Mikor szóljak a munkahelyemen, hogy tanulok?

Írta: Baráth András  |  2024. október 14.  |  c Nincs hozzászólás

A legjobb döntés az önképzésbe belevágni, de felmerülhet a kérdés: hogyan kezeld ezt a munkahelyen? Vajon elmondhatod a főnöködnek, hogy tanulsz, vagy inkább tartsd magadban? Ha elvégzel egy tanfolyamot, jó ötlet megosztani a tanúsítványt LinkedInen, ahol az aktuális munkáltatód is látja? Az állásinterjún érdemes-e beszélni a további tanulási terveidről, vagy csak megijeszted vele az interjúztatót? Nézzük szépen sorban!

1) Elmondjam-e a főnökömnek, hogy tanulok?

Gyakori dilemma ügyfeleimnél is, hogy vajon érdemes-e szólni a munkahelyen, hogy a Mentor Klubban tanulnak?

  • “Mi van akkor, ha a főnök megijed, hogy váltani akarok?”
  • “Biztos rögtön azt gondolja majd, hogy a pozíciójára török, vagy több fizetést akarok!”
  • Nem akarok magyarázkodni, hogy mikor van időm/kapacitásom munka mellett még tanfolyamokat is elvégezni.”

Ismerős?

Azt kell mondjam, hogy a dilemma abszolút jogos. Az első, ami megjelenik a legtöbb vezető fejében, ha egy beosztottja komolyabban képezni szeretné magát, az a félelem. Méghozzá egy erős félelem, hogy az illető esetleg tovább akar lépni, vagy elhalásszák előle majd más munkáltatók.

Egy ideális világban az önfejlesztés persze nem ügy. Ahol minden munkatársra van egy világos képzési terv, ott ez a dilemma nincs.

Ahol érdemben le lehet ülni a főnökkel, hogy miben kellene fejlődnöd… mi az, ami téged érdekel… milyen feladatokat lehetne esetleg bevonni a munkádba, és ehhez milyen képzéseket érdemes elvégezni… mit tud állni a munkahely, és mi az, amire nincs képzési keret…
– egy ilyen felállásban nem lenne kérdés, hogy bevond-e a főnöködet a tanulási terveidbe, nem igaz?

A világ azonban nem ideális, és a munkáltatók többsége sajnos nem foglalkozik komolyabb karrier-mendezsmenttel. A cégek inkább csak elvárják, hogy tudj! A válasz ebből adódóan:

Ha egy képzés szorosan kapcsolódik a munkádhoz, akkor érdemes lehet proaktívan megosztani a főnököddel, hiszen az új tudásod a cég javára válhat és a motivációdat, az akarásodat mutatja. Ha viszont a tanulás egy teljesen más területre irányul, és ordít róla, hogy előbb-utóbb felmondáshoz vezet, akkor erősen gondold át, hogy mikor és milyen körülmények között hozod fel a témát.

Beszélhetsz a tanulási törekvéseidről, ha az hosszú távon erősíti a munkahelyi pozíciódat, vagy hozzájárul a cég fejlődéséhez. De javasolt ezt is óvatosan csinálni, mert minden a munkáltató hozzáállásától és a munkakörtől függ.

Érdemes először puhatolózni, és a munkáltató véleményét kikérve felhozni a témát: “Figyelj csak főnök, szeretnék fejlődni ebben/abban, mit gondolsz, érdemes az xy képzést elkezdeni? Mit javasolsz, miben képezzem magam?”

Minden munkahelyi kérdésben, így az önfejlesztésben is érdemes partnerként tekinteni a vezetődre. És ne felejtsd el azt is hangsúlyozni, hogy a tanulás nem fogja zavarni a mindennapi munkavégzést, és a munkahelyi kötelezettségeid továbbra is prioritást élveznek. 

Hogy ez miért fontos, azt a következő kérdésnél részletesen is kifejtem.

2) Beleírjam-e az önéletrajzomba, hogy tanulok?

Attól függ, hogy hol és mit tanulsz!

Sokan azt gondolják, hogy ha beiratkoznak egy egyetemre vagy főiskolára, az milyen jól mutat majd az önéletrajzukban, hiszen látszik, hogy komolyan tanulnak. Sajnos azonban ez nem mindig előny, mert egy iskolába járó munkatárs egy csomó nyűg lehet a munkáltatónak:

  • “Na, majd előbb elkéredzkedik…”
  • “2 hetente/havonta péntekre szabadnapot kell adni neki…”
  • “Vizsgákra kell készülnie, diplomamunkát kell írnia…”
  • “Mi van ha a vizsgája pont egy hajtósabb időszakra esik?…”
  • “Helyettesítést kell miatta megoldani…”
  • “Nem annyira terhelhető…”
  • “Sokszor fáradtabb lesz…” stb.

Egy hosszabb, vizsgákkal teletűzdelt, éppen futó, állami rendszerű képzés sok munkáltató szemében inkább mínuszpont, mintsem előny a kiválasztásnál. Én nem ajánlom, hogy beírd ezt a pályázatodba, inkább már csak akkor említsd meg, ha ajánlatot kaptál.

Elhallgatni sem fair, van az a pont, ahol igenis el kell mondani őszintén, hogy iskolába jársz, de biztosítva a vezetőt arról, hogy ezzel együtt teljes értékű munkatárs leszel. ÉS csak akkor hozd fel a témát, ha már kiválasztottak, és téged akarnak az állásra.

Mi a helyzet a nem állami rendszerű, rövidebb, online mikro-képzésekkel, tanfolyamokkal?

Nos, az már egészen más tészta!

Nem csak azért, mert egy pár hetes, egy-egy napos online képzést bárki munka mellett is könnyedén bevállalhat, hanem mert egyre jobban látszik, hogy a modern – főleg digitális – szakterületeken mennyire elképesztően sokat számít a friss, gyakorlati tudás, amit ezek a képzések adnak.

Ezeket nem hogy nem szabad elhallgatni az önéletrajzban sem, de érdemes őket kiemelni.

A legjobb, ha már elvégzett, friss képzéseket tudsz felsorolni, de van az a helyzet, amikor a még folyamatban lévő mikro-képzéseket is érdemes már az önéletrajzban/motivációs levélben megemlíteni, például egy pályamódosításnál.

3) Megoszthatom-e LinkedInen a frissen szerzett tanúsítványaimat?

Mi lesz, ha a főnököm meglátja? – szokott folytatódni a kérdés.

A válasz: semmi!

Még szép, hogy megoszthatod a megszerzett papírt, tedd is ezt meg minden esetben, mert óriási előnyt jelent számodra. Nemcsak a szakmai hitelességedet növeli, hanem akár új lehetőségeket is megnyithat előtted.

Nem egy ügyfelem jelzi vissza, hogy csak azzal, hogy a Mentor Klubban tanult módszer szerint átalakította a LinkedIn profilját, és fel is tünteti a friss képzések után bezsebelt tanúsítványait, heti szinten kap megkereséseket a cégektől.

Azt kell megérteni, hogy a LinkedIn – ahogy az önéletrajz is –  a te személyes marketing anyagod. Semmi köze a munkáltatódnak ahhoz, hogy te milyen információkat osztasz meg, milyen tanúsítványokat posztolsz, vagy hogyan építesz kapcsolatokat.

Sőt, én azt mondom, legyen büszke rá a főnököd, hogy olyan motivált, a szakmai fejlődés iránt elkötelezett munkatársakkal dolgozhat, mint te! A LinkedIn egy üzleti névjegykártya, ma már inkább az a ciki, ha valaki nem használja!


Példa a Mentor Klub szakmai képzései után szerezhető tanúsítványra. Sikeres tesztet követően a magyar nyelvű példány mellett angol és német nyelven is automatikusan elkészül a tanúsítvány.

4) Beszéljek az állásinterjún a további tanulási terveimről?

A kiválasztás során általában pozitívum, ha egy jelölt fejlődést és tanulást tűz ki célul, motivált, és csillog a szeme a munkakör iránt. Itt is fontos azonban, hogy minden, amit mondasz a cég szempontjából releváns kontextusba helyezd.

Ha a tanulás szorosan kapcsolódik a munkakörödhöz, vagy cég célkitűzéseihez, és általa magasabb szinten tudod majd végezni a munkádat, akkor megemlítheted. De nem az első állásinterjún, és itt is érvényes a szabály, hogy ha ez egy hosszabb, állami rendszerű iskolai képzés, ami munkaidőt érinthet (emiatt szabira mennél + vizsgaidőszakok, stb.) akkor nem javaslom, hogy felhozd a témát az interjún, mert a legtöbb helyen nem az előnyeit, hanem a hátrányait látják.

Összefoglalva

Az önmotivált tanulás nagyon fontos része a szakmai fejlődésednek, és ha valami igazi versenyelőnyt jelenthet számodra, az az, hogy modern, gyakorlati képzésekkel folyamatosan fejleszted magad. Ma már ez a fajta hozzáállás sokkal többet érhet, mint egy diploma

Olyan elképesztő tempóban fejlődik a világ, hogy én megkockáztatom, hogy nem csak egy jobb pozíció, egy vezetői állás vagy a magasabb fizetés múlhat azon, hogy tanulsz-e, hanem gyakorlatilag az egész későbbi pályafutásod.

Kár arra várni, hogy majd a vezetőd elküld tréningekre és helyetted megtervezi a karriered további alakulását. Tanulj, képezd magad olyan területeken, amit értékelnek is a munkáltatók!

Te mit tanulhatnál? Melyek ezek a modern kék óceán területek, amelyek számodra is jó karrierlehetőséget jelenthetnek? Gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes, online előadásomhoz, és mutatok 8-10 jól fizető, új irányt, ahová mikroképzésekkel te is betörhetsz. Iratkozz fel az előadásra itt. ››

Bátran oszd meg a tanúsítványokat LinkedInen, amiket már elvégeztél, erősítsd a szakmai hitelességed, de a hosszabb távú tanulási és karrier terveiddel, és az épp futó tanulmányokkal kapcsolatban azért légy picit körültekintő a munkahelyen. 

Hajrá, jó tanulást, sok sikert kívánok neked!

 

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás