Újabb egyetemi diploma, vagy…? Mire jók a mikroképzések?

Írta: Baráth András  |  2024. február 19.  |  c Nincs hozzászólás

A legtöbb ember két dologban gondolkodik, ha versenyképesebb szeretne lenni az álláspiacon. Vagy beiratkozik egy iskolába: akar még egy diplomát, egy új OKJ-s végzettséget, vagy a munkáltatótól várja, hogy képezze őt tovább. Az első hosszú évekig tarthat, és milliókba kerülhet, ráadásul a megszerezhető tudás sem feltétlenül naprakész. A másik pedig nem tőled függ, ezért a legtöbbször nem is történik semmi. Szerencsére van középút!

Már az egyetemek is felismerték

Ahogy korábban már írtam, az elmúlt néhány hétben újabb oktatásszervező munkatársat kerestünk a csapatunkba, ezért több állásinterjú jelöltet is meghallgattam.

Sok szempontból tanulságos volt ez a kiválasztás, de amit az egyik jelölt mondott, bevallom, azon még én is meglepődtem.

Kinga (nevezzük így a hölgyet) Magyarország egyik legnagyobb vidéki egyeteménél dolgozott több, mint 10 évig, senior oktatásszervező pozícióban.

Fél éve költözött Budapestre, így az egyetemi állását fel kellett adnia. 

Beszélgettünk felnőttoktatásról, képzésekről, mikor meséli az interjún, hogy  amúgy egyáltalán nem ismeretlen számára az online tanulási platformok világa sem, ugyanis az egyetem több szakmai képzését is külsős, online oktatási oldalak bevonásával szervezi meg a hallgatóinak. 

“Ha hiszed, ha nem, bizonyos tárgyakból egyszerűen elirányítjuk a hallgatókat külsős mikroképzésekre.” – mondja.

Az ok egyszerű: az egyetem vezetősége felismerte, hogy a modern területek jelentős részén ők már nem tudnak elég naprakészek lenni házon belül. 

Bizonyos speciális tudás (gyakorlati digitális ismeret, legújabb szoftverhasználat, stb.) nem tud része lenni az egyetemi képzésnek, az egyetem falain belül nem minden tárgynál tudják ezt hatékonyan biztosítani. Ugyanakkor látják azt, hogy mennyire fontosak ezek a munkáltatóknak, ezért külsős képzéseket vonnak be a tantervbe.

A gyakorlatban úgy néz ki a dolog, hogy az egyetem, mint egy multicég leszerződik egy vagy több online platformmal, és a hallgatók az elvégzett mikroképzések (tanúsítványok) után kapják meg a féléves kredit pontokat.

A specialista tudás számít

Végre az egyetemek is kezdik felismerni, hogy az álláspiacon az alkalmazott, gyakorlattal edzett tudás a lényeg.

Létrejött egy csomó olyan új dinamikus munkakör, ahol friss, specialista tudás kell a cégeknek. Ez nem elméleti, hanem naprakész, gyakorlati ismereteket jelent, amiért hajlandóak már junior szinten is szép fizetéseket megadni. Miért? Mert ezeknek a szakterületeknek nagyon nagy hatása van a vállalat működésére. (Ld. az erről szóló podcast adásunkat.)

Ezt a specialista tudást sajnos az egyetemeken nem feltétlenül lehet megszerezni. Sokszor nem is ez a célja a képzésnek, nincs is megfelelő oktatói gárda hozzá, vagy nincsenek meg a technikai feltételek.

Hogy csak egy példát mondjak, az egyik junior munkatársunk tavaly nyáron végzett az egyik nagy nevű magyar egyetemen, és a próbaidő letelte után közölte, hogy 4 hónap alatt többet tanult nálunk a marketingről, mint az egyetemen 4 év alatt…

A jó hír az, hogy neked sem kell 3-4 évet ráfordítanod a tanulásra, ha jó állást akarsz. Célirányos mikrokurzusokkal, ahol gyakorló szakemberek oktatnak téged, gyakran 3-4-5 hónap alatt akár egy komolyabb pályamódosításra is fel tudod készíteni magad.

Itt egy friss story!

Egyik ügyfelem írt pár napja, hogy maga is alig hiszi el, de élete legjobb fizetését csípte meg.

Miklós értékesítés területen dolgozott sokáig. Volt üzletvezető, aztán e-kereskedelem területén tevékenykedett, majd az egyik nagy hipernél helyezkedett el szintén sales-en.

Azért jött el hozzánk tanácsadásra, mert kezdett kicsit belefásulni a munkájába, és szeretett volna jobban keresni. 

Az értékesítés mellett az utóbbi egy-két évben már komolyabb riportokat is kellett készítenie, bevonták az árazási, adatelemzési folyamatokba is picit. Rájött arra, hogy a számokkal dolgozni legalább annyira tetszik neki, mint az emberekkel való munka. 

Neki szinte adta magát az adatelemzés, üzleti intelligencia terület, ami elképesztően keresett szakterület lett az utóbbi években. 

A tanácsunkra elkezdte magát fejleszteni célirányos képzésekkel – megcsinált a Mentor Klubban egy 6 hetes (online) haladó Excel, egy Power BI kurzust, beült egy egynapos, online SQL lekérdezések tréningre, megnézett egy 3 órás dashboardok készítéséről szóló oktatóanyagot – és ezeket beírta szépen a Linkedin profiljába is. 

Azon túl, hogy a napi munkájába szinte azonnal be tudta építeni a tanultakat, pár hét után már a LinkedInen is heti 5-6 megkeresést kapott. 

Most pedig írja, hogy két hét múlva kezd az új munkahelyén üzleti elemzés területen. Kevesebb, mint 3 hónap tanulás eredménye egy teljesen új szakma, dupla annyi nettó fizetés, és egy olyan béren kívüli juttatási csomag lett, amilyet még életében nem látott… 

Ez az igazi karrier hack!

A mikroképzésekkel nem újabb papírokat halmozol, hanem az életnek, a karrierednek, a karrierváltásodnak tanulsz.

Olyan szakterületekre tudod magad viszonylag könnyen és gyorsan átképezni, amelyekkel előre tudsz lépni:  könnyebben tudsz váltani, jobban tudsz keresni, és amint elhelyezkedtél, gyorsabban tudsz fejlődni. 

Ha már az egyetemek is belátják ezt, és elkezdik feltunningolni a képzéseiket az ún. gyorstalpaló mikrokurzusokkal, akkor azt gondolom van remény, és legyen ez egy fontos üzenet számodra is!

Te mit tanulhatnál? Melyek ezek a modern kék óceán területek, amelyek számodra is jó karrierlehetőséget jelenthetnek? Gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes, online előadásomhoz, és mutatok 8-10 jól fizető, új irányt, ahová mikroképzésekkel te is betörhetsz. Iratkozz fel az előadásra itt. ››

Ha szeretnéd aktivizálni a karriered, szeretnél értelmes dolgot tanulni, vagy csak egyszerűen szeretnéd látni, hogy mi az, amit keres most a munkaerőpiac, akkor ne hagyd ki ezt az előadást! Számodra is nagy felismeréseket fog hozni, ezt megígérhetem.

Hajrá, sikeres karriertervezést kívánok neked!

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás