Fel lehet-e mondani próbaidő alatt egy jobb ajánlatért?

Írta: Baráth András  |  2024. január 25.  |  c 3 hozzászólás

A piacvezető Profession állásportálon 15 ezernél is több álláshirdetés van fent, elég nagy tehát a kereslet, bizonyos szektorokban pedig óriási munkaerőhiány van. A munkáltatók vadásszák a legjobb szakembereket, sokszor egymás elől is. Vagyis könnyen lehet, hogy bár kezet ráztatok egy céggel, a próbaidő alatt befut hozzád egy (vagy több) jó ajánlat. Fair dolog-e ilyenkor felmondani? Érdemes-e a próbaidő alatt tovább interjúzni? Milyen szempontok szerint mérlegelj, hogy két szék közül végül ne a pad alatt végezd?

A cikk elolvasása kb. 4 perc.

Lojalitás vagy tudatos választás?

Nemrég jött egy kérdés egyik Mentor Klub tagunktól. Kata (nevezzük így a hölgyet) meséli, hogy maga is nehezen hiszi el, de két álomállás is összejött neki egyszerre. 

Az egyik céggel már le is szerződött, kb. két hete elkezdett dolgozni, jól érzi ott magát. Szakmailag is jó lehetőséget jelent számára ez a pozíció, csakhogy közben befutott egy másik ajánlat… 

A másik cég egy nagyobb multi, ahol nem csak több fizetést ajánlottak számára, de jobban tudná használni az angol nyelvet, és ez már egy picit komolyabb, seniorabb állás lenne.

Mindkét cég és mindkét munka nagyon tetszik neki, mi tévő legyen???!

Az egyik fele azt súgja, hogy nem hagyhatja cserben próbaidő alatt a mostani csapatatát. Már egyszer döntött, a szavát adta, kezet rázott. Nem lenne fair lelépni, ráadásul nagy szükség van a munkájára. 

A másik fele viszont szintén nem hagyja nyugodni, mert ha csak az anyagiakat nézi, 1-2 éves távlatban már bizony milliós különbség lenne a két állás között…

Ismerős dilemma? Voltál már te is hasonló helyzetben? 

Először is szögezzük le, hogy ha te is abba a szerencsés helyzetbe kerülsz, hogy válogathatsz a cégek között, az egy nagyon jó jel. Ez nem csak azt jelenti, hogy van rád kereslet, hanem azt is, hogy jól pályázol, meggyőző az önéletrajzod, és el is tudod adni magad az állásinterjún. Ez már egy óriási piros pont, amiért bátran veregesd meg a vállad!

Innentől kezdve a döntés sem annyira bonyolult, hiszen biztos lehetsz benne, hogy mindig lesz “B” opciód.

Hogyan mérlegelj a cégek között?

Van két egyszerű szabály, amit szerintem érdemes követned, hogy később se bánd meg a váltásaidat, legyen az akár egy próbaidő alatti váltás.

1. szabály: A munkaviszony nem egy házasság!

Míg a házasságból valóban nem túl „fair” kikacsingatni, a munkában épp ellenkezőleg.

A legfontosabb szempont, hogy te hosszútávon is jól érezd magad, és ne érezz semmiben hiányt. 

Az a munkahely, ahol nem neked valók a feladatok, ahol nem becsülnek meg, nem jössz ki a főnökkel, vagy nem fizetnek meg tisztességesen, ott nem kell lehorgonyozni csak azért, mert egyszer elköteleződtél. 

Ez a munkába lépés első percétől az utolsóig igaz, tehát már a próbaidő alatt is éppúgy érvényes, mint 10 év után. 

És ha hiszed, ha nem, valójában ez a munkáltatónak éppúgy érdeke, mint neked.

Csak akkor tudod kihozni magadból a legtöbbet, csak úgy fogod adni a legtöbb hozzáadott értéket, ha nem kattogsz folyamatosan azon, hogy bezzeg máshol mennyivel többet is kereshetnél, mennyivel jobb is lehetne neked…

Ha van állásod (mindegy hány napja), de húz valahova a szíved, akkor azzal foglalkozni kell, azt nem szabad csak úgy besöpörni a szőnyeg alá. 

  • A KORREKT NEM AZ, hogy behívnak két interjúra, és ha az egyiknél kapsz egy ajánlatot, már el se mész a másikra.

  • A KORREKT NEM AZ, hogy kezet ráztok egy alacsonyabb munkabérre, de máshol kapsz egy kedvezőbb csomagot, és udvariasságból maradsz alacsonyabb fizetéssel, de keserű szájízzel.

  • A KORREKT NEM AZ, hogy egy aláírt munkaszerződés miatt minden más céget csípőből visszautasítasz. 

A KORREKT AZ, hogy ha kapsz egy jobb ajánlatot akár a próbaidő alatt (vagy bármikor), és egyébként a jelenlegi cégeddel is elégedett vagy, akkor udvariasan jelzed ezt a vezetődnek. Úgy mérlegelsz, hogy a döntésedhez mozgásteret, lehetőséget adsz a munkáltatódnak is, hogy megtartson.

Vagyis…

2. szabály: Ne fejben játszd le!

Vezetőként és karrier-tanácsadóként is azt gondolom, hogy a legjobb út mindig a nyílt és őszinte kommunikáció, magyarán ha választást adsz a másiknak. 

Fel lehet mondani bármikor, de a te döntésed legyen a váltás, ne fair – nem fair alapon mérlegelj, ne is pusztán az anyagiak miatt, hanem azért, mert összességében jobb helyzetbe kerülsz, és adj lehetőséget a másik oldalnak is, hogy korrigáljon.

A példánál maradva

Kata dilemmája nagyon egyszerűen feloldható, ha nem magában akarja lemeccselni a választást. 

Nyugodtan oda lehet menni az “A” cégnél (ahol már leszerződött és 2 hete dolgozik) a vezetőhöz, és egyszerűen elmondani, hogy “figyelj, egy korábbi interjúmra most kaptam visszajelzést. Az a helyzet, hogy 150 000 Ft-tal magasabb bért ajánlottak. Én szívesen maradnék nálatok, mert jól érzem itt magam, de ez már túl nagy különbség ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyjam. Esetleg feljebb tudjuk vinni a fizetésemet? Be tudjuk picit zárni ezt az ollót?”

Ha te egy értékes szakember vagy számukra (releváns a tapasztalatod van, vagy specialista vagy), akkor hidd el, hogy zokszó nélkül feljebb fogják tolni a fizetésedet.

A munkáltató is tisztában van vele, hogy ez egy (állás)KERESÉS a részedről, és ha jó jelölt vagy, fogsz kapni máshonnan is ajánlatokat. Az interjúfolyamatok sokszor nagyon elhúzódnak, miért ne futhatna be ajánlat a próbaidőd alatt? 

Ilyenkor a vezető csak örül, hogy nem veszít el téged egy olyan infó miatt, amiről nem is tudott. 

A legtöbb embernél ugyanis még mindig az van, hogy egyszerűen kiveszik a képletből a munkáltatót. Esélyt se adnak arra, hogy a cégük esetleg korrigáljon. Inkább évekig hurcolnak magukban munkahelyi sérelmeket, nem elégedettek a bérükkel, de meg se kérdezik a főnököt, hogy hogyan lehetne esetleg feljebb tornászni a fizut. 

Helyette inkább fejben lejátsszák, hogy
“áh, úgysem!”, 
“majd biztos azt gondolják, hogy…”,
“biztos azt mondják, hogy…” 

A legfontosabb tanácsom tehát: Ne játszd le fejben! Ne írj forgatókönyveket!
Ha kapsz a próbaidő alatt egy jobb ajánlatot, akkor mondd el őszintén a munkáltatónak, és ne félj attól, hogy két szék közül a pad alá kerülsz. Emiatt biztosan nem történik ilyen. 

Az előfordulhat, hogy próbaidő alatt kiderül, hogy mégsem passzol hozzád a munka, vagy mégsem működik a kémia, nem tudtok jól együttdolgozni. A váltásban ez a kockázat mindig benne van. De azért, mert egy másik ajánlat miatt emelni kellett a fizudon, biztosan nem fogsz koppanni.

Ezer és egy példát tudnék mesélni, ahol ügyfeleim pontosan így tudtak emelni a bérükön. Ráadásul most különösen olyan időszakban vagyunk, ahol az infláció miatt nagyon össze vannak kavarodva a dolgok a bérek terén is. Ha valaki jó munkatárs, azt meg akarják tartani, nagy szükség van a jó szakemberekre. Lehet tárgyalni bérről bátran!

Ha pedig az a válasz jön vissza, hogy “de hát már megállapodtunk!”, “mit képzelsz?”, “nem tudunk emelni egy forintos sem”, az is fontos infó neked, és szintén megkönnyíti a döntésedet.

Ha érdekel, mi az a 6-7 terület, ahol millió feletti fizetést lehet elérni már juniorabb pozícióban is, ahol folyamatosan nagy kereslet van a szakemberekre, és ahová neked is érdemes lenne pályáznod, mert jó eséllyel felvennének, akkor gyere a következő ingyenes, online mini-tréningemre. Itt tudod elkérni a linket.

Ha nem a pénz a fő dilemma

Tapasztalataim szerint akkor van picit nehezebb helyzet, ha nem az anyagiakról van szó. 

Ha azért gondolkozol, mert a másik állás jobban tetszik, az a terület izgalmasabbnak tűnik, az ottani feladatok picit jobban érdekelnének. Ez már egy nagyobb mérlegelés szokott lenni, hisz nyílván nem látsz bele kívülről az állásba, a csapatba. 

De ilyenkor is fel lehet, és kell is mondani, ha nagyon csábít a másik cég, a másik pozíció.

Egy dologra figyelj: szépen kell elválni. 

Ilyenkor is érdemes először választást adni a cégednek. Ha meg akarnak tartani, akár még a munkakörön is lehet korrigálni… nagyon sok példát tudnék erre is mondani ügyfeleimtől. 

Ha pedig az a válasz, hogy nem, ők ezt és ezt tudják csak kínálni neked, akkor is benne lesz az ő választásuk, érteni fogják a döntésed, te pedig sokkal nyugodtabb szívvel tudsz mérlegelni. 

Szóval csak hajrá!
Dolgozz olyan helyen, ahol úgy érzed, minden szempontból jó helyen vagy!

Ha szeretnél az elhelyezkedésre tudatosan felkészülni, szeretnél több állásinterjúra bejutni, és válogatni az ajánlatok közül, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti ingyenes, online mini-tréningemhez, ahol bemutatom a sikeres elhelyezkedés stratégiailag fontos a lépéseit neked.

A legtöbb ügyfelem ennek módszertannak a követésével ér el átlag 40-50%-kal több fizetést, és kerül helyére a karrierjében. Biztos vagyok benne, hogy Te is villámgyorsan felpörgeted majd az álláskeresésed a segítségével. Az előadás ÉLŐ és ingyenes, de regisztrációhoz kötött, itt tudsz jelentkezni. ››

 

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


A B
2024. november 23. szombat 22:02

Még egy nézőpont.

Szinte biztos, hogy nem elölről, nulláról írtátok meg együtt a munkaszerződést. Szinte biztos, hogy a munkáltató jogászai által előkészített sablont alakítgatták át egy picit. Szinte biztos, hogy nem az állt benne, hogy nem lesz próbaidő, és a Te kérésedre rakták bele hogy mégis legyen. Szinte biztos, hogy ők rakták eléd azt a szerződésjavaslatot, amelyben próbaidő ki volt kötve. Szinte biztos, hogy ők kérték, hogy legyen próbaidő, nem Te.

A próbaidő pedig kétélű fegyver: A munkáltató is dönthet úgy, hogy azonnal lecserél Téged egy másik jelentkezőre, akit jobbnak talál, kisebb összegért vállalja a munkát, vagy bármi; valakire aki ki tudja miért később tudott csak visszajelezni mint Te munkába állni. Szimmetrikus a történet.

Ha a munkáltató kérte, hogy legyen próbaidő, ha a munkáltató kérte hogy legyen pár hét vagy hónap amíg ő simán kirakhat Téged, de ezzel együtt akár Te is simán leléphetsz, akkor ne csodálkozzon ha élsz ezzel a lehetőséggel.

Ha a munkáltató kérte, javasolta hogy legyen próbaidő, egyetlen pillanatig ne legyen lelkiismeretfurdalásod ha élsz vele!

Ha Te kérted az alku során, a munkáltató magától próbaidő nélküli szerződést javasolt volna, akkor megértem a lelkiismereti dilemmát.

Válasz

noname1234
2024. január 30. kedd 10:51

Anno az egyik legjobb mondás, amit kaptam hasonló esetben. "Ne keverd a korrektséget a hülyeséggel"
Jártam úgy, hogy amiatt buktam egy munkát, mert akkor másikat választottam és bár toxikus volt a légkör, de hetekig maradtam hátha lesz ez jobb is, közben a másiknál már be lett töltve az állás, ha az első napokban kiugrok, akkor meglett volna még.
Próbaidő alatt indoklás nélkül is fel lehet mondani akár azonnal is, problémásabb ha már lejárt, jártam úgy, hogy szóban állpaodtunk meg, hogy közös megegyezéssel 14-én munkaviszony megszűnik, 15-én kezdek az új helyen, regel menjek be a papírokért. Délutánig nem adták ki, még tapasztalatlan voltam és nem vágtam rájuk az ajtót, hogy anyátokkal szórakozzatok ha nincs itt 10 percen belül itt a lakcímem küldjétek ki postán.
Ellenpélda a korrekt módszer, jeleztem a felettesnek, hogy kaptam másik ajánlatot, már azonnal számítanának rám, örülnének ha minél előbb munkába tudnék állni, közös megegyezéssel oldjuk meg. Megbeszéltük, 2 napig maradtam még, addig átadtam a kollégának, minden aktuálisat, kivettem az összes beragadt szabit egyben és 1 hét múlva már kezdhettem az új helyen. Normális főnök tudja, hogy aki menni akar arra rá kell adni a kabátot semmi értelme erőszakkal ott fogni ha már nem motivált munkavégzésre és csak a centit vágja, hogy mikor mehet már.
Másik példa volt, szerver központban egy elég nagyban kezdtem szeptemberben külsős munkaerő közvetítő cégen át, és már akkor mentek a hírek, hogy tokkal-vonóval vásárolják fel a teljes üzletágat egy nagyobb multi, november elején már kész tényként pletykálták azzal, hogy hozzák a saját embereiket is, a munkaerő közvetítővel is szerződést bontanak, amint lejár, és nem tartanak meg mindenkit. Innentől evidens volt nekem, hogy nyilván az repül, aki még épp csak ittvan pláne ha még próbaidős, szóval már akkor nézegettem az állsáhirdetéseket is és a tűzben tartott vasakat is felmelegítettem. November végére már két állásajánlat is küszöbön volt december közepétől kb. vagy az egyik vagy a másik tuti összejön. November 29-én két nappal a próbaidő lejárata előtt szóltam is a főnöknek erről, emlékezve a korábbi szívatásra az el nem engedéssel meg a kilépő papírok visszatartásával, hogy ez a helyzet, hallottam hírét, hogy mi lesz, van másik ajánlatom december közepén kezdéssel, addig részemről semi akaádlya, hogy maradjak, de szeretném ,ha írnánk egy papírt erről most, közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés dec 15-én max. összetépjük. Nem volt rá hajlandó, szóval másik papírt kellett írnia. Probaidő alatti azonnali hatályú felmondást, inkább 2 hét munka nélkül, mint két szék között padlóra esni, 30 nap felmondási idővel, miközben mindkét állásajánlat elúszik.

Válasz

Elekes Csaba
2024. január 26. péntek 09:35

Tavaly márciusban hasonló helyzetben voltam. András módszereivel kerestem munkát, és befutott 4 lehetőség is, amiből az elsőt elfogadtam. Jól hangzott, inkább tetszett, mint nem. Viszont, elkövettem azt a hibát, hogy nem vittem végig a másik hármat, lemondtam őket még a konkrét ajánlat előtt. Igen, meg kellet volna hallgatnom őket, úgy is, hogy közben aláírtam az elsőhöz. A próbaidő azért van, hogy megismerjük egymást. Ha nem ok, vagy közben befut egy jobb, korrekt módon tovább lehet és kell is állni...

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás