Van, ami NEM fejben dől el… avagy hogyan ne legyen több álláskeresési kudarcod?
„Engedd el a negatív gondolatokat, és be fogod vonzani a jó állásokat! Bízz magadban, és téged fognak felvenni! Bárkiből lehet bármi! Az életkor csak egy szám a papíron! Higgy magadban, hisz olyan ügyes vagy!” – Bár ilyen egyszerűen menne ez az álláskeresésben is, nem igaz? Mi az, amit a motivációs guruk mindig elfelejtenek hozzátenni?
Amikor vissza se jeleznek a cégek…
Kivel ne fordult volna elő olyan, hogy jelentkezett egy állásra, ám vissza se jeleztek neki? Sőt, az is nagyon gyakori, hogy mondjuk bejutsz egy interjúra, te úgy érzed, hogy minden jól ment, csillogó szemmel jössz ki, és végül mégsem te kapod meg az állást.
Nem mondják meg, hogy miért, azt sem, hogy mi volt a gondjuk veled, csak kapsz egy “Sajnáljuk, de nem téged választottunk.” rövid üzenetet.
Meg lehet tőle őrülni, nem igaz?
Mi ilyenkor az általános reakció?
- Én hülye, hogy jelentkeztem!
- Nem kellek sehova!
- Nekem semmi nem sikerül!
- A HR-esek tehetnek egy szívességet…
- Jobb, ha nem is pályázok többet, kinek hiányzik ez a hercehurca?
Ismerős, nem igaz? Így lehet aztán hosszan benne maradni romboló pozíciókban, egy hülye főnök mellett, méltatlan fizetéssel évekig. Kinek van kedve ezek után újra sorba állni a pofonosztásnál?
Nem mondom, hogy nincs igazad, ezek teljesen jogos érzések, egy visszautasítás soha nem kellemes, DE – és ez nagyon fontos, hogy lásd meg:
Ha tervezetten, szisztematikusan csinálod az álláskeresést, egy ilyen kudarc nem több, mint egy folyamat egyetlen eleme. Egy olyan folyamaté, ami a végén mindenképp a hasznodra van. Máris elmagyarázom!
Tegyük fel…
Képzeld el, hogy a következő 4-5 hetet azzal töltöd, hogy szétnézel kicsit komolyabban is az álláspiacon. Megnézed mire van kereslet, milyen pozíciók jöhetnek szóba neked. Kipofozod az önéletrajzodat és elkezded felkutatni a neked való, jó állásokat. Esetleg beiratkozol egy gyors kurzusra is, hogy kicsit felfrissítsd a tudásodat, és tanulj valami újat… Majd elkezdesz járkálni interjúkra.
Tegyük fel, hogy jön a szokásos kudarc!
Néhány pozícióra vissza se jeleznek, be se hívnak.
— › Oké, de mivel nem csak egy-két pályázatot adtál be, azért kapod szépen az interjú megkereséseket…
Tegyük fel, hogy az első interjú nem sikerül, nem is akarják elmondani, hogy mi volt a gond veled.
—› Oké, de mivel több helyre is (a pozícióra szabott önéletrajzzal jelentkeztél), jövő héten már mész is másik két lebeszélt meghallgatásra.
Tegyük fel, hogy a bért, amit kérsz már a második cégnél is sokallják, mindenhol lefelé akarnak alkudozni veled.
—› Oké, de mivel még nem mondtál fel az előző állásodban, úgy vagy vele, hogy nem is vagy döntési kényszerben…
Érted már?
Két út van ellőtted!
Telhet ez a 4-5 hét úgy is, hogy dacolsz, bezárkózol, utálod a mostani munkád, de továbbra is fogcsikorgatva bejársz és hagyod az álláskeresést a fenébe. Ez valóban sokkal kényelmesebb lesz, túl nagy csalódás nem érhet, igaz jobban se leszel tőle (hiába olvasod a motivációs idézeteket).
Viszont ha veszed a bátorságot és megnézed, mennyit is érek én az álláspiacon? Van-e rám kereslet? Mit kéne tanulnom? Hogy is állok én 2022-ben a szakmámban?… akkor lehet, hogy lesz pár visszautasításod, de mellette lesz 5-6 tanulságos interjúd. Kiderül, hogy sokkal többet is kereshetnél, vagy épp ellenkezőleg, nem is vagy rosszul megfizetve. Információd lesz magadról és az álláspiacról, és ez a lényeg!
Ha nem adhoc csinálod az álláskeresést, és nem azt várod, hogy 10-ből 10 állásinterjúra behívjanak, akkor nem csak egyedül libikókázol, hanem bele tudod pakolni a mérleg két serpenyőjébe a kudarc és visszautasítás mellé azt is, amit nyertél ezzel az egésszel. Akkor fogod megérteni, hogy egy jó állásinterjú akkor is siker, és pluszt ad neked, ha végül nem téged vesznek fel.
Ez nem csak egy szemléleti váltás!
Nagyon fontos látni, hogy nem csak arról szól a dolog, hogy nézd mindig a dolgok jó oldalát, minden hasznodra van, blabla… szó nincs róla.
Ez az egész csak akkor működik, ha odateszed magad, okosan és tervszerűen csinálod az álláskeresést és nem akarod megspórolni a munkát. Akkor lesz a visszautasításból tapasztalat, a kudarcból erő és így tovább, még hosszan sorolhatnám a hangzatos jelzőket.
Elképesztő könnyen ki lehetne venni a stresszt az álláskeresésből, ha mindenki picit több tudatosságal állna a karrierjéhez és a váltásokhoz.
Nincsenek illúzióim, tudom, hogy nem mindenki fog erre a cikkre átkattintani, és még ha el is olvasná, az összes szakembert nem fogja a Karrier Hack módszerem megmozgatni…
De ha te valódi előrelépést és eredményeket akarsz, és érdekel, hogy hogyan juthatsz A-ból B-be erőlködés nélkül, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes, online mini-tréningemhez, ahol megmutatom mit tanulj, mik a felfelé menő területek, milyen konkrét munkakörökre érdemes fókuszálni a szakmádon belül. És azt is bemutatom, hogy ügyfeleim milyen módszerekkel és milyen önéletrajzokkal érik el a legnagyobb sikereket 2022-ben. A mini-tréning ingyenes, itt tudod elkérni hozzá a linket. ››
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Kedves András!
Én a másik oldalt (HR) képviselve szeretnék egy gondolatot megosztani.
Igen, tényleg sajnálatos, hogy a cégek, igen a HR-s nem mindig jelez vissza a jelöltnek. Ennek több oka is van, és ez általában cégfüggő.
Egy kirívó példa:
Hirdetés - egyértelműen kiemelve: gazdasági végzettséggel, több éves tapasztalattal rendelkező kereskedelmi asszisztenst keres a cég, részletesen leírva az adott feladatokkal.
Jelentkező: bolti eladó vagy büfés eladó, cukrász végzettséggel
Igen, ilyen jelöltekre biztosan nem lesz a HR-nek ideje válaszolni!!!
Viszont mi HR-esek ugyanígy vitaindítóként szeretnénk kérni a jelölteket, ha már benne vannak egy kiválasztási folyamatban, akkor nekik is van visszajelzési kötelezettségük!!
Igen, ha már tárgytalan, mert :
- nem az adott feladatok ellátására gondolt
- nem volt szimpatikus a légkör, a fizetés, a munkahelyi körülmények, stb......
- elfogadott máshol egy ajánlatot
Sajnos fizikai állománynál ez nagyon nagy szám, én már hallottam olyat, hogy 10 behívott jelöltből 1 jelent meg az interjún, de már a szelleminél is 10 jelöltből 3-4 nem is jelez vissza a megkeresésre. Nagyon sok jelöltet nem lehet az első interjú után elérni, se telefonon, se email-en, se sms-en!
Konkrét eset, amely évekkel ezelőtt történt:
Egy nagyon kedvesnek, nyitottnak tűnő és szakmailag tapasztalt mérnök jelölt, miután az első körös interjú után jeleztük, hogy sikeresen továbbjutott a második záró körre, nagyon örült és nagyon lelkes volt a visszajelzés kapcsán. Kapott időpontot, de jelezte, mivel ő még dolgozik, már nem tud több szabadságot kivenni az interjú miatt, így ha megoldható, keressünk neki egy esti, munkaidő utáni időpontot. A mi cégünknél a munkaidő 15:30-ig tartott, ő 17:00-ig dolgozott a város másik végében, így 18:00 ra lett leegyeztetve az interjú. (Ez azért volt nehéz, mert 3 részlegvezetővel kellett egy olyan időpontot bőven az ő munkaidejükön kívül találni, ami mind a hármuknak megfelelő és persze a jelöltnek is.) A történet csattanója, hogy az adott nap esti órájában vártuk a vezetőkkel a jelöltet és persze a jelölt nem jött el. Próbálkoztunk telefonhívással, de nem vette fel. Írtunk " szép" sms-t, biztos valami történt útközben, biztosan emiatt késik, de mi várjuk kitartóan --erre sem reagált. Majd a következő negyedórában még többször próbáltuk elérni a jelölte és persze nyugtatni a várakozó vezetőket, hogy ez egy nagyon jó jelölt, pár perc és remélhetőleg betoppan! HÁT NEM! A vezetők morcosan hazamentek, a HR pedig kiugrasztotta a jelöltet, küldve egy olyan smst- amire persze 1 percen belül visszaválaszolt a jelölt egy rövid üzenetben : "Bocs, tárgytalan."
És sajnos még sok hasonló példát tudna bármelyik HR-s mesélni....