Miért nem tudod, hogy mi legyél?
Mi a legfőbb gond 35-40+ évesen a karrier-újratervezéssel? Pont ugyanaz, mint 18 évesen a pályaválasztással: nem tudsz olyan munkakört mondani, amit igazán szeretnél. A rossz hír az, hogy ezen a problémán nem az 5 perc alatt kitölthető személyiségtesztek fognak segíteni!
A cikk elolvasása kb. 5 perc.
Vágyak és valóság
A legtöbb ember, akinek elege van a munkájából ugyanazzal a dilemmával jön hozzám a karrier-tanácsadásra: „azt, amit most csinálok, biztos, hogy tovább nem szeretném, valami olyan munka kéne, ahol a helyemen vagyok. Jó, dehát mit is szeretek?! Szeretek sportolni, edzőként talán jól érezném magam. Szeretek emberekkel foglalkozni, a HR terület vagy a coaching talán jó lenne nekem.” Ismerős?
Rendre ugyanaz a 4-5 nagyon szűk, klasszikus szakma köszön vissza a konzultációkon, aminek egyetlen oka van: a legtöbb álláskereső nem ismeri a munkaerőpiacot!
A karriertervezésben az egyik igazi nehézség az, hogy nincs valódi rálátásod arra, hogy
- Milyen szakmákra van kereslet?
- Az egyes munkakörökben mit is takar pontosan a munka?
- Hová lehet onnan továbblépni?
- Milyen fizetések vannak?
- Neked a meglévő tudásoddal milyen lehetőségeid lennének?
A nagy mellényúlások és a fölösleges újabb egyetemi beiratkozások oka, hogy ez a holisztikusabb karrier-rálátás hiányzik!
Ráadásul gondolom Te is úgy vagy vele, hogy 40+ évesen már nem szeretnél visszalépni, hanem legalább a szinteden, vagy előrelépve váltani.
Nos, van egy rossz hírem:
Amíg nem ismersz valamit, addig nem is tudod szeretni!
Vannak bevált elhelyezkedési módszerek, és 15 éves tanácsadói tapasztalattal a hátam mögött tényleg azt tudom mondani, hogy mindenki meg tudja találni a neki való szakmát és munkakört. A nagy “titok” azonban a pályaválasztásban az, hogy arról tudod csak eldönteni, hogy passzol-e hozzád vagy sem, szeretnéd-e vagy sem, amit ismersz!
Addig, amíg nem tudod mit csinál egy webfejlesztő, pontosan hogy telik egy napja, miből áll a munka, milyen szoftverekkel dolgozik, addig maximum annyit tudsz mondani, hogy “kösz, de engem a programozás és az IT nem érdekel.”
Amit nem ismerünk, azt nem hogy nem tudjuk szeretni, de leginkább csak félünk tőle! Így van ez a munkahelyváltással is.
Amíg nem látsz bele egy-egy szakterületbe, addig csak a kockázatokat, az ismeretlent fogod látni a legtöbb modern munkakörben, és marad a “HR-t akarok tanulni, jógaoktató akarok lenni, saját kávézót akarok nyitni” célkitűzés, ami 10-ből 9-szer zsákutca.
A vágyak (mit szeretek?) és a munkaerőpiaci rálátás (mi a realitás?) hiánya akadályozza a legtöbb embert az előrelépésben.
Mi a megoldás?
A mérleg mindkét oldalát meg kell tölteni!
Az egyik oldal a realitás: ISMERD MEG ALAPOSAN A MUNKAERŐPIACOT!
Mire van kereslet? Hol, milyen fizetések vannak? Mik azok a modern szakterületek, ahol sok szakembert keresnek (nem csak fiatalokat), és ahová Te is úgy tudnál váltani, hogy nem kell visszalépned anyagilag sem, sőt, még sokkal szabadabban és jobb feltételekkel tudnál elhelyezkedni.
De itt még ne állj meg!
Ha munkaerőpiaci szempontból már beazonosítottál 2-3 alternatívát, ami számodra karrier szempontjából jó lehet, hogyan tudod kiválasztani, hogy melyikben éreznéd jól magad, melyiket szeretnéd hosszútávon is?
A válaszom: ne a személyiségtesztektől várd a megoldást, hanem NÉZZ BELE MUNKAKÖRÖKBE!
A puding próbája az evés
Ha érdekel egy téma, nem kell rögtön beiratkoznod egy 4-5 éves egyetemi képzésre. Ahhoz, hogy beleláss egy szakterületbe első lépésnek tökéletesen jó egy-egy online bevezető képzés.
Ha például felkelti az érdeklődésed a projektmenedzsment, akkor egy pár órás, egy-egy napos, esetleg pár hetes kurzus elég ahhoz, hogy megtudd beszippant-e dolog, vagy inkább érdemes más irányban elindulnod.
Minden rosszindulat nélkül mondom, de néha öt-hat YouTube tutorialból többet lehet tanulni, mint egy 3 éves iskolai képzésből…
Ez nem azt jelenti, hogy ha elvégzel egyetlen mikroképzést, akkor máris Te leszel az ász, és kapkodnak utánad a cégek. Ehhez azért több képzés kell. De arra igenis már egy pár órás, gyakorlatias oktatóanyag is elég, hogy megízleld, meglásd bizserget-e egyáltalán egy terület vagy sem.
Az is működik egyébként, hogy megkérdezel ismerősöket, vagy akár a Mentor Klub, vagy bármely más önfejlesztő közösségből embereket, akik azon a területen dolgoznak, amit Te is kinéztél, hogy meséljenek a munkáról! Miből áll a munka, mit kell megtanulni, milyen fizetések vannak?
Manapság a legtöbb szakma nem pont abból áll, amit az ember kívülről elképzel magának.
Nyisd a látóköröd, tanulj, és beszélgess olyanokkal, akiknek már van gyakorlati tapasztalatuk egy-egy munkakörben! Lehet, hogy meglepődsz majd, hogy valójában mennyire más a mindennapja egy Scrum Masternek vagy egy SAP tanácsadónak, mint ahogy elképzelted!
A bizonyosság, hogy valamit szeretnél-e vagy sem, akkor fog megjönni, ha belekóstoltál egy területbe!
A tanulás hozza meg a motivációt!
Rengeteg ügyfelem jelzi vissza, hogy “András, elvégeztem egy 6 hetes képzést nálatok a Mentor Klubban, és közben kellett rájönnöm, hogy egy csomó részét ennek a munkakörnek én már csináltam, csak épp nem így hívtuk.”
Kiderül, hogy ebben is, meg abban is van már pici tapasztalata, és ami otthon a négy fal között eszébe se jutott volna a karrierváltásnál, azt elképesztő izgalmasnak tartja, szívesen csinálná, menne is neki.
Itt a saját példám!
Talán már itt a blogon is meséltem az én viszonyomat az online marketinghez!
Amikor eldöntöttem, hogy saját vállalkozást szeretnék indítani, még a Gerilla Önéletrajz Műhely előtt próbálkoztam egy másik céggel. Ott jöttem rá először, hogy ja, hát akármit is csinálok, ezt valahogy marketingezni kell majd. De mi az az online marketing? Fogalmam nem volt, hisz soha nem tanultam.
Egy-két oktatóanyagot megrendeltem – akkor még csak könyv, CD, DVD volt, nem voltak ilyen színvonalas online oktatóanyagok, mint most… Befizettem magam egy 240 ezer forintos kétnapos képzésre, amitől a feleségem majdnem dobott egy hátast, olyan drága volt, és hogy őszinte legyek, még mai árakon is az. :) De megérte, mert ezekből kaptam rá az online marketing ízére. Elkapott a gépszíj, rájöttem, hogy engem ez érdekel, szívesen csinálom, és tulajdonképpen ez indított el egy új úton.
Tehát először van a tanulás, belekóstolni egy-egy területbe, és utána jön csak az, hogy fú, ez nekem tetszik, ebből többet akarok! Ilyenkor érdemes elvégezni elmélyültebb képzéseket, esetleg a napi munkádba is bevinni, vagy munka mellett kipróbálni gyakorlatban is feladatokat.
Én például még a munkám mellett pro bono szerveztem egy networking konferenciát. Ez is már az online marketing tanulásból jött, mert színtisztán online marketing eszközökkel (hírlevél, Facebook hirdetés, stb.) egy 100-120 fős rendezvényt tudtam megtölteni. Amikor láttam, hogy oké, nekem ez megy, én ezt élvezem, akkor mertem jó érzéssel felmondani, mert tudtam, hogy nem nyúlok mellé. Érted már?
Összefoglalva
Ha nem tudod mit szeretnél csinálni, tanulj, és majd megtudod! De ne akármit, és ne rögtön akarj nagyot harapni! Olyan területekbe kóstolj bele, amit értékel a munkaerőpiac! Mert ahhoz, hogy szeretni tudd a munkád hosszútávon, és meg is élj belőle, erre is szükséged lesz!
Ezért is szoktam lebeszélni az embereket, hogy null kilométernél beiratkozzanak többéves, drága képzésekre. Felesleges! Egyrészt 9 hónapos – egyéves képzésből egyszerre csak egyet tudsz bevállalni, pedig érdemes 2-3 területbe is belenézni, ami kereslet-kínálat, fizetés szempontjából is jó.
Erre tökéletesek a mikroképzések!
És nem csak erre!
Az igazság az, hogy ma egy középkorú vagy fiatalabb szakember nem fog tudni egyetlen szakmából nyugdíjba menni. A mikroképzések a tudásod felfrissítésére is nagyon jók.
Ha csak a saját pályámat nézem, a 10 évvel ezelőtti online marketing tudásom ma már nem sokat érne, ha nem tanulnék folyamatosan. Nem beszélve a 20+ éves pénzügyi diplomámról, ami ha ma döntenék úgy, hogy ismét pénzügyes leszek, hát konkrétan semmit nem adna hozzám a kiválasztásnál.
A világ gyors, rengeteg az új ismeret, de a jó hír az, hogy soha ilyen könnyen és gyorsan nem volt még megszerezhető a tudás.
Ha pedig megvan az irány, és szeretnél új szakmák felé nyitni, vagy elmélyíteni a tudásodat, a Mentor Klubban a legértékesebb, gyakorlati képzéseket egy helyen megtalálod, és még csak szabadságot se kell kivenned ahhoz, hogy képezd magad!
Hajrá, sok sikert, okos karrier-tervezést kívánok Neked!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Mint végzett sebész és jogász valamint mesterbróker is ezekre jöttem rá. Nagyon érdekfeszítően várom az előadásaikat, Lászlóval remélhetőleg, aki mindkét dilammával küzd, nem is kicsit. Hiába mondom neki ha kell, én leszek a villanyszerelő segédje... A gond hogy az országunkban hosszas és igen nem baráti a képzések tömkelege és legkevésbé nem online, ma a XXI.sz. Ez tragelédia, amit hátammögé akarok/unk hagyni végleg. Örülök, hogy egymásra leltünk, és a linkdl is bejelentkezett már a mailemre. Kössz hogy vagy értünk.
Üdv!
Nem azért akar "mindenki" coach lenni, mert nincs más ötlete, hanem mert kiégett, változást, kreativitást, szabadidőt és emberi kapcsolatokat akar. Valamit visszakapni abból, amit feláldozott eddig a növekedésért.
Eddig, amikor a világ ismét bizonytalan és többek között az infláció elveszi mindazt, amiért az áldozatot hozta. A Biztonságot, amit az anyagiakon keresztül remél(t) megteremteni.
És hát nem csábító drága laptoppal a tengerpartról dolgozni? Ja, hogy az csak marketing...