Hogyan magyarázd meg a lyukakat az önéletrajzodban?
Viszonylag kevés olyan álláskeresővel találkozom, akinek makulátlan lenne a szakmai pályafutása. A legtöbb embernek vannak vargabetűi, kevésbé sikeres váltásai, és bizony nem csak a Gyesen lévő kismamáknál fordulnak elő hosszabb kihagyások az önéletrajzban. Hogy kell ezeket kezelni, milyen módszerrel tudod a karrier töréseket kozmetikázni a pályázatodban?
“Beszélem a nyelvet, több éves szakmai tapasztalatom van, miért nem hívnak be egyetlen állásinterjúra sem?”
Tette fel a kérdést egyik ügyfelem, aki tavaly március végén, tehát az első komoly Covid lezáráskor “járt” nálam Zoom konzultáción. Tibor 61 évesen döntött úgy, hogy Bécsben szeretne elhelyezkedni, mert a fia is ott él, és szeretne a családja közelében lenni.
Korábban is dolgozott már Németországban és Ausztriában informatika területen, jól beszél tehát németül, viszonylag keresett a szaktudása is, most mégis hiába próbálkozott kitartóan, még csak az interjúig sem jutott el egyik cégnél sem, vajon miért?
Átnézve az anyagát, azonnal kiderült, hogy nála sem a vírushelyzet vagy az életkor az igazi akadályozó tényező – mint ahogy azt sokan gondolnák -, hanem az, hogy volt egy igen komoly, 6 éves lyuk az önéletrajzában.
A CV-je szerint 2010-ig viszonylag szépen lépdelt előre a szakmájában, aztán 2010 és 2016 között egyszer csak jött egy megmagyarázatlan kihagyás, majd 2017-től folytatódott az önéletrajza már egy magyarországi főállással.
Ez valószínűleg nem csak nekem szúrt szemet, hanem az összes személyzetisnek…
Nem lehet lyuk a pályázatodban!
Egyik fontos önéletrajz szabály, amit ügyfeleimnek is minden tréningen kihangsúlyozok: nem lehet több éves kihagyás a CV-ben.
Nem lehet átugrani, elsikkasztani éveket akkor sem, ha nem éppen saját döntésed miatt nem voltál állásban.
Első lépésként tehát Tibor esetében is ezt a 6 éves lyukat kellett valahogy áthidalnunk, amit két módon értünk el:
Egyrészt teljesen újrastrukturáltuk a pályázatát, másrészt előszedtük és bemutattuk az összes kiegészítő tanulmányt és projekt munkát, amik ebben a kiesett időszakban voltak.
Tibornál is kiderült, hogy bár nem volt teljes állásban, de 2011 és 2013 között tanulmányokat végzett. Igaz, hogy nem nappali tagozaton, hanem egy kiegészítő képzést csinált meg, de ez már pont elég volt ahhoz, hogy be tudjuk tömni a kiesés egy szakaszát.
2014-ben és 2015-ben pedig volt egy komolyabb tanácsadói megbízása, amit szintén belevettünk a pályázatába, ennek köszönhetően már egy kerek egész, érthető és koherens CV-t kaptunk.
Hogy mennyire fontos ez a fajta folytatólagosság egy pályázatnál, arra Tibor sikere a legjobb bizonyíték: Nyár végén kezdett el újra komolyabban pályázni külföldre, már ezzel az új, átírt önéletrajzzal. Szeptember végén pedig már azzal hívott, hogy sikerült Bécsben megcsípnie egy kitűnő pozíciót pontosan azon az informatikai (szoftvertesztelés) területen, ahová a legjobban vágyott.
Meg kell magyarázni a hosszabb kihagyásokat!
Azért mesélem el ezt a példát, mert rengetegszer találkozom én is hiányos, lyukakkal teli CV-kel, ami nem tud működni. És nem az a baj, hogy vannak törések (pl. tanulás, állásvesztés, családi okok, átmeneti pályaelhagyás, GYES, stb. miatt), hanem hogy ha indokolás nélkül hagyod ezeket a lyukakat, akkor értelmezhetetlen lesz a pályafutásod.
Mi történt abban a 2-3-4-sok évben?
Mit csináltál?
Hol voltál? – ezek teljesen jogos kérdések, amikre ha nem talál választ a személyzetis, már dobja is félre a pályázatodat és ugrik tovább a következő önéletrajzra.
Nagyon fontos tehát, hogy soha ne hagyj ki éveket a pályázatodban!
Ha kevesebb, mint egy év lyuk van a karrieredben:
Akkor azzal semmilyen különösebb teendőd nincs. Ezt könnyen el tudod tüntetni azzal, hogy az évszámokat nem hónapokban, hanem mindig években adod meg az önéletrajzban.
Például: XY cég – 2015- 2020-ig. Senki nem fog fennakadni azon, hogy nem hónapra pontosan vezeted a kronológiát, és ha tegyük fel 2020 januárban léptél ki az előző állásból, azt még 2021-ben sem kell megmagyaráznod.
Ha viszont egy évnél hosszabb kihagyás van a CV-dben (ld. fenti ügyfelem), akkor azt már bizony részletezni kell!
Ha ugyanis nincs egyértelmű magyarázat a 1,5 évnél hosszabb lyukakra, akkor az egész CV-d azonnal kérdőjelessé válik, és ki fognak rostálni már az első körben. De a jó hír az, hogy viszonylag egyszerű trükkökkel könnyedén át lehet hidalni bármilyen karrier kihagyást!
Erre mutatok is Neked 3 gyors példát! (Ha érdekel a többi bevált Gerilla Önéletrajz trükk, és szeretnéd Te is minél előbb megtalálni a Neked való, legjobb állásokat, akkor gyere és csatlakozz csütörtök este a következő ingyenes, online mini-tréningemhez itt! ››)
3 módszer, amivel eltünetheted az önéletrajzodban a kihagyásokat
1) Lerövidítés
Fenti ügyfelemnél is láthattad, hogy Tibor valójában 2010 és 2016 között nem volt foglalkoztatásban, mi viszont csak a 2011 és 2015-ig tartó időszakra adtunk magyarázatot.
Kicsit lecsíptünk tehát a kihagyott időszakból, viszont a lyuk nagy részére részletes választ adtunk a pályázatban, így optikailag sokkal jobban nézett ki az egész. Ráadásul mivel a szakmájához illeszkedő magyarázattal tudtuk kitömni a lyukakat, így már senkiben nem merül fel a kérdés, hogy “és vajon hova lett a szakmai előmeneteléből az a 6 év?”
2) Karrierszünet
Másik bevált módszer a karrierszünet felvállalása. Ha Te például most pályázol és tegyük fel, 2018 óta nincs állásod – vagy azért, mert szünetet tartottál, vagy bármi egyéb okból, amit nem tudsz/nem akarsz magyarázni – , akkor nyugodtan beleírhatod azt az önéletrajzodba, hogy “2018-2020 – karrierszünet”.
Ne aggódj, mert ettől nem kerülsz semmilyen hátrányba, egy tapasztalt szakember életében ilyen időszakok előfordulnak, ez egyáltalán nem egyedi, sem nem tragédia.
Én például rendszeresen megkérdezem a tréningeken a résztvevőket, hogy kinek volt már 1 éven túli kihagyása a pályafutásában, és csak összehasonlításképp, a legutóbbi tréningemen a résztvevők kb. egyharmada feltette a kezét.
Karrier-tanácsadóként azt tudom tehát Neked is mondani, hogy a karrierszünet ma már egy teljesen általános jelenség. Nagyon sok szakember életében adódik olyan periódus, amikor 2-3, de akár több évig is valamiért nem dolgozik, és ezt egyáltalán nem ciki az önéletrajzba beleírni.
Tipikus példa erre a Gyesről visszatérő kisgyermekes anyukák esete. Hiszen itt is, ha valaki több évig otthon volt a gyerekekkel, akkor igenis bele KELL írni a pályázatba, hogy “szülési szabadság” vagy “gyereknevelési szabadság”. (természetesen azzal kiegészítve hogy a gyerekek napközbeni elhelyezése megoldott, teljes értékű munkatársként tud az illető csatlakozni a céghez.)
De akár a hosszabb (5 éven túli) kihagyásoknál is teljesen jól működik ez a módszer…
Nem olyan rég járt nálam például egy hölgy, aki kereken 7 évig nem dolgozott hivatalosan. Ildikó 2011 és 2018 között a beteg szüleit ápolta. Ő tehát egy viszonylag hosszú kihagyás után 53 évesen tért vissza a munkaerőpiacra, és nála is ugyanolyan jól bevált, hogy egyszerűen beleírtuk a CV-jébe, hogy 2011-2018: karrierszünet és meg is magyaráztuk az okát. Ildikó is minden gond nélkül talált állást, ráadásul egy multi cégnél tudott nagyon jó feltételekkel elhelyezkedni.
3) Kreatív technikák a nagyon hosszú, 10 éven túli kihagyások áthidalására
Mert bizony ilyen is van és erre is van több közeli példám!
Most ugyanis a koronavírus válság miatt több olyan szakember is megkeres, aki korábban tanácsadóként, trénerként, szabadúszóként dolgozott, de most hirtelen megszűntek a megbízásai.
Mónika például egyik ilyen ügyfelem, aki korábban IT rendszerszervezőként dolgozott, majd 2008-tól kezdve ezt a pályát otthagyta és airbnb lakások kiadásával foglalkozott, illetve life coachként trénerkedett. A vírushelyzet miatt sajnos mindkét megélhetési vonal zátonyra futott, ezért arra gondolt, hogy visszatér az eredeti, informatikai szakmájához. Nála például ezt a 13 éves kihagyást kellett valahogy megindokolni.
Itt már nyilván nem lehet karrierszünetet írni, hiszen ő valójában dolgozott, viszont azt sem írhattuk a pályázatába, hogy coachként vagy lakáskiadással foglalkozott, mert ez meg sehogy sem passzolt volna az informatikába…
Ezért egy kis csavart tettünk a dologba: úgy mutattuk be ezt a 13 éves kihagyást, mintha az Airbnb-nél vagy a Booking-nál lett volna ügyfélszolgálati munkatárs pozícióban.
A feladatkör, amit több, mint 10 éve ellátott ugyanis pontosan ebből állt: ügyfelekkel beszélt, időpontot egyeztetett, pénzügyügyeket intézett, stb… Nem hazudtunk a feladatait és a munkatapasztalatát tekintve tehát, és ezzel már minden gond nélkül tudott informatikai ügyfélszolgálati típusú állásokra pályázni, ahová fel is vették pár hét után.
Láthatod, hogy sokféle megoldás létezik
Ha a Te pályafutásodban is adódnak lyukak, kihagyások, semmi gond, ezeket szépen át tudod hidalni. Minden trükköt be tudsz Te is vetni, amit a cikkben említettem. Egyik sem fogja megállítani az elhelyezkedést, hidd el, nagyon sok ügyfelem használja őket, mert sokkal gyakoribb a pár éves kihagyás, mint ahogy azt az emberek gondolják.
Természetesen a koherens és megkapó önéletrajz csak egy része a dolognak, a gyors és sikeres elhelyezkedéshez kell az is, hogy a pályaorientációd és az álláskeresési stratégiád is rendben legyen.
Minden egyes ügyfelemnél – az önéletrajzon kívül – dolgoznunk kellett részben a kihagyások miatt a pályaorientáción is, meg kellett azt nézni, hogy hol és hogyan érdemes pályázniuk, hogy ne csak álláshirdetésekre jelentkezgessenek, és nagyon alaposan fel kellett készülniük az állásinterjúra is.
Ha érdekelnek azok a legeredményesebb technikák, amiket Tiborral, Ildikóval és Mónikával is megosztottam, akkor gyere a csütörtöki ingyenes webinárra, ahol Neked is részletesen bemutatom, hogy mi az a stratégia, amivel fenti ügyfeleim még viszonylag nagy handicap mellett is 1-2 hónapon belül sikeresen el tudtak helyezkedni ráadásul nagyon jó pozíciókban. Itt tudsz regisztrálni az élő előadásra, várlak szeretettel Téged is! ››
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.