Kikből lesznek a leggazdagabb emberek?
Miért van az, hogy egyes emberek a legátlagosabb háttérrel is hatalmas vagyonokat halmoznak fel, míg mások, hiába keresnek jól, és hiába okosak, tanultak, nem jutnak előrébb anyagilag? A siker nem mindig a tanultságtól vagy az intelligenciától függ. Így van ez a pénzügyekben, és így van ez a karrierben is!
Egyik kedvenc üzleti könyvem a “The Millionaire Next Door”, magyar címen “A milliomos a szomszédban”, amely azt elemzi hogy kikből lesznek milliomosok, mit csinálnak, hogyan gondolkodnak és hogyan élnek a világ legvagyonosabb, legsikeresebb emberei. És ehhez képest mit csinálnak azok, akik nem tudnak megugrani egy bizonyos vagyoni szintet?
A könyv címe már önmagában is egy spoiler, hiszen a lényeg, hogy az igazi milliomosok nem a luxust hajszolják: átlagos életet élnek, miközben a bankban millióik vannak.
Ők a Kiemelkedő Vagyonfelhalmozók (Prodigious Accumulator of Wealth – PAW), akik messze több vagyont halmoznak fel, mint amit jövedelmük alapján várnánk. Velük szemben állnak az Alacsony Vagyonfelhalmozók (Under Accumulator of Wealth – UAW), akik ugyan magas jövedelemmel rendelkeznek, de mégis alacsony a nettó vagyonuk. Ide tartoznak gyakran az orvosok, ügyvédek – szakmájukban kiváló, tanult emberek, de a pénzügyi tudatosság terén gyengék.
Mi az oka, hogy sokszor a legtanultabb, legintelligensebb emberek maradnak le?
Két dolog: a státusz és a torz énkép!
Az alacsony vagyonfelhalmozók számára nagyon fontos, hogy magas státuszt közvetítsenek, ezért státuszszimbólumokba fektetnek: drága autók, luxusházak, extravagáns nyaralások – minél több a bevételük, annál többet költenek. És mindemellett hajlamosak azt hinni, hogy a tanultságuk, intelligenciájuk, szorgalmuk garantálja a pénzügyi sikert is. De ez nem így van!
A magas intelligencia kényelmessé tehet
Ez a jelenség megfigyelhető a karrierépítés terén is.
Azok az emberek, akik kiválóak a szakmájukban, tanultak, okosak, gyakran azt hiszik, hogy nem kell foglalkozniuk álláskeresési technikákkal, karriertervezéssel. Pedig ahogy a gazdagság nem garantált pusztán a magas jövedelem alapján, úgy az álláspiaci siker sem garantált pusztán a jó szakmai teljesítmény alapján.
Ahogy a befektetések, úgy a karrier is stratégiát igényel
Döbbenetes látni, hogy tapasztalt, kiváló szakembereknek nincs normális önéletrajzuk, közép-vagy hosszabb távú karrier tervük, nem fejlesztik magukat, de még csak egy alap LinkedIn profilt se tesznek össze.
Nálam jobban már csak ők vannak meglepődve, mikor megmutatom nekik, hogy más szakemberek, akik talán fele se olyan jók, mint ők, és fele annyit se dolgoznak, csupán attól, hogy vették a fáradságot, és profin összerakták a LinkedIn oldalukat, elvégeztek egy-két modern digitális képzést, és komolyan vették a Gerilla álláskeresési módszertant, heti szinten hány és hány megkeresést kapnak, és mennyivel többet keresnek!
🛑 Nem a több diploma hoz előléptetést.
🛑 Nem feltétlen a keményebb munka eredményez magasabb fizetést.
🛑 Nem attól fognak több állásinterjúra hívni, mert eddig minden munkahelyen az élvonalban voltál.
A karrierben a siker FELKÉSZÜLTSÉG + STRATÉGIA kérdése.
Épp a napokban járt nálam egy jogász hölgy tanácsadáson, aki kissé felháborodva azzal kezdte a konzultációt, hogy hiába pályázik több hónapja, semmi eredménye: van két diplomája, kisgyerek mellett még egy szakjogász képzést is elvégzett, de alig talál nyitott pozíciót, és még csak be se hívják állásinterjúra a cégek.
Mint kiderült Rita csak és kizárólag LinkedInen próbált munkát találni, méghozzá a jogon belül egy nagyon szűk szakterületen, ahol alig van kereslet… Nem is volt több kérdésem.
Ha nem készíted fel magad az álláskeresésre, és nem kezdesz stratégiában gondolkodni – például önfejlesztéssel, az álláspiac megismerésével, a trendek követésével, hanem csak vakon bízol az intelligenciádban, az marketinges kifejezéssel élve nem más, mint pénzt hagyni az asztalon!
Ne hagyj pénzt az asztalon!
- Melyek a keresett szakterületek az álláspiacon?
- Ezen belül milyen munkakörökre van igény?
- Mennyi fizetést tudsz elérni egy-egy területen?
- Mit kell és mit érdemes ahhoz tanulni, hogy kimaxold a karriered?
Ha ezeket a kérdéseket nem látod át, akkor könnyen úgy jársz, mint azok a potenciális milliomosok, akik nem tudnak megugrani egy bizonyos vagyoni szintet.
Építs tőkét a karrieredben is!
Ne csak keményen dolgozz, dolgozz okosan! Ismerd meg, és élj a lehetőségeiddel a karrieredben! Konkrét esettanulmányokkal és egy bevált Karrier Hack módszertannal várlak csütörtök este a képernyő előtt. Regisztrálj itt az ingyenes előadásra!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
"Nem a több diploma hoz előléptetést." Egyetértek.
"Nem feltétlen a keményebb munka eredményez magasabb fizetést." Egyetértek.
"Nem attól fognak több állásinterjúra hívni, mert eddig minden munkahelyen az élvonalban voltál." Nem tudom. Állásinterjúra nem hívtak, csak állásajánlatokat kaptam.
De aki nem fejleszti magát, az hogyan lett/lehet kiváló szakember? ("Döbbenetes látni, hogy tapasztalt, kiváló szakembereknek nincs normális önéletrajzuk, ... , nem fejlesztik magukat, ...".)
Egyetértek