Elkezdődött…
Infláció fel, alapkamatok fel, forint le, gazdaság le. Nagyjából ilyen szalagcímekkel találkozhatunk mostanság a hírportálokon, elemzői oldalakon. Most akkor kell aggódni az állásunkért? Megismétlődik a 2008-as válság? Durvább lesz? Pár gondolat munkaerőpiaci szempontból.
Mi a fő probléma?
A kétszámjegyű infláció, ami a legnagyobb gond jelenleg mindenhol a világban. És nem csak azért, mert most már a legoptimistább elemzők számára is nyilvánvaló, hogy ez nem csak egy átmeneti dolog lesz, hanem egy elhúzódó, nehezebb ügy. De azért is, mert ha a magasabb infláció állandósul, akkor az emberek jelentős része egyszerűen tönkre megy.
Egy 15-20%-os inflációnál nemcsak nehezebben élünk, hanem 5-6 év alatt rengeteg ember lenullázódik, szegény sorba kerül, leszakad.
Elsődleges feladat ezért most világszerte az infláció visszaszorítása. Az amerikai jegybanknál kimondott cél például az infláció 2% körüli szinten tartása.
Miért olyan nehéz ez? Mert az alapkamat emelés egy rendkívül érzékeny műszer. A növekvő kamat ugyanis lassítja a gazdaságot. Arra ösztönöz, hogy megtakarítsanak az emberek, kevesebbet fogyasszanak, ne költsék el a pénzüket, hanem magasabb betéti kamattal inkább kössék le. A növekvő alapkamat ugyanakkor a hitelkamatokat is drágítja, vagyis kevesebb hitelezés, és kevesebb beruházás is lesz, ami szintén gazdaság lassító.
Eddig azt láttuk, hogy rendkívül óvatosan mernek csak emelni a jegybankok, az orosz-ukrán háború és a vele együtt egyre jobban eldurvuló energiaválság óta azonban már nincs kecmec. Mindenhol magasabb fokozatra kapcsoltak. Magyarországon június 1-jétől 5,9%-ra emelte az MNB az alapkamatot, az év második felében pedig további kamatemelés(ek)et ígér.
Nézzünk kicsit messzebb is!
Az európai helyzettel párhuzamosan szeretem figyelni az amerikai eseményeket is, többek között Financial Times előfizető vagyok. Nagyon érdekes látni például infláció kapcsán az amerikai kommunikációt. Tudni kell azt, hogy ahogy az amerikai jegybankárok fogalmaznak, az mindig a legóvatosabb megfogalmazás. Minden egyes kimondott szót tízezerszer átgondolnak, átrágnak, ugyanis minden apró hangsúlynak is komoly befektető következménye lehet. A szavaikkal komolyan befolyásolják a piacot, illetve a várakozásokat.
Eddig az volt a kommunikáció, hogy “soft landinget” tudnak csinálni, azaz úgy tudják csökkenteni az inflációt, hogy lassul ugyan valamelyest a gazdaság, de nem lesz recesszió, gazdasági visszaesés. Kb. 2 hete jött ki az első olyan élesebb nyilatkozat egyenesen az amerikai jegybank elnöktől, hogy “it will cause some pain”, vagyis ez az inflációs küzdelem már bizony fájdalmas lesz…
Eljött a pont, amikor már a jegybankárok is elismerik, hogy a következő időszakot senki sem fogja érintésmentesen átvészelni.
Sajnos mindenki meg fogja érezni az infláció elleni küzdelem negatív következményeit. A gazdasági aktivitás visszaesése nélkül az államok ugyanis nem fogják tudni kezelni az elszabadult árakat. Olyannyira, hogy Európában már 2022 első negyedéve is egy “negatív növekedési időszak” volt, a fokozatos kamatemelés pedig még inkább visszafogja majd a lovakat.
Ha eddig úgy gondoltad, hogy téged nem, vagy csak minimálisan érint az infláció, akkor itt az ideje felébredni!
Warren Buffett találó mondása jut eszembe: “Apálykor derül ki, hogy ki úszott fürdőgatya nélkül.”
Hát ez most hatványozottan igaz mindenre, a munkaerőpiacra is!
Vihar előtti csend
Amit most látunk a magyar munkaerőpiacon, az egy nyugalmas hajókázási pillanat.
Én legalábbis azt tapasztalom, hogy sokan belefáradtak a Covidba, vagy csak homokba dugják a fejüket, szeretnék egy picit élvezni, hogy megnyugodott minden, de a recesszió, a “Hogyan tovább?”, “Hogyan készülhetnék fel?”, “Azért váltanék, mert látom, hogy a munkahelyem nem annyira stabil” kérdések egyelőre nincsenek napirenden.
Mindenki boldog csónakázásban van, és bevallom őszintén ez engem időnként megriaszt. Kísértetiesen emlékeztet a dolog 2007-2008-ra…
Ne értsd félre, egyáltalán nem riogatni szeretnélek! Sőt, a munkatársaim a megmondhatói, hogy én vagyok az egyik nagy optimista nálunk a csapatban. :) Én nagyon bízom abban, hogy kisebb hullámokkal át tudjuk vészelni a magyar gazdaság és munkaerőpiac a következő éveket. De ne felejtsük el az egyéni szintet!
A nagy kérdés egyéni szinten mégiscsak az, hogy
VESZED-E IDŐBEN A JELEKET?
Veszed-e, hogy már most észnél kell lenni? Hogy el kell kezdeni tartalékolni? Meg kell erősíteni a vitorláidat a munkádban is. Vajon eléggé komolyan veszed, hogy ha nem vagy olyan jó helyzetben, mert mondjuk nem olyan stabil a céged, nem keresel olyan jól, nincs annyira piacképes tudásod, akkor most kell lépned?
Hétről-hétre jönnek a jelek: Kata adózás szígorításának belengetése, tranzakciós adó bizonyos cégekre, újabb energiaár drágulás, 400 Ft feletti Euró, hatósági árak megszüntetése, stb., stb…
Már most látszik, hogy ez így vagy úgy, de mindenkit negatívan fog érinteni. Hogy mennyire, azt még nem tudjuk, de hogy jön a szűk esztendő, az már érzékelhető.
Mit tudsz tenni? Hogyan biztosíthatod be picit jobban magad?
Pár kérdés, amit érdemes átgondolnod:
- Van-e minimum 6 havi pénzügyi tartalékod? Ha nincs, milyen szakterületen, milyen állásban kereshetnél többet?
- Ha esetleg nagy gond van, van-e olyan vagyontárgy, amit könnyen pénzzé tudsz tenni? Ha például van egy hitelre vett lakásod, amit kiadsz, annak a jelzálogát át tudod-e másik ingatlanra vinni?
- Milyen szaktudásod van, mennyire stabil a mostani céged? Esetleg érdemes volna most váltani, amikor még viszonylag könnyen el tudsz helyezkedni? (Ha szeretnél felkészülni a váltásra, jól jönne egy jól megírt önéletrajz, Linkedin profil, vagy szeretnéd, hogy ne neked kelljen keresgélni, hanem rád találjanak a cégek, akkor gyere és csatlakozz a következő ingyenes, online álláskeresési mini-tréningemhez. Az előadás élő és ingyenes, itt tudod elkérni hozzá a linket. ››)
- Ha megugrik a munkanélküliség – márpedig ha szűkül a gazdaság, meg fog ugrani – milyen szakterületre tudnál gyorsan átevezni?
- Milyen plusz tudást kéne még most megszerezni? (A Gerilla Mentor Klubban ajánlunk neked egy tréning listát.)
A jó hír az, hogy minden nagy gazdasági átalakulás lehetőségeket is rejt magában!
Egy recesszió, majd utána egy újra megindulás nem csak fájdalmat, de sok új lehetőséget is hordoz. Nézd csak meg a tőzsdét! A tipikus mutatója ennek. Amikor a legnagyobb zűrzavar van a gazdaságban, akkor szokott igazán visszapattanni az értékpapírpiac, mert a befektetők előre beárazzák ezeket a helyzeteket. Vagy emlékezz csak 2013-14-re, amikor a válság után megduplázódtak, megtriplázódtak hirtelen cégek.
Nemcsak befektetési oldalon lesz tehát sok új lehetőség, és nem csak az tud majd jól kijönni a mostani helyzetből, akinek jelentős anyagi tartaléka van. A szakterületeknél is lesz nagy átrendeződés, nyílik egy csomó új kapu, amiből munkavállalóként is sokat profitálhatsz. De ehhez már most résen kell lenned!
Egy konkrét példa, ami biztosan meg fog erősödni és egy harapófogó lesz a vállalatoknál a visszaesés időszakában is, az az automatizálás. Minden eddiginél nagyobb versenyelőnyt fog jelenteni az automatizálás, ezért minden olyan munkakör felértékelődik, ami ehhez kapcsolódik. (Pl.: raktár automatizálás, ügyviteli folyamatok automatizálása, riportálás automatizálása, marketing automatizáció, stb.) Már most látszik egy fokozott kereslet ezeken a területeken, ld. Power BI szakemberek keresettsége.
Kérdés, hogy a változás jó oldalán állsz-e?
Az a valaki leszel, aki erre proaktívan készül, és tud élni a lehetőségekkel? Meglesz-e az a végzettséged, képesítésed, ami válságálló, amit keresnek a cégek? Vagy kiszorulsz abból a jó pozícióból, amiben most még vagy.
Ne feledd, a holnap a mai döntéseiden múlik!
Ha semmi mást nem csinálsz, csak annyit, hogy nem dugod homokba a fejed, figyeled a trendeket, kicsit megvizsgálod jövőállóság szempontjából is a céged és a saját pozíciódat, már sokat tettél magadért. Legyen ott a látókörödben, hogy mi a Te személyes pozíciód és a lehetőségeid a mostani helyzetben.
Hajrá, kitartást és sok sikert kívánok Neked!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.