Mi várható a munkaerőpiacon nyáron?

Írta: Baráth András  |  2021. június 21.  |  c 1 hozzászólás

Mi a helyzet a koronavírus korlátozások feloldása után? Beindult-e az álláspiac? Hol van kereslet? Érdemes-e most keresgélni, vagy jobb, ha őszre tartogatjuk a váltást? Mi az a 3 dolog, amire most mindenképpen nagyon figyelj oda az elhelyezkedésnél? Szerencsére jó hírekkel (is) tudok szolgálni!

Újra pörög az élet

Ami a munkaerőpiaci helyzetet illeti, álláskeresői oldalon egyértelműen jól állunk. A korlátozások megszűnése óta érezhetően beindult a toborzás, újraindultak a cégek, és gyakorlatilag elmondható, hogy a vírus előtti számoknál vagyunk. 

Ha most ránézel a Proession állásportálra, Te is látni fogod, hogy 16 000 körül van a meghirdetett pozíciók száma. Vagyis már most kb. kétszer annyi az üres pozíció, mint tavaly ilyenkor, ami jól mutatja a trendet. Ügyfeleim is hasonló hírekről számolnak be, ma már ugyanúgy napi 4-5 sikeres elhelyezkedésről kapjuk az üzeneteket, mint a pandémia előtt. 

Ha tehát most vagy állásváltásban, vagy megszűnt a korábbi munkád és több ügyfelemhez hasonlóan Neked is gyorsan új, jobb állást kellene találnod, akkor igenis VAN OKOD BIZAKODNI. 

De…

Gyorsan szeretném is hozzátenni, hogy a munkaerőpiac sajnos ugyanolyan tökéletlen piac marad, mint amilyen eddig volt. Vagyis ahogy korábban, úgy most is kisebb-nagyobb aránytalanságokra kell számítani. 

Hiányszakmák mellett több hónapos álláskeresés 

Már most egyre többet olvasni a külföldi sajtóban is, hogy megint mekkora munkaerőhiány kezd kialakulni Nyugat-Európában, főleg a vendéglátásban. Az egyik étteremlánc nyilatkozott például a napokban, hogy végső elkeseredettségükben az új belépők között már tombolát sorsoltak, és konkrétan városi terepjárót nyerhetett az, aki jelentkezett az álláshirdetésre és fel is vették. :) De úgy tűnik, a helyzet annyira komoly, hogy sajnos még egy ilyen vonzó reklámfogással se tudták az összes felszolgálói posztot betölteni nyárra.  

Ez az egyik véglet. Ugyanakkor természetesen most is vannak nehezített körülmények. Bizonyos életkor felett, bizonyos szakmákban, az ország egyes részein most sem lesz olyan egyszerű elhelyezkedni. 

A munkaerőhiány soha nem érinti az összes szektort és sajnos egyéni szinten is hatalmas különbségek vannak a lehetőségeket és az elhelyezkedési időt tekintve. Én ezért mindenkit arra buzdítok, hogy ne várja meg a szeptembert. 

Idén sincs uborkaszezon a toborzásban, sőt… 

Most érdemes mindenkinek odalépnie a gázra.

Ha nyáron nem is akarsz még dolgozni, mert tegyük fel, akarsz magadnak pár hét nyugit és csak szeptembertől váltanál, akkor is érdemes már most elkezdeni nézelődni, mert átlag 2-2,5 hónapra bizony most is szükség lesz a Neked való legjobb állások felkutatására, az interjúzásra. 

Azt kell mindenkinek megértenie, hogy az álláskeresés minimum egy fél állásnyi elfoglaltságot jelent, ha igazán jól (jó pozícióval, jó fizetéssel, nem megbánva) akarsz kijönni belőle.

A másik dolog pedig, hogy a munkaerőpiacon – a közhiedelemmel ellentétben – nyáron sincs leállás. Maximum visszaesik kicsit a kiválasztás tempója a szabadságolások miatt, de nincs olyan, hogy nyári uborkaszezon, aki emiatt halasztja az állásváltást, az sajnos a saját dolgát nehezíti meg. Egyetlenegy uborkaszezon létezik a toborzásban, ez pedig a karácsony időszaka. Ezt sokan nem veszik figyelembe, és hajlamosak a váltást őszre, a legnagyobb álláskeresői dömpingre halasztani. Te ne tedd ezt, ez nem egy jó taktika.

A 3 legfontosabb álláskeresési tanácsom tehát nyárra

1) Ne menj a tömeggel.

Növeld az elhelyezkedési esélyeidet azzal, hogy a többségtől eltérően már most beleveted magad az álláskeresésbe! Ha nem a klasszikus hiányszakmákra pályázol (pl. szakács, felszolgáló, futár, egészségügyi dolgozó, tanár, stb..), vagy esetleg vezetői szintre szeretnél lépni, az igazán jó állások érdekelnek, akkor ne várd azt, hogy az újranyitással egy csapásra megoldódik a majd az álláspiaci probléma, és pofonegyszerű lesz az elhelyezkedés mostantól mindenkinek, mert nem lesz az. A járvány előtt is hiába harsogott minden arról, hogy micsoda óriási munkaerőhiány van, és úgy kell lasszóval fogni az embereket, a nálunk megforduló ügyfelek ezrei akkor is egészen másról számoltak be. Ez sajnos most sem lesz másként.

2) Ne csak a Profession-ön keress állást.

Igaz, hogy szépen növekszik az álláshirdetések száma, de a pozíciók 85%-át továbbra sem drága hirdetések útján töltik be a cégek! Fontos, hogy ismerd az összes többi álláskeresési technikát is és használd is őket. Ehhez szeretnék egy kis segítséget adni, ezért a következő (csütörtök esti) ingyenes, internetes mini-tréningen részletesen bemutatom, hogy mi az a 3 lépésből álló program, amivel meg tudod találni és el tudod nyerni azokat az állásokat, ahol a legjobb eséllyel és legjobb feltételekkel fogsz tudni elhelyezkedni. Gyere és csatlakozz az ingyenes, élő tréninghez Te is, itt tudsz egy kattintással regisztrálni. ›› Használd a Gerilla módszereket, mert működnek! 

3) A bértárgyalásra készülj fel alaposan.

Nagyon látszik az, hogy a következő időszak nagy kérdése nem az lesz, hogy tudsz-e állást találni vagy sem. A kérdés az lesz, hogy keresel-e annyit, amiből meg tudsz élni az eddigi életszínvonalon. Mert olyan szinten drágul az élet, hogy az, hogy eddig x összeget kerestél, az mostantól nem lesz egy jó kiindulási alap, az egészen biztos. Ha valamire, akkor a bértárgyalásra tehát érdemes nagyon-nagyon felkészülni, minden eddiginél nagyobb hangsúlyt kell rá fektetni. Már az önéletrajznál nagyon észnél kell lenni, hogy milyen fizetési igénnyel kezded a folyamatot, muszáj átgondoltnak lenni, felépíteni a bértárgyalást és ügyesen érvelni. Ha úgy érzed Neked ez egy gyenge pontod, semmi vész, gyere a csütörtöki ingyenes, élő tréningre, mert az álláskeresés ezen részére készülök néhány azonnal használható tippel neked.  

Hajrá, sok sikert! Mielőbbi elhelyezkedést és szép nyarat kívánok! :)

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Toldi László
2021. június 21. hétfő 14:00

Rehabosként muszáj
4 vagy 6 órában dolgoznom 50-60 ezer
Ft.-ért, amikor eddig
8 órában dolgoztam?
Üdvözlettel: Toldi László

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás