Jó nagyot szakítok, de jó lesz…
Barátaink meghívására egy kellemes őszi bortúrán vettünk részt hétvégén Tokajban. Remek társaság, gyönyörű táj, finom ízek mondhatnám, ha gasztroblogger lennék, és tényleg szuper helyeken jártunk, nagyszerűen érzetük magunkat. Van azonban egy dolog, ami nem hagy nyugodni az út óta, mert bizony sok szakembernél is igazi alapproblémának látom…
Nem tudom ismered-e Caramel: Melóban című dalát.
A refrén így hangzik:
Elég volt, céget alapítok,
elég volt, jó nagyot szakítok,
de jó lesz, én leszek a főnök,
millió pénzek szépen idejöttök.
A dal egy kiábrándult munkavállalóról szól, aki csak tolja a céges szekeret, és arról álmodozik, hogy inkább kiszáll a csudába, és egy saját vállalkozással majd nagyot akaszt. Mindig mosolygok ezen a dalon, ha meghallom a rádióban :), közben meg nagyon is értem ezt az életérzést, és karrier-tanácsadóként évről-évre sokkal mélyebb tartalmat tulajdonítok neki, máris elmagyarázom.
Wannabe gazdag
Korábban írtam már a coaching, és az “álom munkák” csapdájáról, de bevallom őszintén, néha még én magam is elcsábulok. Itt van például ez a tokaji hétvége!
Ott kezdődött a dolog, hogy egy néhány éve épült, gyönyörűen berendezett, hangulatos panzióban szálltunk meg, onnan vittek minket egy izgalmas pincetúrára. 300 éves pincerendszer, fantasztikus borok, pazar kilátás… Már épp eljátszottam a gondolattal, hogy milyen jó dolog lehet ez a borászkodás, én is abszolút el tudnám képzelni magam egy ilyen kis panzióval idősebb koromban. Kezdtem volna felülni erre az érzésre, mire jött a kis hobbim, és összetörte az álmodozásaimat.
Ha olvasod a blogot, tudhatod, hogy szinte már rutinom, hogy ha egy cégről hallok, vagy mielőtt egy álláskeresőnek bármilyen céget is javasolok, rákeresek a pénzügyi adatokra. Most is kaptam a telefonom, és már ugrottam is rá az e-beszámolóra, amikor jött a kijózanodás.
Tudod van az a mondás, hogy “Hogyan lehet egy kis pénzt csinálni borászattal? A válasz egyszerű: sok pénzből!” :)
Tömören szólva itt is ezt a helyzetet láttam a számok alapján: 80-100 milliós veszteség évről-évre. A hotel meg nagyjából ugyanígy, éves szinten maximum 1 milliós eredmény rengeteg beruházással…
De mesélek egy másik sztorit!
Szintén a múlt héten történt, hogy az anyukámnak elromlott a számítógépe, panaszkodott, hogy ki-bekapcsol a készülék. Eddig mindig az én lecserélt laptopjaimra csapott rá, de mióta nagyobbak a gyerekek nálunk, ők öröklik ezeket. Nem akartam azonban cserben hagyni édesanyámat, ezért javasoltam neki, hogy oké, akkor vonjuk össze a szülinap-névnap-karácsonyt, és én majd veszek neki ajándékba egy új laptopot, ne legyen ezzel gondja.
Az egyik bevásárlóközpontban van egy jó kis üzlet, ahová előszeretettel járok, nem volt kérdés, hogy most is oda visz az utam. Épp dumálgatok az eladóval, válogatunk a készülékek között, mikor is a semmiből egyszer csak odaszól a pulthoz egy hölgy: “Helló András, veled meg itt kell összefutnunk az üzletünkben?”
Mint kiderült a középső fiam egyik ovis barátjának a családi ismerősei a tulajok, itt-ott össze szoktunk futni rendezvényeken, és én mindig rácsodálkozom a menőbbnél menőbb autójukra, az apuka most éppen egy vadonatúj Teslával jár. De nem is ez a lényeg, hanem vesztemre megint nem hagyott nyugodni a kis “hobbim”… e-beszámoló.hu… Gondolom kitalálod, hogy milyen pénzügyi adatokat találtam a cégről! :)
A számok nem hazudnak
Mit is jelent a “wannabe”? Ez egy divatos kifejezés, ami az angol „want to be” szlengesített változata. Azokra mondják, akik elszántan törekednek olyanná válni vagy olyan képet mutatni magukról, amihez képességeikkel, jártasságukkal, tudásukkal vagy eredményeikkel igazából nem érnek fel.
Félre ne érts, nem az a baj, hogy álmodozunk. Igenis legyenek álmaid, ha neked a borászkodás, a coaching vagy a saját cég alapítása az álmod, akkor ne add fel. Én vagyok az élő példa rá, hogy lehet akár egy 180 fokos pályaváltással is saját lábra állni, sikeres céget építeni. De ne hagyd, hogy a tervezéstől és a racionalitástól elragadjanak az álmaid!
Sok szakembernél látom, hogy úgy hoznak meg komoly karrier döntést, hogy utána se néznek, hogy mit is takar egy szakterület, vagy mi is van egy cég hátterében valójában, ahová pályáznak.
Az hagyján, hogy csilivili az iroda, és a tulaj megnyerő modorú, és milyen klassz autóval jelenik meg az állásinterjúra. Ez majdhogynem mindegy. Ez csak a díszlet. A lényeg, hogy te utánanézel-e a számoknak, mielőtt odamész? Tudod-e, hogy mióta működik a cég? Mennyi a nyereség, mennyi az árbevétel? Mennyi tartalék van a kasszában, milyen trendeket mutat a cég?
Ezek elképesztő fontos kérdések pláne most, ebben a bizonytalan gazdasági helyzetben! És nem csak azért, mert ha nem elég válságálló egy cég, könnyen elbocsáthatnak. De a számokon múlhat majd, hogy bejelentenek-e, hogy pontosan fizetnek-e neked hó végén, vagy esetleg nem találják-e ki menet közben, hogy random csökkentik a fizetésedet…
Láss az álarc mögé!
Azt látom, hogy nagyon-nagyon kevés ember választ úgy állást, hogy előtte alaposan utánamenne, hogy mit is jelent pontosan egy adott szakterület, mit takar konkrétan cég, egy pozíció.
Légy nagyon őszinte! Te úgy jelentkeztél a jelenlegi állásodba, hogy előtte leültél beszélgetni pár emberrel, akik szintén ezt a munkát csinálják, hogy mit is jelent a munkakör? Hogy telik egy napjuk? Mi az előnye-hátránya a munkának? Milyen fejlődési lehetőségek vannak? Mennyi lehet a belépő, és mennyi a csúcsfizetés ott? Mit érdemes megtanulni, mielőtt belevágsz?
Ha igen, akkor legyél nagyon büszke magadra, mert a kivételes 5%-ba tartozol! Ha azonban nem, akkor sincs semmi gond, csak kezdj el mielőbb ilyen szemlélettel a karrieredről gondolkodni!
Szeretnél többet keresni, neked való munkát csinálni, ötről-hatra jutni, fejlődni? Soha nem lehetetlen változtatni, de menj utána, hogy mik azok a területek, amivel érdemes lenne foglalkozni, amiben nagy potenciál van és amit 5-10 év múlva is szeretettel csinálsz. Az alapos pályaorientáció, a trendek, számok ismerete azért kell, hogy a földön tartson, hogy mögé láss a dolgoknak. Ez az a versenyelőny, ami nem csak sikeressé, de elégedetté is tesz majd téged, és nem lesz zsákutcákkal, csalódásokkal teli a pályafutásod.
Remélem, hogy te is érzed a segítő szándékot a cikkből, és még egyszer szeretném hangsúlyozni, nem az álmokkal van a baj! Csak arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy muszáj az álmok mellé tervet is tenni, rendszerben, struktúrában csinálni a váltást és a karrierépítést. És hogy ne csak elméleti tanácsokat puffogtassak itt neked a cikkekkel, gyere és ismerd meg a gyakorlatban azt az egyedülálló Karrier Hack módszert, amivel ügyfeleim bámulatos eredményeket érnek el a pályafutásukban. Az előadásom élő és ingyenes, kérd el itt a linket és találkozzunk csütörtök este a képernyő előtt! Várlak szeretettel! ;)
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Kedves cikk! András, szerinted "bölcsész" típusú emberek is "szeretettel" csinálják májd - ahogyan írod - hosszú távon ezeket az IT-munkákat, amik keresettek? Hogyan lehet és érdemes-e ennyire átalakulnunk? :)