Ne utáld a HR-eseket!

Írta: Baráth András  |  2024. november 08.  |  c 1 hozzászólás

Te is észrevetted, hogy a legjobb szakemberek sokszor a legrosszabb álláskeresők? Küszködnek az önéletrajzírással, az állások felkutatásával. Hiába jelentkeznek a céges karrieroldalakon, nem őket hívják be állásinterjúra. Aminek a vége az, hogy megutálják az álláskeresést, de legfőképp a HR-eseket. Miért nem elég az, hogy jó vagy a szakmádban? Figyelj, ez nem a személyzetisek hibája!

Az álláspiac nem egy hatékony piac

Mint minden piac, sajnos a munkaerőpiac is tökéletlen: kereslet-kínálat nagyon nehezen talál egymásra. Mert amilyen rossz vagy Te álláskeresőként a saját menedzselésedben, legalább annyira ügyetlenek a cégek is a munkaerő felkutatásában.

Főleg a kis-és középvállalatoknál látom, hogy se stratégia, se anyagi-, se HR kapacitás nincs a hatékony toborzáshoz. De ha van is, sok esetben egy bonyolult, rengeteg adatot bekérő jelentkezési rendszert követnek. Az álláskeresők pedig a másik oldalon azt gondolják, hogy nekik mindenáron meg kell felelni ennek a nehézkes, hatékonytalan rendszernek:

❌ Csak a karrieroldalon lehet jelentkezni

❌ Meg kell adni az életkort, lakcímet, diplomázási évet, minden adatot

❌ 20 lépéses regisztrációs folyamaton kell végigmenni

❌ Meg kell adni a bérigényt úgy, hogy egy percet nem beszéltél még a munkakörről senkivel…

Ismerős, nem igaz?

Ennek mi lesz az eredménye? Még mielőtt bekerülne bárki a toborzási kalapba, már kirostálnak egy csomó jó jelöltet.

Az senkinek nem jut eszébe, hogy a másik oldalon ott van egy őrjöngő szakmai vezető, aki tépi a haját, hogy nem igaz, hogy több hónap alatt se lehet találni egy normális embert a csapatába! Már neki is túlóráznia kell, az emberei is túlterheltek…

Kinek jó ez?

Gondolkodj a szakmai vezetők fejével!

Félreértés ne essék, én nem a HR szakemberek munkáját szeretném bírálni! Nem az ő szakértelmükkel van a gond, hanem általában véve a toborzási renddel, amit a személyzetisek és sajnos az álláskeresők is sokszor vakon követnek.

A cég toborzási folyamatán nem tudsz változtatni, de a saját módszereiden igen!

Nem lenne egyszerűbb rászánni néhány hetet és gatyába rázni magad álláskeresésből?

Ha beleképzeled magad a szakmai vezetők helyébe, talán sokkal bátrabban mersz majd Te is “Gerillás módon” állást keresni:

  • Nem csak meghirdetett állásokra jelentkezni
  • A szakmai vezetőt is kinyomozni, neki is elküldeni a pályázatodat
  • Nem csak emailben, postai úton is elküldeni a jelentkezésedet
  • Megfiatalítani magad az önéletrajzodban
  • Megtanulni ütős motivációs levelet írni
  • LinkedInen kapcsolatokat építeni…

Ha picit mersz a DOBOZON KÍVÜL IS GONDOLKODNI, és stratégiában csinálod az álláskeresést, akkor hidd el, hogy legfeljebb 3 hónap alatt már Te is az új, Neked való, sokkal jobban fizető pozícióban találhatod magad.

Akármilyen jó szakember is vagy, meg kell tudni mutatni magad! Jó bornak is kell a cégér! De ne aggódj, mert ez egyáltalán nem a nyomulásról szól! Ismerd meg a Karrier Hack módszert, és érteni fogod a lényeget!

Íme az egyik kedvenc példám!

Nemrég volt egy ügyfelem, aki Németországban született magyar szülőktől. Németországban végezte az iskoláit, majd később Svájcba költözött, és legutóbb a svájci légitársaságnál dolgozott. Szeretett volna hazaköltözni a családjával Magyarországra, beadta a pályázatát több céghez úgy, ahogy azt kérték tőle a karrieroldalon.

