A “mert” szó ereje

Írta: Baráth András  |  2023. július 14.  |  c 1 hozzászólás

Hogyan legyél határozottabb és konkrétabb egy-egy munkahelyi szituációban? Hogyan mondj magabiztosan nemet? Hogyan fogalmazz meg egy kérést? Hogyan kezeld a veled szemben felmerülő esetleges kifogásokat az állásinterjún vagy egy előléptetésnél? Hadd osszak meg veled egy pofon egyszerű módszert ehhez!

 

Érdekes kísérlet

A módszert természetesen nem én találtam ki, hanem a Harvard Egyetem pszichológusai végeztek egy kísérletet, amelynek eredménye a mai napig meggyőző. Én is számtalanszor teszteltem, remekül működik. Miről is van szó?

Emlékszel régebben még a digitális kor előtt az egyetemi fénymásolóknál hosszú sorok kígyóztak. Mindenki várta a sorát, hogy a könyveket, jegyzeteket le tudja másolni, legyen miből készülni a vizsgára. De dolgozatokat sokszorosítottunk, mindenki mindent másolt.

A kísérletben megkértek valakit, hogy néhány papírral menjen oda egy ilyen fénymásoló sorhoz, és próbálja meg soron kívül használni a gépet. 

Az egyik verzióban azt kellett mondania a sorban állóknak, hogy

“Elnézést, szeretnék 5 oldalt lemásolni, használhatom maga előtt a gépet?”

Itt a sorban állók csak a próbálkozások 60%-ban engedték maguk elé a kísérlet alanyát. Természetesen nem kis szájhúzogatás mellett.

A második verzióban azonban a beépített ember ezt mondta:

“Elnézést, megengedné, hogy maga előtt használjam a gépet, mert délig le kell adnom a dolgozatomat?”

Ebben a változatban a próbálkozások 94%-a sikerrel járt!

Sőt, ez a hatás még abban az esetben is remekül működött, mikor pusztán azt a banálist indoklást hozta fel a beépített ember, hogy

“…mert fénymásolnom kell”.

Egyetlen szó kapukat nyithat ki!

Az a helyzet, hogy ez a kísérlet a valóságban is bravúrosan működik, próbáld csak ki!

Ha bármilyen állítást vagy kérést alátámasztasz, megindokolsz azzal, hogy MERT, akkor az sokkal hitelesebb lesz, és sokkal nagyobb arányban működnek majd együtt veled az emberek!

Mutatom, hogy használta például egyik ügyfelem!

Gyakori probléma, hogy valaki ajánlást szeretne kérni az önéletrajzához. Akár Linkedin ajánlást, vagy bármilyen szöveges ajánlást volt főnöktől, munkatársaktól, beosztottaktól – erre én is kifejezetten bíztatok egyébként mindenkit, sokat dob a CV-n. 

Ügyfelem is elkezdte hát kérni az ajánlásokat, de azt tapasztalta, hogy nem küld neki senki…

Javasoltam neki is a “mert technikát”, így a következő nekifutásra már úgy írta a kérést, hogy

“Megköszönném, ha egy rövid ajánlást vasárnap estig el tudnál küldeni nekem, mert hétfőn már be szeretném adni az új pályázataimat.” 

És láss csodát! 

Mindenki kivétel nélkül visszajelzett neki! 

Ügyfelem nem akart hinni a szemének, hogy egy sima MERT ilyen erővel tud hatni az emberekre. 

Gyorsan hozzátenném, hogy itt volt a “mert” szón kívül egy határidő is, ami megint csak egy nagyon jó motiváló eszköz, de a lényegen nem változtat:

a MERT szó egy varázsszó.

Mikor célszerű bevetned?

Számtalan estben előhúzhatod. Például ha bármilyen KÉRÉST megfogalmazol akár a főnök felé, akár munkatársaidnak, vagy otthon a partnerednek. Ha megindoklod röviden, hogy miért van rá szükséged, sokkal támogatóbb fogadtatásra számíthatsz. 

Ha például a főnöködtől szeretnél több home office-t, vagy akár fizetésemelést kérni, vagy esetleg szeretnél szabadságot kivenni akkor, amikor nem épp a legideálisabb a cég szempontjából az időpont, tedd mellé a rövid magyarázatot is! 

De ugyanez működik egy VISSZAUTASÍTÁSNÁL. Ha valamire nemet kell mondanod, máris másképp hat, ha melléfűzöl egy rövid magyarázatot is.

Az emberek szereti érteni, hogy mi miért történik, mit miért kérsz vagy mondasz. Nem kell a részletekbe belemenni, de egy gyors indoklás helyzeteket oldhat fel és kapukat nyithat ki.

Személyes tapasztalatom, hogy a “mert” szóval a munkahelyi konfliktusok nagy része elkerülhető lenne. Volt olyan helyzet például, hogy a pénzügyes írt egy emailt és kért mindenkitől tárgyhó elsejéig egy riportot. Egészen addig, amíg nem írta mellé, hogy miért és mire kell neki a kimutatás, munkatársak lazán egymásnak mentek, mondván, “elmész te a fenébe, elsejére le kell gyártanom 4 másik riportot!” 

