Miért nem a munkáltató mondja meg, hogy mennyit tud fizetni egy adott pozícióban?

Írta: Baráth András  |  2022. október 12.  |  c 1 hozzászólás

Bezzeg jobb országokban publikusak a fizetések! Miért tőlem kérdezi a cég, hogy mennyit szeretnék keresni, ha aztán úgyse adja meg, amit kérek? Minek ez a nagy titkolózás a fizetések körül, mikor előbb-utóbb úgyis kiderülnek a különbségek? – Hangzik gyakran a kritika az álláskeresők részéről, és sokan úgy is állnak hozzá az állásinterjúhoz, hogy a munkáltatók legfőbb érdeke, minél kevesebb fizetést kialkudni ugyanarra a munkakörre. Valóban így van? Pár gondolat a magyar fizetések körül.

Korrekció felfelé?

Pár hónapja járt nálunk konzultáción István, aki sales manager munkakörben dolgozik 15+ éve. Szerette a korábbi munkahelyét is, de mint mondja, nem elég stabil a cég, már a Covid alatt is látszódtak repedések, ezért még időben váltani akart, mielőtt komolyabb krach nem üt be az egyre nehezebb gazdasági helyzet miatt. 

Tapasztalt 40-es éveiben járó szakemberről beszélünk, megnyerő önéletrajzzal, ezért ahogy számítottunk is rá, különösebb nehézségbe nem ütközött az álláskeresés során. Sorra hívták be interjúra a cégek, és nagyjából 3 hét alatt sikerült is új állást találnia, ahol remekül érzi magát, elégedett a fizetésével, a munkakörülményekkel. 

Tegnap írja nekem messengeren, hogy “Képzeld András, nem fogod elhinni, mi történt! A hét elején járt le a próbaidőm, és ma azzal hívott a főnök, hogy nagyon elégedett velem, viszont beszélnünk kell a fizetésről… Egy pillanatra a szavam is elállt, gondolom ő is érezte a hangomon, hogy gond van, mert azonnal hozzátette, hogy nyugi, Isti, nem lefelé, FELFELÉ kellene korrigálnunk, mert nagyon a bérsáv alján vagy…” 

Az álláspiac egy piac

Szeretünk Nyugat-Európára hivatkozni nem csak átlagkereset, de fizetési kultúra tekintetében is, de muszáj azt látni, hogy a magyar piac nem ugyanaz a piac. 

Magyarországon az mond árat, aki el akar adni valamit. 

Ha el akarsz adni egy kiló krumplit, akkor az első kérdés az lesz a zöldséges standon, hogy mennyiért adod, nem igaz? Ugyanez történik az álláspiacon is. Bemész az állásinterjúra, ott is meg fogják kérdezni tőled, hogy mennyit szeretnél kapni a munkádért cserébe.

Lehet, hogy nem jól hangzik, de te akarod eladni magad, neked is kell beáraznod magad. A cég pedig majd eldönti, hogy ez sok vagy kevés neki. 

A cél a win-win

Ahogy a fenti példából is láthatod, a munkáltatónak nem érdeke átverni téged. Azért is kérdezik a te fizetési igényedet, mert egyrészt szeretnék látni, hogy az adott munkakör kellő elégedettséget fog-e okozni neked mind szakmai, mind anyagi értelemben. Másfelől egy kiválasztási folyamat rengeteg időt, energiát vesz igénybe a cég részéről is. Senki nem akarja úgy végigcsinálni, hogy a végén derüljön ki, hogy neked nagyságrendekkel mások az elképzeléseid, mint amit az adott pozícióban a munkáltató megengedhet magának.

Mikor mond a munkáltató először összeget?

„Persze, és akkor az XY cég miért tudja kiírni az óriásplakátjaira is, hogy mennyit fizet?”– szinte hallom a kérdést.

Igazad van, Magyarországon is van olyan, hogy a cég nyílt lapokkal játszik, és egy-egy munkakörben előre ismertek a fizetések. De ez csak akkor működik, ha a munkáltató szeretné minél előbb eladni az állást. 

Tipikusan a nehezen betölthető munkakörök esetében fordul elő ez, ahol úgy kell levadászni az embereket, ld.: programozó, szakmunkás munkakörök, kamionsofőr, stb…  Itt tipikusan állásban lévőket keresnek meg, és ők adják el az állást neked.

Magyarországon aki árul valamit, az beszél először – ennyi a játékszabály. Így van ez egy lakáseladásnál, egy bérbeadásnál és tulajdonképpen minden piaci helyzetben: az mond árat, aki el akar adni valamit. Kár tehát kiragadni más kultúrából egy-egy elemet, mert egyrészt ez mindig csak egy elem lesz, másrészt neked sem feltétlen hátrány, ha te mondhatod meg a bérigényedet.

Miért jó a cégnek is és neked is, ha te adod meg a fizetési igényed?

Ha te árazod be magad, akkor el lehet kezdeni biztonsággal  tárgyalni. A cég számára kiderül a te preferenciád, te pedig meg tudod érvelni, hogy miért kéred azt az összeget, és ha nem is egyeztek teljesen a nulladik pontnál, bizonyos szintű elmozdulás általában belefér mindkét fél részéről.

Saját példa: mikor váltottam az állami szférából egy SSC-hez egészen pontosan 300 bruttó volt a fizetésem. Amikor kineveztek középvezetőnek, akkor ugrott fel 450 bruttóra. Ott már ugye volt egy nagyobb rálátásom a bérekre, és tudtam, hogy több beosztott munkatársam is velem közel azonos szinten keres anélkül, hogy bármilyen spéci tudása vagy felelőssége lenne. 

Igazságtalan volt a helyzet? Ők talán kevesebbet érdemeltek volna? Szó nincs róla. Tudtam, hogy korábban is többet kerestek, jó szakemberek voltak, így tudta a cég megnyerni őket, én pedig nem jól alkudtam, ennyi a történet.

A bértárgyalás egy alkufolyamat

Igaz, hogy melós, ha neked kell kipuhatolni, hogy mi lehet az adott cégnél, adott pozícióban a jól kommunikált fizetési igény. Melós megtanulni tárgyalni, érvelnide hidd el, jobban megéri neked később is, ha megtanulod a bértárgyalás fortélyait, és te mondasz egy konkrét összeget.

Ha érdekelnek a fizetési szintek, menj utána az infóknak, nézd meg a Hayst, kérdezz meg hasonló pozícióban dolgozó ismerősöket, fejvadászokat, HR-eseket, a Karrier Klubban más szakembereket, használd az állásinterjúkat az információszerzésre. Legyél vele tisztában, hogy milyen munkakörökben milyen fizetések vannak! Ez korántsem egy lehetetlen küldetés, ügyfeleim is nagyon ügyesen csinálják pár bevált módszer alkalmazásával.

Ha pedig a meglévő pozíciódban érzed úgy, hogy nem vagy jól megfizetve…

…lépj!

Az ügyfeleink kb. fele – mindegy mennyit keres – azért jön az Állásszerző Programba, mert nem elégedett a fizetésével, pedig szereti a munkáját, nincs baja a céggel. Nekik is mindig elmondom, hogy bérről tárgyalni nem csak az állásinterjún lehet. Ha már több, mint 2 éve ott vagy egy pozícióban, láthatóan elégedettek veled, de a fizetésedet kevesled, akkor oda kell állni a vezető elé. Nem zsarolva, nem követelőzve, de igenis fel kell tenni a kérdést, hogy mi kellene ahhoz, hogy x fizetési szintre elérj?

Ha támogatóan fogad, akkor fogsz tudni szintet lépni, ha viszont teljesen elzárkózik, kibúvókat keres, az is egy információ lesz számodra, és akkor nincs mese, el kell kezdeni állást keresni. Ki kell menni a piacra, meg kell nézni, hogy ér-e többet az a tudás, tapasztalat, amit a mostani állásodban te a cégnek hónapról-hónapra eladsz. Benne van a pakliban, hogy az fog kiderülni, hogy nem is vagy annyira alulfizetve, de ilyenkor sincs semmi vész. Meg kell nézni, hogy milyen területre tudnál átmenni, mit kellene ahhoz megtanulni, hogy feljebb lépj fizetésben, karrierben is?

Ne feledd, már csak 15-20%-kal több fizetés is néhány év alatt akár milliókat is jelenthet neked. Minél előbb elfogadod, hogy igenis tudod befolyásolni a fizetésedet, annál hamarabb elégedett(ebb) leszel! Ha szeretnéd megtanulni a sikeres bértárgyalás fortélyait, vagy olyan inflációálló állást szeretnél, ahol jobban megfizetnek, akkor gyere, és csatlakozz csütörtök este a következő ingyenes, élő előadásomhoz! A mini-tréninget az interneten tartom, és be fogok mutatni neked egy olyan, átfogó módszertant, amivel nem csak az álláskeresésben lehetsz sokkal sikeresebb, de akár milliós fizetéseket is könnyen elérhetsz.

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Zoli
2022. október 13. csütörtök 05:38

Hello Andras,

Mar az elso mondatodban ott a lenyeg: jobb orszagokban publikusak a fizetesek. Bocs, Andras, de a krumpli arus pelda azer kicsit santit. Nem gondolom, hogy jobb orszagokban a vasarlo mond egy arat a zoldsegesnek, aki vagy eladja annyiert, vagy nem :-).

Az inflacio 20% fole szokott es akkor ne is beszeljunk az EUR USD versus Ft tragediarol. Ha mar berrol targyal valaki, akkor erdemes kialkudni azt a pontot a munkaszerzodesben, hogy a munkaltato evente ketszer a hivatalos inflacionak megfeleloen emelje a fizut. Ez egy teljesen normalis elvaras, mert az inflacio elszabadult es nem fog megallni 20% nal. Kivancsi vagyok, mikor allnak eloszor elo ilyen kikotesekkel a munkavallalok.

Ha ez nem tortenik meg viszonylag gyorsan, akkor senki nem vedi meg a munkavallalokat a fizetesuk tovabbi dramai elertektelenedeserol. Akkor aztan mehet mindenki krumplit arulni, rosszabb esetben szedni a foldeken.

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás