Miért fontos a storytelling az állásinterjún?
Hogyan érheted el azt, hogy az állásinterjún 10 jelölt meghallgatása után, és hetekkel később is emlékezzenek rád? Egyszerű: Mesélj el konkrét történeteket!
A marketingben van egy megkerülhetetlen szabály: hiába mondasz termék előnyöket, hiába sorolsz statisztikákat, az emberekről ez mind lepattan.
Mi nem pattan le?
A történetek! És ez bizony maximálisan igaz az állásinterjúkra is!
Sztorizz és hagyj nyomot!
Manapság óriási divatja van a storytellingnek. Nem véletlenül, hiszen kutatások bizonyítják, hogy az emberi agy és memória sokkal könnyebben dolgoz fel egy konkrét, megfelelő részletességgel elmesélt történetet, mint egy általános információt.
Mivel az emlékezetünk nagy arányban képi elemekre támaszkodik, így egy történet amit el tudunk képzelni, és amihez tudunk kapcsolódni – sokkal nagyobb hatással van ránk, az érzelmeinkre is hat, ezáltal sokkal hosszabb időre tárolja a memóriánk.
Ennek ellenére a történetmesélést még mindig csak nagyon kevés állásinterjúzó “veti be”. Sőt, a legtöbb jelölteknek ugyanaz a “betegsége”: túl általános válaszokat ad. Te ne kövesd el ezt a hibát!
Hogyan használd a történetmesélést az állásinterjún?
Nézzünk egy példát!
Gyakori kérdés az interjún például, hogy mutass be 3 pozitív vagy 3 negatív tulajdonságodat, nem igaz?
Maradjunk a pozitívumoknál! Ha erre a kérdésre Te is azt feleled “lelkiismeretes vagyok, szorgalmas, és jó kommunikációs készséggel rendelkezem”, akkor biztos lehetsz benne, hogy már akkor elfelejti az interjúztató a válaszod, mire kimondod, hiszen ez egy elcsépelt, semmitmondó klisé lesz, amit kb. huszadjára hallott.
Ám ha azt feleled, hogy:
“Jól tudok előadni, ezért rendszeresen kér fel a vezetőség prezentációra vállalati rendezvényeken. Legutóbb 3 hónapja tartottam egy előadást 250 munkatársam előtt. Az előadás után többen is odajöttek hozzám gratulálni, hogy milyen érdekes volt a bemutató – köztük a HR igazgató is gratulált nekem.”
Ez már egy fokkal jobb, nem igaz?
Hogyan lehet még izgalmasabbá tenni a válaszodat?
Mesélj részletesebben!
Félreértés ne essék, nem anekdotázni kell az állásinterjúkon, de mesélj komplett történeteket:
- Hol és mikor történt?
- Mi volt a kiinduló probléma, a megoldandó feladat?
- Nevezz meg egy-két szereplőt!
- Meséld el, hogy Neked milyen szereped volt a megoldásban?
- Mi a sztori eredménye?
Nézzük meg a fenti példát egy ilyen tálalásban!
“A volt munkahelyemen is már jó előadó hírében álltam, ezért rendszeresen kért fel a vezetőség különböző témájú előadások megtartására. A HR osztályon mindig gondot jelentett például, hogy hogyan kommunikálják a munkavállalói felmérések eredményét. Többször kaptak olyan kritikát, hogy nem tűnik túl hitelesnek, ha egy személyzetis foglalja össze az eredményeket. Ezért tavaly engem keresett meg a vezetőség, hogy vállalnék-e egy prezentációt a következő céges összejövetelen?
Bevallom őszintén, nem mondtam kapásból igent, mert 250 ember előtt még soha nem adtam elő, pláne nem angolul. De aztán mégis elvállaltam, mert egy jó kihívásnak, fejlődési lehetőségnek találtam, és a vezetőség munkáját is szerettem volna kicsit segíteni.
Két HR-es kollégával közösen készítettük el a prezentációt, amit aztán alaposan begyakoroltam. Nem mondom, hogy nem izzadt a tenyerem, amikor az irodaház nagyelőadójában 250 ember elé ki kellett állnom, de az első pár mondat után a lámpaláz elillant, és egy kifejezetten jó előadást tartottam. Nagyon jól esett, hogy nem csak a HR igazgató jött oda hozzám gratulálni, hanem több más munkatársam is, köztük olyanok, akiket addig nem is ismertem személyesen.”
Ugye Te is érzed a különbséget?
Ez a változat sokkal több képi elemet tartalmaz, az érzelmekre is hat. Magad elé tudod képzelni az egész jelenetet, nem igaz?
Na látod, pontosan ez a lényeg! A történetmesélés az, ami megkülönböztet!
Mire jó még a történet?
Bizonyára Te is szembesültél már az állásinterjún előítéletekkel.
Például ha valaki az állami szférából jön, akkor mit is gondolnak sokan?
„Áh, az állami szektorban már délután 4 órakor kiesik az emberek kezéből a billentyűzet, pénteken már kettőkor lelépnek, kávézgatnak, nem dolgoznak annyira keményen.” Ismerős?
Ilyenkor hiába bizonygatod, hogy de nálatok bezzeg máshogy van, és Te milyen keményen hajtottál mindig is a közszférában. Nem bizonygatni kell, hanem el kell mesélni egy megtörtént példát, amikor odatetted magad, amikor nem csak Te, de az egész csapat kiemelkedőt nyújtott, sikerült egy rendszert bevezetni, stb.
Amikor elmesélsz egy konkrét esetet, az fogja igazán felülírni az interjúztató fejében azt a paradigmát, ami az ő tapasztalata az állami szférában dolgozókkal kapcsolatban.
Ugyanígy a storytelling lehet az igazi ütőkártyád kisgyerekes anyaként is az előítéletek ellen, vagy ha korábban egy másik iparágban dolgoztál, és tudod, hogy dilemmázni fognak, hogy vajon egy új szakterületen is ugyanúgy megállod-e majd a helyed…
A történetmesélés egy csodafegyver az előítéletek ellen! Ne statisztikákat mondj tehát, ne érveket sorolj, hanem készülj sztorikkal! Arra figyelj, hogy kellően konkrét, megtörtént és lehetőleg pozitív, szakmai példákat mesélj, és ezeken keresztül világítsd meg a szaktudásodat és a jó tulajdonságaidat!
Könnyű az üres sztorizás helyett jó példákat elmesélni?
Nem, egyáltalán nem!
Ezért is nagyon fontos, hogy alaposan felkészülj az állásinterjúra, mert ezek a történetek nem jönnek maguktól. Kell, hogy legyen előre 5-6 érdekes és releváns sztorid, amihez bármikor nyúlhatsz.
És végül ne feledd: a legfontosabb mindig az ún. “origin story”, azaz az eredettörténeted lesz. Ki vagy te? Honnan jössz? Mi a célod? Mi veled kapcsolatban a nagy kép?
Jusson eszedbe, hogy Harry Potternek, Darth Vadernek, de még Batmannek is szüksége van origin storyra, ha Tőled megkérdezik az állásinterjún, hogy mesélj magadról, Neked is legyen egy hiteles, érdekes, sztoriba ágyazott bemutatkozód!
Mindenkinek megvan a saját története! Ne und elmesélni a Tiédet!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.