Miért fontos, hogy frissítsd a Profession adatlapodat?

Írta: Baráth András  |  2024. január 25.  |  c 2 hozzászólás

Te is szoktál böngészni a Profession állásportálon? Van is feltöltve esetleg önéletrajzod? Nem érted, hogy miért nem hívnak mégsem interjúra a cégek? Figyelj, mert van egy tipikus baki, amit ha javítasz, helyből megsokszorozhatod az elhelyezkedési esélyeidet!

Nem elég az önéletrajz!

Sokan azt gondolják, hogy az állásportálokon elég egyszer regisztrálni, és ha bármikor kiszúrnak egy jó hirdetést, elég csak az önéletrajzot elküldeni, a profilt nem kell frissíteni. 

Ez óriási hiba!

Néhány hete zárult nálunk egy nagyobb kiválasztási kör, több embert is felvettünk a céghez, és számtalanszor szembejött ugyanaz a probléma:

Kaptunk egy jelentkezést a Profession oldalról, majd belépve a jelölt adatlapjába egészen értelmezhetetlen dolgokat láttunk.

  • Oktatásszervezőnek jelentkezett valaki kertész munkakörből…
  • Felsőfokú végzettségű pozícióra pályázik, de az adatlapján középfokú iskolákat ad meg…
  • Több száz kilométerre lévő lakóhelyet tüntet fel…
  • Teljesen irreleváns tapasztalatokat sorol fel…
  • Szinte üres az adatlapja…

Megnyitva az önéletrajzot persze rögtön kiderül, hogy ezek évekkel ezelőtti infók. 

Azóta már van diploma, azóta Budapesten él, és a kertészet is egy 6-7 évvel ezelőtti kitérő volt, azóta szép karriert épített fel az illető a felnőttoktatásban, és a fizetési igény is csak véletlenül maradt úgy az adatlapon…

Friss önéletrajz elavult profillal – miért probléma ez?

2 okból is!

1) Ha állásportálon pályázol, az első, amit lát rólad a személyzetis, az a profilod.

A jelöltkezelőben az önéletrajzod és motivációs leveled csak egy csatolmány!

Ha nem frissíted az adataidat (munkahely, tapasztalatok, iskolák, stb.), legtöbbször a HR-es egy totál falsh profilt kap rólad, ami alapján jó eséllyel az önéletrajzodat sem fogja megnyitni.

Lehet, hogy évekkel ezelőtt megadtad magadról például, hogy ügyfélszolgálatos vagy, de azóta már kétszer átképezted magad mondjuk programozónak, és teljesen más területen vagy. Ilyenkor hiába töltöttél el éveket az új területen, a te jelentkezésednél a neved alatt azt fogja látni a munkáltató, hogy XY ügyfélszolgálati munkatárs és nem fogja érteni, hogy miért pályázol IT állásokra.

Ahol több száz jelentkező van egy pozícióra, ott már dobják is félre a nem passzoló adatlapokat.

/Itt megjegyezném, hogy ha teljesen hiányos a profilod, magyarán soha semmilyen adatot nem töltöttél ki, akkor vagy egy üres adatlapot kap rólad a munkáltató, vagy a becsatolt önéletrajzodból a rendszer automatikusan átemel bizonyos adatokat, és azt látják rólad. Ez sokszor még rosszabb is, mint egy üres adatlap, hiszen gondolj csak bele, hányféle formátum, csatolmány és hányféle önéletrajz van… az automatikus átemelésből általában sok jó nem szokott kisülni./

2) Az alapján kategorizál be az adatbázis keresője, hogy hány százalékra stimmel a profilod.

Ma már minden – így a jelölt-kiválasztás is – rendszereken keresztül történik. Valamilyen jelöltkezelési rendszert, azaz ATS-t (Applicant Tarcking System) minden (legalábbis minden komolyabb) cég használ. Miért? 

Mert nagyon fontos az, hogy első perctől kezdve lehessen szűrni a pályázókat.

Nagyon sokan azért vesznek el a süllyesztőben, mert a rendszer nem tudja őket beválogatni a jó jelöltek közé. 

Vagyis rengeteg neked való állástól eleshetsz azért, mert nem friss, és nem kereshető az adatlapod. Érted már?

Ha állást akarsz váltani, a Profession, mint vezető állásportál szinte megkerülhetetlen lesz számodra a keresésben. Nem csak itt érdemes állást keresni ›› ha érdekelnek egyéb, bevált elhelyezkedési technikák, gyere a következő, ingyenes, online mini-tréningemre ‹‹ de a legnagyobb hazai állásportál valószínűleg számodra is az egyik origó lesz. Használd ki minden előnyét az elhelyezkedéshez!

Mit tehetsz, hogy minél több munkáltató felfigyeljen rád?

Ha épp aktívan állást keresel, és szeretnél élre kerülni a Profession adatbázisában, akkor kéthetente, de legalább havonta frissíts rá a profilodra! 

  • Egyrészt nézd át az adataidat, ne legyen benne évekkel ezelőtti infó, minden legyen naprakész.
  • Másrészt a megpályázott álláshoz passzoló, kulcsszavakkal ellátott adatok jelenjenek meg rólad.

EXTRA TIPP: Ne csak aktualizáld az adatlapodat, de nyomj is rá a frissítés gombra havonta! A munkáltatók gyakran rászűrnek arra is, hogy ki a forró jelölt, ki az aktív kereső, vagyis az elmúlt pár hétben frissítette a profilját. A frissítésnek tehát ilyen szempontból is jelentősége lehet.

Egyetlen gombnyomással máris bekerülhetsz abba a szűk körbe, akik közül első körben válogatnak majd a cégek. 

Hajrá, sok sikert, eredményes álláskeresést kívánok neked!

💡 Ne feledd, az álláskeresés tanulható! Ez csak egy vékonyka szelet a győztes stratégiából, rengeteg trükkel javíthatod a pozíciódat. Csatlakozz a következő ingyenes, online előadásomhoz, és elmondom, milyen különleges módszertannal szállj harcba álmaid állásáért, és érj el akár millió feletti fizetést. Kattints és regisztrálj itt!

 

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Borbély Bernadett
2024. február 5. hétfő 20:40

Nagyon praktikus ötletek vannak a cikkben és tapasztalatom szerint valóban ezt kell tenni, ha a profession.hu oldalon keresztül sikeresen szeretnénk pályázni, ez igaz.

Ennek ellenére személy szerint aggasztónak tartom, hogy egy országos adatbázisba az életutam állomásait beleírjam és az esélyeim növelése érdekében esetleg további személyes tulajdonságokkal is kiegészítsem.
Mert így az életem egy nyitott könyv lesz, szinte minden cég HR-es munkatársa vagy felhatalmazott dolgozója részére, cégek vezetői számára, ezáltal a gyakorlatban bárki által elérhető és megismerhető, felhasználható adat, személyes információ rólam; hiába van adatvédelmi törvény. Magyarországon élünk, elég csak egyetlenegy rosszindulatú, ártani akaró és jó kapcsolatokkal rendelkező vagy hatalmi pozícióban lévő ember.
Ugyebár azt is tárolja a rendszer, hogy hova adtunk be pályázatot, és a személyes motivációs levelekkel együtt igazolja vissza e-mailben számunkra. Tudjuk azt is, hogy amit egyszer feltettünk az internetre, hiába töröljük ki, visszakereshetővé válik.
Ez óriási adattömeg emberekről és cégekről, fizetésekről.
Gondolom, ennyi hasznos tartalom nem megy veszendőbe és nem véletlenül van összegyűjtve, folyamatosan fejlesztve.

Ha állást keresek gyakorlatilag megkerülhetetlen, vagyis rákényszerülök a használatára. Ezt el kell fogadnunk. Folyamatosan keresem a módját, hogyan kerüljem ki egyéb hatékony álláskeresési módszerekkel, ezekben szívesen olvasnék a hírlevelekben további ötleteket. Köszönettel!

Válasz

S. Zsolt
2024. január 29. hétfő 14:23

Kedves András! A Gerilla önéletrajz technológiában pont az a jó, hogy pályázatra szabom az önéletrajzomat. A sokféle tapasztalatból azokat kiemelve, amelyek adott álláshoz relevánsak... A köztes időkről nem beszélve... De ha fixen van minden a Profession adatbázisban és először azt nézi a HR... Akkor hiába írunk spec.állásra szabottat,ugye.

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás