A bruttó az új nettó

Írta: Baráth András  |  2023. szeptember 26.  |  c Nincs hozzászólás

Te is gondoltál már arra, hogy milyen jó lenne, ha a bruttó fizetésedet kapnád meg nettóban? Figyelj, mert ez egyáltalán nem egy vad álom, gyakorlatilag itt tartunk ma…

Amikor felteszem azt a kérdést a konzultáción, hogy mi a célod a váltással, a top két válaszban ott szerepel, hogy többet akarok keresni. Mindenki számolgatja a bevásárlásait, csak kapkodjuk a fejünket egy-egy árcímke láttán.

Mára gyakorlatilag mindenki számára kiemelten hangsúlyos lett, hogy valahogy lépést tudjon tartani az inflációval. Ezért is csábít sokakat a külföldre költözés lehetősége…

Bevallom, most már mi is ott tartunk a feleségemmel, hogy egyre többet nézünk össze egy-egy üzletben, hogy ez az összeg most komoly???! Nem egy dologra mondom én is, hogy erősen határeset, hogy megengedjük-e magunknak vagy sem… És sok, nagyon jól kereső, jól szituált ügyfelemtől hallom ugyanezt.

“De jó lenne, ha ami most a bruttóm, azt az összeget kapnám kézhez hó végén nettóban!” – sóhajt fel az emberek egy része magában, talán te is épp köztük vagy.

Az emberek másik része pedig el is kéri ezt az összeget a munkáltatóktól…

Látványos fordulat

Rengeteg pályázat fut át a kezeim között, és nagyon sok cégvezetőtől, HR menedzsertől is azt hallom, hogy ami korábban a bruttó bérigény volt, gyakorlatilag azt adják meg a jó szakemberek 2023-ban nettó fizetési igényként Magyarországon. 

Csak hogy egy példát mondjak, családi ismerős mesélte legutóbb egy hétvégi ebédnél, hogy tapasztaltabb ügyfélszolgálatost, irodavezetőt keres a cégéhez, és míg korábban 440-480 000 Ft bruttóért (azaz kb. 280-330 000 forintos nettó fizetéssel) simán fel tudott venni jó embert, most ugyanerre a munkakörre lazán 400-450 000 Ft NETTÓT kérnek tőle a jelöltek. (Hozzáteszem, hogy a pályakezdők még bátrabban alkudnak!)

Mit üzen ez számodra? 

Két fontos dolgot!

1) Ha nem jön ki a matek, lépni kell!

Egyrészről, ha neked nem így alakult a fizetésed az elmúlt évek során, és nem kapsz kézhez ma annyit nettóban, mint ami a bruttó béred volt 2-3 éve, akkor sajnos le vagy maradva. 

Ha nálad nincs meg ez a növekmény, akkor erősen valószínű, hogy nem jó helyen vagy, és érdemes elgondolkodni a váltáson és/vagy a pályamódosításon akár egy jobban fizető területre.

Nagyon sok szakterületen valóban történt egy óriási ugrás, így ami 2-3-4 éve még a bruttó soron szerepelt a bérpapíron, annak ma már a nettónak kellene lennie…

Melyik az a 6-7 legjobban fizető terület, ahová folyamatosan sok embert keresnek és, ahol te is könnyen és gyorsan akár hétszámjegyűre tornászhatod fel a nettó fizetésedet? Gyere és csatlakozz a csütörtök esti ingyenes, online előadásomhoz, és bemutatom neked ezeket a konkrét munkaköröket! ››

2) Nap végén a nettó a lényeg!

Hiába hangzik csábítóan, hogy Nyugaton többszörösek a (bruttó) fizetések a magyar bérekhez képest, nap végén mégiscsak a nettó béreket érdemes összevetni. És azt is csak úgy, ha az eltérő költségeket is figyelembe veszed. 

Ezt a tényt – én úgy látom, hogy – még mindig sokan nem akarják tudomásul venni, pedig a magasabb bruttó bér nem azonos a jobb életminőséggel. 

Lehet, hogy egy osztrák, német vagy svájci fizetés forintra átváltva irigylésre méltó summát ad ki, és talán az a tapasztalatod, hogy a nyaralás alatt egy közértben sem kértek el egy-egy termékért tőled sokkal többet, mint itthon… De ha te külföldön élsz, és ott fizeted a szolgáltatásokat, a lakást és minden mást is, máris jóval magasabbra rúg a megélhetési költséged, és az egésszel nem léptél semerre. 

Ha a legendásan magas svájci fizetésedből például helyben szeretnél költeni egy étteremben vagy a fodrásznál, akkor neked nem a magyar pincér, szakács, étteremvezető, takarító, fodrász, stb.  bérének arányos részét kell kifizetned egy ebéd és a hajvágás után, hanem a szintén jól kereső, svájci alkalmazottakét.

Külföldön nem csak a te fizetésed magasabb, hanem mindenki másé!

Vagyis a te lehetőségeidet igazából mi befolyásolja? 

Az, hogy a környezetedben élőkhöz képest mennyivel keresel többet vagy kevesebbet!

A kérdés tehát nem csak az, hogy nőtt-e/nő-e a fizetésed az elmúlt években.
A kulcskérdés az, hogy a környezetedben élőkhöz képest mennyivel emelkedett/emelkedik a jövedelmed! 

Ha nem jelentősen, akkor hiába az is, ha ugyanannyi a nettód, mint régen a bruttód volt, ez még nem fog jelenteni önmagában semmit sem.

Mire jó akkor a nettó-bruttó?

Új igazodási pont a fizetéshez

A nettó fizetést használhatod egy jó lakmusztesztnek. 

Én azt látom, hogy ez a mostani inflációs környezet teljesen szétverte az emberek tájékozódási képességét. Sőt, nem csak a szakemberekét, de a cégekét is. 

Eddig nagyjából azért be lehetett kategorizálni a fizetéseket. Persze nem mindegy, hogy Budapest vagy vidék, multi vagy kis cég, kell-e használni az angolt napi szinten vagy sem, versenyszféra vagy közszféra – ezek eddig is befolyásolták a fizukat, de ettől függetlenül te is utána tudtál nézni, meg lehetett szépen saccolni legalább nagyjából az egyes sávokat. 

Na, ez mára teljesen felborult, és totálisan elvitte az igazodási pontokat az infláció.

Egy senior szakember sokszor simán kereshet junior igazgatói szinten, vagy külföldre bedolgozva még akár sokkal jobban is. Mindezt nettóban, Magyarországról, magyarországi költségekkel.… (A Covid után megnyíló külföldi távmunka lehetőségekről itt írok részletesen is, fusd át később ezt a cikkemet is!)

Ebben az árazási káoszban segíthet neked ez az egyszerű átváltás: a bruttó kb. az új nettó. Ha például eddig egy kontroller állásban 800-900 000 Ft volt a bruttó fizetés, akkor ma nagyságrendileg 800-9000 Ft nettót kell elvileg kapj ugyanazért a munkáért.

Magyarán, ha most elkezdesz munkahelyet keresni, jó eséllyel be tudod zárni ezt az ollót, fogsz tudni fizetésemelést elérni. DE általában – a jelenlegi inflációs helyzetben – még ez is kevés az emberek nagy részének…

Ahhoz, hogy jelentősen növekedjen az életszínvonalad, félre is tudj tenni, és valóban infláció felett keress 3-4 év múlva is, ahhoz valószínűleg pályát kell módosítani. 

Ez az, amit sokáig én sem értettem vállalkozóként…

Toltam, toltam a bizniszt, de nem csak az számít, hogy mennyit dolgozol, hanem az is, hogy milyen pókerasztalnál ülsz, vagyis milyen pályán vagy! 

Olyan szakterületen dolgozol, oda tolod be az energiát, ahol értékelik a munkád, ahol nagy a kereslet és ahol jól megfizetnek? Vagy olyanon, ahol épp, hogy kijössz hó végén a fizetésedből?

példa erre egyik tanár ügyfelem, akivel egész véletlenül futottam össze a fiam egyik vízilabda versenyén. Ildikó pár hónapja lett Gerilla Mentor Klub és Karrier Klub tagunk.

Meséli, hogy nagyon sokáig grafikus állásokat keresett, de nem igazán talált neki valót, ahol jó lenne a fizetés is.

A Karrier Hack módszer megismerése után esett le neki, hogy 15 év tanári pálya után először el kell kezdenie a versenyszférához átképeznie magát, és a grafikusi pozíciók helyett/mellett jövedelmező területeket megcélozni. Az ő választása egyébként az online marketingre esett, jelenleg interjúkra jár, és két helyről is várja a visszajelzést második körre.

Mi az, ami nagy áttörést meghozta neki? Egész eddig azt gondolta, hogy ha tanulás, akkor csakis a hosszú, egyetemi, másoddiplomás, stb. képzésnek van értelme, de mára látja, hogy ez nem feltétlen igaz, sőt! A legjobban fizető, legkeresettebb szakterülethez 3-4 színvonalas, gyakorlatias, gyorstalpaló képzéssel már be tud kerülni, és pillanatok alatt el tud jutni a jelenleginél akár 1,5-szer, 2-szer több fizetésig…

Innen is sok sikert kívánok neki, és persze neked is! ;)

Ha szeretnéd a bruttódat nettóra cserélni, és szeretnél nyugat-európai színvonalon keresni, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes előadásomhoz, és megmutatom azt a módszert, amivel mindez neked is sikerülhet! 

A jó hír, hogy ezt a fizetési ugrást azok is meg tudják csinálni, akik nem informatikusok. Sőt, az ügyfeleim 90%-a nem informatikus. Neked sem kell minden áron programozást és szoftverfejlesztést tanulnod… Gyere és ismerd meg a nálad szóba jöhető Karrier Hack irányokat! ››

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás