Mi a teendő állásinterjú után?
Az állásinterjú nem ott ér véget, hogy kimész az ajtón. Van egy „varázstechnika”, amit tíz emberből egy használ, pedig óriási jelentősége lehet a kiválasztás során. Néhány sor és kb. 2 perc az egész, amivel nem csak előbbre tolhatod a neved a befutók listáján, de akár korrigálhatsz is egy kevésbé sikeres felvételi beszélgetést.
Köszönd meg a lehetőséget!
A varázsszó: köszönöm.
Először is interjú előtt – már amikor behívnak a találkozóra – reagálj!
Valószínűleg első körben telefonon egyeztetnek veled, majd utána küldenek egy írásos visszaigazolást, hogy hányra várnak, hova kell menned, kit kell keresned… Ne csak konstatáld az infókat, hanem válaszolj rá!
Arra gondolj, hogy valaki dolgozott ezzel a levéllel, erőfeszítést tett, értékeld a munkáját! Köszönd meg az instrukciókat, és mondd el bátran, hogy mennyire várod a találkozást!
Szinte nulla munka az egész, mégis van jelentősége.
Ugyanez érvényes interjú után is!
Ha már megvolt a találkozás, köszönd meg írásban is, hogy bemutatkozhattál, így tegyél egy emlékeztetőt a neved mellé írásban is.
Nem is a köszönet a lényeg, hanem…
Szoktál nézni a tévében tehetségkutatókat? Biztos feltűnt, hogy a szerkesztők a műsor során többször bevágnak rövid snitteket a korábban elhangzó produkciókról.
Ezt nem csak azért teszik, hogy színesebb legyen a műsor, hanem mert 8-10 előadás után a közönség és a nézők már kevésbé emlékeznek a műsor elején elhangzottakra.
Az első előadók így szavazáskor hátrányban lennének. Rengeteget számít a továbbjutásnál egy-egy emlékeztető, hogy kit is látott korábban a nagyérdemű.
Egy állásinterjú nem tehetségkutató, de kicsit azért mégis…
A kiválasztási szakemberek fejében hasonló felejtés megy végbe.
Gondold csak el, egy-egy pozícióra meghallgatnak akár 15-20 jelöltet is, és hiába jegyzetelnek, egy néhány nappal korábban leinterjúztatott jelöltre már kevésbé emlékeznek.
Nem beszélve arról, hogy gyakran mi magunk is úgy jövünk ki az interjúról, hogy a lépcsőházban jut eszünkbe, mi mindent felejtettünk el megemlíteni, mivel javíthattuk volna még magunkról az összképet.
Na itt jön jól a köszönőlevél, amivel diszkréten felhívhatod magadra a figyelmet, sőt, picit korrigálhatsz is az interjú után! Mindjárt megmutatom hogyan.
Írj kibővített köszönőlevelet!
- Tedd el a névjegykártyákat (emailcímeket), amit az interjúztatóktól kaptál!
- Írd meg még az interjú napján vagy másnap a levelet, és küldd el legkésőbb 48 órán belül!
- Írd le bátran, hogy mennyire tetszik a munkakör, és mi az, amit esetleg elfelejtettél megemlíteni.
Íme a kibővített köszönőlevél-minta:
„Tisztelt XY Úr!
Szeretném megköszönni, hogy tegnapelőtt személyesen is találkozhattunk a termelésirányító állással kapcsolatban.
Az Ön által elmondottak megerősítettek abban, hogy ebben a pozícióban remekül tudnám hasznosítani nyolcéves üzemmérnöki tapasztalatomat.
Most már látom, hogy milyen fontos a munkakör betöltéséhez a minőségbiztosítási tapasztalat. Azt el is felejtettem említeni, hogy az XY vállalatnál az általam irányított csoport végezte a mintavételezési és kiértékelési feladatokat.
Ezzel kapcsolatban meg szeretném említeni, hogy a kontrollcsoporttal együttműködve 12%-kal tudtuk csökkenteni a gyártási selejtet, és sikerült teljesen kiküszöbölni a korábban előforduló apróbb munkahelyi baleseteket is.
Összességében úgy érzem, hogy megfelelő tapasztalattal és szaktudással rendelkezem a munkakör elvégzéséhez, melyet nagy örömmel tennék az ABC Zrt. alkalmazásában.
Még egyszer köszönöm a lehetőséget, és várom szíves visszajelzését a +20 111-2233-as számon.
Tisztelettel:
XY”
Miért extra fontos ez?
A HR-es és a szakmai vezető a rátermettségeden túl azt is nézi, hogy örömmel csatlakoznál-e a céghez, motivált vagy-e az állásra.
Ők ugyanis tudják jól, hogy egy lelkes, a munkáját szívesen végző kolléga felér két átlagossal. Viszont az interjú során épp ezt a lelkesedést nehéz közvetíteni.
“Tetszik nekem ez a jelölt, a tudása is megvan a munkához, de nem vagyok benne biztos, hogy tényleg ezt szeretné csinálni” – ez a bizonytalanság állandóan ott van a szakmai vezető fejében, és sok jelölt bukik el miatta.
Ezt a lehetséges kifogást is tudod kezelni egy köszönőlevélben.
Szóval hajrá! Ne spórolj a „tintával”, illetve a karakterekkel!
Tényleg csak egy apróságnak tűnő dolog, de rengeteget számít, ha két jó jelölt közül kell választania a vezetőnek.
Szeretnél még több bevált elhelyezkedési tippet? Szeretnéd megtudni, mik az álláspiaci lehetőségek, hol vannak a jól fizető állások 2024-ben, ahová téged is felvennének?
Várlak csütörtök este a képernyő előtt a következő ingyenes, online mini-tréningemen! Iratkozz fel itt!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Mi a teendő, ill.van-e egyáltalán, ha 8 napja küldtem el a jelentkezésem, de nem érkezett rá reakció? Nagyon szeretném az állást, mert pont nekem való, de "nyomulósnak" sem szeretnék tűnni... Köszönöm a tanácsukat, jó munkát!
Nagyon érdekes megközelítés.
Ezt valóban még nem használtam.
Nem túlerőltetés, ha az interjú során kiderült már hogy nincs munkám?
Vagy ezt az interjú közben ki kell kerülni?
Nem csak akkor célszerű, ha az ember nem állás nélküli, hanem csak számára kedvezőbb állást akar?
Jó taktikának tűnik. Sajnos az esetek nagytöbbségében egy központi recruitment emailcímről jön a megerősítés, így az interjúztatók emailcímét meg sem kapom. Ilyenkor mit lehet tenni?
Köszönöm, tanulságos.