A mondandónkba belegabalyodunk, elpirulunk. Vagy túlságosan hadarunk, vagy épp ellenkezőleg, akadozva beszélünk, leblokkolunk és még azt is elfelejtjük, amit egyébként álmunkból felébresztve is tudunk… egyszóval kellemetlen és gyötrelmes az egész.
Szándékosan használom a többes számot, mert talán nem gondolnád rólam, de néhány éve bizony én is ugyanezekkel a problémákkal küszködtem. Hiába volt már némi prezentációs és vezetői rutinom, amikor elkezdtem a Gerillánál nagyobb (több száz fős) közönség előtt is élőben tréningeket tartani, szinte leájultam a színpadról, úgy izgultam.
Két lehetőségem volt: vagy hagyom az egészet a fenébe, és a Gerilla módszereket kizárólag könyvek formájában, írásos anyagokkal tanítom, vagy beleállok a dologba és elkezdek dolgozni a lámpalázamon.
Az utóbbit választottam: beiratkoztam egy Toastmasters képzésre, rengeteg kommunikációs, prezentációs technikákról és meggyőzésről szóló könyvet kiolvastam, online kurzusokra jártam, és szép lassan megtanultam nagyobb közönség előtt is beszélni.
Könnyű neked, te olyan szerethető figura vagy!
Szokták mondani sokan, hogy könnyű nekem, én mindig olyan energikus, összeszedett vagyok. Látszik, hogy nem izgulok, komfortosan mozgok az előadásokon… De hidd el, ez már “csak” a végeredmény.
Amit a saját bőrömön megtapasztaltam, és amit azóta is látok a tanácsadásokon, hogy mi magyarok sajnos nem vagyunk túl jók kommunikációban, és ezen nem is nagyon dolgozunk.
Pedig egy olyan készségről beszélünk, ami még az olyan introvertáltabb típusoknál is remekül fejleszthető, mint amilyen én vagyok. :) Ha szeretnél Te is fejlődni, az önéletrajzírás mellett a kommunikációs-, meggyőzési-, tárgyalási- vagy előadástechnikádat is fejleszteni, akkor gyere és csatlakozz a következő ingyenes, ÉLŐ előadásomhoz itt.
Visszatérve ügyfelemre és a lámpalázra!
Péternek is azt javasoltam, hogy végezzen el három kurzust a Gerilla Mentor Klubban (A legeredményesebb meggyőzési technikák, Befolyásolj úgy, mint egy túsztárgyaló és Hogyan legyél meggyőző és érdekes bármilyen közönség előtt?), és ha ezek után is úgy érzi majd, hogy vállalhatatlan számára a havi rendszeres prezentáció, akkor térjünk vissza a váltásra. Egyelőre úgy néz ki, hogy Péter marad a cégénél… :)
Mi az, ami segített neki, és Neked is segíteni fog a lámpaláz ellen?
Egy képlet van: kell néhány jó tréning és gyakorlás, gyakorlás!
Nem tudom láttad-e a Király beszéde című filmet. Ha nem akkor nagyon ajánlom, abban ugyanis a legfontosabb dolog benne van, amit a lámpalázról tudni érdemes.
A helyzet ugyanis az, hogy van sok-sok tanulható prezentációs elem, meggyőzési technika, fűszer, amivel jobbá, élvezetesebbé lehet tenni egy előadást. Ezek használatával Te is meg tudsz tanulni érdekesebben, emlékezetesebben előadni bármit, de csak akkor, HA…
a beszédedet előre megírod, begyakorolod, és sokszor-sokszor lepróbálod.
Fejben ugyanis mindenki szuper előadó (magában még a beszédhibás király sem dadog), de közönség előtt csak akkor fognak eszedbe jutni a megfelelő szavak, csak úgy fogsz hatni, és akkor fogod jól érezni magad, ha előtte minden mondatra felkészülsz, a teljes előadásod felmondod, visszahallgatod és gyakorolsz.
Óriási tévhit az, hogy jó előadónak születni kell
A legjobb stand uposok is minden egyes előadásra hónapokat készülnek, minden szöveget megírnak, minden ütemet, minden poént kiszámolnak. Kevesen gondolnák, de az egyik legfeszesebb műfaj a legspontánabbnak tűnő stand up.
Sajnos ez eleinte nálad is csak így működik. A jó hír az, hogy idővel – ha már néhány előadást elpróbáltál, megtartottál és a bevált prezentációs elemeket begyakoroltad – lesz olyan rutinod, hogy egyre könnyebb és élvezetesebb lesz a dolog.
Hajrá, sok sikert és feszengés mentes előadásokat! :)
Szeretnél az állásinterjúkon sokkal meggyőzőbben szerepelni? A következő ingyenes, élő előadásomon megosztom veled azokat a”best practice”-ket, amikből az álláskeresés kapcsán Neked is fel kellene készülnöd. Regisztrálj az online mini-tréningre itt ››
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.