7 dolog, ahogy az álláskeresők szabotálják magukat

Írta: Baráth András  |  2021. november 12.  |  c 2 hozzászólás

A legtöbb szakembernek ott akad el az álláskeresése, hogy alig hívják őket interjúkra. A rossz hírem azonban, hogy nem csak az önéletrajzírás a probléma. Ebben a cikkben összeszedtem a 7 leggyakoribb okot, amivel az álláskeresők szabotálják saját magukat az elhelyezkedésben. Görgesd végig a listát, és ha egy-két pontnál magadra ismersz, használd bátran a cikkben felajánlott ingyenes segítségem.

1) Nem felelek meg 100%-ig az álláshirdetésnek

Az első probléma szoros kapcsolatban van az előző cikkben is említett önbecsüléssel. Nagyon sok szakember úgy gondolja, hogy ha valamilyen készség vagy tudás nem 100%-os nála, akkor inkább meg sem próbál jelentkezni az állásra. 

“Én az Excelhez nem értek, ahol Excelt kérnek, az kuka.”

“Valamikor tanultam angolul, de évek óta nem beszélem a nyelvet, kizárt, hogy megpályázzak olyan állást, ahol angolul interjúztatnak.”

Ez egy tipikus példa az önszabotázsra, ami tulajdonképpen nem szól másról, csak arról, hogy nem méri fel az illető reálisan a helyzetet. Nem jár utána, hogy mi is ez a hiányzó készség? Milyen szinten van szükség erre, hogy elhelyezkedjek? Ezt mennyi idő, pénz, energia megtanulni? Pedig mindezt egy kis kutatással, néhány ismerőssel való beszélgetéssel pofon egyszerűen ki lehet deríteni. 

Csak hogy egy példát említsek, járt nálam nemrég egy tanárnő, aki pályamódosítást tervezett. Azokban az irodai pozíciókban, amire jó eséllyel pályázhatott volna, mindenhol kérték a magabiztos Excel, Word, PowerPoint tudást, amitől ő konkrétan lefagyott. Egy kb. 2-3 hét alatt megszerezhető tudás hiánya miatt leírta magát, és inkább maradt az állásában, amiben évek óta semmilyen örömöt, kihívást nem talál.

2) Nem adok be elég pályázatot

Épp ma beszéltem egyik ügyfelemmel telefonos konzultáción. Mondja nekem Árpád, hogy februárban egyeztettünk már telefonon, de sajnos azóta sem sikerült elhelyezkednie, eléggé csalódott emiatt. Kérdezem, hogy használja-e a Gerilla módszereket, milyen rendszerben csinálja az álláskeresést? 

Meséli, hogy hát “csinálgatja”, de márciusban belevágott egy masszív lakásfelújításba, ami elég sok idejét elviszi. Igazából március óta nem is adott be csak egy vagy két pályázatot, de nem is nagyon lát neki való lehetőségeket… 

Ja, hát így kérem nehéz lesz!

Úgy elhelyezkedni, hogy gyakorlatilag nem pályázol sehová, az maga a csoda. Az a rossz hírem – ami egyben a létező legjobb hír is – hogy az álláskeresésben NINCS CSODA. Ha szisztematikusan és rendszerben csinálod az álláskeresést, akkor el fogsz tudni rövid idő alatt helyezkedni. Ha viszont ezt nem csinálod, és nem adsz be legalább minimum heti 2-3, havi 10-15 részletesen kidolgozott pályázatot, akkor nem fogsz tudni egyhamar elhelyezkedni, ennyi az egész.

3) Nem elég jó az önéletrajzom

Ismét egy friss élmény, ugyanis egy nagyon fura beszélgetésbe keveredtem a minap egy hölggyel. Zita azzal keresett meg, hogy nem érti mi a probléma, mert ő Gerilla Önéletrajzzal pályázik, de sehová nem hívják be interjúzni, nézzem meg, mit ronthat el.

Olvasom a CV-t, és látom, hogy valóban átemelt egy-két Gerilla elemet, de ettől még a pályázat korántsem Gerilla módszerrel megírt pályázat.

A helyzet az, hogy az önéletrajzírás egy nehéz dolog. Egy esetben könnyű, ha nyíl egyenes a karrier utad, specialista területen vagy, ahol egzakt elvárások vannak az állásoknál, és nincs a pályafutásodban vezetői pozíció. Pl. könyvvizsgáló asszisztens -›  könyvvizsgáló -› számviteli szakértő 

A probléma az, hogy a legtöbb embernek vannak kisebb-nagyobb lyukak, vargabetűk, hiányosságok a karrierjében, és nem ennyire lineáris a pályafutás. Innentől kezdve figyelemfelhívó, ütős önéletrajzot írni bizony nem egy két perces történet. Kell néhány jól működő minta, de ami ennél is fontosabb, meg kell érteni, hogy mit, miért úgy írunk a pályázatba, kérlek te is hasznád a Gerilla Önéletrajzok minden összetevőjét! Ahogy az esettanulmányokból láthatod itt a blogon, ezek a technikák valóban működnek, és a legkülönfélébb hátterű álláskeresők is sikerrel alkalmazzák őket.

Ha szeretnéd megtanulni a jó önéletrajzok titkát, gyere és csatlakozz a következő ingyenes, online mini-tréningemez, ahol vadonatúj, állásszerző Gerilla Önéletrajzmintákat is mutatok majd. Az előadás ingyenes, de regisztrációhoz kötött, itt tudsz rá jelentkezni. ››

4) A pályaorientációt nem előzi meg alapos piacelemzés

Szintén gyakori önszabotázs, amikor egy álláskereső csak abból indul ki, hogy ő mit szeretne (vagy nem szeretne). Márpedig az elhelyezkedés egyik alfája és omegája, hogy tisztában legyél azzal, hogy a munkáltatók mit keresnek. 

Ha szeretnél gyorsan és könnyen elhelyezkedni, akkor a pályaorientációt érdemes alaposan és lelkiismeretesen elvégezned. Nézd meg a munkaerőpiaci kereslet-kínálat alakulását a szakterületeden, gondold át a saját erősségeidet, és ezek után határozz meg kettő, de inkább három karriercélt, és ezeket írd is le.

Ez gyakorlatilag a stratégiaalkotás és piackutatás is egyben. Induló vállalkozásnál létezik egy hüvelykujjszabály, miszerint az induló tőke- és időráfordítás egyharmadát a piackutatásra kell szánni. Ha ez egy álláskeresésnél nem is ilyen hosszú és költséges, de a piacelemzést itt sem lehet megúszni. Érdemes nem megspórolni magadtól ezt a részt, mert nemcsak a sikeres elhelyezkedésed múlik rajta, hanem az is, hogyan alakul a pályafutásod és az életed a következő 10-15 évben.

5) Nem a munkáltató nyelvén beszélek

Visszautalva kicsit az önéletrajzokra, szinte minden második álláskeresőnél belefutok abba a hibába, hogy egy az egyben azokat a pozícióneveket használja a CV-ben, amiket a korábbi cégnél a munkaköri leírásban használtak. Ez fatális hiba. Miért? Mert annyira furcsa pozíciónevek is vannak, amiket egy kívülálló egyszerűen nem ért meg. 

Csak egy példa: online konzultáción járt nálunk egy srác, aki vállalatirányítási rendszereket bevezető (ERP) tanácsadói pozíciókra pályázott már egy ideje. Tökéletesen megfelelt az állásra, de korábban rendre sikertelenül jelentkezett. Keresgéltük az okokat, és hamar kiderült, hogy az önéletrajzában, a Linkedin profilján, és mindenhol ‘system consultant’ pozíciónevet jelölte meg, mint szakmai tapasztalatot.  A baj csak az, hogy az általa áhított állásra nem így keresnek a cégek, hanem úgy, hogy ‘ERP tanácsadó’, vagy ‘ERP projektmenedzser’. 

Ha nem derül ki ránézésre az önéletrajzból, hogy te korábban mit is csináltál, és ha nem találja meg a HR-es a korábbi pozícióidnál azokat a kulcsszavakat, amiket keres, akkor már dobja is félre a pályázatodat és megy a következőre. Muszáj a CV-ben a munkáltató nyelvén beszélned. 

6) Halogatás

Az előző 5 pont általánosságban igaz minden álláskeresőre. Van azonban olyan eset, amikor nem kényszerű egy váltás, mert van biztos munkánk. Ilyenkor a legtöbben a halogatással szabotálják magukat. 

Ha jelenleg olyan a munkahelyed, ahol folyamatosan bánt, megaláz a főnököd, utálsz bejárni, vagy csöppet sem jelent kihívást a feladatkör, rühelled az egészet és még csak meg se fizetnek, azt javaslom merj mielőbb váltani! Ne hagyd, hogy észrevétlenül elszálljanak a legjobb éveid anélkül, hogy igazi örömöt lelnél a munkádban. Ha Te is ehhez a csoporthoz tartoznál, láss neki a tervszerű álláskeresésnek.

7) Nem készülök fel az állásinterjúra és a bértárgyalásra

Amint felturbózod az önéletrajzodat és az álláskeresési módszereidet, hamarosan elkezdenek állásinterjúra hívni majd a cégek. Ilyenkor szokott beütni a “Te jó Isten, holnap állásinterjúra megyek, mit kellene mondanom” típusú pánik. A legtöbb szakember ugyanis úgy gondolja, hogy ha végre behívják interjúra, akkor már nem lesz gond, magamról és a korábbi munkáimról csak-csak beszélek. 

Az igazság az, hogy még a legtapasztaltabb menedzserek sem tudnak alapos felkészülés nélkül megfelelően válaszolni a legfontosabb állásinterjú-kérdésekre. Főleg nem a nehezebbekre, mint pl. “Miért jött el az előző munkahelyéről?”, “Meg tudná nevezni három pozitív és három negatív tulajdonságát?” Arról nem is beszélve, hogy készülés nélkül nem fogsz tudni jól kérdezni sem, amivel szintén komoly hátrányba juttathatod magad.

Ne feledd, a végleges döntés, hogy elnyered-e az állást és mennyi fizetésben állapodtok meg, az állásinterjún fog eldőlni. Ezért érdemes legalább annyi időt és energiát fordítanod az interjú felkészülésre, mint a pályázataid megírására, és akkor nem fogod szabotálni magad.

Ha úgy érzed, szükséged lenne egy átfogó segítségre az elhelyezkedéshez, akkor ajánlom figyelmedbe a következő ingyenes, online mini-tréningemet, ahol többek között megosztok veled egy 3 lépéses, bevált stratégiát, amivel az álláskeresők 95%-a el tud helyezkedni – független felmérések szerint is. Kattints és regisztrálj az ingyenes, élő előadásra itt! ››

Bizonyára Te is tapasztaltad már, hogy éppen elég összetett és stresszes önmagában is az álláskeresés, ne hátráltasd magad pluszban feleslegesen. Kerüld el ezt a 7 csapdát, és bízz magadban! Bízz abban, hogy értékes (szak)ember vagy, és meglátod, sikerülni fog minden karrier terved!

Sok sikert kívánok Neked!

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


5 jele az alacsony önbecsülésnek a munkában – Gerilla Mentor Klub
2022. március 10. csütörtök 17:00

[…] Ilyen esetben érdemes feltenni magadnak a kérdést, hogy ténylegesen el tudsz-e köteleződni a célod iránt? Például, ha szeretnél vezető pozícióba lépni, amihez tudod, hogy magasabb szintű nyelvtudást kéne szerezni, de te notóriusan nem készülsz az angolórákra, azt mondogatod, hogy te ehhez túl öreg vagy már, neked nincs nyelvérzéked, vagy munka mellett lehetetlen megszerezi egy nyelvvizsgát, ez mind-mind azt jelzi, hogy valójában nincs igazi elköteleződés a célod irányában. Nem hiszel magadban, félsz a kudarctól, vagy nem hiszed el, hogy neked ez jár, ezért nem szándékosan, de folyamatosan szabotálod magad. További önszabotázs tünetek részletesen ebben a cikkben. Érdemes átfutnod a listát, és az a… […]

Válasz

Kovács József
2022. január 14. péntek 15:50

Szia András!

Nagyobb cégeknek általában van szerződésünk a nagyobb fejvadászokkal, állásportálokkal, hiszen sok jelöltet velük toboroztatnak. Sok esetben a fejvadász el is árulja szóban, hogy bár kiváló jelölt vagyok, de egyszerűen nem is közvetíthet ki egy adott állásra, mert a jelenlegi munkáltatómmal szerződésben áll, ami kizáró ok a közvetítéshez.
Persze van a direkt megkeresés és egyéb technikák, de mi van ha pont a portálon meghirdetett állást szemeltem ki és ott kellően anoním ahhoz, hogy a konkrét cégre ne lehessen ráismerni.
Ködösítsek az aktuális munkahelyemnél vagy van esetleg jobb ötleted?
Köszönöm!

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás