A túl gyakori váltás problémái – Hogyan kerüld el, hogy job hoppernek tartsanak?

Írta: Baráth András  |  2021. július 02.  |  c 1 hozzászólás

Mit csinálj az önéletrajzoddal, ha volt néhány balul sikerült váltásod, 1-2 éves munkaviszonyok és állandóan ezen lovagolnak a HR-esek?  Lehet-e hátrányod abból, ha job hoppernek tartanak? Mi a teendő, hogy megbízható szakember benyomását keltsd már a pályázatodban?

A cikk elolvasása kb. 4 perc

Állásról állásra

Azzal a kérdéssel keresett meg egyik ügyfelem, hogy mihez kezdjen a pályázatával, az elmúlt 6-7 évben volt ugyanis néhány mellényúlása. 

Péter 47 éves, egyébként szép karriert épített fel magának, nagy nevű cégeknél dolgozott. Annyi szépséghibája van a pályafutásának, hogy 40 éves kora után picit sűrűbben váltott, és bekerült az önéletrajzába néhány rövidebb, 1-1,5 éves munkaviszony. Emiatt hiába lenne alkalmas jelölt az állásra, úgy érzi, nem bíznak meg benne a cégek.

Egyáltalán nem arról van szó, hogy a kihívásokat kereste volna, mindig volt alapos oka a váltásra: volt olyan, hogy megkereste például egy fejvadász, ajánlott neki egy pozíciót, ami nem igazán passzolt a korábbi profiljába, de elvállalta. Majd viszonylag gyorsan rájött, hogy mégiscsak kár volt más területen kísérletezni, és gyorsan visszaváltott az eredeti területére, az értékesítés vonalra….

Volt olyan is, hogy kivonult a cég Magyarországról, ezért megszűnt az állása….

Majd jött egy szerencsétlen félrenyúlás, ahol a főnökével nem jöttek ki, pokollá tette az életét, megint csak nem volt más választása…

Ilyenekből összejött 3-4 a karrierjében, ami természetesen azonnal gyanússá vált a személyzetiseknek, mert azt a látszatot kelti, hogy ügyfelem egy igazi állásról állásra ugráló szakember.

Mit lehet ilyenkor csinálni?

A kulcs a jó önéletrajz!

Itt is az a recept, hogy elébe kell menni az esetleges kifogásoknak.

Nem fest jól a túl gyakori váltás az önéletrajzodban? Nem.
Bizalmatlanságot szül? Igen!

Akkor nincs mese, el kell távolítani vagy meg kell magyarázni a pályázatodban.

Sokszor elmondom, itt is megismétlem: az önéletrajz nem egy adóbevallás, amiben minden apró részletről be kell számolnod a családi állapotodat, lakcímedet, életkorodat, születési adataidat, minden tanulmányodat és munkahelyedet illetően. 

Az önéletrajz sokkal inkább egy REKLÁMLEVÉL, amit nagyon erős értékesítési- és marketing szemlélettel kell összeraknod, ha azt akarod, hogy működjön és bejuttasson téged minél több állásinterjúra. 

Ha túl sok az 1-1,5 éves munkaviszony a CV-dben, akkor úgy érdemes bemutatnod, hogy összefűzöd az évszámokat és egyszerűen KIHAGYOD a próbaidő alatti felmondásokat éppúgy, mint az 1-1.5 éves kitérőket a pályázatodból. 

Mutatok egy példát!

Ha tegyük fel 2016 és 2017 között volt egy 1 éves munkaviszonyod, tehát a valóságban úgy dolgoztál, hogy: 

  • Sales manager, X cég – 2012-2016
  • Ügyfélszolgálati vezető, Y cég – 2016-2017 
  • Senior sales manager, Z cég – 2017-2020, akkor ezt a középső 1 éves munkaviszonyt egyszerűen hagyd el az önéletrajzodból. 

Mivel éveket írsz, nem hónapokat, így is hézagmentes, koherens lesz az önéletrajzod, viszont nem zavarja össze a személyzetiseket.

Mi van akkor, ha egy-egy rövid kitérő karrier szempontjából mégiscsak jól mutatna a pályázatodban?

Sokszor felmerül a kérdés, hogy de mit csináljak akkor, ha ugyan pár hónapot/1 évet voltam csak egy cégnél, de a pozíció és az ott elért eredmények jól jönnének az önéletrajzomban?

A válaszom erre az, hogy ÁLTALÁBAN NEM ÉRI MEG!

Az egyértelmű tapasztalatom az, hogy nagyobb kárt okoz az, ha úgy tűnik optikailag egy pályázat, hogy túl sok a váltás, ugrál a jelölt a cégek között, még akkor is, ha történetesen valami érdekes dolgot csinált a kitérők alatt. 

Maradva ügyfelem, Péter példájánál: Miután átírtuk az önéletrajzát és nála is kikukáztuk a rövidebb állásokat, minden 3. elküldött pályázata után behívták interjúra, míg korábba arra panaszkodott, hogy 50 elküldött önéletrajzból is kb.1-2 interjúra jutott csak be.

Egy 20 éves szakmai tapasztalatnál már nagyon könnyű belecsúszni abba, hogy 3-4 rövidebb (1-1.5-2 éves) munkaviszony miatt ránksütik a job hopper címkét, még ha valójában ez nem is igaz. Nagyon kell tehát mérlegelni, hogy mit hagysz a pályázatban és mit veszel ki belőle.

Milyen intő jelekre hallgass?

Ha nem jutsz be elég állásinterjúra, vagy azt látod, hogy hiába vettél ki egy-két rövidebb munkát, zsinórban 5-6 interjún még mindig feljön ez a téma és folyamatosan forszírozzák a váltásokat, akkor érdemes tovább foglalkoznod a kérdéssel.

Ilyenkor két lehetőséged van:

Vagy tovább ritkítod, zsugorítod a szakmai pályafutás részt az önéletrajzodban. Vagy beveted a kifogáskezelést, ami szintén nagyon jól működik ilyen esetekben. Mit takar ez?

Ha van egy kifogás, ami nagyon sokszor felmerül veled kapcsolatban egy interjún (pl. kisgyermeked van, látszólag túl gyakran váltottál, stb.) akkor érdemes már a motivációs levélben elébe menni ennek a kifogásnak.

Például írhatod nyugodtan azt, hogy “talán tűnhet úgy az önélerajzom alapján, hogy az utóbbi 5 évben túl gyakran váltottam, ezért szeretném hozzátenni, hogy ennél a cégnél egy kivonulás miatt kényszerültem váltásra, a másik cégnél nagyon nagy szakmai ugrásnak tűnt az állás, de kiderült, hogy nem erről van szó, nem kellett volna bevállani…” 

Nem kell hosszan, elég 3-4 sorban kifejteni a helyzetet, de így elébe mész a kérdésnek, ami sokkal jobb, mintha az állásinterjún magyarárzkodnál.

Ha utólag, már csak az interjún meséled el, hogy mi történt, az mindig picit magyarázkodás. Ellenben ha te hozod fel a témát, és már a motivációs levélben választ adsz, akkor kifogást kezelsz, ami egy szuperül működő értékesítési technika az álláskeresésben is.

A legfőbb tanácsom tehát: ne aggódj a kitérők, mellényúlt váltások miatt.   Ne csinálj belőle magyarázkodást, de ne is hagyd, hogy helyetted döntsenek róla a személyzetisek. Használd bátran a Gerilla Önéletrajz technikákat, mert ahogy több ezer ügyfelemnél, biztos vagyok benne, hogy nálad is működni fognak!

Ha úgy érzed, jól jönne néhány működő, állásszerző önéletrajzminta, és szeretnéd gyakorlatban is megtanulni a Gerilla módszereket, akkor kérlek regisztrálj a következő, internetes mini-tréningemre, amelyben azt is megmutatom, hogyan találhatod meg a neked való álláslehetőségeket >>

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Szabó Péter
2021. július 5. hétfő 11:53

Ez nálam most nagyon betalált.
Gyakorlatilag minden stimmel, kizárólag, hogy ügyfeled lennék :) legalábbis nem úgy....
Viszont még ez is változhat, mert - bár a ballépések kigyomlálását magam is alkalmazom - mégsem érzem magam elég hatékonynak a pozíciók megszerzésébe.

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás