Én már nem akarok a számítógép előtt ülni…

Írta: Baráth András  |  2024. február 15.  |  c 5 hozzászólás

„Segítség! Valaki mondja meg, hogy mi legyen a következő lépés a karrieremben, de én már nem akarok napi 8-10 órát a számítógép előtt ülni!” – Ismerős kívánság? Hidd el, nem te vagy az egyetlen, aki menekülne a tech világ elől! Mi a gond ezzel a hozzáállással? Elég csak ellátogatni egy patikába, és te is érteni fogod!

Digitális világban élünk

Szeretném azt mondani, hogy nincs szükség számítógépre, nem minden munkakörben lett belépő a digitális tudás, és meg lehet úszni a következő éveket az automatizáció és a Mesterséges Intelligencia terjedése nélkül, de mi értelme lenne hazudozni?

Ha azt mondod, te nem akarsz számítógéppel dolgozni, akkor mit akarsz csinálni?!

Két problémám van ezekkel a kijelentésekkel:

1) A kizárásosság

Tipikus álláskeresői “betegség”, hogy csak és kizárólag “mit nem?” alapon akarnak az emberek pályaorientációt csinálni: ezt ezért nem szeretem, azt azért nem szeretem…

Így seperc alatt nem fog maradni semmi a kalapban, anélkül, hogy tudnád pontosan mit is jelent feladat és munkakör szintjén egy-egy állás. (Itt írok erről bővebben is.)

Ha például egy Gyesről visszatérő hölgynek azt mondom, hogy az IT ügyfélszolgálat egy jó indulás arra, hogy több év kihagyás után betörjön egy teljesen új szakterületre és akár nagyobb pályamódosítást csináljon, majd a válasz csípőből az, hogy , “Ja, hát én nem akarok egész nap Excel táblák előtt ülni”… akkor, onnan nagyon nehéz tovább menni.

Hozzáteszem, ahol nem kell sokat a gép előtt ülni – pl. fizikai munkakörök, sok autóvezetéssel járó munkakör, vagy ahol ügyfeleket kell kiszolgálni – ott meg más kifogások jönnek: én már nem akarok egész nap görnyedni, hajolgatni, nem akarok a napon szerelni, egy kocsiban rohadni, vevőkkel vitatkozni…

Ne innen indíts!

Ha karriert akarsz tervezni, és jól akarsz keresni, akkor nem lehet a nemekkel kezdeni!

Tervezni a lehetőségekre, az igenekre lehet, de ez csak az egyik gond…

2) A munkakörök nagy része ma már digitális

És egyre inkább az lesz!

Egy digitális világban ne várd azt, hogy egyre több lesz az az állás, amiben nincs, vagy csökken a számítógépes feladat. Épp ellenkezőleg.

Azok az állások, amelyeket igazán értékel a munkaerőpiac, azok mind-mind digitális munkakörök.

Miért?
A válasz nagyon egyszerű:

Az automatizáció már ott van a patikában is

Hadd meséljem el egy friss élményemet! Talán te is tudsz róla, hogy nyár végén egy hosszabb, külföldi családlátgatáson voltunk Ausztráliában.

Utazás előtt bementem egy nagy bevásárlóközpont patikájába, hogy feltankoljak a legszükségesebb alapgyógyszerekből, vitaminokból, ne legyen ebből gond kint sem.

Már eddig is feltűnt, hogy mikor felveszi a patikus a megrendelést, hátul a pultnál egy fém csúszdán egyszerűen kicsúszik a gyógyszer, amit kértem.

Eddig azt gondoltam, hogy ez is úgy működik, mint egy gyorsétteremben: a hátul dolgozók látják számítógépen a vásárlást, összeválogatják gyorsan a megrendelést, és előre juttatják, de NEM!

Most vettem csak észre, hogy full automatizált rendszerben működik az egész!

A patika hátsó része egy raktár, ami teljesen automatizált módon fut. Jobbra fent a falon egy kamera még azt is mutatja a vevőknek, ahogy a gép megkeresi a polcot, a kis robot kar pedig szedegeti össze szép sorban a rendeléseket…

Nincs hátul munkatárs, nincs manuális összeválogatás, mindent a gép csinál!

Az automatizáció megúszhatatlan, a számítógép megkerülhetetlen

Mi emberek hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy mindenre van időnk.

A robotizációról és a technika fejlődéséről is sokan úgy vélekednek, hogy „jó, hát oké, nem kell azért úgy kapkodni. Ki fog akkor kenyeret sütni, földet művelni, beteget szállítani, stb.? A technikai fejlődés az én munkakörömre egyelőre semmilyen hatással nincs”  

A rossz hírem az, hogy DE VAN!

És félreértés ne essék, egyáltalán nem riogatni akarlak ezzel, hogy a gép majd elveszi a munkádat! Szó nincs erről! Sőt szeretnélek megnyugtatni, mert a munkaerőhiány és a demográfiai mutatók egyáltalán nem ilyen irányba hatnak. Attól, hogy nem lesz munkád, nagyon sokáig nem kell félni.

Ugyanakkor azt is látni kell, hogy pont azért, mert munkaerőhiány van sok területen, a cégek nagyon is rá vannak kényszerülve arra, hogy lépést tartsanak a fejlődéssel, és nagy erőkkel automatizáljanak.

Nem lesz tehát kevesebb számítógépes munka, sőt!

Ha ettől nem menekülsz, hanem lehetőségnek fogod fel, ha te ebben segítségére vagy a cégnek, akkor nem csak jobban fogsz keresni, de be is biztosíthatod magad az álláspiacon.

Az automatizációban közreműködni, a digitális tudásodat fejleszteni – ezzel lehet a legnagyobb hatást elérni a karrieredben.

Csak egy példa!

Amikor azt hallod egy podcastben, hogy Power BI tudással akár havi több millió forintos fizetést is haza lehet vinni, az nem azért van, mert olyan bonyolult ez a szoftver, vagy olyan sokat kell egy szakembernek ehhez tanulni.

Azért fizetik meg ezt a tudást a cégek, mert óriási hozzáadott értéket ad a vállalat működéséhez.

Amivel korábban több kontroller manuálisan küszködött minden hónapban, arra egy data analyst specialista egyszer megcsinál egy riportot Power BI-ban, ami utána automatikusan fut, 2-3 ember munkáját megspórolva ezzel. Érted már?

A legfontosabb tanácsom tehát:

Ne akard kivonni magad az digitális világból. Ne kárhoztasd a számítógépet! 

A karriered következő lépést úgy tervezd meg, hogy megkeresed, mi az a neked való szakterület, ami:
Keresett, vagyis jól fizet,
Jövőálló, vagyis van benne fejlődési lehetőség,
Izgalmas, vagyis a munkakörrel járó esetleges hátrányokat is el tudod fogadni, mert annyira szereted csinálni, és egyáltalán nem érzed úgy, hogy ne lenne életed mellette.

Van ilyen neked való, modern szakterület?
Biztos vagyok benne!

Ha szeretnél kiegyensúlyozottan élni, megtalálni azt a munkát, amit szeretettel végzel és még jól is kereshetsz vele, akkor gyere és csatlakozz a következő ingyenes, internetes, mini-tréningemhez, és mutatok 8-10 lehetséges új karrierirányt neked! Iratkozz fel az ingyenes, élő előadásra itt. 

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Gyöngyi
2024. február 19. hétfő 20:21

Kedves András!

Nem minden a pénz! Az egészség sokkal fontosabb! Megértem azokat, akik nem akarnak napi 8 órát a monitor előtt ülni, mert én se akarok. Rettentően rossz hatással van a gerincoszlopra, ezáltal a testtartásra. A sok ülés gerincsérvet is okozhat. Rossz hatással van azokra, akiknek aranyerük van. Rossz hatással van a vérkeringésre, a vénákra, és nem rég olvastam, h. a vesére is. Bár ezt gondolhattam volna, hiszen ha sokat ülünk, megdagad a lábunk. A monitor sugárzása rontja a szemünket, pedig a szemünk a legdrágább kincsünk. Ezenkívül ez a sugárzás az egész testünknek árt. Az ilyen munka depressziót is okozhat. Nagyon nagy hibának látom az élet minden területén, h. az emberek többsége azt mondja, "Ez van. Ebbe bele kell törődnünk." Ahelyett, h. óriási összefogással küzdenénk minden ellen, ami rossz nekünk.

Válasz

Nagy Szilvia
2024. február 19. hétfő 11:15

Azt, hogy mennyire igazad van az automatizálással kapcsolatban az is alátámasztja, hogy Ausztriába se kell átmenni ehhez, hiszen többek között a dunakeszi Auchanban lévő patikában is elég régóta robot keresi és készíti ki a gyógyszereket a patikusnak. De számos más példát lehet hozni arra, hogy az ismétlődő, ember jelenlétét nem kifejezetten igénylő folyamatokat programok, robotok helyettesítsék. Persze valakiknek ezekkel is kell tudni dolgozni. Jó gondolat, hogy ezekre az új álláslehetőségekre készüljön fel az álláskereső és/vagy karrierváltó.

Válasz

Madár Dóra
2024. február 19. hétfő 10:55

Kedves András!

Sok olyan állítás van a cikkben, ami nyilvánvaló tény, tehát nem nagyon lehet velük nem egyet érteni, a digitalizáció terjedése minden területen, a számítógéphasználat, mint alaptevékenység megléte rengeteg területen, stb.
Ugyanakkor a címben megfogalmazott véleményre/érzésre kicsit olyan választ ad a cikk, hogy fogadjuk el, ebben a korban ez a normális, nem lehet másképp. 8-10 óra a számítógép előtt brutálisan sok, egészségtelen, a fantasztikus technikai és gazdasági fejlődés kéz a kézben jár az ember és a környezet kizsákmányolásával, azért, hogy tudjon tovább és tovább pörögni a növekedési mutató... és persze nem a technológia, nem az informatika a hibás ezért, hanem az, ahogy rendszer-szinten működünk.
Miért a cégek kiszolgálása legyen egy ember elsődleges célja, mindegy, milyen áron? ha valaki tudja, hogy mi az, amit nem szeretne, akkor szerintem ezt igenis érdemes szem előtt tartani.

Válasz

    ro
    2024. február 19. hétfő 18:50

    Kedves Dóra!

    Nagyon egyet értek önnel. Azért dolgozunk, hogy éljünk, és nem azért élünk, hogy egész életünkben dolgozzunk, robotoljunk. Háborús helyzetben vagy háború utáni helyzetben még csak csak el tudja fogadni az ember, mert különben sincs más választása, hogy sokat kell robotolni a betevőért. De több mint 70 éve béke van, leszámítva, hogy az ország folyamatosan harcban áll Brüsszellel. Csak igazi háború ne legyen.

    Válasz

Kiss Julianna
2024. február 19. hétfő 09:51

Szűkségem van új karriere.

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás