Állást váltanál, de nincs időd tanulni? – Ezt gondold át!

Írta: Baráth András  |  2024. október 10.  |  c Nincs hozzászólás

A leggyakoribb kifogás, amit álláskeresőktől hallok: “Nincs időm semmire.” Nincs időm tanulni, nincs idő a nyelvtudásomat fejleszteni, munka/család mellett nincs időm állást keresni. Ezért aztán sokan úgy gondolkodnak, hogy először inkább fel kéne mondaniuk, hogy szépen, nyugodt körülmények között felkészülhessenek az állásváltásra. Ha te is ezzel küzdesz, olvass tovább!

Parkinson-törvénye: A feladatok mindig kitöltik a rendelkezésre álló kapacitást

Cyril Northcote Parkinson, brit történésznek van egy elhíresült tétele miszerint minden dolog kitölti a rendelkezésre álló kapacitást. Gondolj csak arra, hogy:

  • A ruhák mindig kitöltik a rendelkezésre álló helyet.
  • A lom mindig kitölti a legnagyobb garázst is.
  • És bizony a napi teendők is kitöltik a rendelkezésre álló időt.

Ha neked is van nyugdíjas ismerősöd, pontosan tudod, hogy ők aztán az igazán elfoglaltak!

De nem is kell ehhez a nyugdíjig várni, én például ha elhatározom, hogy tartok egy lazább napot vagy hetet, ahol nincs óráról-órára beosztva minden tervezett program, akkor máris azon kapom magam, hogy ezt is csinálom, azt is csinálom, de mintha semmire nem jutna igazán időm, elfolyik a napom.

Akinek nincs éppen munkája, arra nagyon könnyen dobálnak rá mások is extra feladatokat, apró kis szívességeket: “Otthon vagy holnap? Akkor ugorj már el kérlek a postára, vidd el a papírokat te az okmányirodába…” Ismerős nem igaz?

Mi következik ebből?

Ha azt várod, hogy legyen egy “fehér” időszak az életedben, amikor tényleg semmi más teendőd nincs, csak tanulni, képezni magad, önéletrajzot írni és állást keresni, akkor tévúton jársz!

Az ember sajnos nem így működik!

Olyan, hogy “nincs semmi más dolgod”, soha nem lesz!

Mindig van valami, ami elvonja a figyelmed. Az önfejlesztésre és az álláskeresésre szánt időt máshonnan kell kicsavarni.

Félre ne érts, tudom, hogy elképesztően feszített életet élünk, és mindenki elfoglalt! Velem is gyakran előfordul, hogy annyira leterhelt vagyok, hogy azt érzem, egyszerűen semmi nem férne már bele az életembe. Három kisgyerek, cégépítés, egyéb teendők mellett például én is sokáig küszködtem azzal is, hogy a sport valahogy visszakerüljön a napjaimba.

Hiába szerettem volna rendszeresen mozogni, volt 7-8 olyan év, amikor azzal nyugtattam magam, hogy egyszerűen nincs időm edzeni. És nézz meg ma! A 3 gyerek, család, a vállalkozás(ok) és a rengeteg teendő ugyanúgy megvan (sőt!), én viszont a legnagyobb sportmániás lettem!

Mi az, ami változott?

A prioritásom!

Egy ponton beláttam, hogy a heti 3-4 edzés a minimum, és ezeken a napokon addig nem kezdek bele a munkába, amíg a sport nincs meg!

Az egyensúly a dinamikában rejlik

Sokan azt hiszik, hogy az egyensúly azt jelenti, hogy minden élethelyzetben, tevékenységben, kapcsolati szituációban mindig a „képzeletbeli mérleg középen” állunk.

Úgy képzelik el, hogy a munka és a magánélet, a tanulás és a szórakozás, a család és a barátok, stb. között folyamatosan egyenlő arányban lehet osztozni.

Azonban az élet ennél sokkal összetettebb. Én legalábbis azt tapasztalom, hogy az egyensúly akkor lesz, ha ezt a bizonyos képzeletbeli mérleget ide-oda billegteted.

Van, amikor a munka vagy a tanulás nagyobb hangsúlyt kap, míg máskor a családra vagy a szabadidőre kell fókuszálni jobban. Az egyensúly inkább a rugalmasságról szól: arról, hogy képes legyél alkalmazkodni a különböző helyzetekhez, és megteremteni azt az állapotot, ami a legjobban szolgálja az aktuális céljaidat és a jól-létedet.

Tehát az egyensúly nem egy statikus állapot, hanem egy dinamikus folyamat, ahol a különböző életterületek igényei és prioritásai folyamatosan változnak, te pedig alkalmazkodsz ezekhez a változásokhoz.

Mit tehetsz az egyensúlyért?

Íme négy tipp, amely segíthet több időt szerezni az önfejlesztésre:

1) Határozd meg a minimumokat!

  • Tudod, hogy képezned kellene magad? Akkor írd elő magadnak, hogy napi/heti hány perc/óra tanulás az, amiből nem lehet lejjebb adni, ha a fene fenét eszik, akkor sem.  Hidd el, gyorsan ki fog derülni, hogy ez az egész „csak” szokásrend kérdése, és ha egy kicsit tudatosabb vagy, máris egy csomó időt nyersz anélkül, hogy mástól kéne elcsenned! Csak napi 30 perc önfejlesztéssel néhány hónap alatt hatalmasat léphetsz előre, ha célirányosan képzed magad!

Mit tanulj? Mi az, amire tényleg érdemes időt szánni, mert profitálni fogsz belőle a karrieredben? Gyere és iratkozz fel a következő ingyenes, online előadásomra, és mutatok 6-7 modern, jól fizető szakterületet és ajánlott képzési útvonalat neked!

2) Nézd meg, hogy hol folyik el az időd!

  • Legyünk őszinték, mindenkinek vannak üresjáratai. Mennyi időt töltesz céltalan netezéssel, tévézéssel? Mik azok a tevékenységek, ahol 2 az 1-ben akár tanulhatnál is? Például vezetés vagy főzés közben kiválóan lehet angol nyelvű podcastokat, tananyagot hallgatni. De takarítás vagy sportolás közben is lehet tanulni. Rengeteg kiváló online tanulási platform van ma már, ahol a saját tempódban tanulhatsz.

3) Keresd meg a leghatékonyabb tanulási módszereidet!

4) Vedd észre, hogy mikor kell többet foglalkozni a munkával, mikor van szükség arra, hogy igenis átbillenjen egy kicsit a mérleg nyelve a karriered felé!

  • Ahhoz hogy változtass valamin – új munkád legyen, előrelépj, indíts egy saját bizniszt, ledobj néhány kilót, stb.  – muszáj átenni a fókuszt egy ideig erre a területre. Ezekben a „kibillent” állapotokban lehet igazán nagy teljesítményt elérni.

Ne feledd, az egyensúlytalanság nem az, ha időként elmozdul a mérleg nyelve, hanem ha egy kibillent állapotban túl sokáig benneragadsz! Ha 2-3 hónapig az állásváltás vagy a pályamódosítás és a tanulás van a prior-listád tetején, akkor a következő időszakot tudatosan vissza kell billenteni a családnak, a barátoknak, magadnak.

Összegezve

Az én tapasztalatom az, hogy kár a “fehér időszakokban” reménykedni, felmondani csak azért, hogy több időd legyen az álláskeresésre vagy az önfejlesztésre. Ellenben pár apró változtatás a napi rutinodon rengeteg időt felszabadíthat!

Ha ezt nem tudod megcsinálni munka mellett, akkor sajnos munka nélkül sem fog úgy menni, mint ahogy szeretnéd. Csak egy felesleges stresszfaktort hozol be az életedbe azzal, hogy nyomás alá teszed magad. A ‘tengernyi időm van’ sokkal veszélyesebb tud lenni, mint gondolnád… Olvasd el az erről szóló cikkemet is! 

Ha most úgy érzed, legszívesebben azonnal felmondanál, mert, unod az egészet, esetleg valami újat tanulnál, de nincs kapacitásod rá, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes, online mini-tréningemhez, és készíts egy átfogó karrier-tervezést a segítségemmel!

Az előadásom ingyenes, ITT tudod elkérni hozzá a linket ››

Remélem, hogy ezzel a pár gondolattal segíthettem. Ne feledd, minden apró lépés számít, és csak rajtad múlik, mire szánod az idődet. Hajrá, sok sikert a tanuláshoz és a karriered építéséhez!

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás