7 dolog, amin elbukik a munkahelyváltás
Kevés bosszantóbb dolog van annál, mint amikor az ember azt érzi, hogy nincs a helyén a munkájában. Szeretne váltani, sok energiát beletesz az álláskeresésbe, folyamatosan nézi a hirdetéseket, mégsem találja a neki való állást. Vagy ha sikerül is kinézni egy jónak tűnő pozíciót, rittig mellényúl, és pár hónap után kiderül, hogy rossz lóra tett. Ez a folyamatos sikertelenség nyomást, önbizalomvesztést, aggodalmat és legtöbbször haragot eredményez, és ez bizony kimerítő lehet. Hogy megspórold ezeket a felesleges karrier köröket, mutatom, hogy mi az a 7 dolog, amin legtöbbször elbukik a munkahelyváltás, és mutatom a megoldásukat is!
1) Nincs meg az irány
Rengeteg szakember fordul meg nálam azért, mert azt sem tudja, milyen irányban induljon el a váltásnál.
Sokan unják a munkájukat, nem akarják már ugyanazt csinálni egy másik helyen, mint amit eddig csináltak, viszont nem látják a többi lehetőséget. Nem látják a munkaerőpiacot, nem ismerik a többi területet, a saját munkakörükön kívül nem igazán látják a mozgásterüket.
Ebből szoktak aztán kisülni a tévedések: “jó lenne emberekkel foglalkozni, tehát HR-es vagy coach leszek!” – Ez így nem túl jó indulás!
MEGOLDÁS: Kezdj el közelebb menni más szakmákhoz! Nézd meg, hogy mik azok a “kék óceán területek”, ahová érdemes átevezni, és amik neked is izgalmasak lehetnek, majd kezdj el tanulni, kóstolj bele szakmailag valami újba!
Ehhez nagyon jó terepet adnak többek között a Gerilla Mentor Klubban elérhető online képzések: Irodai IT, programozás, Webfejlesztés, Data Analyst, Online marketing, Scrum, Minőségmenedzsment, Mesterséges Intelligencia, SAP, Projektmenedzsment, vezetővé válás – csak hogy néhány példát említsek a modulokból, amiből válogathatsz.
Azt se tudod, pontosan mi micsoda? Nézz bele minél több területen egy-két alap kurzusba, ismerd meg közelebbről, hogy mit takar egy-egy modern szakma, mi mindet kell hozzá tudni, mert így fogod látni, hogy passzolna-e hozzád, érdekel-e, érdemes-e elmélyülnöd benne.
Ne kizárólag azért tanulj, hogy 0:0-nál belevesd magad egy teljesen új területbe!
Azért menj el kurzusokra (lehetőleg rövidebb képzésekre), hogy szélesítsd a látóköröd, megkönnyítsd a pályaorientációdat, és megtudd azt, hogy mit is jelent a napi gyakorlat szintjén egy-egy új szakterület, neked ez mennyire menne, milyen konkrét munkakörökből válogathatsz, és egyáltalán menyire lelkesít egy-egy új irány?!
Ha álláskeresés előtt a pályaorientációdat rendbe teszed, rengeteg zsákutcát meg fogsz spórolni magadnak a munkahelyváltásban, ezt megígérhetem.
2) Nem hiszel benne, hogy előreléphetsz
Az egyik leggyakoribb és egyben legszomorúbb oka a sikertelen karriereknek az, hogy nagyon sok ember egyszerűen nem tud elképzelni magának jobbat.
Aki nem lát alternatívákat, az egy idő után nem is tudja elképzelni, hogy kereshetne sokkal jobban, élhetne jobban, lehetne sokkal jobb főnöke, lehetne sokkal érdekesebb, lelkesítőbb a munkája.
“Máshol se jobb.”
“Máshol is hülye a főnök.”
“Máshol se adnak többet.”
… vagyis “minek váltsak?”
Ismerős?
Talán te is többször lebeszélted már magadat a váltásról mondván, “Kezdjek mindent elölről? Teperjek azért, hogy keressek max 15-20%-kal többet, közben meg 30% az infláció? Ugyan már, öreg vagyok én már bohócnak!”
Ne aggódj, nem vagy ezzel egyedül, sokan már eleve lemondanak az egészről, mert nem tudnak elképzelni egy jelentősen jobb forgatókönyvet, csak amiben vannak.
MEGOLDÁS: Olvasd el ezt a cikket! ›› Vedd észre, hogy ez a rögzült gondolkodásmód, az ami valójában benne tart egy helyzetben. Ahhoz, hogy klasszisokkal (úgy értem 1,5-2-szeresen) jobban keress, az egyáltalán nem lehetetlen, de az már egy Karrier Hack kategória, ami a gondolkodásoddal kezdődik.
Ehhez nem elég állást váltani, itt már keresett, spéci tudást kell szerezni, ehhez már képezned kell magad, a modern területek felé kell átkonvertálni a tudásodat, és nem csak a megszokott keretekben gondolkodni. A jó hír az, hogy erre is abszolút minden lehetőséged megvan 45-50-55 évesen is, csak lépj! A csütörtök esti, ingyenes, online előadásomban ehhez adok neked átfogó segítséget. Ha szeretnél előrelépni a karrieredben, gyere és kérd el az élőhöz a linket! ››
3) Addig húzod a váltást, amikor már menni “kell”
Sokan csak akkor kezdenek el pályázni, amikor már 100%-ig eldőlt, hogy másik munkahelyet KELL találniuk.
Nem vagyok jóban a “kell”-ekkel, és nem ajánlom ezt a taktikát az állásváltásban sem. Ki mondta, hogy soha nem kacsingathatsz kifelé a meglévő állásodból? Miért gondolod, hogy ez nem fair? Miért kéne megvárni, amikor már menekülni kell?
Sok szakembernél látom, hogy csak akkor kezdenek el munkát keresni, amikor már muszáj, vagy amikor már meghozták a sziklaszilárd döntést, hogy mindenképpen váltanak.
Az a baj ezzel a hozzáállással, hogy ez a döntés – leginkább az előző két ok miatt – nagyon lassan születik csak meg, ezért beteszed magad egy passzivitásba.
Az egyik oldalon ugyanis ott a bizonytalanság és a veszélyek: “Nem biztos, hogy máshol jobb lesz”, “És ha próbaidő alatt elküldenek?”, “Mi van, ha máshova se kellek?”
A másik oldalon pedig a biztonság, ami aztán évekre oda tud láncolni még egy rossz munkahelyhez is.
“Hát, végülis nem is olyan rossz itt.”
“Végülis ezt már ismerem.”
“Ennyi idősen mit ugráljak?”
MEGOLDÁS: Nem kell elmenni a falig. Nem érdemes megvárni, amíg az élet rákényszerít a váltásra. És nem kell belesüppedni egy közepesen rossz munkába. Ennél te többet érdemelsz! Mindig jobb egy meglévő állásból elkezdeni felépíteni a váltást, a pályamódosítást, mint kapkodva, időnyomás alatt.
4) Felkészültség hiánya
Nincs ezen mit szépíteni, az állásváltás melós. Ahhoz, hogy gyorsan és viszonylag könnyen menjen, kell egy átgondolt, következetes stratégia.
Akinek nincs átgondolva a pályaorientációja, nincs újraírva az önéletrajza, hanem csak elküld 3-4 pályázatot, aztán várja a csodát, az sajnos nem sok sikerélményre számíthat.
Egy álláskeresés ott kezd valódi keresés lenni, hogy 3 hónap alatt havonta legalább 10-12 jól megírt, cégre szabott pályázatot elküldesz.
Durva szám? Ijesztően sok az a 30-40 pályázat? A rossz hírem sajnos az, hogy enélkül nem igazán megy.
MEGOLDÁS: Tanulj meg profin állást keresni! A jó hírem az, hogy ezt a legkönnyebb megtanulni. Nem tudom két mondatban összefoglalni a lényeget neked, de hidd el, nem egy komplikált dolog, mindenki meg tud tanulni profin pályázni, akar akar. Gyere és csatlakozz a szerda esti, ingyenes, online mini-tréningemhez, és megmutatom azt a 9 lépést, amivel te is sikeres lehetsz.
5) Önbizalomhiány
Sajnos ez a munkahelyváltásnál is egy súlyos gond tud lenni. Sok szakember fél a váltástól, fél a bizonytalanságtól vagy azért akar váltani, mert az előző munkahelyén porig rombolták az önbizalmát. Tudod, amikor elhitetik veled, hogy nem vagy elég jó…
Ha nem becsülnek egy munkahelyen, nem támogatnak, vagy mondjuk be vagy ragadva egy helyre 8-10-15 éve, akkor onnan valóban nagyon nehéz lendületet venni, jó állapotban lenni lelkileg-mentálisan is egy váltáshoz.
Ilyenkor jönnek az önszabotázs gondolatok, hogy “én máshova biztos nem kellek… ezt már biztos nem tudnám megtanulni… ez biztos túl sok idő lenne…erre én tuti nem vagyok alkalmas…”
Ez az a bizonyos “outsider szindróma”, amikor jóval alacsonyabbra értékeled maga annál, mint amire valóban képes vagy, és ami a valós piaci értéked lenne. Itt írok a jelenségről részletesen is, ha picit is magadra ismertél ennél a pontnál, kérlek fusd majd ezt a cikket is!
MEGOLDÁS: Ne értékeld le magad! Tudom, hogy könnyű mondani, de látatlanban is biztos vagyok benne, hogy sokkal többet érsz, mint amit most gondolsz magadról! Ha ügyesen csinálod a pályaorientációt, akkor 10-ből legalább 7-es, 8-as szintet bármikor elérhetsz még egy vadiúj területen is, akármilyen szektorba is pályázol.
Jó példa erre egyik ügyfelem, aki eredetileg építészként végzett, majd pályakezdőként elkezdett dolgozni egy SSC-ben ügyfélszolgálatosként. Itt aztán viszonylag gyorsan kinevezték csoportvezetővé, majd menedzsernek, egész fiatalon lett egy 50 fős csapata, de sajnos ő magát nem képezte a vezetés terén, és a cég sem tréningezte.
Kevesebb, mint 1 év után ezért rádöbbent, hogy ezt így nem bírja tovább, kiégett. Innen váltott egy kisebb technológiai céghez, ahol lehúzott már ugyan 4 évet projektmenedzserként, de mint mondja “teljesen ufónak érzi magát ezen a területen”, mert egyáltalán nem érti a mögöttes szakmai dolgokat.
Imposztornak, hozzá nem értőnek titulálja magát, miért? Mert nem is próbált eddig utánamenni a hiányzó tudásnak, nem végzett el egyetlen kapcsolódó képzést sem. Ahogy anno a vezetői skilljeit nem fejlesztette, úgy most is a napi feladatok darálása mellett nem fordít időt az önképzésre, helyette inkább leértékeli magát és menekül egy még kevesebb energiát igénylő munkába.
6) Nem jól méred fel a céget, ahová váltasz
Sokkal nagyobb hangsúlyt kellene fektetni mindenkinek arra, hogy milyen gazdasági helyzetű, milyen üzleti modellű, mennyire stabil céghez pályázik, és egyáltalán milyen potenciál van az adott cégben és a munkakörben. Rengeteg kudarc és balul választás megspórolható lenne csupán ezzel.
Sokszor kiderül, hogy azért nem javulnak a munkakörülmények, és azért nem tudnak fizetésemelést adni, mert egyszerűen nincs is több a cégben.
MEGOLDÁS: Minden váltásnál üzletileg is csekkold a cégeket! Ezt az 5 dolgot mindenképp nézd meg! És ne spórold meg ezt a lépést akkor se, ha úgy hívnak egy munkahelyre…
7) Kizárólag ismerősök útján váltasz
A végére hagytam egy igazi kakukktojást, hiszen ismerősök útján elvileg a legjobb dolog váltani, nem igaz?
Nincs is annál jobb, mikor hívnak vagy ajánlanak egy állásra. Nem kell annyit vesződni, szuper kényelmes dolog. Nálam is sok 45-50 feletti meséli büszkén a tanácsadáson, hogy „én azt se tudom hogyan kezdjek el pályázni, eddig mindig minden pozícióba úgy hívtak.”
Nyílván mindenkit azért hívnak, mert ügyes, jó munkaerő, de aki életében nem adott be egyetlen pályázatot sem, az azt jelenti, hogy soha nem vette a fáradtságot, hogy átgondolja a karriertervét, hogy szétnézzen a munkaerőpiacon, megnézze mit kínálnak a cégek, ő mennyit ér a szakmájában, megmérettesse magát, stb…
Magyarán soha nem hozott igazán átgondolt döntést, csak passzív szereplője volt a karrierjének.
Ez előbb-utóbb inkább hátrány lesz, mint előny.
Több ezer konzultációval a hátam mögött én azt látom, hogy ha egy inaktív helyzetben vált valaki, tehát úgy, hogy ismerős hívja egy pozícióba, ott általában csak a fizetést, az előnyöket, vagyis a váltás jó oldalát nézik az emberek, és ha rosszabb helyzetbe nem is kerülnek a végén, de hogy nem jutnak előre, az egészen biztos.
Ezek a váltások 10-ből 9 esetben nullszaldósak karrier, fizetés, munkakör, elégedettség, és minden szempontból. Viszont újabb 3-4-5-10 év garantált beragadás lehet a vége…
MEGOLDÁS: A munkahelyváltásnál te legyél a főnök! Ha jobb karrierdöntéseket akarsz hozni a jövőben, akkor ne csak az ismerőseidet mozgósítsd, és pláne ne csapj le az első ismerős ajánlásra! Ne akard megúszni a piackutatást, a melós pályázást, a visszautasításokat! Ez mind kell ahhoz, hogy a végén megérje a váltás, fejlődni tudj, mert csak így leszel tisztában az értékeiddel, a saját elvárásaiddal, és így lesz a végén nem csak jó munkád, de egy felfelé ívelő karriered is.
Hajrá sok sikert, gördülékeny állásváltást kívánok neked!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.