Teltek-múltak a hetek, de sehol semmi visszajelzés, pedig egy magasan képzett, nyelveket beszélő, igazán kiváló szakemberről van szó. Aztán eljött hozzám tanácsadásra, és láss csodát a LinkedIn és a gerillás technikák bevetésével 2 héten belül fel is vették az új állásába, azóta már haza is költözött.

Számtalan hasonló példát tudnék elmesélni, és nem csak olyat, ahol többdiplomás, nyelveket beszélő, vezetői állásra pályázó ügyfeleim értek el sikereket.

Minden sikersztorinak egy receptje van: Az álláskeresés tanulható! Meg kell tanulni a módját!

Mindegy hány éves vagy, mindegy hol élsz, és milyen tapasztalattal vagy iskolákkal vágsz bele! Ha nem a rendszert és kiválasztást végzőket okolod, hanem egyszer beleteszed az időt és munkát, akkor busásan megtérül majd a befektetésed. Arról nem is beszélve, hogy nincs is annál jobb érzés, mint mikor Te válogathatsz az ajánlatokból!

Ha érdekel, hogy legsikeresebb ügyfeleim milyen lépéseket követnek, és szeretnél az álláskereséshez egy komplett útmutatót, akkor gyere a következő ingyenes, online előadásomra, ahol részletesen bemutatom az egész Gerilla folyamatot. ››

Ne tarts a HR-esektől!

Nem kell haptákban állni a toborzási rendszerektől! Nem kell tartani a személyzetisektől, vagy utálni őket! De nem is kell vakon követni minden tökéletlen folyamatot.

A munkaerőpiac ennél nagyobb fekete-doboz, és ezt a HR-esek is pontosan tudják.

Nekik ugyanúgy érdekük, hogy a megfelelő embert találják meg minden állásba. Segíts nekik azzal, hogy bátran “gerilláskodsz”! :-)

Hajrá, sok sikert kívánok Neked!


Ha az elhelyezkedési technikák mellett azt is szeretnéd tudni, hogy mit tanulj, hogyan építsd a pályád és milyen munkakörökre pályázz, hogy jobb állásod legyen és jóval többet keress, akkor gyere és készíts egy átfogó karriertervet a segítségemmel! Kerülj végre helyedre a karrieredben! ››

 

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Adani12345
2024. november 11. hétfő 12:34

HR-s sokszor arra sem képes, hogy válaszoljon legalább. Rajtam múlva kötelezővé tenném, hogy minden álláshirdetésre jelentkezőnek kötelező válaszolni. Egy "bocs, de nem téged válaszottunk" sablonlevél kiküldése nem igényel sok időt és munkát még 100 számra sem. Van olyan vég, ami 2008 óta nem írt egy árva betűt sem interjú után, van, ahol még érdeklődésre sem írtak vissza. Anno 2008-ban majd 2009-ben az alatt a pár hónap alatt ameddig nem volt munkám küldtem millió számra páylázatokat, jobbra rosszabbra is, tapasztalatnak jó lesz interjúknál, heti 3-4 interjú is volt ,volt mikor 3 is egy nap úgy, hogy nem Budapesten laktam és reggel 8-kor volt az első és 15 órakor az utolsó.

2 hetes szabály alapján, ha nem jött válasz 2 héten belül akokr írtam érdeklődő e-mailt, és volt ,aki mgé erre sem válaszolt. Legalább annyit, hogy ja, nem téged, vagy még tart a kiválasztás.

Valószínűleg fordított részről is így van, de a munkáltatónak nem annyira probléma az, hogy ha pl. közben a pályázó elhelyezkedett, mire kiválasztaná, maximum azt a választ kapja ,hogy köszi, de már nem érdekel, máshol dolgozom. Én amit komolyabban gondoltam anno, oda írtam vagy telefonáltam, ha időközben máshová mentem, hogy köszönöm a lehetőséget, hogy interjúra hívtak, de már nem érdekel. Az viszont nem jó, ha van talonban 3-4 lehetőség is, amit úgy érzel, hogy összejöhet, mert interjún megfeleltél tetszene is a környezet és a munka első benyomásra, aztán semmi válasz hetekig, sőt érdeklődő levelekre sem.
Volt mikor fél év után hívtak fel, hogy fel vagyok véve. Igen, de nem hozzátok, már rég máshol dolgozom, mit gondoltak ráér az ember fél évig malmozni otthon, mire megszülik kit vegyenek fel?

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás