Hogyan gondolkodj a Linkedin megkeresésekről?

Írta: Baráth András  |  2023. szeptember 28.  |  c Nincs hozzászólás

Gyakran látom szakembereknél, hogy két végletben gondolkodnak a Linkedinről. Vannak, akik úgy vannak vele, hogy addig, amíg nem keresnek aktívan állást, minek jelen lenni? Kinek hiányzik az, hogy állandóan üzenetekre válaszoljon? Az meg hogy néz már ki ugyebár, hogy olvasatlanok a megkeresések? A másik tábor pedig épp az ellenkezőjét vallja: Minden “táncba be kell állni”, és amint jön egy jó ajánlat, ki kell használni! Vajon ki jár jobban a nap végén? 

A Linkedin ma már az egyik leghatékonyabb eszköz a karriered építésére. A profilod részletes kitöltésével gyakorlatilag egy szűrhető, kulcsrakész, profi önéletrajzot publikálsz magadról, ami láthatóvá teszi a szakmai múltadat, és a jövőbeli terveidet is.

Mi az, ha nem egy luxus és kényelem, ha nem neked kell állásokra pályáznod, hanem házhoz jönnek a cégek? Havonta akár 20-30 is! Egy jól felépített Linkedin profillal mindezt te is elérheted, de figyelj, mert mit sem ér az egész, ha nem tanulod meg jól kezelni a megkereséseket.

A ló egyik oldala…

Kezdjük az egyszerűbb esettel, amikor valaki azért zárkózik el a Linkedintől, mert egyszerűen nem akarja, hogy üzenetekkel bombázzák. 

Bizony a top három visszatartó erő, amit még mindig hallok a Linkedinnel kapcsolatban az, hogy

  1. Nem beszélek (jól) angolul.
  2. Én nem vagyok vezető, nekem nincs karrierem. 
  3. Nem akarom, hogy a fejvadászok zaklassanak.

Az első kettőről korábbi cikkemben már írtam, na de mi a helyzet a megkeresésekkel?

Ha te jól érzed magad egy munkahelyen, egyáltalán nem keresel állást, akkor legegyszerűbb, ha írsz egy sablon választ erről, és copy-paste-el elküldöd a megkeresőidnek.

Kb. 5 másodperc az egész, de mégis megtiszteled a másikat egy visszajelzéssel. 

Tény, hogy a Linkedin egy hatalmas, élő adatbázis, amit a munkáltatók és a fejvadászok egyre nagyobb előszeretettel használnak. Hisz míg egy állásportálon csak az van fent, aki állást keres, addig Linkedinen az a szakember is megkörnyékezhető, aki épp nem keres aktívan állást. Még szép, hogy egyre többen itt vadásszák a szakembereket…

De azt gondolom, hogy mindez bőven a kezelhető kategória, ráadásul ha eleve jelölöd a profilodon, hogy nem vagy nyitott a megkeresésekre, biztos, hogy csak elvétve egy-egy üzenetre kell válaszolnod.

Még mindig sokkal jobb pár válaszlevelet bepötyögni vagy bemásolni, mint teljesen kizárni magad a legdinamikusabban fejlődő üzleti felületről, nem igaz? 

Ha a versenyszférában szeretnél egyről a kettőre jutni, a Linkedinen muszáj jelen lenni, de, és ez most egy nagybetűs DE… 

Akkor sem kell minden megkeresésre lecsapni, ha épp nem vagy annyira happy a munkahelyeddel!

A Linkedin nem Tinder

Én nagyon nem vagyok híve annak, hogy csak azért, hogy hátha befut egy picivel jobb ajánlat, folyamatosan nyitva kell hagyni a kapukat, és ráugrani minden kínálkozó megkeresésre.

Van olyan ügyfelem például, aki korábban minden évben elment 5-6 állásinterjúra, csak azért, hogy tudja, mi a helyzet a piacon. Ha minden szuper volt a munkahelyén, és amúgy esze ágában sem volt váltani, akkor is végigcsinált 5-6 kiválasztást, nehogy valamiről lemaradjon. 

Mire jó ez?

Tudod ez kicsit olyan, mint amikor fasírtban vagy épp a feleségeddel/férjeddel, és egyébként nem kacsingatnál kifelé, de hát pont azon a bulin, pont az a dekoratív csaj/jóképű srác meghívott egy italra, és hát mit volt mit tenni, elindult a dolog… 

Hidd el, hogy ahogy a párkapcsolatban, úgy a munkahelyváltásnál sem éppen ez a legjobb forgatókönyv. 10-ből 9-szer ezeknek a vál(t)ásoknak megbánás a vége, és tudod miért?

Mert nem te uralod a karriered, hanem egyszerűen kiéneklik a szádból a sajtot!

Nagyon sokszor látom ezt, főleg a keresett területen dolgozó szakembereknél: jó helyen van az illető, ott dolgozik egy jó cégnél 3-4 éve, fejlődik is, mégsem tud nemet mondani. Ennek sokszor az a vége, hogy hiába lesz egy picivel jobb a fizetés, valójában csak egyhelyben topog a karrierjében.

Kell tudni nemet mondani! 

Soha ne felejtsd azt el, hogy akkor lesz olyan a karriered, amilyennek szeretnéd, ha te irányítod. 

Minden állásváltásra érdemes úgy gondolnod, mint az élet egy-egy fontos irányváltására. Ha nem tervezed meg tudatosan ezt a váltást, csupán abból indulsz ki, hogy “ugyan mi baj lehet, lássuk, mi lesz a következő állomásom!”, nem biztos, hogy jó döntést fogsz hozni.

A Linkedin legnagyobb veszélye bizony ez: könnyű elcsábulni!

Ha egy keresett területen dolgozol, jó szakember vagy, van már 4-5 év tapasztalatod, és jól ki van töltve az adatlapod, és nyitott is vagy a fejvadászok felé, akkor fognak jönni a megkeresések. Nem egy-kettő, hanem havi 30-40-50 is akár, amit tudni kell stratégiailag használni. 

A lényeg tehát a STRATÉGIA!

Nem véletlenül teszik fel neked azt a kérdést a legtöbb állásinterjún is, hogy hogy képzeled el az életedet 5-10 év múlva? A válaszod alapján kiderül, hogy hova tartasz, milyen irányba haladsz, mit szeretnél csinálni a karrieredben.

Ezeket mind érdemes tudatosan átgondolni és tartani is magadat hozzá a váltásoknál. Nem azért, hogy könnyebben el tudj helyezkedni, és szimpatikusabb legyél az interjúkon, hanem hogy ne térítsenek le az utadról.

Ha nem proaktívan építed a karriered, hanem mindig csak a megkeresésekre reagálsz – ld. Ismerős hívására mész át egy új munkahelyre, vagy Linkedinen vadásznak le, akkor te egy kétségtelenül kényelmes, de csak egy reaktív üzemmódban maradsz, ami nem biztos, hogy előrevisz.

Kinek az érdeke, hogy munkahelyet válts? 

Ezt a kérdést mindig tedd fel magadnak, mielőtt belemész bármibe is! A fejvadásznak biztosan érdeke, hisz ő kéthavi fizetésedet azonnal megkapja jutalékban, ha el tud csábítani téged. De neked vajon tényleg megéri-e?

Hogyan védheted magad?  

Ha okosan szeretnéd használni a Linkedint, akkor érdemes a te szakterületeden azokat nagy és megbízható munkaerő-közvetítőket (pl. Karrier Hungária, Hire-One, stb.) megcélozni, akik 10-15-20 éve a piacon vannak, és velük egy hosszabb távú, stratégiai kapcsolatot kialakítani.

Ha egy-egy megbízható fejvadásszal kapcsolatba kerülsz annak később is meglehet a haszna. A személyzeti tanácsadók jól ismerik a munkaerőpiac azon szegmensét, amelyben tevékenykednek, így nagyon pontos piaci információkhoz juthatsz hozzá rajtuk keresztül. 

Ezek azok a cégek, akikre úgy rábízhatod a karrieredet, hogy ha tényleg szeretnél előre lépni, akkor fogsz a karrier terveidbe valóban beleillő, jó ajánlatokat kapni. Olyat, amilyet te szeretnél, és nem olyat, ami épp megtalál. Érted már?

Összefoglalva

Ne zárkózz el a Linkedintől, vedd fel magadra bátran a “láthatósági mellényt”, azaz legyen egy jól kitöltött adatlapod akkor is, ha épp nem keresel állást! 

DE soha ne tévessz célt a karrierterveidről! Irányítsd te a pályád! És ehhez bizony néha (vagy talán nem is annyira néha) tudni kell nemet is mondani…

Hajrá, sok sikert kívánok neked!

Plusz egy tipp!

Ingyenes segítség a karriertervezéshez!
Ha jól jönne egy kis segítség a következő lépést megtervezni a karrieredben, szeretnél tisztán látni az álláspiacon, és érdekel, hogy melyek a legjobban fizető, keresett területek, ahová érdemes lenne neked is specializálódni, akkor gyere és regisztrálj a CSÜTÖRTÖK esti, ingyenes, online mini-tréningemre! ››

Az előadás élő és ingyenes, ahol szívesen válaszolok a kérdéseidre is

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás