Hogyan érd el, hogy soha többé ne kelljen állást keresned?
Nem mindenki hisz a tuti receptekben, pedig az álláskeresésben van több olyan bombabiztos módszer is, amit ha alkalmazol, tényleg megspórolhatsz magadnak egy csomó kellemetlenséget, visszautasítást és stresszt. Az egyik ilyen a…
Jól összerakott Linkedin profil
Hidd el, hogy nem túlzok, amikor azt állítom, hogy ha mindenki tenne egy kicsivel több energiát a Linkedin adatlapjába, akkor nem sok szükség lenne elhelyezkedési tréningekre vagy állásportálokra.
Ha ugyanis van egy profi adatlapod, akkor egyrészt nem neked kell vadásznod a cégekre, hanem téged fognak keresni fejvadászok, munkaerőközvetítő cégek és közvetlenül a munkáltatók állásajánlatokkal – persze csak ha akarod. Arra is számíthatsz, hogy az ismerőseid keresnek meg neked való lehetőségekkel. Másrészről, ha te pályázol egy pozícióba, a nagyobb hitelesség miatt, jóval nagyobb arányban fognak behívni állásinterjúra.
Ennek ellenére azt látom, hogy 10-ből 7 embernek nincs, vagy nem jól van feltöltve a Linkedin profilja.
Hahó emberek, ez itt 2023!
Múlt pénteken két konzultációm is volt egymás után, ami előtt teljesen értetlenül álltam.
Az egyik ügyfelem egy programozó, IT automatizálással foglalkozó, tesztelő szakember, aki azért jött el hozzám, mert úgy érzi, nagyon nincs megfizetve. László programozó matematikus, több programnyelv is a kisujjában van, mégis 10+ éves tapasztalattal is “csak” havi 650.000 Ft-ot keres, míg az ő pozíciójában mások nagyságrendekkel többet visznek haza.
Másik ügyfelem pedig egy négy nyelven folyékonyan beszélő hölgy, többéves nagyvállalati és nyelvtanári tapasztalattal, aki kb. fél éve keres állást sikertelenül.
Jó reggelt kívánok: LINKEDIN PROFIL!
Mindkét ügyfelemnél az a csúf igazság, hogy ha lenne jó Linkedin profiljuk, egyáltalán nem kéne velem konzultálniuk, hanem kapnák sorra a megkereséseket.
10-ből 10 állásinterjú a Linkedin beállításoknak köszönhetően
Van olyan ügyfelem, aki csak azért lépett be az Állásszerző Programba, hogy megnézze a Linkedin oktatóanyagot. Lépésről lépésre beállította a tananyag alapján a profilját, azóta írd és mondd, minden álláspályázata után interjúra hívják.
Ráadásul most olyan időszakot élünk, amikor annyi területen van valódi hiány megfelelő szakemberekből, hogy ha tudatosabban jelen vagy Linkedinen, akkor még csak pályázgatnod sem kell, rád fognak csapni a cégek.
Vagyis, ha szeretnél rekord idő alatt elhelyezkedni, vagy csak simán szeretnéd lemérni, hogy mennyit ér a tudásod jelenleg az álláspiacon, vedd elő a Linkedint és kezdd el célirányosan feltölteni az adatlapodat! Ha szeretnéd megtanulni profin használni a Linkedint és könnyedén megtalálni a rejtett állásokat is, iratkozz fel a csütörtök esti ingyenes, online mini-tréningemre, itt adok néhány feketeöves tippet. ››
Ha semmi mást nem csinálsz, ezt a 4+1 dolgot mindenképp állítsd be/javítsd ki már most a Linkedin profilodon!
1) Címsor
Ha szeretnéd átélni azt a nemes érzést, hogy nem te vadászol állásokra, hanem téged keresnek meg a cégek, akkor kezdd azzal, hogy a neved alatti sorban ne egy az egyben a meglévő pozíciód neve szerepeljen. Miért? A cégek általában úgy nevezik el a pozikat, hogy azt a vállalaton kívül nagyjából senki más nem érti. Bátran nevezd át ezért az aktuális beosztásodat. Ha mondjuk az a hivatalos beosztásod, hogy számviteli referens, akkor helyette írd azt, hogy “tapasztalt pénzügy-számviteli szakember mérlegképes könyvelő képesítéssel”.
2) Kulcsszavak
Már a címsorban lehetőleg legyen kulcsszó! Nézz körül a szekterületeden, és nézd meg, hogy az álláshirdetésekben mik azok a kulcsszavak, melyek azok a pozíció elnevezések, képzések, végzettségek, amelyek nagyon gyakran előfordulnak. Azt nézd meg tehát, hogy hogyan keresnek a cégek. A pénzügyes példánál maradva ilyen kulcsszó pl. a mérlegképes könyvelő képesítés, IFRS, haladó Excel. Ha komolyabban nem is írod át a bemutatkozódat, de ezeket a kifejezéseket, kulcsszavakat tűzd bele minél több helyre az adatlapodon.
3) Képzések
Ha rendelkezel olyan tudással, képesítéssel, amit a megpályázni kívánt pozícióban gyakorta elvárnak (pl. mérnököknél ilyen a Lean, Six Sigma, de ide sorolható akár az Excel vagy a nyelvtudás), ezeket sorold fel az adatlapodon a képesítések (Licenses & certifications) résznél. Azt is, ami folyamatban van! Nagyon sok embernek olyan a Linkedin profilja, mint az a testépítő, aki csak felsőtestre edz. Eljutnak addig, hogy kitöltik a szakmai tapasztalat és az iskolák részt, de onnantól kezdve nincs rendesen kitöltve. Pedig még ezután jön csak a lényeg, többek között a képzések, az újonnan elvégzett szakmai tanfolyamok, skillek, ajánlások, díjak, elismerések stb…
4) Rövidített link
Sokak számára csak egy szépség tuning, mégis fontos “apróság” még az önéletrajzodban is, ezért én legszívesebben minden szakembernek kötelezővé tenném, hogy a Linkedin adatlap linkje rövidített, személyesített link legyen. Mire gondolok?
https://www.linkedin.com/in/123456789 (amit alapból generál az oldal) helyett https://www.linkedin.com/in/andrasbarath/
Itt tudod beállítani: Linkedin oldalad jobb felső sarkában “Me” –› “View Profile” –› “Edit public profile & URL” –› jobbra fent “Edit your custom URL”
Miért olyan fontos ez? – kérdezhetnéd joggal. Egyfelől azért, mert aki Linkedin toborzásban otthon van, az biztos, hogy ránéz erre, sőt ez lesz az egyike az első benyomásnak rólad. Másrészt – és ez a fontosabb – ha szeretnéd betenni a Linkedin elérhetőségedet akár egy CV-be, akár az email aláírásodba (márpedig miért is ne szúrnád be, hiszen pont az a lényeg, hogy minél több helyen megjelenjen), akkor nem csak, hogy jobban fog mutatni, de könnyebben kezelhető és informatív is lesz.
+1) Jelölj be!
A Linkedinen nagyon nagy jelentősége van a kapcsolati hálónak. Minél nagyobb az ismerősi köröd (beleértve az ismerőseid ismerőseit is), annál szélesebb körben tudsz keresgélni az ingyenes profillal is. Legyen ezért legalább 100-150 kontaktod. Ha teljesen nulláról indulsz, akkor írd be a keresőbe, hogy “recruiter” és kezdd el bejelölgetni őket. Nem kell hozzáfűzni semmilyen szöveget, csak küldj egy meghívót. Legfeljebb nem jelöl vissza, és akkor mi van? :) Egyébként vissza fog jelölni, hisz neki is érdeke, hogy minél nagyobb merítésből tudjon keresni. Engem pedig nyugodtan jelölhetsz, így a te 2. szintű kapcsolatrendszered azonnal bővülni az az én 2500 fős első szintű kapcsolatommal! ;) Itt éred el a profilomat.
Oké, András, de én nem beszélek angolul!
Semmi gond, akkor töltsd fel a profilod magyarul! Bár a Linkedin elsődleges nyelve az angol, és célszerű angolul feltöltened magad, de egyre több a magyar nyelvű tartalom elérhető, és itt sem csak nyelveket beszélő szakembereket keresnek! Ha például beírod a keresőbe azt a szót, hogy “munkatárs”, akkor látni fogod, hogy több száz magyar nyelvű álláshirdetés fog feljönni.
Ez a kifogás egyáltalán ne tartson tehát vissza, legyél fent Linkedinen, legyen egy erős profilod! Ha egyáltalán nem beszélsz egy mukkot se angolul, akkor töltsd ki bátran az adatlapodat magyarul. Ha pedig beszélsz valamelyest (mondjuk egy gyenge középfokon), de nem használod aktívan a nyelvet vagy nehezedre esik angolra lefordítani ezeket a tartalmakat, akkor keress fel egy angol tanárt és a CV-d alapján csináljátok meg együtt.
💡Extra tipp: A legegyszerűbb úgy Linkedin profilt csinálni, ha van már egy ütős Gerilla Önéletrajzod. Ha tehát villámgyorsan szeretnél egy jól megírt Linkedin adatlapot, akkor használd a Gerilla Önéletrajz formulát, mert gyakorlatilag ugyanezt a struktúrát használjuk mi is. Ha szeretnél mintát látni, olyat, amellyel ügyfeleim valóban el is helyezkedtek, és te is azonnal magadra tudod szabni, akkor gyere a csütörtök esti, ingyenes, online mini-tréningre és elmondom, hogy juthatsz hozzá ingyen valódi Gerilla Önéletrajzokhoz. ››
Mit szólnak a jelenlegi cégemnél?
Azt látom, hogy sok szakember azért is ódzkodik a Linkedintől, mert tart attól, hogy ha elkezdi szerkeszteni az adatlapját, netán kicsit kozmetikázza is, megfiatalítja a profilját, mit fognak szólni majd a cégénél, mit fog szólni a főnöke, a munkatársai? Azonnal látni fogják, hogy álláskereső vagy váltani akar?
Ha elfogadsz egy jó tanácsot, ezt a “mit szólnak?” dolgot félreteszed. Egyrészt ez a te profilod. Ha a cégnek fontos, hogy ki, mivel foglalkozik a vállalatnál, akkor csinálhat egy Intranetet, egy belső telefonkönyvet. Ez a felület lesz az övé, ezt kezelheti, a Linkedin azonban a te privát tereped. Találó mondás:
“Ha tudatában lennél, hogy mások – akiknek a véleménye annyira, de annyira fontos neked – valójában mennyire keveset gondolnak rád, meg lennél sértődve.”
Gondolj erre, mikor a következő “mit szólnak majd?” visszatart akár az álláskereséstől, akár a Linkedin profilod szerkesztésétől.
Szóval csak bátran! Sok sikert kívánok neked!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.