A “mert” szó az ÁLLÁSINTERJÚKNÁL is szuperul működik. Ha például elhangzik a jolly joker mondat, “És miért Önt kellene felvennünk az állásra?”, itt is lehet az a reakciód, hogy hát elmennek a csudába, miért neked kéne ezt tudni, mikor ők látják a többi jelöltet?! VAGY lehet rá pár bekészített válaszod, ahol minden mondatodat “mert”-tel kezdesz:

  • Mert jól tudok koncentrálni, és jól tűröm a monoton feladatokat, így akár a 10 órás műszak végén is képes vagyok figyelni.”
  • Mert jól megtalálom a közös hangot az emberekkel, így az üzlet látogatói nem egy fapofával, hanem egy udvarias és szimpatikus fickóval találkoznak először.”
  • Mert jól értek az adott szoftverhez is, nem kell nulláról elmagyarázni a napi munkához szükséges rendszereket.” stb. stb…

A “mert” szó mindig neked dolgozik!

Ugyanez igaz a KIFOGÁSKEZELÉSRE is. Ha előre tudod, hogy lehet bármi olyan kifogás veled szemben, amibe egy állásinterjún belekapaszkodhatnak, a legjobb fegyver, ha elébe mész a dolgoknak és magadtól kezeled a lehetséges kifogásokat.

Ha például 30 év körüli nő vagy, és tudod, hogy fel fog merülni a munkáltatóban a gyerekvállalás kérdés, akkor ne te ess ki a rostán csak azért, mert jogosan/nem jogosan a munkáltató azt feltételezi, hogy nem számíthat rád hosszabb távon. Ilyenkor is lehetsz bátran őszinte, de egy magyarázatot mindenképp tegyél a válaszodhoz.

PÉLDÁUL:

Természetesen a jövőben szeretnék majd családot is, de majd csak 3-4 múlva. Addig 100%-ig a karrieremre akarok koncentrálni, 

  • mert nekem fontos, hogy szakmailag értékes dolgot csináljak…
  • mert nekem fontos, hogy megszerezzem azt a tapasztalatot, amivel kisgyermek mellett is könnyedén visszatérhetek majd a munkaerőpiacra…
  • mert minden vágyam, hogy XY munkakörben/szakterületen megszerezzem a szükséges tapasztalatot…
  • mert gyerekvállalás előtt szeretnénk lakást venni, de ahhoz még spórolnunk kell legalább 2 évig…”

Nem kell kamuzni, be lehet vallani, hogy babát szeretnél majd, csak a hangsúlyt helyezd vissza a munkára.

És ha már gyerekvállalás!

A gyesről visszatérő anyukák számára ugyanilyen varázseszköz a “mert” szó.

Ha kisgyerekkel keresel állást, számíts rá, hogy az interjún fogsz kapni a gyerekek számára, életkorára vonatkozó kérdést is. Ez egyébként nem szép dolog, és nem is nagyon kérdezhetne rá a munkáltató, de ettől még a legtöbben megteszik, és ezekre sokszor az anyukák a sajnos nem tudnak higgadtan válaszolni. 

A módszer itt is nagyon egyszerű, amit nem csak az interjún, de már a pályázatodban érdemes bevetni. A motivációs levélben az eredményeid/erősségeid bemutatása után célszerű eloszlatnod a gyerekekkel kapcsolatos gyakori munkáltatói aggályokat is, és azt, hogy esetleg a betegeskedés, szünetek, bármi miatt nem leszel teljes értékű munkatárs.

PÉLDÁUL:

  • mert a nagymama/nagynéni a közelben lakik, a gyerekek felügyelete megoldott akkor is, ha esetleg megbetegszenek.”
  • mert a gyerekem az elmúlt évben mindössze kétszer 2 napig volt beteg, te pedig még csak megfázva sem voltál.”
  • mert a férjed időbeosztása rugalmas, bármikor el tud menni ő is a gyerekért bölcsige/oviba.”
  • mert sikerült találni egy szuper bébiszittert, aki bármikor mozgósítható, ha esetleg váratlanul megbetegszik a gyerek.”

A kulcs tehát itt is, hogy legyen néhány bekészített miérted, amivel racionális magyarázatot adhatsz az interjúztató vélt kételyeire. 

Használd ki a MERT szó erejét, meglátod, a legtöbb helyzetben nagy segítségedre lesz!

Ha úgy érzed ennél többre lenne szükséged a sikeres elhelyezkedéshez, szeretnéd azt is tudni, hogy hova és hogyan pályázz, mit tanulj, hogy jobban keress, hogyan fejleszd magad, hogy még értékesebb munkavállaló legyél, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes, online Karrier Hack mini-tréningemhez! Az előadás ingyenes és élő, ahol szívesen válaszolok a kérdéseidre is! Iratkozz fel itt! ››

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Klári
2023. augusztus 15. kedd 09:22

Szuper megoldások. Sajnálom, hogy 15 évvel hamarabb nem kaptam ilyen információt

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás