Mikor kell otthagyni egy munkahelyet?
Vannak azok a cégek, akik tejben-vajban fürösztenek: 3-4 hét nyári szabadság is simán oké, átlagon felüli fizetések, cafeteria, bónusz, céges életbiztosítás, céges gyümölcs, céges kondibérlet… de bizony van a másik véglet is, ahol nemhogy semmi luxus, de egy idő után annak is örülhetsz, hogy időben utalják a béred. Vedd észre az intő jeleket! Hol az a pont, amikor nincs min tipródni, váltani kell?!?!
Ilyen nincs, és mégis van…
Egyik hétvégén egy baráti társasággal ebédeltünk a családommal, ahol szóba elegyedtem egy 30-as éveiben járó sráccal. Andor informatikusként dolgozik, különböző IT fejlesztéseket koordinál, és picit lemondóan meséli, hogy hát, a munka az egész érdekes, szereti, amit csinál, na de a főnök, meg a cég…?!
Most is itt a nyár, de annyira kevesen vannak, hogy nemhogy 2 hétre, de egyre se engedik el őket. Tavaly konkrétan 15 nap szabija maradt bent, amit eszük ágába sincs kifizetni, az úgy, ahogy van elsüllyedt. Tudja mindenki, hogy ez törvénytelen, ilyen nincs… És mégis van.
Mindig vannak intő jelek
Nekem az a tapasztalatom, hogy ha egy cég nem oké, vagy az adott állás és a főnök nem teljesen neked való, arra már az interjú folyamat alatt vannak figyelmeztető jelek.
Vagy az ismerősök figyelmeztetnek, hogy figyelj oda! Vagy az állásinterjún vannak ráutaló jelek, vagy ha kicsit utánanézel a cégnek, láthatod, hogy fú, itt valami nagyon nem stimmel…
Általában nem az a baj, hogy nem vesszük észre ezeket. Sokan kiszúrják, sőt, amint a fenti példán is láthatod, akár hosszú évekig együtt élnek ezekkel a baljósló körülményekkel, mert REMÉNYKEDNEK!
- “Ez most csak átmeneti, de majd jobb lesz….
- “Eddig talán így volt, de majd nálam máshogy lesz.”…
- “Majd én megmutatom, hogy ki lehet ebből hozni többet is.”…– gondolják sokan.
Ki kell ábrándítsalak: NEM LEHET KIHOZNI BELŐLE TÖBBET!
15 év tanácsadói tapasztalattal mondom, hogy ez a hozzáállás SOHA NEM MŰKÖDIK.
5 alapvető mutató, amire figyelni kell!
Van öt szempont, ami nagyon jól megmutatja, hogy érdemes-e időt, energiát tolni egy állásba vagy sem:
1. A cég gazdasági helyzete
2. A közvetlen felettes habitusa, személye
3. A céges kultúra
4. Maga a munka, a feladataid jellege
5. Milyen potenciál van a cégben és a munkában?
Ezekről itt írok részletesen is, fusd át majd ezt a cikket is! ››
Ha ezek közül bármelyik nem stimmel, akkor el KELL jönni. Nem 5 év múlva, nem majd egyszer, hanem s.o.s. le kell porolni az önéletrajzodat, és el kell kezdeni pályázni!
Visszatérve a fenti példához, mikor ránéztünk Andorral az e-beszámolón a cég pénzügyi hátterére, azonnal ott virított, hogy nincs is magyar gazdasági társaság mögötte, összesen egy ember van bejelentve egy magyar fióktelepbe…
Nincs több kérdésem!
Minden céges adat nyilvános, az e-beszamolo.im.gov.hu-n egy perc alatt megtalálod a céges beszámolókat, mérleget. Ha azt látod, hogy egy cégben egyértelműen csökkenő az árbevétel, vagy nincs is magyar cég a vállalat mögött, és a tulajdonosok köre is teljesen ködös, akkor az egy komoly intő jel.
De ugyanez a céges kultúra vagy a főnök kérdés is! Ha iszonyatos fluktuáció van, ha nem lehet szabira menni, ha folyamatos nyomás van mindenkin, és üvöltözik a főnök, az sokszor már egy állásinterjún lejön az emberekről.
Néhány jól irányzott kérdéssel ezekre könnyen rá lehet tapintani. Egy második, harmadik körös interjúnál már bátran lehet azt kérni, hogy vezessenek körbe (főleg ha nem a csúcsidőben mész interjúzni). De sokszor még csak körbe se kell menni, mert látod az interjún egy-egy összenézésből, egy-egy grimaszból is az intő jeleket. Sőt, az is válasz, ha valamire nem akarnak egyenes választ adni neked.
Hallgass a belső hangodra!
Amit nagyon nehéz megtanulni – nem csak az álláskeresésben, de szinte az élet összes területén – az az, hogy hallgatni kell a belső hangodra! Én nem vagyok egy spirituális fazon, sőt, nagyon is racionális vagyok, épp ezért vallom erősen, hogy a belső hangod a legjobb útmutató. Miről szól ugyanis ez az egész? Ezekről a bizonyos (nagyon is látható) intő jelekről, amiket eddig felsoroltam.
Akármilyen nagy döntés előtt állsz: Elvállaljak- e egy munkát? Elfogadjam-e, amit az interjún ajánlottak? Csak nekem nem szimpi a leendő vezető? – ha tudatosan odafigyelsz ezekre a jelekre, a belső kérdéseidre, és komolyan veszed őket, akkor ott lesz a gyomrodban egy nyomás, ami megadja a választ. Ne hessegesd el, ne győzd meg magad az ellenkezőjéről, ne reménykedj feleslegesen!
Ha pedig már ott vagy egy nem éppen jó munkahelyen, mint Andor, ahol
⛔ nem fizetik ki a túlórát
⛔ nem engednek szabadságra
⛔ meg se váltják a beragadt szabikat
⛔ nem engednek másik munkakörbe
⛔ egyre nagyobb a fluktuáció
⛔ két ember helyett dolgozol
⛔ nem támogat a főnök
⛔ sőt, egyenesen lenyom és ordítozik veled
⛔ nincs normális visszajelzés a munkádra, hiába kéred
⛔ veszteséges a cég
⛔ ködösek a pénzügyi mutatók
⛔ nem jössz ki a fizetésedből, és hiába szeretnél a béredről tárgyalni, meg se hallgatnak…
…nem is sorolom, biztos te is hozzá tudnál tenni még vagy száz olyan dolgot, ami arra utal, hogy menni kell!
Mit lehet ilyenkor csinálni?
Van az a szeretett munkakör, amiért érdemes egyszer, maximum egyszer megpróbálni megoldást keresni ezekre a helyzetekre: jelezni, hogy számodra valami nincs rendben, és kérni, hogy korrigáljanak.
De ha ez nem történik meg, akkor elő a CV-vel, elő a Gerilla álláskeresési módszerekkel és kalap, kabát!
A jó hír az, hogy sokkal jobb körülményekkel tudsz elhelyezkedni. Nem csak, hogy ezektől a lehúzó, a későbbi pályafutásodat és a jól-létedet, az önbizalmadat romboló körülményektől szabadulhatsz meg, de sokkal-sokkal jobb helyzetbe kerülhetsz már egy sima váltással!
Sokan nem hiszik ezt el, azzal nyugtatják magukat, hogy hiszen máshol se könnyű, máshol se jobb, de te ne kövesd el ezt a hibát!
Igenis lehet izgalmasabb munkád, jobb főnököd, több fizetésed, és dolgozhatsz olyan feltételek mellett, ami számodra sokkal kényelmesebb, mint eddig valaha – több home office-szal, nagyobb önállóság mellett, stb!
Ne zárd bele magad egy beszürkített világba!
Gyere és ismerj meg jó példákat, sikeres váltásokat, bravúros pályamódosításokat! Nézd meg, hogy mit csinálnak azok az ügyfeleim, akik pár hónap leforgása alatt meg tudták akár duplázni is a fizetésüket! A csütörtök esti ingyenes előadáson megmutatom, mi az pár egyszerű felkészülési lépés, hogy néz ki egy gerillás önéletrajz, és mi a titok, amivel te is megtalálhatod és el is nyerheted azt a munkát, azt a céget, ami neked való, és ahol minden szempontból a helyeden vagy.
Van 1,5 órád megtervezni a karrieredet? Akkor gyere és kérd el itt a linket az ingyenes, online mini-tréninghez, szívesen segítek neked! ››
Hajrá, sok sikert! Kívánom, hogy minél előbb találd meg a helyed a munkában is!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Az is érdekes kérdés lehet ,hogy előbb felmondani és utána állást keresni vagy fordítva? Ha sok helyre beadod és állandóan kéne interjúra menni akkor problémás lehet állandóan 1-2 órákra ellógni meg 1-1 napokat szabira kivenni. Gyanús lesz előbb-utóbb. Nekem volt egyszer így szerencsém, állásinterjú szabi alatt és mikor megvolt a pozitív visszajelzés, adtam is be azonnal a próbaidő alatti felmondást, még volt 2 hetem rá. Jó pont volt ,hogy azonnal tudok kezdeni. Ha meg azután mondasz fel ki kell várni a felmondási időt, korábbi váltásnál 8 és fél év után 2 hónap volt közszférában és eleinte azért nem is volt sikeres az álláskeresés mert nem volt jó pont, hogy csak jövőre tudok kezdeni, mert december 31-ig állományban vagyok még és még csak november eleje van.