Miért fontos, hogy részletesen kitöltsd a Profession és a többi karrier oldalt?

Írta: Baráth András  |  2023. április 14.  |  c Nincs hozzászólás

Nem elég önéletrajzot és motivációs levelet írni, de minden egyes nyomorult karrier oldalon a 10 lépéses regisztrációs űrlapot is ki kell tölteni?!? Ez az egyik legnagyobb frusztráció az álláskeresők részéről, és hidd el, tökéletesen megértem a szempontjaidat. Ebben a cikkben azt szeretném megmutatni neked, hogy mit lát a munkáltató a másik oldalon. Így talán te is könnyebben szánod rá magad legközelebb arra a  plusz 5-10 perc kitöltésre! Lehet, hogy a következő állásod múlhat rajta?

Miért nem hívtatok be állásinterjúra?!

Talán tudod, hogy az utóbbi időben több munkatársat is kerestünk, ami igencsak tanulságos volt számomra is több szempontból.

Az egyik jelentkező például valamelyik nap kissé dühödten rámírt Linkedinen, hogy tökéletesen megfelelne az állásra, de mi még csak be sem hívjuk interjúra…

Megnéztem a jelentkezését, és sajnos azonnal tudtam az indokot: olyan profilt kaptunk róla, amiből az égvilágon nem derült ki semmi. Hogy miért? Mutatom!

Van, amit nem lehet megkerülni!

Talán az eddigi cikkek alapján már lejött rólam, hogy én mindig a munkavállalók pártján állok. Álláskeresőként a te érdekedet képviselem, a te szempontjaidat nézem és ugyanúgy gyűlölöm az ostoba rendszereket, mint te. 

Van azonban néhány dolog, amiről ennek ellenére is azt gondolom, hogy lehet, hogy kényelmetlen, lehet, hogy viszi az időt, de nem szabad megspórolni!

Ilyen többek között az állásportálok és karrier oldalak részletes kitöltése!

Minden rendszereken keresztül történik

Fontos azt látnod, hogy ma már minden, így a jelölt-kiválasztás is rendszereken keresztül történik. Valamilyen jelöltkezelési rendszert, azaz ATS-t (Applicant Tarcking System) minden (legalábbis minden komolyabb) cég használ. 

Ez egyrészt nagyon kényelmes, hiszen minden pályázót egy helyen lehet kezelni, másrészt az első perctől kezdve lehet szűrni is a jelentkezéseket.

Ha nem így lenne, hanem minden infót emaileken keresztül kellene kibogarászni, abba előbb-utóbb belebolondulna mindenki, és erre általában nincs is kapacitás sem a kisebb, sem a nagyobb cégeknél.

Miért fontos ezt megérteni? 

Azért, mert amint a fenti fotón is látod, a jelöltkezelőben az önéletrajzod és motivációs leveled csak egy csatolmány! 

Általában két opciót látnak a munkáltatók:

A opció: Vagy átvesz a becsatolt önéletrajzodból a rendszer bizonyos adatokat automatikusan, és megjeleníti a munkáltatónak a másik oldalon.

Ez sokszor még rosszabb is, mint egy üres adatlap, hiszen gondolj csak bele, hányféle formátum, csatolmány és hányféle önéletrajz van… az automatikus átemelésből általában sok jó nem szokott kisülni.

B opció: Az általad kitöltött vagy ki nem töltött profilodat fogja a kiválasztást végző látni.

Itt például mit feltételeznél első benyomásként? Hogy nincs felsőfokú végzettség, nem igaz? Sok munkáltató már csak ezért meg se nyitná az önéletrajzot, amiből pedig egyébként kiderült, hogy az illetőnek diplomája is van…

Magyarán, ha nem töltöd fel az adataidat (munkahely, tapasztalatok, iskolák, stb.), legtöbbször a HR-es egy totál üres profilt kap rólad.

A kattintást is el kell adni!

Aki tanult online marketinget, az tudja, hogy ma már olyan világban élünk, ahol bizony a kattintást is el kell adni! Ez igaz az élet minden terén, így az álláskeresésnél is.

Tetszik nem tetszik, de ahhoz, hogy valaki megnyisson egy linket, jelen esetben megnézze az önéletrajzodat, ahhoz az illetőt már valahogy meg kell győzni. Az érdeklődését fel kell kelteni!

Ezért nagyon fontos, hogy mindig mindenhol részletesen, a megpályázott pozícióra szabottan kitöltsd a profilod!

Mutatom a különbséget! Ilyen egy informatív adatlap:

TIPP: Azoknál a karrier oldalaknál, ahol be lehet gépelni a motivációs levelet, ott ne csatolj külön, hanem gépeld be a belső felületen! Ez is pár perc pluszmunka, de nagyon fontos lehet!

Plusz 5 perc, de megéri!

Tudom, hogy ez melós és bosszantó. És különben is minek túráztatják az embert, ha aztán vissza se jeleznek, nem igaz?

Igazad van, de ha csak napi egy-két órát eltöltenél kiválasztással, te is értenéd mennyire sokat számít.  

És félreértés ne essék, NEM A MUNKÁLTATÓ KÉNYELME MIATT, HANEM MIATTAD FONTOS!

Egyszerűen nem tud másként működni a dolog! Ha nem szánod rá azt a plusz néhány percet, és nem emeled át copy-paste-tel az önéletrajzodból, motivációs leveledből az egyes tartalmakat – évszámok, munkahelyek, tanulmányok kozmetikázott formában, ahogy tanítjuk – , akkor könnyen lehet, hogy meg se nyitják az önéletrajzodat. Ha pedig hiányosan töltöd ki, lehet, hogy teljesen más első blikket látnak rólad.

A munkáltatónak általában két gombja van a pályázatodnál: megfelelt – nem megfelelt. Nincs olyan, hogy talán/majd később megnézem. Ahol befut 150-200 jelentkezés, a kitöltöttség lesz az első szűrő.

Még két dolog, ami miatt ez nagyon fontos!

Ha nem töltöd ki, vagy nem nézed át a profilodat, a Profession eltárol rólad egy pozíciónevet.

Lehet, hogy évekkel ezelőtt megadtad magadról például, hogy ügyfélszolgálatos vagy, de azóta már kétszer átképezted magad mondjuk programozónak, és teljesen más területen vagy. Ilyenkor hiába töltöttél el éveket az új területen, a te jelentkezésednél a neved alatt azt fogja látni a munkáltató, hogy XY ügyfélszolgálati munkatárs és nem fogja érteni, hogy miért pályázol IT állásokra.

A másik pedig, hogy sajnos a legtöbb jelöltkezelő nem tud az önéletrajzban keresni. Ha tehát rád akarnak keresni valamilyen kulcsszóval pl. SAP, Google Adwords, Lean, Power BI, vagy bármi, ami a pozíciónál fontos tudás, és nem mentették le az anyagodat, csak a profilban szeretnének rólad többet megtudni, akkor ha nem töltöd ki az adatlapod, akkor nem lesz információ, ahol ezt megtalálják rólad, és már ugranak is a következőre…

A két legnagyobb tanulság tehát, amit kérlek vigyél el magaddal a cikkből:
1. Ne csak állásportálokon keresztül pályázz!
2. Ahol viszont így kérik, vagy így adod le a jelentkezésed, ott töltsd ki A-tól Z-ig nagyon alaposan a profilodat, mert az álláskeresésed sikere múlhat rajta.

Remélem, hogy ezzel a néhány tippel segíthettem kicsit, hogy minél eredményesebb és gyorsabb legyen az elhelyezkedésed!

Ha szeretnél egy ÁTFOGÓ ÚTMUTATÓT az álláskereséshez, szeretnél több interjúra bejutni és a neked való, legjobb állásokat megtalálni, akkor gyere és regisztrálj a szerda esti ingyenes, online mini-tréningemre, és kezdd el használni a Gerilla módszertant minél előbb! ››

Hajrá, sok sikert kívánok neked!

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás