Útmutató pályakezdőknek

Írta: Baráth András  |  2024. március 27.  |  c 1 hozzászólás

Frissdiplomások és pályakezdők szokták gyakran kérdezni tőlem, hogy a Karrier Hack módszertan és a Mentor Klub vajon náluk is működhet-e. Hiszen nagyon sokszor beszélünk arról, hogy a meglévő szakmai tapasztalatot miként érdemes bővíteni, hogyan célszerű becsomagolni és tálalni, nekik viszont még csak alig, vagy egyáltalán nincs szakmai tapasztalatuk. Van egy jó hírem: nem is ez a lényeg! Íme a 3 legfontosabb tanácsom pályakezdőknek!

A cikk elolvasása kb. 6 perc.

Fiatalok előnyben

Kezdjük a kellemes dolgokkal: amíg fiatal vagy, addig minden könnyebb!

Lehet, hogy te most ezt nem így gondolod, de a munkáltatók (főleg a közép- és nagyvállalatok) továbbra is kifejezetten vadásszák a szorgalmas, pályakezdő fiatalokat, nem utolsó sorban azért, mert a demográfiai helyzet miatt évről-évre jóval kevesebb friss szakember lép be a munkaerőpiacra.

A Ratkó-korszakban születettek nagyjából kivonultak, vagy pár éven belül végleg nyugdíjba mennek, és a helyükre jóval kisebb számban jön szakember-utánpótlás.

Forrás: KSH

Tehát a jelenlegi gazdasági és demográfiai helyzetben a frissdiplomás, pályakezdő és fiatal szakemberekre komoly kereslet van.

Ez a tény remélem már önmagában is cáfolja azt az esetleges kételyedet, miszerint Magyarországon csak többéves szakmai tapasztalat birtokában lehet gyorsan elhelyezkedni, DE!

Ne feledd, hogy az egy dolog, hogy van-e/lesz-e munkád, az pedig egy másik, hogy milyen ez az állás, és hosszabb távon milyen lesz a karriered…

A stratégia nagyon fontos

A legtöbb ember ott követi el a hibát, hogy esetlegesen tervezi a karrierjét.

Valamilyen területre csak úgy sodródik már fiatalon, aztán vagy jó irányba terelődik később, vagy nem.

Ezért szokták sokan úgy értékelni, hogy ez az egész karrier kérdés csakis szerencse függvénye, de ez nem így van.

Számíthat a szerencse, de ami ennél sokkal nagyobb erejű, az a STRATÉGIA és a TERVEZÉS.

TIPP #1: Az első és legfontosabb tanácsom tehát, hogy a stratégiával foglalkozz már pályakezdőként is!

Dolgozhatsz ugyanis 120%-on egész életedben, ha a karriertevézésed, a 3-5 éves stratégiád nincs meg, akkor egy idő után azt fogod észrevenni, hogy nem ott tartasz, ahol kéne, nem annyit keresel, nem azt csinálod, amit szeretnél, le vagy maradva.

Épp egyik ügyfelem mondta nemrég az egyik tanácsadáson: “Elkezdtem a pályám recepciósként, és András 13 éve ezt csinálom! Úgy érzem, sose fogok már innen kitörni.”

Átgondolt tervezéssel, ezt az elakadást és kétségbeesést meg tudod spórolni magadnak! Szerintem érdemes.

Hogyan tervezz?

Egy fontos dolgot kell megérteni:

Bármelyik ponton is vagy épp a karrieredben, az egyik legfontosabb döntésed mindig az lesz, hogy a statikus (régebbi típusú) vagy a dinamikus (keresett, modern) állások felé indulsz-e el. Ha érdekel részletesen is, hogy konkrétan milyen munkakörök tartoznak a statikus és melyek a dinamikus állások közé, neked mi lehet a megfelelő irány, akkor gyere és regisztrálj a csütörtök esti, ingyenes, online előadásomra itt! ››

Akkor fogsz tudni jól választani, ha több területről és több munkakörről is tudod, hogy egyáltalán mi az!

Fiatalon általában az az 1.0-ás cél, hogy kiderítsd, mi az, ami neked való, miben vagy jó, mi az a terület, ahol hosszabb távon is el tudod képzelni magad, és még jól is keresel vele. 

Hogy tudod ezt megtalálni?

Egyrészt úgy, hogy adsz időt magadnak. Valószínűleg nem a legelső állásodban fogod megtalálni magad, be kell menni minimum 2-3 pozícióba, és kell 5-6 év, mire nagyjából meglesz az irány.

Másrészt meg kell ismerned a munkaerőpiacot!

Meg kell értened, hogy mit keresnek a cégek, milyen pozíciók felé érdemes elindulni gazdaságilag is, és bele kell látnod feladat szintjén is egy-egy állásba, különben fogalmad sem lesz, merre kezd el építeni a pályád.

A statikus állásokról (d. könyvelő, kontroller) még csak-csak lesz némi elképzelésed, na de modernebb munkakörökről?!? Mit csinál egy IT projektmenedzser? Mit csinál egy Data Analyst, egy Scrum Master? Miből áll egy napja? Milyen szoftverekkel dolgozik? Mennyit keres? Mit kell tudni ehhez a szakmához? Mit tanulj meg?

Amíg ezt nem tudod, addig nagyon nehéz tervezni. Azon túl, hogy ismerősöktől összeszedhetsz egy-két szubjektív infót, nem látsz bele konkrétan egy-egy munkába.

Ezért hasznosak pályakezdőként is a tréningek és a rövidebb mikroképzések!

Nagy előny a diploma – és téged is arra biztatlak, hogy csináld meg -, de legalább ennyit számítanak az egynapos, pár hetes, célirányos képzések, amelyek rálátást adnak egy-egy területre!

Nem csak friss, gyakorlati tudást kapsz a tréningekből (amit ugye az egyetemi képzéstől nem feltétlenül kapsz meg), de ha hetente egy-két órát rászánsz a szakmai önfejlesztésre, akkor egész pontos képed lesz a legújabb szakterületekről is.

És ami még ennél is fontosabb: el tudod azt dönteni, hogy neked való-e, tudnád-e csinálni, szeretnéd-e, megadja-e azt a szabadságot, azt a munka-magánélet egyensúlyt, amit szeretnél, és anyagilag is megéri-e. 

TIPP #2: A második tanácsom tehát az, hogy keresd a gyakorlatias, rövid mikroképzéseket, és ismerj meg a segítségükkel közelről is minél több szakterületet, hogy választani tudj!

Ne kényelmesedj el később sem!

Fiatalként két nagy csapda leselkedik rád a karrier szempontjából:

Az egyik az, amikor viszonylag keresett tudással jössz ki a főiskoláról, egyetemről, és az első pár évben szó szerint kapkodnak utánad a cégek

Ilyenkor ha valahol valami nem tetszik, vagy picit is jobb fizetési ajánlatot kapsz, nagyon könnyű átcsábulni egy másik céghez, majd egy másikhoz, és így tovább.

Azonban ha mindeközben a már említett karriertervezést nem csinálod meg, akkor pár év múlva te is azt fogod észrevenni, hogy mint a kutya, aki kergeti a saját farkát, csak egyhelyben toporogsz.

A másik csapda pedig amikor nincs kellően piacképes tudásod, nem is képzed magad, ezért beragadsz egy belépő állásban. Lásd a recepciós ügyfelemet.

Nagyon könnyű pénzkeresetnek tűnik egyetem mellett elmenni a Tescoba árufeltöltőnek, a Mekibe eladónak, stb. De ha már dolgozol, keress olyan munkát, ahol szakmai dolgokat tanulhatsz, és építsd tudatosan a karriered! 

A specialista tudás számít!

Fiatalon még akár diploma, és több évnyi gyakorlat nélkül is be tudsz kerülni jól fizető állásokba, ha specializálódsz.

Létrejött egy csomó olyan új munkakör, amihez specialista tudás szükséges, és amit ráadásul nagyon sokra értékelnek a cégek.

Ha csak a mi cégünket nézem, az online marketinget annak idején az egyik munkatársammal ketten vittük. Mi csináltunk minden online marketing munkakört. Ma viszont csak házon belül van 5 állandó munkatársunk ezen a területen, és még legalább 3-4 külsős online marketing specialistával dolgozunk együtt. Ezt a specialista tudást a Mentor Klubban akár munka vagy egyetem mellett te is megszerezheted! 

TIPP #3: Ha azt akarod, hogy ne daráljanak be a multik, és 40-45 évesen is legyen kellő mozgástered, akkor tanulj, specializálódj, és ne kényelmesedj el az önfejlesztésben!

Az online marketingen kívül te mit tanulhatnál? Melyek ezek a modern kék óceán területek, amelyek számodra is jó karrierlehetőséget jelenthetnek? Gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes, online előadásomhoz, és mutatok 8-10 jól fizető, új irányt, ahová mikroképzésekkel akár pályakezdőként is betörhetsz. Iratkozz fel az előadásra itt. ››

Hajrá, sok sikert és kitartást!
Jó karrierépítést kívánok neked!

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Adina
2024. április 2. kedd 11:31

Köszi András, sokat segítesz!

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás