Milyen a jó önéletrajz fotó?

Írta: Tóth Balázs  |  2021. október 11.  |  c 4 hozzászólás

Aki régóta követ, az tudja jól, hogy én általában nem javaslok fotót az önéletrajzba. Jobb ha az első benyomás tisztán a szakmai eredményeidre koncentrál, nem pedig a fizimiskádra. De tudom jól, hogy sokan nem osztják ezt a véleményemet, sőt, a Linkedinen például kifejezetten elvárás a fényképes bemutatkozó. Mi a különbség egy jó és egy rossz önéletrajz fotó között? Mikor ne tegyél semmiképp fotót a pályázatodba (akkor se, ha elvárják)?  És mi az a 3 szabály, amire figyelned kell az önéletrajz fotóval kapcsolatban? Erre kaptam válaszokat Tóth Balázs profi fotós stúdiójában. Én voltam az alany, Balázs pedig szuper titkokat árult el nekem. Pörgesd végig a vendégcikkét és a képeket, rengeteg jó ötletet mutat neked.

A cikk elolvasása kb. 5 perc

Mire jó az önéletrajz fotó? 

A mai bizalmatlansággal teli világban az ember ösztönösen is szeretné megismerni a másikat, tudni akarja, hogy “veszélyt” jelent-e rá, vagy barátsággal fordul-e hozzá. Ezért aztán egyfajta hiányérzet alakulhat ki a kiválasztást végző HR-esekben is, ha csak a száraz önéletrajzod szövegét látják. 

Ha kellően figyelemfelkeltő és ütős az önéletrajzod, akkor a fénykép (illetve annak hiánya) csak másodrangú szempont lesz, de ha nem így van, akkor nagy valószínűséggel bizony rád fognak keresni a neten. 

Első körben a LinkedIn-en, de előfordulhat, hogy a Google-ba ütik be a neved, vagy a Facebook-on néznek utánad. Tehát elkezdik keresni, hogy hogy is nézel ki, mit lehet tudni rólad. 

A LinkedIn-en kifejezetten negatív üzenete van annak, ha nincs profilképed, a Facebook-on leginkább a privát jellegű fotóid vannak, amelyek nem feltétlen a szakmaiságodat mutatják. A Google felett pedig igen csekély a kontrollod, vagyis könnyen előfordulhat, hogy egy sok évvel ezelőtti előnytelen fotót sorol előre a találati listán… 

Jobb ilyenkor megelőzni a kíváncsiskodást, és kézbe venni az irányítást azzal, hogy egy általad választott igényes üzleti fotóval rögtön megmutatod az előnyösebb arcod a felvételiztetőknek.

Mikor ne tegyél fotót az önéletrajzodba?

Ha nincs egy jó minőségű és előnyös fotód magadról, akkor inkább ne tegyél semmilyen képet az önéletrajzodba, akkor se, ha kifejezetten kérik. A legelső dolog ugyanis, amit meg fog nézni a HR-es a CV-den, ha van hozzá kép, az a fotód lesz, és az, hogy szimpatikus vagy-e.

Egy a Princeton Egyetemen végzett kutatás szerint egy portré fotó alapján átlagosan 0,2 másodperc alatt eldöntik az emberek, hogy szimpatikus-e a képen látható illető, vagy sem. 

De tudod mit, teszteljük le!

Előnytelen amatőr fotó vs. előnyös profi kép

Nézz rá a bal oldali képemre! 

És most a jobb oldalira! 

Ugye látod a különbséget? A bal oldali kép mellett akármilyen fényes szakmai hátteret mutatnék be, ezzel a rossz fotóval máris eljátszottam az esélyét a komoly szakembert keltő első benyomásnak…

Miért fontos, hogy friss képet használj?

Sokan elkövetik azt a hibát, hogy egyszer elmennek fotóshoz, és 5-10 évvel később is ugyanazt a profi, ám jócskán elavult fotót használják az önéletrajzukban. Ezt semmiképp nem ajánlom. Nem érdemes 2-3 évnél régebbi képet használnod, főleg, ha azóta jelentősen megváltozott a külsőd (hajszín, szemüveg, testsúly stb.). A személyes vagy online interjún úgyis fény fog derülni az aktuális kinézetedre, ahol szintén egy negatív benyomással indítasz, ha nem ismernek fel a beküldött fotód alapján.

No, de térjünk rá a lényegre!

Mitől jó egy CV fotó?

Egy üzleti portréfotó célja, hogy szimpátiát keltsen és magabiztosságot sugározzon. Emellett hitelesnek is kell tűnnöd a képen. Mi sem egyszerűbb, nem igaz? :) 

Nézzük, hogyan is áll mindez össze!


  • Szimpátia

Egy jó portré első és legfontosabb eleme az arckifejezés. Nem az általános értelemben vett szépség a lényeg, hanem a benyomás, amit sugároz a fotó. Az őszinte arckifejezés a cél, amely a szemek és a száj állásán múlik. Sokan inkább komolynak akarnak mutatkozni, azonban a kutatások egyértelműen azt mutatják, hogy a finom mosoly a legmeggyőzőbb hatású. Sőt, ne félj a nevetősebb fotótól sem! Nyugodtan lehet fogakat is villantani, ha neked az jól áll. 

  • Magabiztosság

A határozott kisugárzása érdekében érdemes jól kihúznod magad, és kissé előretolnod a homlokod a kamera felé – ez az ún. “gúnározás”. Ez a kis trükk segít abban, hogy megfeszüljön az állvonalad és magabiztosabbnak nézz ki a képen. Emellett ha a szemeidet kissé összeszűkíted, akkor a tekinteted is megnyerőbb lesz, mintha ágra nyitott őzike szemekkel néznél a kamerába. Őszinte mosoly ugyanis nem létezik kimeresztett nagy szemekkel! :)

  • Hitelesség

A megnyerő arckifejezés és jó kiállás önmagában nem elég, a szakmai rátermettségedet is meg kell mutatnod a CV fotódon. Ehhez a megfelelő, szépen elrendezett üzleties öltözék elengedhetetlen. Figyelj arra, hogy passzoló méretű legyen a ruhád, és alapvetően kerüld a nagyon vivid mintákat.

A ruha mellett a fotód hitelességét a kép háttere is befolyásolja. Hiába vagy vasalt ingben/blúzban, ha a háttérben a ruhaszárító fogas és a szétszórt gyerekjátékok látszanak. A letisztult egyszínű vagy optikailag szépen elmosódott hátterű környezetben készült képek a célravezetőek.

Jó, ha tudod, hogy az első két pontnak való megfelelés egyértelműen a fotós feladata. A leggyakorlottabb színésznek is nehéz megjátszania egy őszinte mosolyt egy fotón. Éppen ezért a fotós feladata, hogy kiváltsa belőled a valódi arcaidat! Érdemes olyan fotóst választanod, aki erre is nagy figyelmet fordít.

Miért NEM elég egy telefonos fotó?

Ha hirtelen kell egy állásra leadnod a jelentkezésed, és nincs lehetőséged profi fotóshoz eljutni időben, akkor kézenfekvő megoldásnak tűnhet a telefonos fotó. Én azonban ettől óva intenélek, ugyanis sokkal nehezebb feladat telefonnal előnyös beállított képet készíteni, mint gondolnád

Íme néhány klasszikus példa!


Párod által készített telefonos fotó variációk lámpafénynél, ablakfénynél, vakuval. Jellemzői: érzelemmentes arckifejezés, nagy szemek, torz fejforma, arányaiban kicsi arc a képen. Fehér ing, fehér fal előtt nem szerencsés párosítás.

Arról nem is beszélve, hogy ha a párodat kéred meg a telefonos fotó elkészítésére, akkor egy dolog garantált csak, az összeveszés. :)

Hozzáértő kezekben persze lehet egy telefonos kép is relatíve használható, ahogy ezt a mellékelt ábra is mutatja…


 Fotó: Tóth Balázs Fotóstúdió

Tippek a telefonos portrékhoz

Ha már mindenáron telefon, akkor

  • Ne szelfizz kérlek, inkább kérj meg valakit, hogy segítsen fotózni!
  • Válassz egy semleges hátteret!
  • Kapcsold le a lámpákat, csak ablakfényt használj!
  • Ablak közelébe állj, lehetőleg az ablakkal szembe nézz, vagy sréhen oldalt, hogy ne legyen nagyon árnyékos az arcod!
  • Ha van több kamerája a telefonodnak, akkor a telefotó kamerát válaszd!
  • Váll középtől felfelé, fektetve komponáld a képet, hogy ne torzuljon az arcod!
  • Kérj meg valakit, hogy mondjon valami hülyeséget, amivel kivált belőled egy kis mosolyt. :)

Így készül egy profi önéletrajz fotó. Jó hír, hogy a CV fotózáshoz elég csak a felsőruházatodnak elegánsnak lenni. :)

Konklúzió

Az önéletrajz fotó nem csak egy kép, hanem egy komoly első benyomás rólad. 

Minősége azt is elárulja, hogy mennyire veszed komolyan a megjelenésed

A legtöbb irodai állásban, főleg, ha vezetői szintről van szó, te fogod kifelé képviselni a cég arcát. Ha nem adsz arra pár tízezer forintot, hogy professzionális legyen az online megjelenésed is, akkor előfordulhat, hogy téged sem fognak elég komolyan venni.

Az ügyfeleink a Tóth Balázs Fotóstúdiónál szinte kivétel nélkül arról számolnak be, hogy amint kirakták a friss fotójukat, elkezdték behívni őket interjúkra és a LinkedIn-en is rendszeresen érkeztek az újabb megkeresések. Egy jó minőségi üzleti portré sorozat tehát egyfajta befektetés is számodra, ami akár pár héten belül busásan megtérülhet.

Ha szükséged van egy jó önéletrajz fotóra, keresd bátran a nevemben Balázst és csapatát. Foglald le a fotózásod 2021.október 30-ig, és ajándékba kapsz egy 5.900 Ft értékű retusált fotót! Az online időpont foglaláskor csak írd be a partner kódhoz: Gerilla Önéletrajz.

Jó fotózást, és mielőbbi sikeres elhelyezkedést kívánok Neked! :)

ÁLLÁSSZERZŐ ÖNÉLETRAJZ TIPPEK CSÜTÖRTÖK ESTE ÉLŐBEN
Ha szeretnél konkrét példát arra, hogyan kell felépíteni egy ütős állásszerző önéletrajzot, akkor várlak csütörtökön este a következő élő, ingyenes, videó-tréningemen! Regisztrálj itt, és készülj fel a segítségemmel a mielőbbi sikeres elhelyezkedésre!

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Baráth Zsuzsanna
2021. október 27. szerda 12:05

Szerintem, nagyon jól mutatsz a képen, bár az eredeti szerintem jobb.

Válasz

Kalász István
2021. október 16. szombat 11:46

Hello András,
Bevallom, egy ideje nézegetem ezt az új profilképedet, nekem nagyon nem tetszik.

Valahogy nagyon nem te vagy, szerintem legalábbis túl mesterséges.
Fura a bőrszíned, fura a beállítás, nehezen tudom elmondai mi, de az többi képedhez képest ez olyan kakukkfióka.

Megbántani sem akartalak, de most, hogy te kérdezed a véleményünket, gondoltam leírom.

A cikket végig nézve jöttem rá, hogy ez nem is az igazi bőrszíned, hanem csak a "fotós csinálta".
A fotós által csinált telefonos kép is számomra természetesebb, mint a stúdiós végső kép

Az utolsó képen aztán végképp fura, hogy a zakód színe a tuningolt képen kék, a "werk" fotón pedig szürke.

Egy kép, hogy jó-e mindig relatív, mindenkinek más az ízlése. Teljesen egyetértek veled, hogy a beállítás nélküli, vagy a „falnak állított” házi fotók nagyon bénán mutatnak egy önéletrajzon, de nekem ez a túlszínezett, műtermes fotó viszont amolyan átesés a ló túlsó oldalára.
Szóval szerintem az igazi a kettő között van.
üdv
Pisti

Válasz

    Rosemarie Mocan
    2022. június 8. szerda 13:04

    Nagyon ertekelem azt mikor valaki civilizaltan es szepen megformalja a mondanivalojat de oszinte marad es hu a meggyozodesehez (Istvan levelere utalva). Megis, ebben az esetben azt hiszem, hogy a szemelyes imeretseg befolyasolhatta a velemenyt. Mivel, hogy en nem ismerem ont szemelyesen - megmondhatom, hogy a studio foto remek benyomast kelt. Lehet, hogy nem elethu de az a fontos, hogy elso latasra kinyissa az ajtot es segitse a CV-t elore a palyazat sikere fele. Ugy erzem, hogy a studio foto energiat, kellemes, baratsagos, nyilt termeszetet es magabiztonsagot ihlet a szemleloben. A cikket olvasva biztos vagyok benne, hogy ezek az on sajat es hu jelzoi karakterenek. Tehat meg ha egy kicsit mesterkelt is vagy a szinek nem pontosak, is, az a fontos, hogy valamit a jellem pozitiv energiajabol atvigyenek a fotora, ami itt szerintem remekul sikerult. Ugy gondolom, hogy nagyon fontos es hasznos volt ez a cikk. Nagyon Koszonom.

    Válasz

    Baráth András
    2021. október 18. hétfő 10:32

    Szia Pisti,

    Köszi, hogy megosztottad a véleményedet! Pontosan ez a fő ok, amiért senkinek nem javaslok fotót tenni az önéletrajzára. Mert a fénykép szubjektív. Biztos, hogy még egy jól sikerült fotó esetén is lesznek olyanok, akiknek az nem tetszik, és ez nem az ő hibájuk. Egyszerűen más az ízlésünk, másképp látunk dolgokat. Ettől függetlenül is nagyon jó szívvel ajánlom Balázst - már csak azért is mert a Linkedin profilra mindenkinek kell egy előnyös fotó - biztos vagyok benne, hogy az egyedibb kéréseket is figyelembe veszi. Vér profi, ha neked olyan stílusú kép tetszik, akkor olyat csinál.

    Üdv:
    András

    Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás