Friss önéletrajz tapasztalatok – Hogyan szúrhatsz ki magaddal álláskereséskor anélkül, hogy egyáltalán tudnád, hogy mekkora hibát is vétesz?

Írta: Baráth András  |  2022. november 30.  |  c 6 hozzászólás

Nem tudok szó nélkül elmenni egy jelenség mellett. Már csak azért sem, mert lehet, hogy számodra is ez lesz a kulcs a következő pályázatodnál. Mutatom…

 

Talán láttad, hogy az elmúlt időszakban új munkatársakat kerestünk a csapatunkba. Közel 250 önéletrajzot kaptunk, és több tucat telefonos ill. személyes állásinterjút bonyolítottunk le. Ebben a cikkben a beérkező pályázatokkal kapcsolatos egyik fontos tapasztalatomat szeretném most tanulságképpen megosztani Veled. Van egy súlyos tévhit, aminek úgy tűnik még 2022-ben is bedőlnek az álláskeresők…

Fordított felállás

Az, hogy egy meghirdetett pozícióra jön jobb-rosszabb önéletrajz, az talán nem meglepő. Ha érdekel, szívesen összeszedem számodra egy külön cikkben az ezzel kapcsolatos jó és rossz példákat, tanulságokat. Ami azonban még engem is meglepett, az az álláskeresői leszelektálás jelensége. Mit jelent ez?

“Kedves András,
A meghirdetett állásra jelentkezem, csatolom a pályázatomat, a nyelvvizsgámat és a diplomámat. Amennyiben az állást nem alkalmazotti munkaviszonyban képzelted, akkor kérlek töröld a jelentkezést, mert vállalkozóként nem szeretnék dolgozni. A megjelölt fizetéstől minimális mértékben tudok csak eltérni. Jelenleg nincs állásom, tehát azonnal tudok kezdeni. Egy biztos munkahelyet keresek, ahol akár nyugdíjas koromig is dolgozhatok.”

Ez egy kiragadott levél a sorból, de tucatjával olvastam olyan jelentkezéseket, ahol már a kísérőlevél hemzsegett az állással kapcsolatos elvárásoktól:

  • Olyan céghez szeretnék pályázni, amelyik megadja majd a megjelölt fizetési igényt. Miért nincs odaírva a hirdetésben a fizetés? Akkor könnyebben el tudnám dönteni, hogy pályázzak-e vagy sem.
  • Lehetőleg legyen közel. 
  • Ne kelljen minden nap bejárni. Legalább heti 3 nap home office legyen.
  • Jogosítványom nincs és nem is tervezem megszerezni. Kérem ezt szíveskedjék figyelembe venni.
  • Ne kelljen angolul beszélni.
  • Legyen jó a csapat, barátságos a főnök.

stb…

Mi a baj ezzel?

Én nem mondom, hogy ne legyenek elvárásaid, sőt, ez mind szuper jogos elvárás lehet, de ha ezeket a szempontokat már az elején elpuffogtatod, pláne beleírod egy pályázati anyagba, akkor gyakorlatilag ott helyben kiheréled az egész kiválasztási folyamatot, még akkor is, ha egyébként alkalmas lennél az állásra.

Visszatérve a fenti levélre: mit is sugall ez a néhány őszintének szánt sor?

1) Komoly elvárásaim vannak a munkáltatóm felé, és én döntök mit akarok.

2) Szinte mindegy mi a munka, nyugdíjig kell egy hely, ahol már kihúzom.

Talán most mosolyogsz magadban, hogy jó, hát ez azért erős, ilyet én biztos nem írnék le, de hidd el, hogy még a legígéretesebb pályázók közül is mindössze 1-2% az, aki nem a saját elvárásaiból indít egy állásinterjún. Sőt, nem egy ügyfelem vallja be töredelmesen a tanácsadáson, hogy azért nem ment el több meghallgatásra sem (bár már 2 hónapja állást keres), mert túl messze volt a cég irodája…

A szempontváltás nagy előny

Messze van a munkahely? És ha az interjú egy pontján maguktól felajánlják, hogy heti egyszer kell csak bejárni? Vagy ha nem ajánlják fel, és ha te mégis ki tudod magadnak alkudni? 

Jó, tegyük fel, nem tudod magadnak kialkudni, nem is jön össze az állás. És ha szimpatikus voltál, ezért beajánlanak egy ismerősüknek és közvetve mégiscsak így szerzed meg álmaid állását?

Ha nem mész el/nem jutsz be az interjúra, mert már az elején leszelektálod a céget és a pozíciót, akkor ez mind soha nem derül ki, és lehet, hogy életed lehetőségét hagyod ki, de hogy egy fontos tapasztalattal szegényebb leszel, az egészen biztos.

Fontos tanulság volt ez nekem anno a konferenciákkal, rendezvényekkel kapcsolatban is

Volt egy idő, még a vállalkozás elején, amikor én is előszeretettel szűrtem a rendezvényeket, amire meghívtak bennünket: ez a téma  most annyira nem aktuális, itt nem olyan izgalmasak az előadók, nem jó az időpont, stb., stb.

Aztán persze én is megtanultam, hogy egy konferenciára nem is igazán a téma vagy az előadók miatt érdemes menni. Hanem a szünetben tuti fogok valakivel találkozni, aki elindít egy úgy gondolatot, egy új szálat.

Azt soha nem tudom előre, hogy kivel és mi lesz ez a dolog, de hogy egy rendezvény még akkor is pluszos, ha egyébként semmi új nem hangzik el az előadásokon, az egészen biztos. Egy találkozó mindig hoz egy új ötletet, egy új lehetőséget és ez az állásinterjúkkal is ugyanígy müködik. Ez az egyik dolog…

Te mit adsz hozzá?

A másik, ami talán még ennél is fontosabb: nagyon fontos lenne végre megtanulni picit a másik székéből is gondolkodni. 

Sokszor említem a cikkekben, tréningeken is, hogy az önéletrajz, a motivációs levél soha nem a te elvárásaidról szól. Ez egy nagy félreértés.

Nem a te motivációidat kell bemutatni. Nem azért mész egy állásinterjúra, hogy ott fizetést KÉRJ, pozíciót KOLDULJ, és mindegy, csak ADJANAK már végre egy normális munkát! Azért jelentkezz egy állásra és úgy menj az interjúra, mert amit a munkáltató keres, az benned megvan, azt te adni tudod. Arról beszélj és azt mutasd meg, hogy a munkáltató miért jár jól veled? Nagy a különbség a két hozzáállás között. 

Szoktam ügyfeleimnek is említeni a randi témát. Ha úgy kezdesz párt keresni, hogy mi mindent akarok én a kapni másiktól: legyen okos, legyen szép, legyen egzisztenciája, legyen komoly, akarjon családot, legyen humoros, spontán, de azért adjon biztonságot is… és mindezt már a bemutatkozódban fel is sorolod…Na így nagyon nehéz dolgod lesz, mert ezek alapján gyakorlatilag már a nulladik percnél leszelektálod az emberek 99%-át. 

Ha átélsz picit a másik székébe, és megnézed, hogy te mit tudsz vinni a kapcsolatba, neked mi a többleted, te hogyan tudod a másikat emelni, ez lesz hosszú távon a nyerő pozíció mind a privát életedben, mind az álláskeresésénél.

És még egyszer mondom, nem azt szeretném sugallni, hogy adj le minden elvárásaidból, szó nincs erről. Legyenek “kőtáblás minimumaid”, ahogy Limpár Imre, Mentor Klub oktatónk mondja, de ezeket ne a bemutatkozódba pakold ki. Ne az elején tedd fel a legszigorúbb mércét, hanem csak a végén.

Az, hogy neked mi fontos, a találkozó, az interjú közben úgyis fel fogod tudni mérni!

Adj be kellő számú pályázatot, csináld rendszerben az álláskeresést, kerülj be minél több állásinterjúra és akkor szelektálj, ha már van miből és valóban látod, mit nyújt az egyik, mit a másik pozíció. 

Ehhez persze kell tudni jól pályázni, kell tudni kérdezni, merni kell beszélgetni, és igen, ismerni kell a lehetőségeidet is, de ez már egy másik téma, amiről a csütörtöki ingyenes előadásomban szeretnék részletesebben is beszélni. Ha érdekel a Karrier Hack módszerem, gyere és csatlakozz be az ingyenes online közvetítésbe. Itt tudod elkérni hozzá a linket. ››

Várlak szeretettel, és köszönöm, hogy elolvastad a cikkemet! :)

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Janthó Attila
2022. december 6. kedd 18:20

Kedves András !

Minden blogodat figyelemesen olvasom(tam) .

Ezzel kapcsolatba enged meg , hogy elmondjam saját "élményemet" .

Épületgépész végzetséggel , épületgépész kereskedelembe dolgoztam mostmár több mint 20 éve . Eredménye: áruházvezető lettem az utolsó 5 évben majd felszámolása alá került a cég . Tolna megyébe nem találtam a szakmámba munkalehetőséget, technikusi végzettséggel , szakmai multammal . Budapesti cég önéltrajzom kézhezvételétől 24 órán belül felhívtak és 10 perc után személyes találkozó időpontját egyeztetük , Budapesten .
Minden tökéletesen ment de a 2X béralkú végén visszamondtam ajánlatukat .
( az albérletet figyelembe véve kevés lett a felajánlot bér ) .
Most december 15.én Veszprémbe írom alá a munkaszerződést ; igen itt is egy épületgépészeti üzlethálózat középvezetőjeként .
A béralkúnál itt is felvetettem a "+" kiadást az albérlet véget melyett egy + 100.000.- Ft támogatással kompenzálnak .
Ha az új munkahelyem mindkettőnk számára kielégítő akkor az egész család költözik a nyáron .
András! Csak megerősíteni tudlak , igen mindenhova el kell menni egy személyes interjúra, és igenis kilehet "alkudni" a mindkét fél számára még "türhető" feltételeket .

Lábjegyzet: Az új fizetésem annyi mintha külfödön dolgoznák .

Válasz

Erika
2022. december 3. szombat 20:06

Nagyon tetszett! 👍

Válasz

Zoltan
2022. december 2. péntek 07:53

Kedves András,

Kicsit vicces, hogy ezen a tapasztalaton ennyire meglepődsz. Mert ugye ismered Limpár Imre munkáit és (épp olvasom az új könyvét) szerinte az emberek túlnyomó többsége reaktiv. Akkor veszi észre a problémát, ha már ég a ház.

A legtöbb ember jól fizető, nyugdijig tartó, rugalmas és közeli munkahelyet keres. Egy élet kevés ahhoz, hogy rájöjjenek arra, hogy bizony ilyen nincs. Nem fogják a jeleket (mert nem figyelnek másokra) igy aztán látod az elszállt igényeiket. Az új trendek, a közösségi médiában elterjedt (mert megérdemlem, stb.) borzalmas szemlélet tovább torzitja az amúgy is homályos valóságérzékelést. Amikor mondjuk látják hogy én pl hol tartok, akkor jönnek a volt ismerősöd, kapcsolatod, stb dumával. Részben igaz, mert kell kapcsolati háló. Azt már nem tudják, hogy ennek van korlátja. Azt se, hogy ezt fáradtságos kiépiteni. Azt elfelejtették a volt kollegák, hogy munka után nyelvórákra loholtam vagy egyetemi vizsgák miatt sehova nem mentem öt évig. Ők közben a barátok közt (valóság show stb,) egy részét se mulasztották el. Sirig nem vallják be maguknak, hogy tehettek volna többet. Jön a szokott háritás. Mindig más a hibás ezért is.

Te egy kisebbséget szolgálsz ki, akik valamiért motiváltabbak, tudatosabbak a nagy átlagnál. Ez a magyar lakosság alig pár százaléka. A többi megy a mainstream butaság után. Pályáznak a céged állására és gőzük nincs mi a cég alapvető célkitűzése.

Klassz napot

Zoltan

Válasz

    Baráth András
    2022. december 2. péntek 13:17

    Kedves Zoltán,
    Én azért bizakodó vagyok.:) Legalábbis úgy látom, hogy egyre többen akarnak és tesznek is azért, hogy picit tudatosabban építsék a pályafutásukat.
    Sok jó interjúnk is volt, és profi pályázatok is érkeztek. Sőt, aminek nagyon örültem, kifejezetten sok Gerilla önéletrajz minta köszönt vissza a jelentkezőknél. ;)

    Válasz

Boros Mihály
2022. december 1. csütörtök 08:15

KEDVES ANDRÁS !!!

Először is, igaz utólag NAGYON SOK BOLDOG NÉVNAPOT KÍVÁNOK !!!

Visszatérve az írásodra :
Valóban egyszerűnek látszik amit leírtál, de hajlamosak vagyunk tényleg az interjú
hevében inkább saját magunkat " kidomborítani " mint azt , hogy mi tényleg miért is
leszünk hasznosak a cégnek, ha felvesznek !!!!
Ezt a rövid összefoglalódat biztos ajánlani fogom másoknak is !!!
Amúgy már több cikkedet elküldtem ismerőseimnek !!!

TOVÁBBI EREDMÉNYES és SIKERES MUNKÁT !!!

ÜDVÖZLETTEL !!! Boros Mihály
Kecskemét

Válasz

Szatmári László
2022. november 30. szerda 16:35

Kedves András!

És a hozzátok beérkezett álláspályázatok között elszállt elvárásokkal érkezők jellemzően a fiatal korosztályból kerülnek ki vagy az idősebbekből vagy vegyes?

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás