Kitörés az autómosói állásból! Hogyan győzd le az önbizalomhiányt?
Belegondoltál már abba, hogy az életed nagyjából egyharmadát munkával töltöd? Nagyon nem mindegy, hogy merre indulsz, mire mondasz igent, mire nemet, ki vagy mi ellen lázadva hozol döntéseket a karrieredben, és mihez ragasztod oda magad önbizalomhiányból évekre. Íme egy tanulságos történet.
Diplomával az autómosóban
Azért jó az én szakmám, mert annyiféle emberrel találkozom. Mindenkitől meg tudom kérdezni, hogy mi a sztorija. Megfordult már nálam titkosszolgálatnál dolgozó, rendőrnyomozó, magas rangú katona, top vezető, NAV-os, csak hogy pár szakmát említsek.
Pár hete járt nálam például egy srác picit zavaros karrierúttal. Ott kezdődik a története, hogy egyáltalán nem arra a főiskolára akart járni, ahová végül az apja unszolására beiratkozott.
Nyögvenyelősen, de végigküszködte magát a tanulmányokon, de az apja elleni lázadásból véletlenül sem a szakmájában helyezkedett el, hanem egy autómosóban. Ez volt 6 éve, Miklós most harmincegy-két éves, és azóta is az autómosóban dolgozik.
Félreértés ne essék, nincsen semmi gondom az autómosással, de mégis mi tart ott valakit diplomával, jó karrier kilátásokkal, 30+ évesen is egy ilyen állásban?!?
Korábban azt hittem, hogy annyira jó a borravaló, hogy anyagilag egyszerűen megéri a dolog, de nem. Miklós válasza kijózanító volt: AZ ÖNBIZALOMHIÁNY!
Azért nem változtat, mert nem bízik magában, nem hiszi el, hogy máshol is megállná a helyét! Ismerős érzés Neked is?
Az önbizalomhiány törvényszerű
Bárcsak azt mondhatnám, hogy Miklós egy kivétel, de a helyzet az, hogy az önbizalomhiány szinte minden magyar emberre jellemző.
Nagyon sok igazán tehetséges szakemberen azt látom, hogy nem bízik kellően magában, vagy nem értékeli kellően a saját képességeit, eredményeit. És tudod mit? Én sem vagyok kivétel!
Annak idején, mikor kiléptem a multiból, egyszerre két vállalkozással indultam. Az egyik volt a Gerilla Önéletrajz Műhely és a karrier-tanácsadás, amiért végülis az egész karrierváltást megléptem. A másik pedig az Allen Carr dohányzásleszoktatás, amit ma már nem csinálok, és tulajdonképpen nem is az én “gyerekem”, hiszen egy brit módszert hoztam be Magyarországra.
Hogy lehet az, hogy hosszú évekig mégis az Allen Carrt nyomtam jobban? Sokkal nagyobb fókuszt helyeztem rá, sokkal többet foglalkoztam vele cégvezetőként is, mint a saját “termékemmel”, a Gerillával.
A válasz ugyanaz, mint Miklósnál: az önbizalomhiány miatt!
Meggyőztem magam, hogy az Allen Carr mégiscsak egy 30+ éve működő módszer, 60 országban jelen van, csak a könyvből 15 millió példányt eladtak világszerte… Hol vagyok én ehhez képest? Oké, hogy működnek az elhelyezkedési módszereim, na de egy világhírű program mégiscsak más.
Még akkor is, amikor nagyon padlón voltak a dolgok, és rég át kellett volna csoportosítani az erőforrásainkat a Gerillára, én továbbra is kb. 70-30%-ban az Allen Carrt erőltettem.
Aztán eljött a pont, amikor már nem lehetett tovább feszíteni a húrt, és láss csodát: ahogy átettük csak a Gerillára a fókuszt, egészen megváltozott a sikerességünk. Végre a helyünkre kerültünk. Nem csak én, de az egész cégünk.
Mi ebből a tanulság?
Ha érzed, hogy az önbizalomhiány, a kishitűség gátol, akkor nincs mese el kell kezdeni tudatosan tenni ellene! Nem holnap, nem jövőre, hanem már ma, mert hiába hiszed, hogy van időd, nem érsz rá a halogatásra a karrieredben!
Mit tehetsz az önbizalomhiány ellen?
Elfogadod, hogy nem vagy magabiztos és ennek ellenére csinálod!
Vannak szuper önbizalom fejlesztő programok – ajánlom figyelmedbe például Limpár Imre tanácsadó szakpszichológus ötcsillagos Önbizalom kurzusát a Mentor Klubban. Ez az egyik legnépszerűbb személyiségfejlesztő oktatóanyagunk, ha érdekel, itt ingyenesen le is töltheted. ››
De amit én Miklósnak és minden önbizalomhiánnyal küzdő ügyfelemnek mindig elsősorban ajánlok, az a Dan Sullivan-féle 4C formula.
Az alapvető probléma ugyanis, hogy nem jól gondolkodunk az önbizalomról.
Sullivan azt mondja, hogy az önbizalmadat csak úgy tudod hosszú távon és tartósan fejleszteni, ha 4 lépést újra és újra megismételsz:
- Commitment – célkitűzés, elköteleződés
- Courage – bátorság, hiedelmek legyőzése
- Capabality – tanulás, képesség megszerzése
- Confidence – belső önbizalom megszerzése
Az emberek fejében ez a 4 lépés gyárilag rosszul van bekötve. Azért nem merünk belevágni valamibe, mert nem hisszük el, hogy ez nekünk sikerülhet, de önbizalom szempontjából, nem ezzel kezdődik a dolog.
Ha arra vársz, hogy majd ha lesz elég önbizalmad, akkor meglépsz dolgokat, akkor életed végéig csak várni fogsz!
Helyette kezdd azzal, hogy teszel egy elköteleződést: leírod, megfogadod, beiratkozol, hogy most márpedig azt a sokat halogatott dolgot megtanulod, megléped, elkezdesz vele komolyan foglalkozni. (Commitment)
Utána kell a bátorság (Courage), hogy belefogj annak ellenére, hogy tudod, hogy az elején nem leszel profi, bukdácsolni fogsz. Bárki bármilyen új dologba kezd, el kell tudni viselni a bénázási időszakot. Nagyon sok középkorú embernél látom, hogy ezt nem tudja megemészteni, hogy újra béna. Pedig enélkül nincs előrelépés.
És az a rossz hírem, hogy mindemellett sokat kell tanulni is. (Capability) Ha változást akarsz, tanulnod kell, új képességek kellenek, új tudás kell, fel kell venni egy másik fordulatszámot. Ez a másik olyan dolog, amit sokan meg szeretnének úszni, de enélkül szintén nincs önbizalom.
Viszont ha ezt a 3 lépést nem akarod megspórolni, akkor elkezdenek jönni az első sikerek, és vele együtt szépen kezd majd jönni az eggyel, majd még eggyel és még eggyel nagyobb önbizalom is. (Confidence) Érted már?
Állj bele önbizalom nélkül is!
Nem tudom kedves olvasó, hogy Te hogy állsz épp az önbizalommal, a pályafutásodban most épp hol állsz, és mennyire hiszel magadban. De ha egyetlen jó tanácsot adhatnék Neked, akkor az nem az, hogy tunningold fel az önbizalmadat, hanem
Merj belevágni a változásba önbizalomhiánnyal együtt!
A megingathatatlan, belső önbizalom, amire mindenki vágyik, csak nagyon kevés embernek adatik meg, ha egyáltalán megadatik. Fogadd el, hogy az önbizalomhiány törvényszerű. És fogadd el azt is, hogy bénázni fogsz 40-45-50+ évesen is, és akkor mi van?
Ha visszanézem az első oktatóanyagaimat, vagy a pár évvel ezelőtti videóimat, hát mit ne mondjak, mosolyognivaló egyik-másik kiadványunk. Mai szemmel borzasztó béna és esetlen az egész, de igazából a lényeg az, hogy úgy is működött. Azokkal a bénácska tudásanyagokkal is sokan helyezkedtek el, akkor meg mi a gond?! Bénázva is lehet jó dolgokat csinálni.
Tedd bele az energiát, tanulj, vágj bele, és utána fog jönni az önbizalom!
A rossz hírem, hogy ez sajnos egy never ending sztori. Életed végéig így kell ezt ismételni, de nincs más út, és szerintem nagyon is megéri, mert így leszel nem csak sokkal sikeresebb, de boldogabb is.
Szóval csak hajrá! Just do it! És ne feledd, hogy a tudás, a változási lehetőség itt van előtted akárhonnan is jössz és akárhány éves is vagy! Az állásváltásra, pályamódosításra igenis van bevált módszer, felesleges ezzel egyedül küszködnöd.
Ha nem vagy elégedett azzal, ami most van például fizetésben, vagy pozícióban, eredményekben, esetleg munkakörülményekben, akkor gyere és ismerd meg a Karrier Hack módszert. Ha megfogadod és el is kezded csinálni az előadáson megosztott lépéseket, az lesz ám az igazi gyógyír az önbizalomhiányod ellen! ›› Várlak szeretettel az ingyenes, online mini-tréningen, ne felejts el regisztrálni!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Kedves Baráth András;
Köszönöm szépen a lehetőséget. Munkájukhoz sok-sok sikert és boldogságot kívánok: Kocsis Elemér