Szüntetik meg a cégek a home office-t? Készülj fel és növeld a mozgástered!
A Covid alatt felvirágzott, most azonban újra kezd visszaszorulni a home office lehetősége a munkáltatóknál. Több ügyfelem is panaszkodik rá, hogy sorra szüntetik meg az otthoni munka lehetőségét, és bár a belső szabályzatban engedélyezve van az éves home office keret és a hibrid munkavégzés (pár nap iroda, a többi otthonról), de azt mégsem lehet igénybe venni, csak egyeseknek. Mit tehetsz ilyenkor?
A cikk elolvasása kb. 5 perc.
Távmunka – home office – hibrid munkavégzés
Először is tisztázzuk a fogalmakat!
A távmunka olyan rendszeres otthoni munkavégzés, amit a munkaszerződésbe foglaltan, közös megegyezés alapján lehet csak alkalmazni. A távmunka főbb szabályairól a Munka Törvénykönyve is rendelkezik. (Mt. 196. §)
Ha tehát nincs is külön belső szabályzat a távmunkáról – ami egyébként nem is kötelező – akkor is van egy jól követhető jogszabályi háttér, amire lehet hivatkozni. Távmunka esetén például (ha nem állapodtok meg máshogy a munkáltatóddal), a munkaidő legfeljebb egyharmadában vagy köteles bejárni az irodába, és megszüntetni is csak közös megegyezéssel lehet.
Ezzel szemben a home office egy egyoldalú dolog. Ugyanúgy otthoni munkavégzést jelent, de esetibb jellegű, és nem kell írásba foglalni. Gyakorlatilag kénye-kedve szerint változtathatja a munkáltató, és bizony bármikor csökkentheti, akár teljesen meg is szüntetheti. És sajnos sokan meg is szüntetik…
Miért rendelik vissza az embereket az irodába?
Én azt látom, hogy a rossz beidegződés miatt.
Kell, hogy egy cégnél a közösség kialakuljon, de nagyon sok munkakörnél minek kéne ehhez bent lenni minden nap egy irodában?!
Azoknál a vállalatoknál, ahol sorra törlik el a home office-t, általában mindig kiderül, hogy valamilyen gazdasági vagy egyéb lejtmenet van.
Nem jönnek úgy a számok, nincs EU-s támogatás, nem jönnek úgy a megrendelések, esetleg munkaerő problémák vannak, nincs elég ember, magyarán visszaesés van, ezért bekapcsolnak a régi rossz rutinok.
Mint a csapatsportnál
A Covid alatt elkezdtek begyakorolni a vállalatok egy működő hibrid munkavégzési formulát, de amint picit is vesztésre áll a “csapat”, máris visszaállnak egy beidegződött (rossz) gyakorlatra, vagyis csak az dolgozik, aki az irodában van!
Szerintem Neked is ismerős szituáció, amikor nem megy úgy a biznisz, és a főnök elkezd azon rugózni, hogy mennyi papír is fogy az irodában? Hány fizetett parkolóhely is van? Mennyibe kerül a kávé? Ki mennyi céges benzint fogyaszt…?
A home office kb. ugyanez a pálya, és maradjunk annyiban, hogy Magyarországon nincs is olyan erős hagyománya, vezetői rutinja a home office-nak. Én legalábbis azt látom, hogy sokszor azért sem preferálják a cégek, mert sokkal nagyobb erőfeszítést, másfajta vezetői skilleket igényelne a menedzsmenttől, amire viszont nem igazán trenírozzák a vezetőket.
Messze az európai átlag alatt
A szomorú valóság tehát az, hogy bár a Covid alatt picit elhittük, hogy nálunk is gyökeret vernek majd a rugalmasabb munkavégzési formák, de továbbra is csúnyán le vagyunk maradva az EU-s átlaghoz képest.
Jelenleg a munkavállalók 10%-a dolgozik hibrid munkavégzésben Magyarországon (jellemzően heti 1-2 napot otthonról a többit az irodában) szemben az Uniós átlaggal, ami 22%, de például Ausztriában ez az arány már közel 30%…
Lenne hova fejlődnünk (nemhogy lemaradoznunk), mert tőlünk nyugatabbra már egyáltalán nem okoz problémát ez a típusú munkaszervezés, sőt aktív kísérletezés folyik a heti munkaórák csökkentésével kapcsolatosan is.
El kell azt fogadni, hogy Magyarországon a home office és a hibrid munkavégzés egy juttatás! Kedvezményként tekintenek rá a cégek.
Mit tudsz tenni, ha szeretnél rugalmasabb keretek között dolgozni?
Két lehetőséged van:
1) Mész a keresett, modernebb szakterületek felé, ahol rugalmasabbak a cégek, és hajlandóak a jó munkaerőért kompromisszumokat kötni.
Online marketing, adatelemzés, low code/no code állások, webfejlesztés, projektmenedzsment, csak pár modern terület, amit kiválóan lehet végezni távmunkában is, és ahol folyamatosan sok szakembert keresnek.
Ezeken a területeken nem csak több fizetést kínálnak a vállalatok, de a munkafeltételekben is hajlandóak a munkatársak igényeihez igazodni.
2) Kialkudod, kiharcolod magadnak állásváltásnál a home office-t.
Nyílván nem minden munkakörben lesz erre mozgástered, de tipikusan az erős digitális skilleket igénylő, irodai állásoknál jó eséllyel ki tudod tárgyalni magadnak, ha naprakész, hiánypótló, friss tudásod van, amire nagy szüksége van a cégeknek. Mit kell ehhez tanulni? Milyen speciális szaktudást vadásznak a cégek a dinamikus állásokban? Erről is szó lesz a csütörtöki ingyenes előadásomon, kérd el itt a linket, és csatlakozz be az élőbe! ››
Nem csak az IT állások és a programozó tudás játszik!
Már rég nem kell ahhoz programozónak lenned, hogy programozói szintű fizetéseket és kiváltságokat Te is ki tudj harcolni magadnak. Ügyes álláskeresési technikákkal és okos karriertervezéssel minden esélyed megvan arra, hogy a legjobb tárgyalási pozícióba kerülj állásváltásnál.
A Karrier Hack módszerrel rengeteg ügyfelem találja meg a neki való modern szakmát, és nyer el olyan állásokat, amelyben megkapja azt a fajta szabadságot, kötetlenebb munkát, amire vágyik.
Mert hibrid állások, szabadúszóként is végezhető munkák igenis Magyarországon is léteznek, és mindig is létezni fognak, csak meg kell találni őket!
Szóval hajrá, ne mondj le a home office-ról, ne mondj le a jó állásokról!
Helyette inkább légy képben a trendekkel, és tanulj, képezd magad keresett, alkupozícióban lévő, jövőálló munkaerővé!
Sok sikert kívánok Neked!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Szerintem van emögött más is. A cégek (sok esetben) az irodahelyiséget bérlik valakitől, vagy egy másik cégtől, és egyrészt ott azért előfordulhat hogy a cég, és a bérbeadó között van egy "mellék megállapodás" vagy a főni csak simán úgy gondolja, hogy ha már egyszer bérli az irodát, akkor használják is. Pedig ugye az a főninek is jobb lenne ha a beosztaottjai, alkalmazottjai nem az irodában pörgetnék a villanyt....
Munkahelyeken is tudnak kiváló közösségek szerveződni egészségesen, szabadon, spontán módon. Majd ezeket szalámi taktikával szétzúzzák (oszd meg és uralkodj-alapon), majd nyomásgyakorlással újat próbálnak felépíteni, erőltetett programokkal. E régi, feudális módszert kellene, hogy felváltsa ez a korszerű szemlélet, amelyről itt rendszeresen olvashatunk. A munkavégzés örömét is így lehetne megőrizni, fokozni és akkor senkinek nem jutna eszébe küzdeni a home office létjogosultságáért, fennmaradásáért. Ennek sajnos országunkban (még mindig) nincsen kultúrája. Még a munkamorálon is jelentősen lehetne javítani, ám itt ennek sincsen kultúrája. Ahol mégis van, ott gondoskodnak arról, hogy mielőbb vége is legyen. E jelenség az utóbbi években csak fokozódott. Sok munkahelyről, - éppen ezért- többnyire a legjobb szakemberek menekülnek el. A társadalmi, gazdasági következményekről nem beszéltünk...Mintha cél lenne a lejtmenet.