Fizetésemelés – hogyan tárgyaljak róla?

Írta: Baráth András  |  2022. december 20.  |  c 1 hozzászólás

Idén a bértárgyalás különösen nehéz téma lesz, mind a munkavállalóknak, mind pedig a cégeknek. Ha szeretnél jól kijönni a dologból, és 2023-ban néhány százalékkal megdobni a fizetésed, akkor ezekre figyelj!

Mindenkinek a fejében van egy szám

Az elmúlt év az extrém mértékű infláció jegyében telt. Mindannyian tapasztaljuk, hogy brutálisan bedrágult szinte minden. Ez nem csak az emberek, a munkatársak számára probléma, de a bizonytalanság, az energiaválság miatt sok cég lehetőségei is egyre jobban beszűkülnek. 

De ahol nem is kéne visszafogni a lovakat – mert mondjuk dübörög a cég, a bizonytalanság ellenére is megy a szekér – ott is megjelenik egy lélektani határ. 

Mindenkinek a fejében ott van ugyanis egy szám. 

Nekünk az asztal innenső oldalán pörög az, hogy mennyibe kerül a kenyér, mennyi egy üveg bor, a gázszámla, egy tankolás vagy egy családi vacsora…

Az asztal túloldalán pedig azt számolgatják, hogy mennyibe is kerül egy munkatárs?! 

Ahogy te is, úgy a cégvezetők, tulajdonosok is szeretik bekategorizálni a dolgokat, és minden, ami átlépi ezt a bizonyos elképzelt határt, arra úgy tekinteni, mint ami már nem éri meg, ami már túl nagy ár.

  • “Már nem megyek el a menzára ebédelni, mert egy menü is 2500 forint.”
  • “Már nem veszek karácsonyra koncert- vagy színházjegyet, mert egy középkategóriás ülőjegy is 15000 forint.”
  • “Már nem hívom át a haverokat, mert egy üveg bor is 1500 forint.”

Ugyanez működik a munkáltatói oldalon is.

Szeretünk erről megfeledkezni, pedig az idei bértárgyalásokon ez egy súlyos béklyó lesz. Az amúgy sem könnyű bértárgyalásra a munkáltatóknak ez a dilemmája most még rádob egy nagy lapáttal!

Vagy nem megy jól a cégnek, ezért nem is tudják megadni a fizetésemelést, vagy ha meg is tudják adni, megindul egy sakkozgatás még a jobb cégeknél is, hogy megéri-e, nem éri meg. 

Most picit mindkét oldalról ki van rántva tehát nem csak a stabilitás, de a korábbi mérce, amihez eddig viszonyítani lehetett.

Mit lehet akkor tenni?

Az első és legfontosabb, ami most még égetőbb lenne, mint eddig valaha: NÉZZ SZÉT AZ ÁLLÁSPIACON, MÉGHOZZÁ TÖBB DIMENZIÓBAN!

NE csak azért, hogy képben legyél, a hozzád hasonló pozícióban ki mennyit keres, hanem azért is, hogy lásd, ki, milyen mértékű fizetésemelést kap most a munkáltatójától!

Könnyen előfordulhat, hogy még a legjobb cégek is csak 5-10% emelést adnak, ezért ha téged mondjuk megkínálnak egy 15%-kal, az lehet, hogy még így is infláció alatt lesz, de az iparágadban működő többi céghez viszonyítva nem is olyan rossz.

Legyen egy konkrét célod!

Jobb helyeken megkérdezik a munkavállalót is, hogy mivel lennél elégedett, mennyit szeretnél keresni? Van erre olyan válaszod, ami nem egy légből kapott bemondás, hanem most azonnal meg is tudnád indokolni?

Muszáj, hogy őszintén leülj és legalább te kristályosítsd ki, hogy 

  • Mi az a pénz, amit elő kell teremteni? 
  • Szerinted mennyit ér a munkád?
  • Máshol esetleg mennyit ajánlanak a pozíciódért?
  • Ehhez mennyivel kell többet/kevesebbet vállalni egy másik cégnél?
  • Mi az a pénz, körülmények, rugalmasság, egyéb juttatás, amivel a következő egy évben elégedett lennél? 

Ehhez egy kis segítség: a Hays fizetési felmérés szerintem a legjobb kiindulási pont, ha egy átfogó fizetési körképet szeretnél. (Elérhető több portálon is fizetési összehasonlítás – ld. A Profession, KSH is csinál ilyet, de azért ajánlom jó szívvel a Hayst, mert a többinél általában csak egy szintig kapsz értékelhető információt. Olyan nagy, ömlesztett adatbázisok ezek, hogy nem tudnak előjönni a kis cég-nagy cég, főváros-vidék, speciális szaktudás miatti lényeges különbségek.)

Ideális eset

Az ideális bértárgyalás ugye soha nem egy egyszeri évértékelő beszélgetés, ahol vagy kapsz, vagy nem kapsz valamennyi emelést, hanem egy hosszabb folyamatnak kéne lennie. 

Ha tehát több fizetést szeretnél érdemes év közben is keresni az alkalmat, leülni a főnökkel, és kommunikálni, hogy hogy érzed magad, neked mik a prioritások, ezen belül hogy állsz a fizetés kérdéshez. Esetleg tanácsot kérni, hogy hogyan lehetne a fizetéseden javítani kicsit? Mivel tudsz te ehhez hozzájárulni? Egyáltalán mik a lehetőségek?

Miért is ne lehetne negyedévente, félévente egy-egy ilyen emberi beszélgetést lefolytatni? Miért is kellene megvárni a hivatalos évértékelést? 

Egy hivatalos értékelő beszélgetésen már mindig kész tényeket közölnek veled, amin sokkal nehezebb vagy lehetetlen változtatni. Ellenben ha menet közben hozol be egy új szempontot, nyílt lapokkal játszol, megoldáskereső vagy, akkor sokkal jobb esélyeket teremtesz saját magadnak.

Ne zsarolj, ne szorítsd sarokba a munkáltatódat!

Ha ezt az évközi egyeztetést idén már elszalasztottad, a legfőbb tanácsom, hogy semmiképp se legyél követelőző, ne ronts ajtóstul a vezetődre, hogy márpedig neked minimum 20% emelés kell, mert különben felmondasz. 

Sajnos még mindig sokan esnek abba a hibába, hogy dédelgetnek egy elégedetlenséget, nem szólnak, csak tűrnek, nem jelzik, hogy mi a probléma, hanem mint az a bizonyos nyuszika a porszívós viccben, csak magukban fortyognak a juttatásokkal kapcsolatban is, és várják az alkalmat, hogy kitálalhassanak. 

Ez, akármilyen értékes szakember is vagy, nem jó taktika! 

Dühös, sértődött embernek soha nincs igaza, ez a bértárgyalás kapcsán is így van.

Ha nagyon sértőnek találod az összeget, amit ajánlanak, és úgy érzed sokkal több értéket tettél le a cégbe, mint amennyire megbecsülnek, meg is tudod indokolni, hogy milyen eredmények, milyen újonnan megszerzett tudás, stb. miatt érzel egy bizonyos emelést jogosnak, de a munkáltatód teljesen elzárkózik, akkor bizony el kell kezdeni állást keresni, de ez legyen csak a „B” terved!

Ügyfeleimnél még mindig azt látom, hogy egy új állásban akár 20-30%-kal több fizetést is ki tudnak alkudni maguknak. A munkaerőpiac továbbra is nagyon feszes, a jó szakemberek nagyon kelendőek, de itt kitennék egy nagy-nagy felkiáltójelet, mert a bizonytalanság bizony egyre inkább jelen van! 

10% a vízválasztó

Kicsit a vihar előtti csend állapotban vagyunk a munkaerőpiacon, egyre kevesebb fix ponttal. A bérek kapcsán például csak annyit tudunk biztosan, hogy az átlag bruttó bérek az elmúlt egy évben 18%-kal emelkedtek. 

Ez a hivatalos KSH adat, ami számodra is kiindulási pont lehet. Az egészséges átlag béremelés tehát valahol 10-20% között kellene, hogy legyen. 

10% alatt szerintem azért már nagyon érdemes elgondolkodni a váltáson, beleszámolva azt is, hogy egy új munkahelyen az első 6 hónap nagyon melós, nagyon érzékeny, nagyon oda kell tenni magad. 

Az a cég, amelyik éves szinten 10%-emelést nem ad meg a munkatársaknak, az szerintem vagy nem akar megtartani, vagy a számai nem jók, és nem tudja egyszerűen megadni az átlagot sem, ami szintén legyen egy fontos információ számodra!

Láss tisztán mindkét oldalról!

Egy bértárgyalás kulcsa az, hogy lásd reálisan a cég helyzetét és lásd saját magadat is.

A fizetés másik oldalán ugyanis nem a te jófejséged, és nem az lesz, hogy milyen becsületesen dolgozol, hanem a teljesítményed.

Évente egyszer-kétszer érdemes leülni magaddal, és összeírni az értékeidet, a konkrét eredményeket, a sikereket, amiben fejlődtél, a képzéseket, amiket újonnan elvégeztél, és azt is, amiben esetleg fejlődnöd kéne, de már jó úton vagy. 

Az eredményeket muszáj számszerűsíteni, és a főnököt is ezekre emlékeztetni, mert akinek van 8-10 beosztottja, nem biztos, hogy a márciusi egyéni sikereidre is emlékezni fog.

Én úgy látom, hogy ez a rész a legtöbb teljesítményértékelésnél nincs összerakva az emberek fejében, pedig ha mondanak neked egy fizetésemelési számot, ebből tudsz majd kiindulni olyan szempontból is, hogy aztán mit is kezdjél ezzel a számmal.  

Remélem, hogy ezzel a pár gondolattal tudtam neked segíteni.

Tudom, hogy ez egy nem könnyű helyzet, egy bértárgyalás soha nem könnyű. Ha szeretnél profin és magabiztosan tárgyalni, vagy 2023-ban a neked való, jól fizető állásokat megtalálni, akkor gyere és csatlakozz a januári, ingyenes, online előadásomhoz, ahol egy komplett, válságálló elhelyezkedési stratégiát fogok megtanítani neked. 

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Teplán Erzsébet
2023. január 4. szerda 22:04

Ez tényleg rázós téma!

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás