Lehet-e a hobbim a munkám?

Írta: Baráth András  |  2023. december 11.  |  c 2 hozzászólás

De jó annak, aki soha nem dolgozik, nem igaz? Azt csinálhatja, ami a hobbija, 100%-ig kiteljesedik benne, és ha egy fillért sem fizetnének érte, ő akkor is minden idejében csak ezzel foglalkozna! Ismersz ilyen boldog embert? Te is vágynál erre? Azt mondom, vigyázz, mit kívánsz, talán mégsem olyan jó ötlet! 

A cikk elolvasása kb. 5 perc.

Ha inkább videóban néznéd meg a bejegyzést, kattints ide, és már indul is a felvétel. ››

Elegem van a mókuskerékből életérzés

Időről-időre megkeresnek azzal szakemberek, hogy “Unom, amit csinálok,  elegem van a munkámból. Valami olyat szeretnék, amit egyáltalán nem érzek munkának.”

Múlt héten is járt nálam tanácsadáson például egy hölgy, meséli, hogy ő igazából közgazdász, gazdasági szakemberként dolgozik, de nagyon érdekli a környezetvédelem, szeretne ebbe az irányba váltani, és szeretné feltérképezni, hogy ezen a területen hogyan tudna elhelyezkedni.

Előtte két héttel egy biotechnológiai szakember jött hasonlóval. Gábor egy nagyon keresett specialista állásban dolgozik, de picit besokallt a munkahelyén. 52-53 év körül lehet, nagyon szeret sportolni, ezért azt szeretné megbeszélni velem, hogy milyen sport típusú munkakörben tudna elhelyezkedni. Nincs semmilyen edzői végzettsége, sosem dolgozott a sportban, egyszerűen csak ez az elfoglaltság olyan, amit nem tekintene munkának.

A példákat hosszan sorolhatnám, kezdve a kutyabarát szakembertől, aki olyan állást szeretett volna, ahol kutyákat tud betanítani, egészen a „szeretek emberekkel beszélgetni, álmom az, hogy coach legyek” típusú beszélgetésekig.

Válassz olyan szakmát, amit szeretsz, de…

Nem szeretném senki álmát letörni, de őszinte leszek, én ezeket a mondatokat mindig gyorsan lecsapom azzal, hogy őszintén elmondom: 

Muszáj kizárni azokat az álmokat, amire nincs kereslet a munkaerőpiacon! 

Csak hogy a fenti példáknál maradjak: kutyabetanító munkakörből össz-vissz kettőt találtunk az egész országban, aki ezt főállásban tudja végezni. Vagy itt a sport, ahol kifejezetten az a tapasztalatom, hogy még az edzők is nehezen tudnak elhelyezkedni, vagy azok, akiknek sportmenedzseri végzettségük van. Volt például Európai bajnok pingpongozó ügyfelem, és még neki is nagyon kompromisszumos lett volna a dolog, és végülis nem is a sportban találta meg a helyét. Miért? Mert nincs rá elég kereslet!

Legtöbbször már csak azért sem tud valaki a hobbijának megfelelő munkát végezni, mert nincs azon a területen megfelelő kereslet a munkáltatók részéről. De ez csak az egyik dolog…

Mesélek egy személyes sztorit!

Az egyik fiam eszeveszett módon szeret rajzolni. Ha talál egy üres papírt és egy ceruzát, azonnal alkot valamit. Sokszor mondogatja is, hogy ő grafikus lesz vagy festő. :) 

Most első osztályos és a múlt héten kaptak a suliban egy feladatot. Sárkány témában kellett csinálni valami beadandót. Hát ha láttál már szenvedést! Egész hétvégén jobbra-balra dőlt, hogy ez micsoda hülye téma, ő nem tud parancsra rajzolni, pláne nem sárkányt, utálja az egészet… :)

Amint egy kötelező feladat lett a szeretett tevékenységből, határidővel, osztályzattal, számonkéréssel, máris nem volt annyira lelkesítő a dolog.

Ugyanez a helyzet a hobbival!

Tudom, hogy ömlik rád a közösségi oldalakon, hogy csináld azt, amit szeretsz! Ha nem a hobbid a munkád, és ha nem úgy kelsz fel minden hétfő reggel, hogy kirepülsz az ágyból, mert hú de jó, hogy dolgozhatok, akkor valamit nagyon rosszul csinálsz…

de mondjuk ki őszintén, hogy ez egy ÁTVERÉS!

A munka lényege, hogy valaki más számára valami hasznos dolgot csinálsz. A hobbi pedig az, amikor a saját kedvtelésedre – kötelezettség nélkül – teszel valamit akkor és úgy, ahogy te akarod.

Abban a pillanatban, ahogy a hobbidat megpróbálod beleerőltetni a munkába, az megszűnik hobbinak lenni!

Vedd jelnek!

Hidd el, csak úgy tudsz okosan és gyorsan elhelyezkedni, és aztán jól is keresni, ha nem abból indulsz ki, hogy mi a hobbid, hanem abból, hogy mire van kereslet a munkaerőpiacon és neked mik a meglévő szakmai erősségeid (nyelvtudás, szoftverismeret, vezetői gyakorlat, iparági tapasztalat, stb.), ami ezekhez kapcsolódik.

A kettő közötti metszetből érdemes kiindulni, ezek alapján viszonylag nagy váltásokat és pályamódosításokat is tudsz csinálni, a hobbit meg hagyjuk meg annak, ami.

Ha tehát az a kérdés megfogalmazódik benned, hogy nem akarsz dolgozni, azt akarod csinálni, ami a hobbid, akkor vedd észre a jelet, hogy megérett a váltás, de nincs még mellé pályaorientációd.

A munka fontos

Ne érts félre, nem akarlak lelombozni, nagyon fontos, hogy érdekes legyen a munkád, és ne fogcsikorgatva csináld. Ennél sokkal többet számít a munka az életkerekedben, és biztos vagyok benne, hogy neked is találnánk a hobbidon kívül is egy csomó olyan területet, ami érdekelne. 

Ehhez annyi kell, hogy legyen picit nagyobb rálátásod, tudj miből meríteni. Ezért jók az egynapos, félnapos képzések például, amit sok ügyfelemnek ajánlok. Menj el tréningre, láss bele különböző szakterületekbe, kapj egy kis ízelítőt, hogy lásd, mi az, ami beszippant, ami megmozgat téged, ami zsigeri érdeklődést vált ki benned.

A jó hír az, hogy nagyon sok új terület van, szinte minden szakmában tudnék mondani egy-két olyan szegmenst, ahol újdonság van, ami nagyon gyorsan fejlődik, és ami nem csak izgalmas lehet számodra, de nagy a kereslet is a szakemberekre, te is könnyen megtalálhatnád benne a helyed. Most nem akarok ilyen példákat sorolni, mert akkor sose lesz vége ennek a cikknek, de ha érdekel részletesebben is, hogy mik ezek a területek, izgalmas, új munkakörök, amelyek óriási lehetőséget hordoznak, akkor gyere a csütörtök esti, ingyenes, online előadásomra, ahol bemutatom ezeket neked! Itt tudsz feliratkozni az internetes előadásomra ››

Ügyfeleim közül, aki betör egy-egy ilyen modern területre, kapásból sokkal magasabb fizetésért dolgozik és nagyon-nagyon érdekes a munkája. 

Mi az, ami igazán fontos a munkában?

Ha egy gyors csekklistát kéne adnom, én ezeket tartom a legfontosabbnak egy állásban:

  1. Legyen önállóságod!
    Tudj önálló döntéseket hozni, legyen valamekkora autonómiád a munkádban. Kutatások bizonyítják, hogy ha egy embernek nincs semmilyen önállósága a munkában, az nagyobb szív -és érrendszeri kockázatot jelent számára, mintha dohányozna és elhízna együttvéve.

  2. Legyen fejlődési lehetőséged!
    Szintén iszonyú fontos, hogy érezni tudd azt, hogy több vagy ma, mint tegnap voltál. Sokszor látom, hogy az a legnagyobb gond egy munkakörben, hogy szeleteli, csinálja az ember, de mikor időnként visszanéz, azt érzi, tavaly is ugyanezt csináltam, múlt hónapban is ugyanitt tartottam, már két éve is ugyanez volt. Same shit, different day – ahogy mondani szokás. Nagyon fontos, hogy tanulj, fejlődj, több legyél a munkád által.

  3. Lásd az értelmét!
    Alapvető emberi igény, hogy ne csak azért kelljen elvégezni egy feladatod, mert a főnök kérte, mert azért kapom a pénzt, stb., hanem látom az értelmét. Miért lesz jó? Kinek lesz jó? Mihez ad hozzá? Lehet, hogy nem fogod azonnal átlátni, de muszáj, hogy lásd a munkád eredményét, hatását és értékét!

  4. Tisztelet vegyen körül!
    Végül, de nem utolsó sorban nagyon fontos egy munkánál a közeg. Lényeges, hogy milyen emberek vesznek körül, tisztelni tudod-e őket, ők is tisztelnek-e téged, megtalálod-e a közös hangot velük és érzed-e, hogy jó helyen vagy, közegedben vagy.

Ha ez a 4 kritérium klappol, az a munka nem lesz soha szenvedés!

Ha a mostani munkád nem ilyen, akkor keress ilyet! Vedd a fáradságot és ötletelj azon, hogy szakmailag mit, hogyan tovább! Kezdd el azt kutatni, hogy a munkában, mi lehet a következő lépés, de ne vigyen el a hobbi, ne térítsen el egy alapos piackutatás nélküli álmodozás.

Ha úgy érzed egyedül nem megy, egyedül nehéz a neked való irányt megtalálni, akkor gyere a csütörtök esti, ingyenes, online mini-tréningemre és segítek a hobbinál sokkal jobb alternatívát keresni neked. Mutatok lehetőségeket, olyan új területeket, ahová akár pályamódosítóként is be tudsz törni, és nem pályakezdő fizetéssel, hanem a meglévő fizetésednél akár több fizuért végezheted a munkád és bár nem a hobbid, de egy érdekes izgalmas munkád lehet.
Erről szól a Karrier Hack előadásom amire várlak téged is szeretettel! ››

Búcsúzóul még egy gondolat!

Ne legyen a hobbid a munkád, de legyen hobbid!

A hobbi a munka mellett ugyanúgy fontos életterület, mégis sok embernek nincs hobbija, nincs rá ideje… 

Én magamon is tapasztalom és ügyfeleimen is látom, hogy akinek van egy szeretett hobbija, amit rendszeresen csinál, akkor sokkal kiegyensúlyozottabb, sokkal energikusabb, lelkesebb az élet többi területén is. A hobbi segít a kiégés ellen, feltölt, motivál. 

Szóval én kívánok neked egy neked való, jó munkát, ami mellett van időd és energiád a hobbidra, és akkor meglátod, minden rendben lesz! ;)

Hajrá, sok sikert!

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Kata
2024. augusztus 1. csütörtök 12:04

Nagyon szépen köszönöm a tanulságos, hasznos cikket. Megerősítő volt.
Ma az online térben sok a magas ígéret és a hazugság.
Jó tisztán látni! :)

Válasz

Kozma Éva
2023. december 13. szerda 10:56

András, a szívemből szóltál! Én már 60+ vagyok, ezeket a saját bőrömön tapasztaltam meg. A ti segítségetekkel váltottam 54 éves koromban. És most úgy érzem, a helyemen vagyok! Nem a hobbimat csinálom a munkahelyen, de nagyon szeretem a munkámat, van önállóságom, van fejlődési lehetőség, motiváló munkám van és tisztelnek a kollégáim. És ezen kívül van hobbim, ahol ki tudok kapcsolódni rendszeresen. Nagyon fontos!
Köszönöm ezt az összefoglalót!

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás