Hogyan kérj ajánlásokat az önéletrajzodba?

Írta: Baráth András  |  2021. július 06.  |  c Nincs hozzászólás

Emlékszel a régi Dove-reklámra, amelyben hétköznapi, középkorú hölgyek arról beszélnek, hogy mennyivel selymesebb, simább a bőrük a Dove szappantól? Vagy a Calgon-reklámra, ahol a mosógépszerelő nyilatkozik, hogy a Calgon megvédi a fűtőszálakat a vízkőtől, ezáltal megnöveli a mosógép élettartamát? Beégett mindkét reklám, nem igaz? Ezek a hirdetések azért működnek, mert sokkal hihetőbb, ha mások dicsérnek minket vagy a termékünket, és nem mi áradozunk magunkról. Miért ne használnád ki ezt a lehetőséget az elhelyezkedésnél is?

A cikk elolvasása kb. 5 perc

Mire jó az ajánlás?

Amikor arra kérem ügyfeleimet, hogy keressék fel a korábbi vezetőiket, kollégákat, esetleg ügyfeleket, és kérjenek tőlük pár soros referenciát, az első kérdés amit mindig megkapok: “ugyan minek?”

Ez nem Amerika, itt nem olyan nyitottak az emberek, különben is mit számít az, ha egy ismeretlen akárkitől beidézek néhány sort az önéletrajzomban?

A válasz egyszerű: Ettől leszel vonzóbb jelölt! 

A mai világban bizalmatlanok az emberek. Ezt a bizalmatlanságot úgy próbálják csökkenteni, hogy megkérdeznek másokat. 

Gondolj csak bele, te hogyan keresel pl. hűtőszekrényt, telefont, fogorvost vagy bármilyen megfontolást igénylő terméket vagy szolgáltatást?

Biztos, hogy te is ránézel az ajánlásokra, kikéred az ismerősök véleményét és elolvasod mások mit írnak a neten egy adott termékről/szolgáltatóról, ugye igazam van? 

Robert Cialdini, a Hatás: a befolyásolás pszichológiája c. könyv szerzője ezt a jelenséget társadalmi bizonyítéknak nevezi, és az öt leghatásosabb meggyőzési technika közé sorolja. Több ezer sikeresen elhelyezkedett ügyféllel a hátam mögött bátran kijelenthetem, hogy igaza van Cialdininek, a referenciaidézetek módszer az önéletrajzban is szuperul működik, és még akkor is  érdemes használnod, ha elsőre kicsit idegenkedsz tőle.

Milyen egy jó referencia? 

Fontos az elején tisztázni, hogy a referenciaidézet az önéletrajzban nem más, mint egy pár mondatos szöveges ajánlás egy volt kollégádtól, főnöködtől, fontosabb üzleti partneredtől, amelyben pozitív dolgokat állít rólad. 

Ilyen ajánlásból bőven elég kettő-hármat felsorolni, betűzni az önéletrajzba, és nem kell fél oldalas litániakt írni, de hadd mutassak neked néhány valós példát:

“Jenő megbízható, rendkívül célorientált kolléga. Munkáját strukturáltan, távlatokban gondolkodva végzi. Kitartását mi sem jellemzi jobban, minthogy olyan fiókot vitt sikerre, ahol előtte több fiókvezető is feladta. Ha módom nyílna rá, azonnal gondolkodás nélkül újra együtt dolgoznék vele.” Kiss Károly, kisrégió-vezető, XY Bank

vagy

“Mónika iskolánkban rajztanárként és osztályfőnökként egyaránt megbízható, minőségi pedagógiai munkát végzett. Több tucat diákja szép versenyeredményeket ért el személyes felkészítésének köszönhetően. Iskolánk belső tereinek otthonosabbá tételében, illetve rendhagyó ünnepségek projektmunkáiban mindig számíthattunk kreativitására, odaadó közreműködésére.” Gipsz Jakab igazgató-helyettes, XYZ Iskola

vagy

“Te voltál a jobbkezem, annak ellenére, hogy nem kereskedelmi vezető voltál. Köszönöm a munkádat, mindig számíthattam rád bármilyen kérdésben.” XY, áruház-igazgató

Ugye milyen hatásosak?

Az az igazság, hogy nehéz ezekkel a mondatokkal vitatkozni, és amint kiemelsz néhány ilyen ajánlást, akkor még egy nagyon fontos dolog történik azon túl, hogy a pályázatban felsorolt erősségeid, eredményeid hihetőek lesznek

Innentől kezdve nem úgy olvassák az önéletrajzodat, mint a 120. jelentkező pályázatát, akinek állás kell. Hanem úgy olvassák, hogy “itt egy olyan erőforrás, aki már máshol is bizonyított, akiről jó véleménnyel vannak, akit személyesen is ajánlanak.”

Amit én látok, hogy a szakembereknek éppen az az egyik gyenge pontjuk, hogy puszta álláskeresőknek pozicionálják magukat. Még az egészen magas beosztást célzó szakemberek is.

Valahogy így jön le az üzenet, amit a CV-jükkel közvetítenek: “Munkát keresek, adjatok, kérem, akármilyet, csak fizessen jól, mert el kell tartanom a családom.”

Ezzel a szemlélettel két gond van:

Egyfelől a munkáltatók csakis a saját érdekeiket nézik. Ők árbevételt akarnak, termelni akarnak vagy költséget csökkenteni, esetleg a meglévő problémákat megszüntetni a cégnél. 

Ha te azt kommunikálod az önéletrajzodban, hogy ezekben fogsz tudni segíteni nekik, akkor jó jelöltnek fognak gondolni. Ha viszont nem jön ez le a pályázatból, akkor egy leszel a tucat jelentkező közül, és hiába lennél jobb, mint más, ez nem fog kiderülni.

Másrészt – és ez a legfontosabb, amit muszáj lenne megértenie minden álláskeresőnek – az elhelyezkedés pontosan olyan, mint egy értékesítés. Annyi a csavar, hogy itt a termék te magad vagy. Biztos, hogy fogsz tehát kapni visszautasításokat, nem mindenki akar majd téged, de ha beleteszed a munkát és megtanulod jól eladni magad, akkor igenis sikerrel jársz. 

Ehhez viszont meg kell tudni különböztetni magad, ki kell tűnni, és meg kell tanulnod a munkáltató szemével is látni magad. Na ehhez egy kiváló eszköz például a referencia is.

Hogyan kérj referenciát?

Talán mostanra már te is látod, hogy fontos segítőd lehet a pályázatban egy-egy jól összefoglalt referenciaidézet. A kérdés csak az, hogyan kérj ajánlást magadról? 

Sok esetben elég csak kicsit böngészni a leveleid között, vagy előszedni egy-egy teljesítményértékelést. Ha viszont nincs a számítógépeden kapásból 3-4 ajánlás, akkor a legegyszerűbb, ha felhívsz a volt főnökeid, kollégáid közül néhányat – ezért is jó, ha nem haragban váltok el – és megkéred őket, hogy írjanak rólad pár sorban referenciát. Valahogy így:

– Szervusz István, itt XY vagyok, jókor hívlak?
– Hogy kicsoda?
– XY a Z cégtől, a volt beosztottad/együtt dolgoztunk.
– Á, szia, meg se ismertem a hangod! Mi újság, ezer éve nem hallottam felőled…
– Hát, elég sok minden történt velem, egyszer ha összefutunk, szívesen elmesélem. Most viszont nem akarom rabolni az idődet, azért hívlak István, mert épp álláskeresésben vagyok, és azt szeretném megkérdezni, hogy megadhatlak-e refernciaként téged is? Tudod, akit fel tudnak hívni a HR-esek, ha esetleg le akarnak informálni.
– Persze, nyugodtan. Majd csupa jókat mondok rólad. :)
– Nagyszerű, ez igazán kedves tőled. Ennek részeként még szükségem lenne egy kétmondatos ajánlásra vagy idézetre tőled, amit feltüntetnék az önéletrajzomban. De ne aggódj, nem ajánlólevelet kérek, csak két-három mondat jellemzést, hogy milyen volt velem dolgozni. 
– Ezen ne múljon, szívesen segítek, de mégis miről kellene írnom ebben …aaa….ajánlásban?
– Tudod mit? Nem akarlak plusz munkával terhelni, mi lenne ha megírnék két-három sort én, aztán átküldeném neked jóváhagyásra, korrigálásra? Nyugodtan javíts bele, szerkeszd át, egészítsd ki, ahogy szeretnéd, csak arra kérlek, hogy küldd vissza emailben, hogy meglegyen írásban is.
– Na látod, ez jó ötlet, küldd és már írok is vissza…

Szóval ha rám hallgatsz, nem azt kéred a volt munkatársaidtól, hogy írják meg a nulláról az ajánlást ők. Így elég nagy az esély rá, hogy nem fognak a kéréseddel foglalkozni. Nem azért, mert nem akarnak segíteni, hanem mert nem tudják, mit vársz tőlük pontosan. Először csak halogatják majd a dolgot, aztán el is felejtik… Jobban jársz, ha elébe mész ennek, és te írsz magadról pár sor jellemzést. 

És még egy fontos dolog…

Legyen meg az ajánlásod írásban is

A referenciáknak szerintem egy igazi komoly feltétele van: meg kell lennie nálad a forrásnak írásos formában is. Legyen ez e-mail, teljesítményértékelés, köszönőlevél, bármi, csak legyen meg írásban is.

Mondhatod, hogy ez az egész ajánlásdi kissé macerás, meg melós, talán kicsit ciki is? Cikinek nem mondanám, de hogy kell egy kicsit dolgozni érte, az biztos. 

Ahogy említettem az igazán jó, ütős önéletrajzért bizony meg kell dolgozni. Éppen azért működik átlagon felül, mert beleteszed a munkát.

A rossz hírem az, hogy sajnos ezt a munkát nem lehet megspórolni. Viszont a jó hír az, hogy az energiamegmaradás elve az álláskeresésben is működik: a befektetett energia nem vész el, csak átalakul. :)

Ha használod a Gerilla technikákat, akkor több állásinterjúra fognak hívni, jobb állásokra fogsz bejutni, és ami a legjobb, több ajánlatból te fogsz tudni válogatni. 

Ha rám hallgatsz, minden egyes önéletrajz tippben ezt látod meg te is! Bízz bennem, tedd bele az önéletrajzírásba és az álláskeresésbe az időt, energiát, és meglátod, hétről-hétre jönnek majd a sikerek, az interjúmeghívások, majd pedig az állásajánlatok! 

Hajrá, sok sikert kívánok neked ehhez!

Ha úgy érzed, jól jönne néhány működő, állásszerző CV-minta, és szeretnéd gyakorlatban is megtanulni a Gerilla elhelyezkedési módszereket, akkor csak regisztrálj a következő ingyenes, internetes mini-tréningemre itt! Az ingyenes, élő előadáson többek között megosztom veled, hogy mi az az átfogó stratégia, amivel az álláskeresők 95%-a el tud helyezkedni – független felmérések szerint is? >>

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás