3 szakállas fizetés-trükk, amit a munkáltatók elkövetnek – Ne hagyd magad!

Írta: Baráth András  |  2024. október 16.  |  c Nincs hozzászólás

Te is belefuthatsz olyan helyzetekbe, amikor a cég nem teljesen tisztességes a bér kérdésében. Biztosan hallottál már az alábbi három trükkről, amellyel még a legnagyobb vállalatoknál is találkozhatsz, ha nem vagy elég résen. De ne aggódj, itt vannak a megoldások is!

1) Mégsem annyi az annyi

Ha mindenben meg is állapodtak az állásinterjún, Te még akkor sem lazíthatsz, különben úgy jársz, mint egyik ügyfelem, aki majdnem elbukta a juttatása 25%-át. Hogy mi történt?

Gabi egy multitól váltott egy kisebb céghez. Minden remekül ment a bértárgyalás során, pikkpakk sikerült megállapodniuk egy nettó összegben. Igen ám, de mikor kézhez kapta a munkaszerződését, kiderült, hogy ezt a főnök “úgy értette”, hogy a 25%-os teljesítmény-bónusszal együtt lesz annyi a nettója, mint amire számított. Majd ha a bónusz kritériumokat is szépen teljesíti, akkor kapja kézhez a valós nettó pénzt. Tisztán emlékezett rá, hogy mást beszéltek meg az interjún, de nem tudta bizonyítani, nem volt leírva.

Nem túl fair játék, nem igaz?

Ez annyira szakállas húzás a munkáltatóktól, és bár azt mondhatnám, hogy kezd kikopni a gyakorlatból, de sajnos nem. Rengeteg szakember szemet huny felette, elfogadja, meggyőzi magát arról, hogy “jó, hát végülis jó a munka, rendben van a cég, majd akkor bónusszal együtt megkapom a pénzem…”.

Én viszont azt mondom: Ne nyeld ezt be!

Egyrészt nagyon fontos, hogy minden legyen leírva! Ha sikerül megállapodni az interjún a fizetésben, akkor kérd meg az interjúztatót, hogy röviden írásban is foglalják össze neked az ajánlatot. Lehet ez egy email, de akár egy papírfecnire is leírhatjátok a lényeget.

Ez nem egy jogilag bizonyító erejű dokumentum, de nem is ez a lényeg. A cél az, hogy te is és a munkáltató is 100%-ig tisztán és pontosan lássa, hogy mi a matek. Ha a hivatalos ajánlattétel során, vagy a munkaszerződésedben “véletlenül” mégis változna valami, akkor tudj hivatkozni erre az irományra.

A másik tanácsom pedig, hogy ha ilyen trükkel találkozol, kapcsoljon be a csengő, és mindig menj vissza reklamálni!

Hidd el, hogy a bértárgyalási technikák nagyon jól működnek! Általában nem bíznak benne az emberek, egészen addig, amíg meg nem tapasztalják az erejét. Addig amíg szerződéskötés előtt állsz, 70-80%-ban eredményesen tudsz alkudni a bérről, és feljebb tudod tornászni a fizetésed.


TIPP: A bértárgyalás teljes folyamatát pár nap alatt Te is megtanulhatod a Gerilla Mentor Klubban. Ha érdekelnek az Állásszerző tananyagok, szakmai és soft skill képzések, akkor gyere és csatlakozz a következő ingyenes, online előadásomhoz, ahol kérdezni is tudsz tőlem élőben.

Mi van akkor ha nincs írásos “bizonyíték”, nem tudsz mire hivatkozni, és a munkába lépés napján ott állsz meglőve, hogy de hisz nem is ebben egyeztetek meg?!

Ha így is szeretnéd az állást, és továbbra is bízol a cégben, akkor megkérheted a főnököt, hogy beszéljetek a helyzetről. A vezetőknek általában van lehetőségük visszamenőleges hatállyal is fizetésemelést adni. A bónusz, ahogy a neve is mutatja, a rendes fizetésen felül egy többlet, nyílván nem érti bele magától senki a rendes nettó bérébe. Megkérdezheted ezért, hogy tudtok-e esetleg valahogy korrigálni, hiszen te sem így kalkuláltál a szóbeli megállapodás után.

Ha nem tud/nem akar a vezető sehogy változtatni az összegen, akkor még mindig eldöntheted, hogy maradsz-e ezekkel a feltételekkel, vagy pedig hátra arc, és keresgélsz tovább egy korrektebb céget, ahol a kapcsolatotok nem ilyen terhekkel indul.

Ne feledd, a döntés mindig a te kezedben van! Te dolgozol majd a fizetésért, te árazod be magad és a munkád!

2) Előléptetés ígérgetéssel

Szintén tipikus helyzet, és ugyanúgy nagy csalódással végződhet a cégen belüli előléptetés. Ez talán még eggyel nehezebb ügy is, hiszen ilyenkor az ember bizalommal áll a cég felé, és nem gondolja át, hogy esetleg előfordulhat vele bármilyen visszaélés.

Márpedig előfordul!

Nem olyan rég történt például, hogy egyik ügyfelem örömmel újságolta LinkedInen, hogy “kinevezték”. Hozzácsaptak a pozíciójához egy másik munkakört, sokkal több munka, több felelősség lett így a vállán, cserébe viszont 30% fizetésemelést és céges autót is ígértek neki. Meg volt elégedve.

Pár hónap után mikor kérdeztem tőle, hogy mi újság, hogy megy az új munka, István letörten válaszolta: „Nem tudom András, a munkát nyomon, de a fizum még mindig változatlan és a kocsinak egyelőre se híre, se hamva.”

Meg sem merem kérdezni tőle, hogy mi lett a sztori vége, de erős a gyanúm rá, hogy még mindig csak ígérgetik neki a fizu felülvizsgálatát, vagy rosszabb esetben közölték vele, hogy mégsem alkalmas a pozícióra, inkább elveszik tőle a “kinevezést”.

Szakállas, olcsó húzás ez is, amire egy megoldás van: Soha ne írj alá úgy munkaszerződés-módosítást cégen belüli pozícióváltásnál sem anélkül, hogy a fizetési feltételek ne lennének teljes körűen részletezve benne.

Bevallom őszintén, zöldfülű kezdőként én is jártam pórul emiatt. Egy cégen belüli kinevezésnél nem írattam le az ajánlatot, csak egy szóbeli ígéretet kaptam rá, hogy majd 3 hónap múlva felülvizsgálják a fizetésemet és hozzáigazítják a magasabb felelősséghez. Igen ám, de mire elkezdtem dolgozni az új munkakörben, jött egy új főnök, aki mit sem tudott erről az egész megállapodásról. Így aztán el is maradt a fizetésemelés, kb. 20%-kot buktam emiatt. A mai fejemmel nem is értem, miben reménykedtem?!

3) Zsebbe fizetés

A harmadik trükk talán nem is trükk, inkább egy rossz magyar szokás: a fekete foglalkoztatás egy tipikus formája, amikor egy minimális összegre bejelentenek, a fizetés többi részét pedig zsebbe kapod, vagy esetleg megbízási szerződéssel beszámlázol, de technikailag alkalmazottként dolgozol.

Nem szép, nem törvényes, de hadd legyek kicsit felmentő a cégekkel szemben, mert lehet olyan helyzet – főleg egy induló vállalkozásnál, amikor a cég egyszerűen nem tudja kigazdálkodni, hogy minden alkalmazott teljes fizetésre legyen bejelentve, különben csődbe menne.

Magyarország kis ország, kis piac, valószínűleg sok kisvállalkozásnál pontosan ez a helyzet. DE (!) én azt látom, hogy van egy csomó olyan cég is, ami már rég jövedelmező, profitábilis, de még mindig nem jelenti be az alkalmazottait és soha nem is fogja! Na ezekkel van a probléma!

Ha ilyen trükközés esetleg felmerülhet, mielőtt bármire is igent mondasz, érdemes megnézni az e-beszámolót, lekérni a pénzügyi adatokat. Ott feketén-fehéren kiderül, hogy mennyi a nyereség, mennyi a bérköltség a cégben, hány alkalmazott van bejelentve, stb. Ha leosztod a számokat, pontos képed lesz róla, hogy mennyire esti mesézik a vezető a jövedelmezőséget illetően:
– Ha valóban nem elég stabil a cég, akkor szerintem nincs min gondolkodni. Veszteséghez céghez nem éri meg elszerződni. Fusd át az erről szóló cikkemet itt. ››

Ha viszont nincs semmi gond a számokkal, csak épp bepróbálkoztak ezzel a szakállas trükkel nálad, akkor a helyedben nagyon megfontolnám, hogy folytatom-e a bértárgyalást velük. Ha ennek ellenére nagyon szeretnéd az állást, akkor mindenképp alkudj, érvelj, és ne törődje bele, hogy nem jelentenek be!

Óvatosan a munkáltatói trükközéssel!

Légy résen! Ha a fizetésedről van szó, nem szabad a pillanatnyi előnyre igent mondani, muszáj hosszabb távlatokban gondolkodni!

3 tanulság, amit érdemes eltenni magadnak:

– Az a cég, amelyik a fenti húzásokra képes, az bármi másra is készen áll!

példa erre a feleségem esete, aki még a gyerekek előtt elhelyezkedett egy ismert gasztro cégnél. Már a bértárgyalás során voltak félreértések: nála sem azt írták bele a munkaszerzősébe, mint amiben szóban megállapodtak, majd jöttek a többi problémák. Üvöltözések, túlórázás, vezetői túlkapások. A hab a tortán az volt, mikor 1,5 év után bejelentette, hogy gyereket vár, mire kb. egy órán keresztül üveghangon ordított vele a főnöke.

Érdemes volt esélyt adni egy ilyen cégnek? Akkor is, ma is azt mondom: semmi esetre sem! Jobb lett volna már az első húzásnál a Limpár Imre-féle menekülési módszert bemutatni: 180 fokos fordulat, és egy “magad alakú lyukat ütve” az ajtón, villámsebesen elhagyni a helyszínt. Pont úgy, mint a rajzfilmekben! :)

– Mindig vannak felkiáltójelek!

Ha egy cég nem korrekt, nem neked való, arra igazából már az állásinterjún vannak ráutaló nyomok, legfeljebb nem akarsz tudomást venni róluk.

– És végül ne feledd a szabályt: Amikor bemész egy céghez, akkor lehet könnyen a bérről és minden másról tárgyalni!

Ott még lehet bátran alkudni, feltornászni a fizetésed, kialkudni kedvezményeket. Amikor már bent vagy valahol, akkor az éves-rendes fizetésemelésen kívül nagyon szűk a mozgástér a fizetés kapcsán. Az egyetlen esély a nagyobb emelésre, home office-ra, szabadabb munkavégzésre az, amikor jelentősen bővül a munkaköröd vagy más munkakörbe kerülsz. 

Mikor fogod a legjobb fizetéseket elérni?

Ha folyamatosan növeled az álláspiaci értékedet – azaz tanulsz, képzed magad, és ismered a lehetőségeidet – azaz tudod, hogy hova és hogyan pályázz.

Ha kíváncsi vagy, hogy milyen jól fizető, akár milliós állások vannak a piacon, és hogyan érheted el őket, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes előadásomhoz!

Ismerd meg a forradalmi Karrier Hack módszert, és keress jobban!

Hajrá, sok sikert, eredményes és félreértésektől mentes bértárgyalásokat kívánok neked!

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás