Érdemes-e még az én koromban…?

Írta: Baráth András  |  2023. április 12.  |  c 1 hozzászólás

Lehet-e új szakmám 40-45-50 évesen is? Érdemes-e tanulni? Sokan úgy gondolják, hogy az életkoruk és a meglévő szakmai tapasztalatuk miatt már nem igazán tudnának új karrierbe kezdeni. Bár szívesen tanulnának, de 40+ évesen belekezdeni egy Python kurzusba? 25 év után átevezni az informatikába vagy a Business Intelligence-re? “Áh, ugyan már András, hol élsz Te???” Ha titkon te is így gondolkodsz, akkor kérlek görgess tovább!

 Érdemes-e 40+ évesen tanulni?

Van ez a kérdés, amit rendszeresen megkapunk trénereinkkel mi is a Mentor Klubban, picit bővebben kb. így hangzik:

Ha végigveszem a több hetes kezdő és haladó Power BI tanfolyamokat és megcsinálom Halász Dénes oktató modulját, akkor fel fognak venni 45 évesen BI területre? Rengeteg adatelemző, BI fejlesztő hirdetést látok, de már juniorként is 1-3 év gyakorlatot várnak. 20 év logisztika után kétlem, hogy esélyes lennék ezen a területen, bármilyen tanfolyamba is belevágok… :(

A Power BI itt természetesen szabadon cserélhető, Python programozásra, Scrum Masterre, Cloud technológiákra, Excelre…bármire.

Miért jön ez a kérdés az emberektől?

Teljesen jogos felvetésnek tűnik, hiszen tapasztalt szakemberként mögötted is ott van már egy életpálya, és ilyenkor az ember óhatatlanul számolgat:

  • Mire odajutok, hogy…
  • Mire megtanulom…
  • Mire el tudok ezzel helyezkedni…
  • Mire igazán jó leszek benne…
  • Mire jól keresek ezzel….
    …ÉVEK. 

Nekem viszont 40-45 évesen nincsenek éveim erre.
Én most akarok váltani.
Én nem akarok a fizetésemből visszavenni.
Én most akarok jobban élni.
Most akarok izgalmasabb dolgokat csinálni.

Mi értelme belevágni, ha mire oda jutok, hogy jól éljek az új szakmámból, már nyugdíjas leszek?! Ismerős, nem igaz?

A fizetés egy külön kérdés, engedd meg, hogy erre a tévhitre – miszerint pályaváltóként elbúcsúzhatsz egy időre a korábbi jó keresetedtől – egy másik cikkben részletesen is visszatérjek majd, de a többi dilemmára szeretnék pár szempontot adni neked.

Egyrészről tedd a kezed a szívedre, és válaszolj őszintén magadnak!

Ha az, amit most csinálsz unalmas, rosszul fizet, nincs jövője, nem elégít ki téged, nem neked való, eljárt felette az idő, nem lehet ötről hatra jutni vele, akkor min is gondolkodsz pontosan?

Az az 1-2-3-x év így is és úgy is el fog telni az életedben, nem igaz? Akkor már nem jársz jobban, ha közben olyan dolgot tanulsz és olyan munkát csinálsz, amiben fejlődni tudsz és amiben látsz magadnak perspektívát?

Az életkor önmagában nem akadály egy új karrier előtt – felejtsük már ezt el, könyörgöm!

Hogy mást ne mondjak, nálunk a Gerilla Mentor Klubban írd és mondd mindenki pályaváltó! Beleértve engem is! 

A marketing menedzserünk – aki megjegyzem az egyik legjobb online marketing stratéga jelenleg az országban, korábban újságíró volt… Az egyik webfejlesztő munkatársunk hosszú évekig könyvelő, a másik ügyfélszolgálatos majd sales-es volt. A tartalommarketingesünk jogászból váltott Pr majd szövegíró területre… És persze itt vagyok én, aki jól menő pénzügyi középvezetői állását adta fel, hogy karrier-tanácsadói pályát építsen.

Soroljam még?

Hidd el, én is bőven elmúltam 30, mikor a vállalkozásba és egy teljesen új életbe belekezdtem. És neked megsúgom, de pár éve lett egy újabb szakmai tervem, amit ebben az életben szeretnék még “kitanulni”, és tudom, hogy nem 1-2 hónap lesz! Talán őrült vagyok? :) Ellenkezőleg!

A legfontosabb tanács, amit adhatok neked a tanulással és a karriereddel kapcsolatban az az, hogy az életkor ne húzzon vissza semmitől!

A helyes kérdés nem az életkorod

A kérdésed inkább az legyen, hogy MIT tanuljak 35-40-45+ évesen? HOGYAN építsem fel a váltásomat? Mire tudok támaszkodni abból, amit eddig csináltam?

Ez egy komplex kérdéskör, és tulajdonképpen ez az általam oly sokszor emlegetett Karrier Hack módszer lényege! Ha érdekel a módszer, amivel ügyfeleim sikeres és nagyívű pályaváltásokat is megcsinálnak, és amivel sokkal jobban fizető szakterületekre bejutnak, akkor gyere és hallgasd meg a csütörtök esti, ingyenes online előadásomat! Itt tudsz feliratkozni rá. ››

Na, de picit részletesebben is visszatérve az eredeti kérdésre:

Mi értelme, hogy 40 évesen elkezdek tanulni valami újat? Egy-két tanfolyam ugyan mire lesz elég? Azzal mire jutok? 

A válaszom erre, hogy ha olyan dolgot tanulsz, amiben akkor is van lehetőség, ha nem vagy még benne vérprofi, ha olyan dolgot tanulsz, ahol rengeteg szakembert keresnek és juniorként is magasan megfizetnek, akkor viszonylag rövid idő alatt nagyon-nagyon messze juthatsz 40-45-50 évesen is.

Csak vágj bele!

A Karrier Hack előadásomban részletesen, példákkal együtt elmondom, hogy mik azok a modern, feltörekvő területek és mik azok a tanfolyamok, amikbe érdemes belevágnod tapasztalt szakemberként is. De nem akarlak áltatni, az, hogy egy-egy tanfolyam neked személy szerint helyből milyen konkrét pozíciókra elég elhelyezkedés szempontjából egy új területen, az nyílván attól is függ, hogy korábban milyen jellegű munkatapasztalatot szereztél. 

Maradva a Power BI példánál:
akinek már van bármilyen elemzői/pénzügyi jellegű tapasztalata, az egy pár hetes, gyakorlati kurzussal bátran meg tudja célozni az üzleti intelligencia (BI) elemző, data analyst és BI fejlesztő pozíciókat és általában fel is veszik.

Csak ne feledd a képzési portfolió elv jelentőségét!

Az előadásaimban is mindig hangsúlyozom, hogy egy váltás soha nem csak egy-egy tanfolyam kipipálására lesz meg! Nagyon fontos a képzési portfolió elv, vagyis azt megnézni, hogy egy adott munkakörben mi az az elvárt 5-6 speciális ismeret, tudás, amibe bele kell tanulnod. 

Egy BI területen például kell hogy legyen Power BI, Power Apps, haladó Excel, Excel VBA, SQL lekérdezések, és esetleg Python valamint Agilis ismereted. Nem kell az összeset helyből elsajátítanod egy váltáshoz, és nem kell helyből profi szintre feltornásznod magad egyikből se. Elég 3-4 területbe picit beletanulnod, és kell, hogy tudj gyakorolni is közben.

A jó hír az, hogy erre ma már nem kell csilliókat és éveket áldoznod. Ezért zseniálisak a több hetes és egy napos kurzusok a Mentor Klubban….

A rossz hír viszont: az időt, energiát bizony neked kell ebbe beletenni még mielőtt váltanál!

Nem az új munkahelyen fogod megtanulni

Óriási tapasztalás volt számomra ilyen szempontból az elmúlt néhány hét. Talán te is láttad, hogy két új munkatársat is kerestünk a céghez, és természetesen rengeteg pályamódosító önéletrajzzal is találkoztunk.

Számomra is döbbenetes, de 10-ből 9 ember még mindig úgy szeretne pályát módosítani, hogy semmilyen friss tudása nincs az új területen, hanem az az elképzelése, hogy majd az új helyen menet közben mindent megtanul.

Na ez az, ami nem működik! 

Még mielőtt pályázol, bele kell tenned az energiát, hogy elvégzel 3-4 képzést, van friss tudásod, esetleg már non profit projekten kezded átültetni a gyakorlatba is a tudásod. Nem baj, ha nem munkahelyen, de mondjuk online marketing területen nem árt, ha van már egy saját honlapod, egy blogod, csinálod a saját social oldalaidat. Python vagy programozás terén nem árt, ha van egy saját GitHub oldalad, ahol a kódokat be tudod mutatni. Adatelemzőként nem árt ha ingyenes nagy adatbázisokból töltöttél már le adatokat és csináltál belőle elemzéseket… Érted igaz? 

Ez nem életkor, ez inkább elszántság kérdése. Sőt, minél inkább futsz ki a naprakész tudásból, amit értékel a munkaerőpiac, annál inkább szükséged lesz erre….

Szóval csak hajrá, ne kételkedj magadban, hanem kezdj bele minél hamarabb!

Itt a segítségem az induláshoz!
Ha érdekel, hogyan érdemes nekilátni, mit tanulj, mivel kezdj és milyen új lehetőségek nyílnak meg előtted is a tanulással, akkor gyere és csatlakozz csütörtök este az ingyenes Karrier Hack előadásomhoz! ››

Jó tanulást és sok sikert kívánok neked!

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Feri
2023. április 12. szerda 15:28

Hello,

Teljes mértékben egyet tudok érteni. Én búvár és úszásoktatóként dolgoztam, majd tanárként. Közben elvégeztem néhány ingyenes online Python és egyéb IT kurzust. 44 évesen vágtam bele a karrierváltásba, sikeresen. Az egyéb szakmai tapasztalat és tudás is jól jött, így viszonylag gyorsan sikerült előre lépkedni. 50 éves elmúltam, mikor a cégen belül kaptam lehetőséget külföldre kerülni.
Van még egy alap angol nyelvvizsgám, de az online kurzusokat már angolul csináltam, gyakorlásként. Aztán a cégen belüli nyelvtanfolyamok és a munka közbeni használat fejlesztette azt is.
Szóval, az életkorral nem kell foglalkozni. :) Nem kell a kirakatba kirakni, s egy nyitott hozzáállásra van szükség. :)

Üdv, Feri

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás