Érdemes-e most váltani? Álláskeresés gazdasági bizonytalanságban
Menni vagy maradni? Ilyen bizonytalan gazdasági helyzeten érdemes-e váltani, vagy jobb, ha nem kockáztat az ember? Munkavállalói oldalról ilyen és ehhez hasonló kérdések tömkelegét kapom én is. A másik oldalon pedig cégvezetők, fejvadászok panaszkodnak, hogy a Covid óta alig lehet a szakembereket levadászni, még extra magas fizetési ajánlatra se nagyon mozdulnak meg az emberek, mert a kiszámíthatatlanság miatt senki nem mer egy próbaidőbe belevágni. Vajon jó stratégia ez? Mi az, amit érdemes a mostani helyzetben karrier szempontjából átgondolni?
A biztos rossz is jobb, mint a bizonytalan?
Minél bizonytalanabb a jövő, annál jobban bekapcsol sokunknál a “biztos rossz még mindig jobb, mint a bizonytalan” illúziója. Ez, lássuk be, egy bizonyos fokig teljesen érthető és logikus gondolkodás, természetes emberi reakció. Elég egy-két balul elsült munkahelyváltási sztorit meghallgatni, és 10-ből 9 ember azonnal behúzza a kéziféket.
Itt van például egyik ügyfelem, aki egy telekommunikációs cégnél dolgozott kapcsolattartóként. Nem igazán jött ki a főnökével, ezért kapva kapott az alkalmon, mikor az egyik ismerőse megpróbálta átcsábítani magához. A váltás pikkpakk le is zajlott, egyetlen szépséghiba volt benne: ügyfelem egyáltalán nem nézett utána semminek, se a cégnek, se a munkakörülményeknek, sem egyéb lehetőségeknek. Gyakorlatilag vakon mondott igent az állásra egy állami céghez, aminek a vége az lett, hogy még a próbaidő alatt felmondtak neki. Enikőnek 3 gyereke van, egyedül neveli őket, ezért hozzám már teljesen kétségbe esve jött el, hogy mi lesz most így vele, szeretné visszacsinálni az egészet…
Nem minden váltás happy end
Muszáj azt elfogadni, hogy egy új munkahely mindig hordoz bizonyos kockázatokat. Vagyis ha innen nézzük, nem csak a mostani bizonytalan időkben, de bármikor megeshet, hogy a legnagyobb körültekintés mellet is pórul jársz: pár hét után felmond a főnök, aki felvett téged, nem jössz ki a közvetlen kollégáddal, nem tetszik a munkaszervezés, nem jók a feladataid, próbaidő alatt elküldenek, stb-stb.
Van egy bizonyos kockázat, amit be kell tudni vallani, ha jobb állást akarsz, a probléma azonban a fenti történetben sem ez.
A valódi rizikó az, AHOGYAN az emberek többsége vált!
A szakemberek nagy része szeretné megúszni az álláskereséssel járó munkát.
Aki nem szisztematikusan, nem stratégiában keres állást, aki nem szánja rá az időt, nem ismeri az álláspiacot, nem csinál alapos pályaorientációt, piackutatást, annak nem csak most, de válság nélkül is azt tanácsolom, hogy így ne váltson! Ne csak most ne, semmikor!
A sikertelen váltások nagy százaléka ugyanis pont ebből van. Nem az épp aktuális gazdasági helyzet, nem az életkor, nem a nyelvtudás hiánya, nem a lyukak, kihagyások az önéletrajzban okozzák az elhúzódó álláskeresést, és a kudarcokat, hanem a megúszás. Az emberek többsége szeretne egyetlen beadott pályázattal azonnal elhelyezkedni lehetőleg az álom munkakörben. Sajnos ez így nem tud működni.
Jó állást MINDIG lehet találni!
Ne felejtsd el, hogy bármilyen gazdasági bizonytalanság is jön, mindig háromféle munkáltató lesz az álláspiacon: Lesznek cégek, akik csődbe mennek. Lesznek, akik tartanak egy szintet. És lesznek, akiknek még sokkal jobban fog menni, mint eddig.
Minden válságnak vannak nyertesei és vesztesei, az hogy te melyik oldalon, milyen cégnél landolsz majd, az javarészt tőled függ.
Ha mondjuk a jelenlegi, biztosnak hitt pozíciódat nézed, honnan tudod, hogy nem fogják bezárni a munkahelyedet? Honnan tudod, hogy nálatok nem lesz egy 10-20%-os leépítés? A munkaerőpiac mindig jóval késleltetve reagál a gazdasági helyzetre, és nagyon sokszor nem látnak előre a cégek…
Ezért a válaszom a címben feltett kérdésre: Váltani válságban is lehet, sőt most érdemes igazán ugrásra készen állni! Ha pedig nem érzed jól magad a jelenlegi állásodban, akkor pláne nincs min hezitálni. DE!!! csakis akkor, ha stratégiában csinálod az álláskeresést.
Mit jelent ez?
- Nézz szét az álláspiacon! Mire van kereslet? Melyek a felfelé menő szektorok, területek? Milyen pozíciókba tudnál a jelenlegi tapasztalatoddal érvényesülni? Milyen tudást kell esetleg megszerezni, hogy még jobb fizetést, még jobb állásokat meg tudj célozni?
- Kezdj el pályázni, gyűjts be minél több infót! De ne csak egy helyre add be a CV-det! 10-20 pályázat és 2-3 interjú/hó az, ami már komolyan vehető. Ismerd meg az álláspiac MOSTANI valós helyzetét!
Ha van legalább 3-4 visszajelzésed és/vagy ajánlatod, ha látod, hogy milyen reális fizetések érhetők el, mit keresnek a cégek, akkor tudsz igazán döntést hozni, és nem lesz egy szerencsejáték az egész. Ráadásul mivel a legtöbb ember most markolja az íróasztalát és nem mer váltani, ezért még előnyben is lehetsz az álláspiacon.
Ne feledd, hogy nem vaktában kell eldöntened a képernyő felett, hogy váltasz-e vagy sem. Ha nem vagy elégedett a munkáddal, ne told el magadtól a problémát mondván most nem jó az időzítés, majd ha nyugisabb gazdasági időszak lesz… Nyugis váltás nincs. Kockázatmentes döntés nincs. Kezdj el bátran keresni, és ha már van kézzelfogható ajánlatod, akkor tudsz két konkrét céget (a jelenlegit és a lehetséges jövőbelit) összehasonlítani.
Hogyan tudod kiszűrni, hogy egy cég jó lesz-e számodra vagy sem? Hogyan találhatod meg és nyerheted el a neked való legjobb állásokat? Hogyan érd el azt, hogy soha ne kelljen pánikból dönteni, hanem téged keressenek a cégek? Gyere és csatlakozz a csütörtök esti ingyenes, online mini-tréningemhez, ahol egy igazi válságálló álláskeresési stratégiát tanítok meg neked. Az előadás élő és ingyenes, kérd el a közvetítéshez a linket itt! ››
A jó hír az, hogy most még viszonylag erős a munkaerőpiac, most még van mozgástered, és a legfontosabb: ha most megtanulsz profin állást keresni, akkor bármilyen válság is jön, neked nem lesz miért pánikolni. Már csak ezért is érdemes az önéletrajzodat és az álláskeresési technikáidat leporolni.
Hajrá, sok sikert és bátorságot kívánok neked!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.