Bocs, engem az IT nem érdekel!

Írta: Tihanyi Gabriella  |  2022. november 18.  |  c 3 hozzászólás

A legtöbb ember jól fizető állásról, felfelé ívelő karrierről, biztonságról, elismerésről  ábrándozik, mégis mikor a konkrét lehetőségekre terelődik a szó egy tanácsadáson, csak úgy sorakoznak a “nem-ek” és az apróbetűs kiegészítések. Az egyik leggyakoribb mondat mostanában, amit hallok így hangzik: Egyet leszögezek az elején, az IT nem nekem való!

Nem is szeretem, és nem is tudom megtanulni

Az elmúlt hetekben többször is találkoztam ezzel a jelenséggel a karriertervezés kapcsán. Valakiben a mélyen megbúvó, “te humán beállítottságú vagy” parancs, másokban az “ehhez én már túl öreg vagyok” program fut le ilyenkor. És észre sem veszik az emberek, hogy egy-egy ilyen veretes téveszme miatt a saját lehetőségeiket szabotálják.

Úgy szeretném ilyenkor azt mondani, hogy oké, rendben van, hagyjuk akkor az IT-t. Annyira szeretném azt válaszolni, hogy a digitális készségek nélkül is lehet boldogulni. És olyan jó lenne arról beszámolni, hogy lám, 40-45 felett már bőven elég az eddig megszerzett tapasztalat, nem kell semmi komfortzónán kívülit tanulni. De ezt nem tehetem.

Nem tehetem, mert ma már MINDEN IT!

Mit is értünk IT alatt 2022-ben?

Ha azt mondjuk informatika, a legtöbb ember maga előtt lát egy fekete pólós, szakállas programozót vagy rendszergazdát, de az IT nem csak programozás, nem csak kódolás. IT alatt az álláspiacon ma már a szerteágazó informatikai készségeket is értjük, ami minden területen ott van. És ez most nagyon csúnyán fog hangozni, de sajnos ez a színtiszta igazság:

Informatikai tudás nélkül, digitális kompetenciák nélkül úgy fogsz járni, mint a mamutok, amikor kezdett leáldozni a jégkorszaknak… 

Nincs már olyan szakterület, ahol az informatika ne lenne jelen.

Régen a gyárakban még futószalag mellett dolgoztak az emberek, ma ha elmész egy autóipari gyárba, ott már robotok csinálják a munkafolyamatok nagy részét. Önvezető mezőgazdasági járművek, drónok által kiszállított csomagok, orvos helyett diagnosztizáló gépek, 3D nyomtatással épülő lakóházak, 100%-ig automatizált üzletek, ahol nem is kell felpakolnod az árut sehová, csak kisétálsz és már csippan is a mobil a zsebedben a végösszeggel, és még lehetne hosszan sorolni…

Kérlek nézd meg ezt 3 perces videót, nagyon elgondolkodtató!

Ugyan, hol van ez még?

Talán sokan azt mondják most, hogy “Te jó ég ,ez borzasztó jövő!” vagy „Kit érdekel, mi lesz 40-50 év múlva?” Talán épp te is így gondolod, pedig a változás, a technológia már réges rég ott van a te mindennapjaidban is. 

Épp a napokban beszéltem egy ügyfelemmel, száz százalékig automata raktárakat építenek cégeknek. Nem külföldre, nem 10-20 éves projektként, hanem ma Magyarországra.

Mindez már nem a jövő, most történik!

Nyílván mindig lesznek olyan állások, amihez kell az ember, sőt egyes kutatók szerint egyenesen felértékelődik a semmivel nem pótolható emberi kreativitás, de az informatika minden munkakörben egyre inkább ott van.

Kár ettől menekülni, nem érdemes a fejedet a homokba dugni, inkább próbáld meg felvenni a versenyt a menekülő mamutokkal. Nem kell ehhez programozónak, klasszikus értelemben vett IT-snak lenni, de az informatikával igenis minden szakterületen lépést kell tartani. Hogyan?

Ma már minden üzletág, csak úgy tud sikeres lenni, ha adat alapon működik. Adatelemzés, low code-no code programozás, IT projektmenedzsment, IT ügyfélszolgálat, Business Intelligence – talán már a könyöködön jönnek ki ezek a területek, de nézz csak meg egy beszerzést, a marketinget vagy akár HR-t! Ma már ezeken a klasszikusan humán területeken belül is azok a munkakörök mennek felfelé, amelyek a számokra, az adatokra épülnek.

Nézd meg a marketinget! Marketingen belül az online marketing messze-messze a legdominánsabb és legmagasabban értékelt terület lett. És mire épül? Az adatokra! Az a marketinges, aki nem használja az adatokat, az elemzést, az nem fog tudni jó kampányokat csinálni, az ügyfélélményt nem tudja növelni, az ügyfelek igényeit nem tudja követni…

Ma már semelyik munkakörben nem mondhatod azt, hogy az informatika nem nekem való és nem is szeretem.

Milyen tudásra van szükséged, ha lépést akarsz tartani?

Nem, nem a programozást kell erőltetni mindenkinek. De látni kell azt, hogy egyre jobban felértékelődnek az IT-hoz szorosan kapcsolódó speciális szoftver ismeretek, a digitális írástudás – azaz a digitális kompetenciák, az adatvizualizáció, Power BI, interaktív dashboardok összeállítása

Ezeket igenis meg lehet és érdemes megtanulni!

Akármelyik területet nézem, az a szakember, aki azt mondja, hogy az IT nála teljesen kizárva, az pár év múlva úgy fogja érezni magát, mint aki lóval szeretne Forma 1-es versenyre benevezni. A struccpolitika nem fog működni!

Kezdd el ma a felkészülést!

Mégegyszer szeretném kihangsúlyozni, hogy nem kell nulláról IT gurunak lenned, nem kell programozónak, rendszergazdának lenned, vagy robotikát tanulnod, nehogy félre érts!

De még akkor is, ha eddig teljesen elzárkóztál az informatikától, a digitális alapkészségeket – úgy mint Excel, Word, Power Point, internetes alkalmazások, email kezelés muszáj egy erős felhasználói szintre tenned. Ha pedig ezek már magabiztosan mennek, eggyel feljebb lépned, és azokat a modern szoftvereket is elsajátítani, amelyek a jól fizető, jövőálló állásokban kellenek.

Ehhez ma már van egy halom ingyenes tanfolyam, egy csomó online elvégezhető, gyakorlati képzés – akár a Mentor Klub tréningjei– amelyek elérhető áron állnak rendelkezésedre és alapvetően egy olyan versenyelőnyt biztosítanak, ami hidd el, hogy sok munkavállalónál nincs meg pontosan az említett kifogások miatt.

Ha szeretnél lépést tartani, és szeretnéd megtalálni, hogy mi lehet a te utad ebben az elképesztő gyorsan változó világban, akkor gyere a csütörtök esti ingyenes, online mini-tréningre, és ismerd meg azokat jól fizető, jövőálló munkaköröket, ahol igenis neked is helyed lehet! Az előadás tehát ingyenes, csak egy regisztráció szükséges a meghallgatásához, és egy egyedülálló Karrier Hack módszert is megtanítunk neked. Várunk szeretettel, kérd el a linket itt!

A szerzőről

Tihanyi Gabriella

Tihanyi Gabriella, kiemelkedő HR tapasztalattal rendelkező senior tanácsadó, többek között az Erste Bank HR vezetőjeként is dolgozott korábban. Nem csak az egyéni tanácsadásokban, de az élő tréningekben és csoportos konzultációkban is részt vesz. Több mint 20 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik különböző iparágakban: dolgozott multinacionális cégnél, magyar nagyvállalatnál, az állami szférában és a KKV szektorban is. Emberi erőforrás szakon végzett közgazdász, karrier-tanácsadó és karriercoach, munkajogi szakokleveles tanácsadó, akkreditált nemzetközi DISC – TTI tanácsadó, Bardo Extrém Coach. Meghívott előadó az InnovationLab, a BBJ és a HR Maraton konferenciákon és karriernapokon.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Udvari Tamás
2023. november 21. kedd 15:51

Teljesen egyetértek Gabriellával. Hozzátenném, ha valaki elzárkózik attól, hogy mindig újabb informatikai ismereteket szerezzen, jelenidőben és nem jövő időben zárkózik az új tudás megszerzésétől, hiszen ez a csatorna most a tudás és az ismeretek megszerzésnek az útja.
Az az ember pedig , aki azt mondja, hogy nem vagyok képes rá és nem érdekel az IT, az élet céljainak megvalósításhoz szükséges egyik legfontosabb eszközről mond le. Ezt talán 70 évesen már talán megteheti. Persze vannak ebben is kivételek: például az Édesanyám , aki 85 évesen kért egy laptopot, (korábban csak előttem látott ilyet) , és megtanulta a gép és Skype kezelését, hogy a Kanadában élő bátyámmal videón beszélgethessen.

Válasz

Laskai János
2022. november 22. kedd 11:57

Teljesen egyetértek a fent leírtakkal.
Egy Kft.-nél dolgozom részlegvezetőként (manager) és az a tapasztalatom, hogy a brigádvezetőknél és felsőbb vezetőknél is komoly akadályba, ellenállásba ütközök ha az irányomba történő adatszolgáltatásról van szó. Ez nem rosszindulatból ered, hanem egyszerűen nem értenek az eszközökhöz és nem is akarják megtanulni. Olykor-olykor tehetetlennek érzem magam, de nem adom fel a digitalizáció bevetését. Lépésről-lépésre, de haladok előre, mert ez a jövő.

Csütörtökön találkozunk.

Szép napot.

Üdvözlettel: Laskai János

Válasz

Németh Ferenc
2022. november 21. hétfő 14:55

Kedves valaki!

Én nagyon sokszor próbálkoztam elhelyezkedni it területen. Eltelt 10 év és nem sikerült.
Ezt annak ellenére irom, hogy közel 30 évet dolgoztam a területen, de most már fel is adtam a keresést. Olyan elvárásokat követelnek a munkavállalóktól, amit nem lehet teljesiteni. Én ehhez már öreg vagyok és nem is próbálkozom. Ha tudnának a cégek normális elvárásokat támasztani, teljesen más lenne a helyzetük is.
Ez a véleményem!

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás