Egy dolog, amire nem mondhatsz nemet a karrieredben!
A Financial Times idén is készített egy listát, amelyben az év legjobb üzleti könyveit veszi sorra. Bevallom őszintén, én falom ezeket a köteteket, sokszor párhuzamosan olvasok, illetve hallgatok hangoskönyv formájában kettőt-hármat egyszerre. 2023-ban is igazán olvasásra érdemes a lista, amelyből az egyik könyv különösen is megkapó volt számomra karrier szempontból is. Engedd meg, hogy megosszam veled!
Merre tart az emberiség? Egy izgalmas koncepció
Mustafa Suleyman: The Coming Wave, magyarra fordítva “A következő hullám” c. könyvéből hoztam neked egy fontos gondolatot!
Suleymanról azt kell tudni, hogy ő a Mesterséges Intelligencia fejlesztés egyik legismertebb alakja, a DeepMind, vagyis az egyik úttörő AI-fejlesztő vállalkozás alapítója. Elég jó rálátása van tehát a napjainkban zajló AI forradalomra.
Ebben a könyvében az emberiség fejlődését különböző antropológiai kutatások nyomán vizsgálja, és egy nagyon izgalmas következtetésre jut.
Azt mondja Suleyman, hogy végső soron maga az ember, azaz a homo sapiens nem más, mint a technológiai fejlődés eredményeként létrejövő faj.
Mit ért ezalatt?
A technológiai fejlődés, azaz a nagy, általános hatású, innovációs ugrások bőven az ember megjelenése előtt elkezdődtek.
Az ember elődje például már több millió évvel ezelőtt elkezdett kőszerszámokat használni. Az első “technológiai lépés” tulajdonképpen ez volt: a kőszerszámok megjelenése és tudatos használata, ami hatással volt az ember, mint faj kialakulására.
Ezt követte a következő technológiai váltás, a tűz használata és az ételek megsütése. Ez az “ugrás” szintén forradalmi volt, mert míg korábban nem csak az étel megszerzése, de megrágása és megemésztése is rengeteg energiát felemésztett, a megsütött ételek fogyasztásával drasztikusan le tudták csökkenteni a táplálkozásra fordított időt.
Ennek természetesen szintén voltak biológiai és egyéb következményei is: kisebb lett a gyomor, a többlet kalória miatt megnövekedett az agy térfogata. A felszabaduló időben pedig a tábortűz körül elkezdtek sokkal jobban szocializálódni, közösségként működni, stb., stb…
Ezt a fonalat vezeti végig a szerző, minden egyes nagyhatású technológia innovációt felsorolva – lásd pl. a növények és állatok háziasítása, a kerék felfedezése, és 20+ további dolog, köztük a legújabb korig eljutva például a gőzgép elterjedése, az elektromosság, a belsőégésű motor vagy az internet feltalálásáig, amelyek mind-mind alapjaiban formálták át az egész életünket.
Az ember tehát nem csak egyszerűen használja a technológiai eszközöket, hanem ezek a technológiai ugrások tettek minket azzá, akik ma vagyunk. Az ember egy olyan faj, amely nagyon szoros szimbiózisban létezik a technológiával.
És bár sok mindenre ma már talán nem tekintünk úgy, mint egy technológia váltásra (ld. tűz vagy eszközök használata), de ettől még ezek ugyanúgy fontos innovációs mérföldkövek voltak, ahogy ma az AI (azaz a Mesterséges Intelligencia) is egy újabb fontos állomás.
Mi a nagy különbség a mai, és a korábbi fejlődési pontok között?
Korábban egy-egy technológiai innováció olyan lassú ütemben zajlott le, hogy egy-két emberöltő alatt szinte észre sem lehetett venni a változást.
Születéstől a halálig mindenki ugyanazokkal a technológiákkal dolgozott, ugyanazokat az eszközöket használta, mint a szülei, vagy a dédszülei. Mígnem jött az ipari forradalom, és minden elkezdett begyorsulni…
Az utolsó 100 évünk másról sem szól, mint a gyorsulásról. Vagyis ma már egyetlen emberöltő alatt is elképesztő gyors fejlődés megy végbe, ami nagyon komoly kihívást jelent az emberek számára.
Kihívás egyrészt azért, hogy hogyan alkalmazkodunk a megváltozott körülményekhez? Másrészt hogyan tudjuk alkalmazni az újabb technológiai vívmányokat?
És itt jön számomra egy hatalmas tanulság ebből az egészből, amin 2023-ban szerintem érdemes komolyan elgondolkodnia mindenkinek…
Nagy felkiáltójel!
Karrier-tanácsadóként azt látom, hogy nagyon sok ember 40-45 éves kora körül egyszerűen LEZÁR.
- “Én ehhez már hülye vagyok.”
- “Én ehhez már lassú vagyok.”
- “Én ezt már nem tudom megtanulni.”
- “Nekem ezt már nincs kedvem megérteni se.”
Ismerős?
Szerintem mindenki tud mondani legalább egy applikációt, irodai eszközt, technikai újítást, stb., amiről így gondolkodik.
Szüleimtől hallom, hogy “én már nem akarom megtanulni, hogy kell csekket fizetni online”..…
Pályamódosítóktól hallom, hogy “én már a Power BI-t nem tudom megtanulni”, “a digitális marketing már nem nekem való, az a fiatalok szakmája”….
Tapasztalt szakemberektől hallom, hogy “az én agyam már nem képes felfogni ennek vagy annak a programnak a logikáját se”, stb., stb., a sort még hosszan folytathatnám…
Álljunk már meg emberek!
A FEJLŐDÉS AZ EGYETLEN DOLOG, AMIRE NEM LEHET NEMET MONDANI!
Az egész fajunk úgy jött létre, hogy innovációkat hoztunk létre és használni kezdtük, te meg 2023-ban kijelented, hogy neked kösz, de elég?! Neked több már nem megy be?! Te már ehhez öreg vagy? Te már a fejlődéshez hülye vagy?
Na ne hülyéskedj már!
Gondolj bele, mi lett volna, ha annak idején ugyanígy stopot mond az ember a fejlődésre!?!
„A franc se fog megtanulni eszközöket készíteni, inkább fogom, és továbbra is puszta kézzel ütöm le a vadat, az az igazán férfias dolog…”
Vagy „nem fogok én itt háziasítani semmit, inkább továbbra is vándorlok…”
Hol lennénk ma? Mi lenne az emberrel? Létezne-e egyáltalán az emberiség, mint faj? Kötve hinném.
Persze, régen nem volt ilyen gyors a folyamat, és talán nem is voltak ekkora technológiai ugrások, ük-ük-ükszüleinknek talán könnyebb volt hozzászokni a változáshoz… de ettől még változások voltak, az innováció, a fejlődés pedig nem egy olyan dolog, amiből emberként bárki is kimaradhat.
Szóval én téged is, magamat is, és mindenkit arra bátorítok, hogy gondolja át ezt az alapkoncepciót a karrierjével kapcsolatban is!
Mielőtt nemet mondasz a Mesterséges Intelligenciára, mielőtt rásütöd magadra, hogy te a szakmádon belül egy-egy újításhoz, egy új technológiához, vagy úgy általában ehhez az „új világhoz”, amit az AI hoz már öreg/hülye/lassú/lusta vagy, akkor jusson eszedbe, hogy tulajdonképpen nem másra mondasz nemet, mint saját magadra!
Ha valamikor, akkor most aztán tényleg bárki könnyedén lépést tarthat a fejlődéssel. Itt az internet, minden információ előttünk van, kinyílt a világ. Csak az nem tanul, csak az marad ki az új trendekből, aki nem akar haladni.
Ne töredezd le a saját szárnyaidat!
Kezdd el figyelni a trendeket, kezdd el felcsípni a szükséges, modern tudást! Kezdd el képezni magad és nem csak a Mesterséges Intelligencia elképesztő ereje miatt.
Ez volt eddig is a haladás kulcsa és motorja, és mostantól még inkább ez lesz.
Ha szeretnél előrelépni a szakmádban, szeretnél jól élni, jobban keresni, profitálni a változásból, ami előttünk áll, akkor ne zárj be, hanem épp ellenkezőleg, nyisd ki magad a tanulásra!
A Gerilla Mentor Klub az élő példája annak, hogy ez ma már egyáltalán nem életkor, nem pozíció, és nem is pénz kérdése…
Érdekelnek a legújabb álláspiaci trendek? Szeretnél tanulni, de nem tudod, mit és hogyan kezd? Szeretnéd átlátni, hogy melyek a neked való, keresett szakterületek, ahol tárt karokkal várnak, és ahol sokkal jobban megfizetnének? Gyere és csatlakozz az ingyenes, online mini-tréningemhez! Az előadáson mutatok 6-7 új karrierirányt, amit neked is ismerned kellene. És tanítok egy egyedülálló Karrier Hack módszert, amivel jövőálló, keresett szakemberré teheted magad!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Röviden: igazad van
Bővebben: hogy nem életkor, nem pozíció kérdése még ezt is elhiszem. Azt hogy nem pénz kérdése az már kicsit necces. Hozok egy újabb ismeretlent a képletbe, hogy kitől tanulj mert szerintem egy nagyon fontos láncszeme a tételnek. Saját példám ezt mondatta velem!
Kedves András!
48 évesen hagytam el gyerekkorom álmát, az óvodát. Evvel együtt ifjúkorom álmát, a g,ógypedagógiát, logopédiát. Azt mondhatom, az életemet hagytam el. Sokat tanultam a szakmámban, most ismét elölről kezdtem, ugyanezt németül. Németet tanulok. És múlt héten jött szembe velem a chatgpt, egy 22 éves kolléganőm mutatta. Jókor jött ez az email, mert már megkérdőjeleztem, hogy normális vagyok-e, ennyi idősen nyelvet és mestrséges intelligenciát akarok tanulni.( Ahelyett, hogy kertészkednék, amit nem annyira kedvelek). De akkor igen. Köszönöm a megerősítést!