Elveszi az AI a munkádat?
Sokan rajonganak a Mesterséges Intelligenciáért (AI-ért), óriási lehetőséget látnak benne, de legalább annyian félnek tőle. Legutóbb például egy karriertervezési előadásomon kérdezte tőlem egy adatelemzés területen dolgozó szakember, hogy “András, nem fogja elvenni az AI az elemzői munkánkat?” A válaszom: de! Csakhogy tegyünk mellé néhány fontos részletet!
A félelem rossz tanácsadó
A Mesterséges Intelligenciával kapcsolatban én többnyire csak aggódó, riadt embereket látok.
- “Tanuljak-e digitális marketinget, ha már a Facebook is AI vezérelt lesz?”
- “Lesz-e jövője a szövegíróknak, ha a ChatGPT már most komplett tanulmányokat összerak?”
- “Érdemes-e Data Analyst vagy IT képzésekbe feccölni az időt, ha az AI pár éven belül úgyis sokkal jobb lesz ezeken a területeken is, és kinyírja a munkánkat?”
Nem nehéz rázoomolni az AI negatív következményeire, ezért legtöbben csak a bénító hatást érzik, és kapásból elutasítóan állnak az egészhez. Nem akarják megismerni, nem akarnak tudomást venni róla, szidják vagy egyszerűen ignorálják az AI-hoz kötődő új eszközöket.
Mi a baj ezzel a hozzáállással?
Mindenhol ott lesz
Az már biztosan látszik, hogy így vagy úgy, de az összes szakterületen meg fog jelenni a Mesterséges Intelligencia. Ha nem is váltja ki teljesen az embert, de megkerülhetetlen lesz, és a cégek számára igazi kincsesbányát rejt.
Csak hogy egy saját példát mondjak, a mi videóinkat már jó ideje egy AI program feliratozza. Ahhoz, hogy a közösségi médiában minél több emberhez eljussanak a videóink, muszáj feliratozni őket.
Eddig ez a feladat szó szerint egy kínszenvedés, sziszifuszi munka volt. A videósunk utálta, rühelte, elment vele több napja. Egy idő után már csak az első egy percet feliratozta, de még így is nagyon sokat szenvedett vele.
Mi van most ehelyett?
Az AI segítségével gyakorlatilag egy perc alatt megoldódott a probléma! Találtunk egy alkalmazást, ami pillanatok alatt leírja hang alapján a szöveget, és automatikusan legyártja a feliratokat.
Egy gombnyomás az egész, és kész! Mi ez, ha nem egy kincsesbánya?
De említhetném a másik nagy segítségünket, a Trustindexet is!
Ezt a szoftvert használjuk arra, hogy a valódi Google értékeléseinket behozzuk a weboldalunkra, ezzel növelve a hitelességünket.
A Gerilla Mentor Klubban például már van közel 300 értékelésünk, 5-ös skálán nagyon jó, 4,9-es átlaggal. Ezeknél az értékeléseknél az lenne a jó, hogy minden egyes visszajelzésre külön-külön válaszolni tudjunk.
Nem tudom mekkora szakmai titkot lövök most le, de nyílván arra nincs kapacitás, hogy többszáz értékelést manuálisan kezeljünk, gyorsan és részletesen megválaszoljunk. Az viszont nagyon fontos, hogy mindig legyen egy válasz, és lehetőleg ne ugyanaz a sablon egy-két sor.
Na, erre remek megoldás a Trustindex újítása, ahol az AI feldob egy javasolt válaszüzentet, amit nekünk csak át kell néznünk, és maximum egy picit beleszerkesztenünk, de gyakorlatilag pillanatok alatt kész a visszajelzés.
Ez akkora terhet levesz az ügyfélszolgálatról, hogy már tervezzük is a következő nagyobb AI projektünket, ahol a cél az lesz, hogy legyen segítségünk az ügyfélszolgálatos kérdések megválaszolására is. Egy külsős partnercég segítségével betanítunk egy nyelvi modellt, hogy a keze alá tudjon dolgozni az ügyfélszolgálatos munkatársaknak.
És félreértés ne essék, nem azért, hogy ne kelljen annyi munkatársat felvenni! (Sőt, épp a napokban hirdettünk meg egy új ügyfélszolgálatos pozíciót.) Hanem azért, hogy mi magunk is gyakorlatot és tapasztalatot szerezzünk az AI-ban.
Ugyanezt a stratégiát javaslom neked is a saját munkádban!
Az új 150-es IQ-jú kollégád
Elutasítás helyett érdemes egy okos asszisztensként tekintened az AI-ra. Mintha kapnál egy 150-es IQ-jú, villámgyors kezű kollégát, akire – ha megtanulsz vele szót érteni – szinte bármit delegálhatsz.
Most még mondhatod azt, hogy kössz, de nekem ez a hype nem kell, egyelőre amit csinál, az az én napi feladatomat nem könnyíti meg. De nagyon gyorsan eljön az az idő, amikor ez már nem így lesz! Óriási hatása lesz az AI-nak minden területen.
Nem csak a ChatGPT egy jó példa erre, de a Microsoft – ami minden vállalatnál ott van, és folyamatosan integrálja az AI-t az alkalmazásaiba.
Egyrészt tehát nagyon hamar elvárás lesz a multicégek részéről, hogy használni tudd ezeket a szoftvereket és újításokat. Olyan elvárás lesz kb., mint most az irodai állásoknál az Excel ismeret.
Másrészt ne feledd, hogy te nem a géppel vagy és leszel versenyben, hanem azzal a szakemberrel, aki jobban tud delegálni, ügyesebben szót ért, és hatékonyabban ki tudja használni ezeket az AI eszközöket. Érted már?
Épp nemrég egy baráti beszélgetésben mesélte az egyik ismerősöm, hogy eddig ő is nagyon szkeptikus volt a ChatGPT-vel kapcsolatban, de most, hogy elérhetővé tette a cég az összes munkatársnak a fizetős alkalmazást, azon kapja magát, hogy egyre többet kezdi használni a napi munkában.
Miért? Mert baromi jól működik.
SAP megoldásokat, elemzési segédleteket, új ötleteket ad neki. Picit utánanézett, hogyan kell tőle kérdezni, hogyan érdemes használni egy-egy feladatnál, és egyre nagyobb támogatást ad a munkájához!
“Nem is értem azokat a kollégáimat, akik nem használják?! A legtöbben meg se nyitották még, pedig órákat lehet spórolni vele bizonyos feladatoknál! Már a főnökeim is kiszúrták, hogy mennyire megtáltosodtam az utóbbi időben! :)” – mondja.
Indulj el a tanulás útján te is!
Merev elzárkózás helyett kezdd el megismerni az AI eszközöket, mert aki ma még csak egy lépéssel jár előtted, az 2-3-5 év múlva kilométerekkel fog lehagyni a szakterületeden.
Talán nem véletlen, hogy a Mentor Klubban is a ChatGPT workshopunk és az AI modul az egyik legnépszerűbb képzéseink lettek az utóbbi pár hónapban.
- ChatGPT használata a mindennapokban
- AI az adatelemzésben
- AI használata a szoftverfejlesztési folyamatokban
- CHATGPT használata az Excelben
- Képgenerálás AI segítségével
- Marketing-tartalomkészítés a mesterséges intelligencia segítségével
Csak, hogy párat említsek a Mentor Klubban elérhető AI tréningekből. Ha érdekel a Klub bővebben is, itt találsz részleteket róla.
Ami rajtad múlik, az ne múljon rajtad!
Félreértés ne essék, egyelőre nem az AI fogja forradalmasítani a karrieredet, a mi cégünket se az AI újítások fogják forradalmasítani. De ha elindulsz, ha tudsz az AI-val gondolkodni, és lesz egy gyakorlatias tapasztalatod, az viszont elképesztő nagy versenyelőnyt fog jelenteni neked!
A kérdés tehát nem az, hogy tanulj-e adatelemzést, vagy van-e jövőd az IT-ban, online marketingben, és elveszi-e az AI a munkád?! Ha mész a fejlődéssel, a legígéretesebb jövőd lesz, mert nem csak a szakterületeden leszel naprakész, de elsők között szereztél tapasztalatot az AI eszközök integrálásában is.
De ez csak akkor működik, ha nyitottan és optimistán állsz az AI-hoz. Figyeled a fejlődést, tanulod, kipróbálod az újításokat, és szép fokozatosan behozod a napi munkádba.
Szeretnél olyan szakember lenni, akiért kapkodnak a cégek? Akkor legyél ott te is a fejlődés élvonalában!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Újabb indok, amiért megéri követni Benneteket!
Amilyen érthetően leírod a legújabb trendek helyzetelemzéseit, köszönet érte!