Ismered a jobcraftingot? Meglepően hatékony csodafegyver lehet a karrieredben
Gyakran felmerül a kérdés, hogy “oké, hogy elkezdem fejleszteni magam, elvégzek néhány szakmai képzést, de attól még nem lesz tapasztalatom egy teljesen új területen!?! A munkáltatók általában 1-3 év tapasztalatot várnak, semmire nem megyek azzal, hogy van egy újabb papírom.” Na, erre lehet megoldás többek között a “jobcrafting”, mert még ha nagyon szűk is a kapcsolódás az új, tanult terület és aközött, amit most csinálsz, ügyes jobcraftinggal könnyen áthidalhatod ezt a szakadékot. Sőt, nem csak erre használhatod! Máris mutatom az új karrier csodafegyvered!
Mit is jelent a jobcrafting?
A jobcrafting lényege, hogy ha megszerzel egy új szakmai vagy szoftver ismeretet, akkor kezdd el mielőbb bevinni és használni a meglévő munkádban.
Akár úgy, hogy a főnökkel egyeztetsz, hogy téged egy terület érdekel, hogyan kaphatnál esetleg nagyobb teret, több feladatot ilyen vonalon is? Vagy csak egyszerűen úgy, hogy önszorgalomból elkezded használni a munkádban. Hidd el, mindkettőnek örülni fog a vezetőd, hiszen egy pluszt viszel a munkakörödbe!
Itt egy jó példa!
Zenebolti eladó ügyfelem például azt csinálta, hogy elvégzett Excel haladó, Power BI, Power Apps, Adatvizualizáció, SQL, stb. data analyst képzéseket, és az amúgy is a feladatába tartozó riportokat elkezdte a tanultak alapján automatizálni, magasabb szinten és gyorsabban elkészíteni.
Egyre ügyesebb és látványosabb kimutatásokat készített, és természetesen a főnökség is azonnal felfigyelt rá, elkezdték jobban értékelni.
Egyrészről tehát sokkal hatékonyabb lett már a meglévő munkájában, jobban szeretette, amit csinál, több sikerélménye lett. Másrészről mikor elhatározta, hogy elkezd állást keresni data analyst területen, a pályázatában már konkrét eredményeket tudott bemutatni, el tudta azt mondani, hogy már van szakmai tapasztalata data analyst területen is.
Most 1-1,5 év önképzés után ott tart, hogy adatelemző állásban el tudott helyezkedni majdnem 70%-kal több fizetéssel, mint a korábbi bére. Meggyőző, nem igaz?
Óriási jelentősége lehet a pályádon!
A jobcrafting igazából egy pofon egyszerű dolog, ami ott van minden szakember kezében, mégsem használjuk eléggé!
Erre a felismerésre egyébként egyik Mentor Klub oktatónk, Horváth Bálint Power BI és Adatvizualizáció trénerünk hívta fel a figyelmemet. Mesterséges Intelligencia témában készítettünk közösen egy adást (hamarosan felkerül ez is a Gerilla Karrier Podcastra), és ott jött szóba a jobcrafting, mint ütőkártya, ami a legkisebb cégtől egészen a nagy multiig minden munkakörben ott van.
Itt van például a mi bizniszünk: mi egy viszonylag kis, 10 fős cég vagyunk, ahol a munkakörök alapvetően nem változnak.
De egy-egy munkakör tartalma az évek során bizony jelentősen átalakult, és így van ez minden munkahelyen!
Ezt a folyamatot érdemes neked is tudatosan alakítanod! Merthogy…
A meglévő munkádat is bármikor “craftolhatod”
Még akkor is, ha alapvetően nem akarsz átevezni másik területre, „csak” a munkakörödet szeretnéd kicsit komfortosabbá tenni, vedd elő a jobcrafting módszert és használd!
Van olyan dolog, olyan feladat típus, amivel szívesebben foglalkozol? Akkor ülj le beszélgetni a főnökkel, és kérdezz rá, hogy milyen feltételekkel végezhetnél több ilyen jellegű munkát? Biztos, hogy lesz rá lehetőség alakítani a munkakörödet, és azokat a feladatokat picit leadni, amik kevésbé érdekelnek, cserébe viszont több olyat magadhoz húzni, ami jobban fekszik neked.
1-2 éves időtávon ezzel a módszerrel jelentősen át tudod szabni a meglévő munkád!
Ha pedig szeretnél pályát módosítani, közép-hosszabb távon egy teljesen másik, jobban fizető, számodra érdekesebb területen folytatni a karriered, akkor ahogy az fenti zenész ügyfelem példájából is kiderül, a jobcrafting segítségével az új tudásodat gyorsan és könnyen kézzelfogható gyakorlattá formálhatod át, ami már egy jó dobbantó lesz az új, választott területre.
Szeretnéd tudni, hogy mit tanulj, milyen jól bevált tanulási- és karrier útvonalak léteznek, és mik azok a magasan keresett és jól fizető szakterületek, ahová érdemes lenne neked is betanulni magad? Gyere a csütörtök esti, ingyenes, élő előadásomra, és megmutatom neked, mi az, amivel ügyfeleim legjobban érvényesülnek! Az előadás ingyenes és online tartom, vagyis csak egy regisztráció szükséges a részvételhez. Kérd el itt a linket! ››
Előbb-utóbb kinövöd az állásásod!
Amikor azt mondom, hogy az önképzés, a tanulás az egyetlen biztos út a sikeresebb karrierhez, akkor azt nagyon komolyan gondolom.
Abban a pillanatban ahogy elkezded képezni magad, új, piacképes, szakmai ismereteket szerzel, majd jobcraftinggal be is viszed mindezt a tudást a meglévő munkádba, egyszerűen nem fogod tudni elkerülni egyrészt, hogy kiemelkedj a meglévő állásodban, kulcsember legyél, nagyobb megbecsülést kapj. Másrészt idővel ki is fogod nőni a meglévő pozíciódat.
Ez kivétel nélkül minden tanulásra nyitott ügyfelemnél megtörténik!
Önképzéssel + jobcraftinggal nem tudod elkerülni, hogy szintet lépj a karrieredben!
Pár hónapja járt nálunk konzultáción például egy srác, aki szintén adatelemző irányba szeretett volna elmozdulni. Megbeszéltük, hogy mik azok a képzések, amikkel el tud indulni, el is kezdte szépen végezni őket a Mentor Klubban. Igen ám, de annyira más területről indult, hogy a meglévő állásában egyáltalán nem tudott adatokhoz hozzáférni.
Ezért mit csinált?
Ahogy azt a képzéseken tanulta, nagy nyilvános adatbázisokon kezdett el gyakorolni.
Klassz adatvizualizációkat készített, feltöltötte őket GitHubra a projektjei közé, egy szuper portfóliót pakolt össze magának, majd belinkelte mindezt az önéletrajzába és a Linkedin profiljába is.
Figyelj, nem túlzok!
Onnantól kezdve, hogy kiegészítette ezzel a Linkedinjét, írd és mondd 45 percre rá jött az első megkeresés, következő héten pedig már ment is állásinterjúzni.
Ekkora ereje van a jobcraftingnak!
Ha azt látod, hogy az újonnan megszerzett tudást semmilyen módon nem tudod a napi munkádba beilleszteni, mert akkora nagy az ugrás, vagy annyira beton a főnök és a cég, akkor is van megoldás! Hozd be a munkád mellé szabadidődben!
Adatelemzésnél csinálj saját riportokat – volt olyan ügyfelem, aki például óriási autó fan volt, ő a használt autó eladásokból csinált gyönyörű kimutatásokat. :)
De ne ragadjunk le az adatelemzésnél! Volt olyan online marketinget tanuló – egyébként értékesítő – ügyfelem, aki az ismerősének a céges Facebook oldalát kezdte el grátisz menedzselni, a hirdetéseket vinni.
Ez ugyanúgy egyfajta jobcrafting, csak nem a főállásodban, hanem a “mellékállásodban” gyakorolsz. Ugyanúgy be tudod mutatni az önéletrajzban, ugyanúgy tapasztalatot ad. Érted már?
Ha tehát csak egyetlen tippet fogadsz meg tőlem, az legyen a jobcrafting! Mert ez a legjobb és legegyszerűbb módja annak, hogy 1. érdekesebb legyen a munkád, 2. jobban megbecsüljenek, kiemelkedj a munkahelyen, 3. könnyen át tudj evezni új, izgalmas területekre az újonnan megszerzett tudásoddal.
Hajrá, jó craftolást!
Sok sikert kívánok neked bármi legyen is a kitűzött karrier terved!
Várlak szeretettel a csütörtök esti, ingyenes, online előadásomon! Itt mindent lépésről-lépésre, önéletrajzokkal, tanulási útvonalakkal, fizetési lehetőségekkel bemutatok neked, ami nálad is ugyanúgy működni fog. Itt tudsz feliratkozni az élő előadásra! ››
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
[…] Onnantól kezdve, hogy kiegészítette az adatelemzésre vonatkozó tapasztalataival és tanulmányokkal Linkedinjét, kevesebb, mint 45 percre rá jött az első megkeresés, következő héten pedig már ment is állásinterjúzni. (Itt írok róla részletesebben is, fusd át majd a sztoriját! ››) […]