Ránéztél már az életkerekedre? Kötelező gyakorlat állásváltás előtt

Írta: Baráth András  |  2022. május 29.  |  c Nincs hozzászólás

Állásban lévő ügyfeleim jelentős része azért jön el hozzám tanácsadásra, mert elégedetlen a fizetésével. Mindenki szeretne tisztességesen keresni, biztonságot nyújtani a családjának, ötről hatra jutni anyagilag is. Ez teljesen érthető és jogos is, hiszen a sárga csekkeket nem lehet puszta főnöki hátbaveregetésből befizetni. Mégis van az a pont, ahol érdemes feltenni magadnak a kérdést: Mennyi az elég? Mi a munkám célja? Miért csinálom? Kiért csinálom? Hol van az egyensúly az életemben?

Az ambíció híve vagyok, de…

Ha valakire, akkor rám aztán nem lehet azt mondani, hogy nem vagyok karrier párti. Maximálisan vallom, hogy menni kell előre, lépj egyre feljebb, képezd magad – akár vezetőként, akár szakértőként a szakmádon belül –  hozd ki magadból a legtöbbet. De – és erre a személyes tánácsadásokon is egyre többször ránézünk ügyfeleimmel – mindeközben ne felejtsd el, hogy a munka, bár nagyon fontos területe az életednek, de csak egy terület.

Túl sok boldogtalan szakembert látok (férfit, nőt egyaránt), ahol valahogy elcsúsznak a hangsúlyok, és egy cél van csak: a munka, a pénz. 

Hány olyan ügyfelem van, aki szeretett volna ugyan családot, de a munka, a karrier bedarálta, kifacsarta, a párkapcsolatát is megette, majd 45-50 évesen döbben rá, hogy nem egészen ezt akarta?! Nem egy hölgy ügyfelem pityergi el magát ezért a konzultációkon. Pedig a karrier és a boldogság nem csak vagy-vagy létezik!

A munka mellett a családot és az életed többi területét is tedd be a prioritásba!

Ezt kértem pár napja egyik ügyfelemtől, Bálinttól is a személyes tanácsadáson, aki egy 40 év körüli senior menedzser egy jó nevű multinál. Szuper állása van, 2 millió közeli fizetése, egyébként is minden szempontból klappol számára a cég, szereti a feladatait, megbecsülik, jó a közösség. Ő mégis azzal jött, hogy 1,5 éve nem kapott fizetésemelést, ezért szeretne váltani. Akár külföldre is hajlandó kiköltözni, vagy másik céghez átigazolni, mindegy is, csak legyen több a pénz. 

A CV-jéből látszott, hogy 2-3 évnél tovább nem nagyon dolgozott még egy pozícióban. Szeret váltani, és nekem is többször kihangsúlyozta, hogy kész akár Ázsiába, Indiába is kiköltözni, a lényeg, hogy jobb állásba jusson, mint a mostani. 

Meséli hogy családja még nincs, “csak” egy barátnője 7 éve, de nem is igazán beszélgetnek a párjával róla, hogy esetleg családot alapítsanak. Hobbija nincs, sportolni nem sportol, egyszóval tényleg csak a munkájának él. Ezen a ponton csapott meg a kérdés, hogy dehát akkor MIÉRT? Miért kell annyira nyomni a pénzt? Mi a célja a munkának? 

Ha jól akarsz élni, a karrierednek a többi életterületeddel összhangban kell mozognia!

Tudom, hogy könnyű azt mondani, és talán sokak szemében mostantól nem leszek annyira népszerű, de háromgyerekes apaként, rengeteg életutat látott karrier-tanácsadóként, sikeres multis karrier és most már mondhatom, hogy sikeres vállalkozói tapasztalattal a tarsolyomban is azt vallom, hogy a karriered hosszú távon csak akkor fog boldoggá tenni, ha figyelsz a többi életterületedre is!

A karriertervezésben kell, hogy ott legyen a privát életed is az agendában!

Mit jelent ez?

  • Ha nincs ott a gondolataidban a család, akkor oké, nem kell ezért rosszul érezned magad, de ha az lebeg a szemed előtt, hogy majd egyszer gyerekeid lesznek, stb., akkor tervezd be, és legyen ott a gondolataidban minden váltásnál.
  • Ha a munka miatt nem tudsz elég időt tölteni a barátaiddal, és ez hiányzik neked, akkor kezdj el tudatosan odafigyelni a kapcsolataidra.
  • Ha nem vagy elégedett az egészségeddel, a fittségeddel, akkor tegyél rá nagyobb fókuszt.

A munka nem fogja megadni az életed többi területén jelentkező hiányokat.

Kötelező feladat váltás előtt: Életkerék gyakorlat

Tudom, hogy könnyű osztani az észt, és eszem ágában sincs pálcát törni senki felett, ha számára pl. a fizetés a legfontosabb. De a fenti konzultáció után elhatároztam, hogy mindenképp megosztom veled ezt a cikket, mert azt látom, hogy nagyon sokan kizáróan gondolkodnak.

Van egy egyszerű gyakorlat ennek elkerülésére, amit a Gerilla Mentor Klubosok már jól ismernek nálunk, hiszen Limpár Imre tanácsadó szakpszichológus tréningjein rendszeresen előkerül. Az ő hatására én is sokszor hivatkozok rá a karrier konzultációkon erre: ez az Életkerék feladat.

A gyakorlat lényege röviden, hogy rajzolj egy kereket, majd oszd fel 8-9 számodra fontos területre: család, karrier, egészség, pénz, hobbi, barátok, stb… 1-től 10-ig adj egy értéket a területeknek aszerint, hogy most hogy érzed, hogy állsz az életedben ezekkel. A gyakorlat lényegét Imre ebben a videóban részletesen is elmeséli, kattints és hallgasd meg tőle:

Két dologra szuper ez a feladat: egyrészt ha rápillantasz a kerekedre, fogod látni, hogy azért nem is annyira rossz az életed, mint ahogy azt időnként érzed. :) Másrészt nagyszerűen kiadja a kerék, hogy mi az a terület, amire túl nagy fókuszt teszel jelenleg, és ami miatt egy másik terület talán épp sorvadozik, de legalábbis nem ott tart ahol te szeretnéd. 

Az élet egyensúlyra játszik

Félreértés ne essék, senkit nem lebeszélni akarok a váltásról, sőt! (Ha sürgősen új állás kell, itt a legjobb helyen vagy! ››) Ha nem értékelnek a munkahelyen, ha keveset keresel, ha nem élsz meg a béredből, nem jó a közösség, állandóan túlórázni kell, vagy hülye a főnök, akkor ne gondolkodj, válts! Senki nem hozza vissza az elvesztegetett éveket neked. 

De ha egyébként – ahogy fenti ügyfelem is – elégedett vagy a munkáddal, jó a főnök, van jövőkép a cégnél, lehet életed is a munka mellett, tisztességesen megfizetnek és elismernek, akkor kezdj el a karrier mellett az egyensúlyra koncentrálni az életedben, mert ez sokkal kifizetődőbb lesz. 

Tudod, akárhány sikeres ember életútját olvastam, arra a kérdésre, hogy mit csináltak volna másképp, mit bántak meg az életükben, szinte mindenkinél egy a válasz: nem a kihagyott üzleteket siratják, nem a rossz üzleti döntés, vagy egy-egy munkahelyi kudarc miatt pörgetnék vissza az idő kerekét, hanem kizárólag az elszalasztott családi, baráti pillanatokat sajnálják. Csak azt bánják, hogy a munka vagy az üzlet miatt nem figyeltek jobban a privát életükre. Érdemes komolyan venni ezt! 

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás